Богородичен пост 2012

  • 11 562
  • 136
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 478
Богородичен пост



От 1 август започва Богородичният пост. Той е установен в прослава на Божията Майка, която през целия си живот прекарвала времето в пост и молитва. От далечни времена празникът Успение на Пресвета Богородица се предшества от пост, който съединява в себе си два древни поста: някога едни християни са постили преди празника Преображение Господне, а други - преди Успение Богородично.






По строгостта на въздържанието от храна, Богородичният пост е по-лек от Великия (Великденския) пост, но е по-строг от Петровите и Рождественските (Коледните) пости. По време на целия Богородичен пост се яде растителна храна и олио. На Преображение Господне (6 август) е позволена и риба. Постът трае от 1 август до 14 август. Ако Успение Богородично (15 август) се падне в сряда или петък не се блажи, но се разрешава консумирането на  риба, както е случаят и през тази година.

В първия ден на поста в храмовете се прави водосвет.

Леки и спасителен пост на всички!


Рецепти

Таратор с орехово мляко - Ms Dedlock

Средиземноморска картофена салата Good Food - blackisback

Патладжани с доматен сос - Пепчо/Дес

идеи с червено цвекло - katelinka

Ризото със скариди - Вихронрав

тиквички с ориз  на фурна - BobiPak

ядково мляко - Вихронрав

Зехтин за мазане - TheNMaster

Десерти

постен кекс със сладко от боровинки - BobiPak

Последна редакция: сб, 11 авг 2012, 23:15 от brazilka

# 1
  • Мнения: 5 057
Благодаря за темата! От няколко дни се навъртам в готварския и нервно търся новата тема!

Лек и спасителен пост на всички!

# 2
  • София
  • Мнения: 864
eeee супер. Тъкмо вчера си мислех за нов пост и ето- нова темичка.
Благодаря ти Бразилка!
Лек и успешен пост  на всички, които ще се включат.

# 3
  • София
  • Мнения: 7 871
Лек и спасителен пост и от мен.
Предлагам да го проведем заедно като предишните.

# 4
  • Мнения: 0
И аз се записвам в темата. Спасителен пост и светлина в душите!

# 5
  • София
  • Мнения: 864
Дядо Хаджия разбира се че ще сме заедно. Нали затова сме тука.
Виж аз как съм усетила наближаването на поста. От вчера съм на лека храна, без нищо животинско:)

# 6
  • Мнения: 5 057
Виж аз как съм усетила наближаването на поста. От вчера съм на лека храна, без нищо животинско:)

Аз пък днес заговявам, утре ще сваря боб. Този пост мисля да го изкарам, експериментирайки с непознати за мен храни. В този ред на мисли от къде мога да си купя нахут?  Rolling Eyes Наскоро гледах прекрасна рецепта с нахутени кюфтенца.

# 7
  • в моя свят
  • Мнения: 849
Присъединявам се и аз.Съвсем случайно открих темата,без малко да изпусна поста.
Аз не правя подготовка тъй като не ям месо и спирам само млечните.

Лек пост на всички и от мен.

# 8
  • Мнения: 115
Здравейте и от мен  bouquet
За малко да ви изпусна. За втори път съм заедно с вас тази година. Много ми помогнаха предложенията ви през Петровите пости и за да не съм голословна ето една от любимите ми рецепти:
http://foodforfly.blogspot.co.uk/2012/05/blog-post.html

Последна редакция: вт, 31 юли 2012, 16:29 от Ms Dedlock

# 9
  • Лондон
  • Мнения: 403

Искам и аз да се включа , но не знам дали  ще успея. Embarassed

С какво мога да заменя изварата , сиренето и киселото мляко?Това е основното ми  хранене.


Опасявам се ,че ще кача килограми .


Лек пост на всички и от мен.

# 10
  • Мнения: 5 057
EМСИ, можеш да ги замениш с тофу. А за килограмите не знам какво да ти кажа, не съм се замисляла. Може би, ако не се храниш с хляб основно, може би ще ги задържиш  Rolling Eyes

# 11
  • Мнения: 2 677
Здравейте! За втори път ще правя Богородични пости, знаех си, че не може да няма тема в бг-мама  Hug
blackisback, нахута може да се сготви и като фасул, също е много вкусно. Но го накисвам във вода от предната вечер  Peace

# 12
  • София
  • Мнения: 565
Ето ме и мен Simple Smile Присъединявам се с удоволствие. Утре ще кръстим малката и сега ще замеся една питка Слънце с обикновено тесто, а отгоре ще я намажа с мед, разреден с маалко водичка. Направих и едни постни бонбонки с овесени ядки. Ще има диня, салата. И разни неща за непостещите, но те не са за тази тема.

# 13
  • София
  • Мнения: 7 871
Виж аз как съм усетила наближаването на поста. От вчера съм на лека храна, без нищо животинско:)

Аз пък днес заговявам, утре ще сваря боб. Този пост мисля да го изкарам, експериментирайки с непознати за мен храни. В този ред на мисли от къде мога да си купя нахут?  Rolling Eyes Наскоро гледах прекрасна рецепта с нахутени кюфтенца.

Нахута го има във всички диетични магазини. В сурово състояние съм го купувал и от веригата Фантастико, а в консерва го има във всички по големи хипермаркети.

Иначе фалафелите си заслужават.

# 14
  • Мнения: 443
Здравейте? Приемате ли новаци при вас? За първи път ще постя-моля не ме убивайте и съм решила да започна с Богородичния пост като начало. Ще разчитам на вас за съвети и подкрепа. За утре съм си сготвила тиквички с ориз,за закуска само плод,не вечерям.
Пожелавам лек и спасителен пост на всички.

# 15
  • Мнения: 107
И аз съм на линия. Лек пост...

# 16
  • Мнения: 4 344
  bouquet  bouquet  bouquet
Спасителен пост на всички!

# 17
  • София
  • Мнения: 7 871
Аз през този пост съм намислил да работя по зърнените храни и ... фибрите.

Като начало ще пробвам да направя едни зърнени питки, ама ще видя как ще ги издокарам.

После ще разширим варианта с добавяне на трици за увеличаване на фибрите и ако след това питките не са като тухли или пластелин ще ви информираме за резултата.  newsm62

# 18
  • София
  • Мнения: 11 701
Спасителен пост на всички!  bouquet
От вас ще черпя идеи, ако споделяте как се справяте. За първи път ще пробвам, а съм Мария...

# 19
  • Мнения: 5 057
Дядо Хаджия, благодаря за информацията! Ще потърся. Още от предишния пост си пазя рецептата за пататника, така че и него ще пробвам.
ma14, и аз съм Мария, и аз за първи път правя Богородичния пост. Правих за първи път Петровия и се чувствах страхотно. Успех на теб!

Последна редакция: ср, 01 авг 2012, 11:42 от blackisback

# 20
  • Мнения: 0
Ева17, Ма14 и аз искам да направя Богородичните пости за пръв път!

Има новаци сред опитните значи;)

За закуска съм се подготвила с кутия фурми - сутринта хапнах 2 с кафето, много приятни и топящи се в устата плодове

Днес ще хапвам банани за обяд, а вечерта варени картофи с пресни домати.

# 21
  • Мнения: 443
Благодаря за топлия прием и подкрепата.  Надявам се да израствам във вярата като вас. Ма14,здравей и в тази тема. Радвам се,че си тук.  bouquetЗлаторог,лек пост и на теб.

# 22
  • Мнения: 5 057
Аз споделям този сайт, едва ли е непознат, но все пак цък

# 23
  • София
  • Мнения: 11 701
ева 17 здравей, здравей   bouquet
blackisback, хубаво е, че си публикувала, този сайд, за мен е непознат, ще се уча.
Днес кафето за първи път го изпих черно, та така...
Поздрав!

# 24
  • Мнения: 1 110
Лек и спасителен пост на всички!

За мен ежегодно е с фалстарт Sad. Свекърва ми има рожден ден и се обижда, ако не хапна от всичко на масата. Много неприятно се получава.

# 25
  • София
  • Мнения: 478
Много се радвам, че въпреки отпускарския сезон се посъбрахме, че даже и нови попълнения има Grinning Добре дошли Hug

Да споделя, че и аз като свекито на Вихронрав днес имам рожден ден, та ще приготвям един сладкиш с горски плодове, който може да си остане такъв или да го доизкусуря до торта, ще го мисля на момента. Пробвах го неотдавна, ще се пробвам да кача рецептата, защото много ми допада. Обмислям и основните неща какви да са, та с две думи ще ви черпя виртуално по - късно Laughing

Какво да се прави, рожденият ми ден е винаги по време на пост, имен ден - също, после да се чуди човек от къде се е появил блога за постите Joy Бях убедена и че ще родя детето преди Петровден, та да влезе и то в петровия пост, но то пък "избяга" с един ден и направи семейно изключение. Е, за сметка на това и неговият имен ден е бетониран в постния период Laughing

# 26
  • Мнения: 0
ЧЕСТИТ РОЖДЕН ДЕН,БРАЗИЛКЕ!



Да си жива и здрава и дай Боже много щастие и късмет!

# 27
  • София
  • Мнения: 7 871

Да се почерпим за рожденния ден на Бразилка. Това са ръжено овесени питки с трици и аромат на гъби и чесън. Лееееко бият на кюфтенца, ама та мен и така си ми харесват.

# 28
  • Мнения: 5 057
Честит рожден ден, Бразилка  Hug

Аз днес готвих боб и това ядох. Имам и за утре една купичка, а за вечеря не знам. Може някакво хлебче да си омеся.

Исках да питам дали и в този пост могат да се ядат мекотели  newsm78 Извинявам се за въпроса си, сигурно е говорено, но ми е едва втори пост сега.

# 29
  • София
  • Мнения: 11 701
Честит рожден ден Бразилка! С най-добри пожелания! /малко късничко разбрах, за което се извинявам/

blackisback, с теб едно и също сме приготвяли, + печени червени чушки, а утре....ще  ви следя за идеи. Мекотелите не са ли вид морска храна, значи са за определен ден според мен....

# 30
  • Мнения: 5 057
Искам да попитам нещо: гледах в блога на Бразилка рецепта за кюфтета от тиквички. Хич не ми се иска да пържа затова да питам- може ли да се намазнят, овалят в брашно и изпекат във фурна?

# 31
  • Мнения: 1 110
Честит рожден ден на патерици и от мен, Бразилка! Господ да ви дава здраве на всички у дома!
  bouquet

Мекотели могат да се ядат по всяко време на всеки един пост, с изключение на дните, в които се тримири (в този няма такива).

Аз днес ще съм само на пловоде и зеленчуци.

# 32
  • Мнения: 443
Да попитам по-запознатите. През Богородичния пост има ли дни,в които се спазва строг пост-без олио? Менюто за днес-патладжан с доматен сос.

# 33
  • Мнения: 0
Сериозно ли се ядат мекотели? Това не е ли животинска храна? Има ли някъде информация, защото аз съм чела само с олио и вино/без олио и вино/с олио, вино и морски дарове.

# 34
  • София
  • Мнения: 7 871
Да попитам по-запознатите. През Богородичния пост има ли дни,в които се спазва строг пост-без олио? Менюто за днес-патладжан с доматен сос.

Календара в първия пост на Бразилка в тази тема дава отговор на въпросите ви.

# 35
  • Мнения: 0
Погледнах го,благодаря:))

Това улеснява много нещата!

Снощи приготвих нейната салата с леща и това ще бъде вечерята ми за днес  bouquet

# 36
  • Мнения: 1 110
За мекотелите цитат:

Безгръбначни животни (охлюви, миди, октоподи и др.) се считат за постни храни.

от тук: http://www.pravoslavieto.com/docs/post/postite_v_BPC.htm#1

# 37
  • Мнения: 1 110
Сварявам обелените и нарязани тиквички в подсолена вода,колкото само да ги покрие.После отцеждам в гевгир.Намачкавам и добавям копър,чесън,сол на вкус и олио.Разбърквам добре и слагам да се охлади добре в хладилника....

Копирам една рецепта на TheNMaster. Много свежа и приятна ми изглежда. Ще пробвам тези дни.

# 38
  • Мнения: 5 057
Драги постещи, споделям една рецепта от миналия брой на списание GoodFood.

Средиземноморска картофена салата
за 4 порции
- 1с.л. зехтин
- 1 малка глава лук, тънко нарязана
- 1 скилидка чесън, смачкана
- 1ч.л. риган, пресен или сушен
- 200гр. чери домати от консерва (според мен стават и с обикновени консервирани домати)
- 100гр. печени червени чушки от буркан, нарязани
- 300гр. дребни пресни картофи
- 25гр. черни маслини, нарязани
шепа листа босилек, накъсани

1. Запържете лука в зехтина в тенджерка за 5-10 минути, докато омекне. Добавете чесъна и ригана и пържете още 1 минута. Сложете доматите и чушките, подправете добре и оставете соса да къкри 10 минути на тих огън.
2. Сварете картофите в подсолена вода за 10-15 минути. Отцедете ги добре, объркайте ги в соса и ги поднесете топли, поръсени с маслини и босилек.

# 39
  • София
  • Мнения: 11 701
Чудесна идея! Така обичам, някой да ме напътства. Благодаря!

# 40
  • Мнения: 452
Здравейте и от мен,аз за първи път ще постя и с интерес ще споделям темата с вас Peace
Не съм запозната също след като свърши поста на 15-ти,какво се прави?Сега прочетох,че в първия ден се ходи в църквата за водосвет.Като за новобранец,има доста неща,които ще научавам.Да добавя също,че съм и кърмачка,за някои съвети от ваша страна.
Лек и спасителен пост на всички!

Последна редакция: чт, 02 авг 2012, 16:54 от ell_ell

# 41
  • Мнения: 508
Здравейте! Лек и спасителен пост и от мен!
Бразилка със закъснение и аз да ти пожелая много здраве, щастие, любов и Бог и Божията Майка да са с теб и близките ти! Hug  bouquet

# 42
  • София
  • Мнения: 565
Бразилка, и от мен честит празник, със закъснение! Присъединявам се към всички прекрасни пожелания преди това!

# 43
  • Талант на 2012,2013 г.
  • Мнения: 3 001
 Здравейте, момичета...Ще ме  приемете ли сред вас?

Идеята за закуската с фурми е фантастична.  bouquet

# 44
  • София
  • Мнения: 11 701
Марѝ  добре си дошла!  bouquet
Забравих да си купя фурми за закуска, ще мина на прасковки. Не е трудно, даже ми е приятно. Поздрав!
 

# 45
  • София
  • Мнения: 7 871
...
Идеята за закуската с фурми е фантастична.  bouquet

Така е ... има какво да научим от мюсюлманите. Между другото и те са в период на пости, макар и по друга система. Те не ядат и не пият вода от изгрев до залез слънце и после задължително прекъсват поста с няколко фурми и вода. Четат си там вечерната молитва и сядат да ядат. Има цели теории за ползите от фурмите и те съвсем не са за подценяване, особено от майките кърмачки.

И като стана дума за майките кърмачки:

... Да добавя също,че съм и кърмачка,за някои съвети от ваша страна.
...

Първия съвет е да се консултирате с лекар как ще се отрази поста на кърменето ви, после с мнението на лекаря отивате при свещеника и той ако се наложи ще ви благослови за пост по индивидуална схема.

В това няма нищо странно. По изключение в момента съм със здравословни проблеми, които да сега не съм имал и се оказа, че млечните продукти са задължителен неотменим хранителен продукт. Така, че аз ще карам повечето дни в така наречния „бял пост“ (с изключение на понеделник, сряда и петък). А от понеделник 13.08 на пълен пост според изискванията на типика.

Аз наистина ви съветвам да се консултирате с медицинските специалисти, а не с мненията по форумите еле пък прословутите църковни бабички, които бяха накарали една кърмеща майка да тримира по Тодоров ден та щях после да ги ликвидирам.

# 46
  • Мнения: 0
Здравейте!

Ще споделите ли с каква молитва започвате/завършвате деня?

Аз казвам "Отче наш" вечер и сутрин се стремя да не забравя да се прекръстя преди да започна работа. Православните молитвослови, които са ми попадали не ми харесват много. В нашето семейство се тачи основната молитва.

Лек ден!  bouquet

# 47
  • Мнения: 5 057
Добро утро!

Днес сме на леща за обяд, а за вечеря кюфтетата от тиквички от блога на Бразилка   bouquet

Имам въпрос. Какво мога да направя с микс от морски дарове? Реших, че ще са ми малко белтъчините и затова си взех един замразен микс, а не знам какво мога да си сготвя с него.

# 48
  • Мнения: 2 126
Горещо препоръчвам тази постна рецепта за тези,които обичат патлджан:http://pep-4o.blogspot.com/search/label/%D0%9F%D0%B0%D1%82%D0%BB … D0%B0%D0%BD%D0%B8

# 49
  • Мнения: 1 110
blackisback, аз много обичам да смесвам вкусове. Ще ти предложа ризото, което правя със скариди, дано ти хареса:
Задушавам малка глава ситно накълцан лук и една две скилидки чесън в олио. Добавям добре измит ориз Басмати (става с абсолютно всякакъв Ризон също). Важно при приготвянето на ризотото, за да се получи специфичната консистенция на яденето, е да се добавя на малки дози студена вода (зеленчуков бульон). Та добавям студена течност на части до завиране. Съотношението ориз/течност е 1ч.ч./2.5 ч.ч. Последната 0.5 ч.ч. течност е бяло вино. Добавя се накрая, за да не стегне ориза. Оставям да се охлади, добавям сварените скариди (при теб морски дарове), ситно накълцан лимон 1 бр. (без корите), ситно накълцани сурови зелена и червена капия, копър, сол и чер пипер на вкус.
Консумира се охладено.
На мен ми харесва как се смесва вкусовете на лимона и виното със сладките скариди и капия. Понеже ми е малко времеемко, приготвям ястието само по големи празници в пости. Така се наслаждавам и на приготовлението и на хапването.

За молитвите: във всеки храм има молитвеник. Не струва много. На мен ми отне време преди да проумея всяка една молитва. Думите са редени от старци, на които духовното извисяване е недостижимо за мен.
Нормално е да казваме молитвите така, както ги усещаме. Аз също се моля и извън молитвеника. Моля се за здравето на детето и на цялото ми семейство. Общението с Бог е нещо лично. Всеки решава сам как да го прави, но е хубаво да се ползва молитвеника.

# 50
  • Мнения: 0
Чудесна рецепта! Ще я изпробвам в най-скоро време:)

Забелязала съм какво продават в храмовете, но ми е интересно какви практики прилагат християните в домовете си. Благодаря за споделянето  bouquet

# 51
  • Мнения: 508
Рецептата с патладжаните ми хареса много. А у нас днес менюто е салатка зеле с домати и леща-яхния

# 52
  • София
  • Мнения: 864
Здравейте,
много ви се радвам как готвите и сътворявате все  нови и нови нещица.
Аз снощи си хапнах суши с морковче,авокадо и краставичка и салатка от сладко кисели краставички. Радвам се, че устоях на изкушението да хапна тортичка за десерт като другите.

# 53
  • Мнения: 2 677
Много интересни рецепти, непременно ще пробвам  Hug
ell_ell , колко е голямо кърмачето ти? Моето си яде всякаква друга храна, та не се притеснявам, че ще я лиша от нещо.
Снощи бях на рожден ден в ресторант, за щастие бяхме доста хора и рожденика не забеляза, че казвам наздраве с вода  Crazy  Но пък да споделя за салатата, която си поръчах - много сполучлива - моркови, ябълки и червено цвекло, настъргани, овкусени със зехтин и лимон. Бяха я кръстили Витаминка Simple Smile

# 54
  • София
  • Мнения: 7 871
Аз се моля по своему, със свой стил и не ползвам готови молитви (с изключение на Господнята и Исусовата молитва). Не я ли „усешам“ молитвата не ми върши работа. Толкова на религиозна тематика, защото все пак темата е кулинарна.

Да попитам сега аз пиете ли течности по време на поста и колко - нормално като останалите дни, намалено или увеличено количество.

# 55
  • Мнения: 1 316
Здравейте!
Чак сега се включвам и аз. За миналия пост търсих нахут и го открих в Метро и Кауфланд. В Кауфланд е в по- голяма кутия .
За утре планувам да приготвя рататуй- има изобилие от зеленчуци.
Лек пост на всички!

# 56
  • Мнения: 5 057
Дядо Хаджия, аз пия повече. За вода става въпрос, друго и по принцип не пия. Точно преди поста ме сполетя бъбречна инфекция и така се наложи.

Днес отчитам- боб и пататник.

Лека вечер!

# 57
  • Мнения: 452
fata_morgana още сме само на мляко и кърма на два месеца и половина сме.За сега нямам проблем,но се притеснявам нея да не я лишавам от нужни неща.
Аз наблягам повече на салатките и плодовете Peace

# 58
  • Мнения: 443
И аз пия около 2.5,но само вода. Менюто за утре: печени чушки с доматен сос. Идеята за фурмите беше страхотна и смятам да се възползвам. Пък и доста засищат.

# 59
  • Мнения: 2 677
ell_ell, искаш да кажеш, че кърмиш и я дохранваш? Предполагам, че няма причина да се притесняваш тогава - в АМ има добавени доста... неща, а самата кърма си съдържа всичко необходимо за бебето, дори и за сметка на дефицити в твоя организъм. Поне аз така съм го разбрала. Пиеш ли някакви витамини или хранителни добавки?

# 60
  • Мнения: 452
Нищо не пия,мисля че от АМ си поема достатъчно неща.Ще продължа за сега с поста.

# 61
  • Мнения: 443
Бихте ли ми казали дали има марка маргарин,който да е изцяло растителен и да може да се ползва по време на пост?

# 62
  • Мнения: 2 677
Маргарин не бих препоръчала да се ползва по никое време  Peace Препечените филийки могат да се намажат със зехтин, олио от гроздови семки и др...

# 63
  • Мнения: 508
да разбира се, че има. На Белла има постен маргарин и те произвеждат маргарин за различните хипермаркети  в които имената на маргарините им са различни. Аз пазарувам от Кауфланд и там има един много хубав маргарин Margo - жълта опаковка. Той е постен. Има и други цветове от него, но не всички са постни.

# 64
  • Мнения: 443
Благодаря ви много. Ще взема от този маргарин. Знам,че е вреден,но трудно преглъщам сух хляб и поне по време на пост да ми помогне малко.

# 65
  • София
  • Мнения: 11 701
За днес отчет - варена царевица и филийка с печени чушки със зехтин, магданоз и копър. За вечеря същото. Нали може боза. Аз обичам.
Ева 17, здравей, здравей!

# 66
  • Мнения: 0
Ева17, фурмите са направо греховно сладки и сочни.

Днес направих задушено зеле с моркови, маслини и чушки и басмати за гарнитура. Следобедно се разхладих със соево фрапе с къпини.

Искам да пробвам локумената баница от рецептите на Бразилка, но май днес ще бъде лежерен следобед.

# 67
  • Мнения: 5 057
Аз днес отчитам с тиквените кюфтета с чеснов сос от блога на brazilka. Станаха много хубави, благодаря за рецептата!  Hug Нещо сосът ми не стана с хубава плътност, но ще се уча. За довечера ще сервирам зеленчукова супа, а за непостещите има и друго.

Утре съм замислила тиквички с ориз, за вечеря сигурно пак супа със салата.

Хубав ден!

# 68
  • Мнения: 443
Златорог,не ме изкушавай,че съм много сладокустна.
Ма14,,радвам се,че сме заедно в тази тема. Лек  и спасителен пост ти желая. Аз гледам да готвя за мен по-лесни постни ястия,защото домочадието не пости и за тях готвя отделно.

# 69
  • София
  • Мнения: 7 871
да разбира се, че има. На Белла има постен маргарин и те произвеждат маргарин за различните хипермаркети  в които имената на маргарините им са различни. Аз пазарувам от Кауфланд и там има един много хубав маргарин Margo - жълта опаковка. Той е постен. Има и други цветове от него, но не всички са постни.

А кой точно маргарин не е постен и защо ?  Thinking

# 70
  • Мнения: 508
Цитат
А кой точно маргарин не е постен и защо ? 
Дядо Хаджия, на много от маргарините пише, че съдържат сухо мляко, заради това аз ползвам точно този, на опаковката на който са отбелязани само растителни съставки

# 71
  • Мнения: 5 001
Здравейте на всички в темичката Hug Hug Hug Hug Hug Hug......Аз така тихомълком си ви чета..... Laughing

Бихте ли ми казали дали има марка маргарин,който да е изцяло растителен и да може да се ползва по време на пост?

Ева,аз също съм твърдо против маргарина,но си мажа на филийки зехтин,който съм си сипала в пластмасова кутийка и държа в хладилника...Така зехтина замръзва и си мажа на филийката от него вместо масло.....Хем е вкусно,хем няма компромиси със здравето.

Майка ми така процедира след като си излекува гастрит...Вече е на 75 години,но продължава да маже всяка сутрин филийки.....

# 72
  • Мнения: 2 677
TheNMaster, прекрасна идея!
Хем знам, че зехтина се втвърдява на студено, но и през ум не ми беше минало, че ще е лесен за мазане  ooooh!

# 73
  • Мнения: 5 001
TheNMaster, прекрасна идея!
Хем знам, че зехтина се втвърдява на студено, но и през ум не ми беше минало, че ще е лесен за мазане  ooooh!


 smile3534

....И аз с нещо да съм ви полезна....Няма само вие да ми помагате я..... Laughing

# 74
  • Мнения: 5 057
Eх, че хубава идея за зехтина. Аз ще му сложа и подправки  Heart Eyes

# 75
  • Мнения: 5 001
Eх, че хубава идея за зехтина. Аз ще му сложа и подправки  Heart Eyes
Може,разбира се...
Аз лично съм пробвала със ситно нарязан копър и 1 скилидка пресован чесън.....После съм мазала на препечени филийки или съм правила чеснови франзели във фолио на фурна.

Другият вариант е пресен босилек и пак чесън.....Нещо като песто,ама без пармезан и ядки..... Laughing

# 76
  • Мнения: 2 126
И за мен е много полезна идеята за зехтина,Мастерче(как да не си полезна,ти си един от много добритекулинари в този форум).Да си призная ползвам и купувам маргарин Embarassed Rolling Eyes само Белла ,не само че става за пости но за всичко.Зехтин съм ползвала в ястия,не ми допада особено.Променя ми вкуса на салатата и на ястията,но ще започна по-често да го ползвам

# 77
  • София
  • Мнения: 11 701
Зехтин ползвам често, но не и за готвене и пържене, но за салатка, филийка - задължително. Да се отчета днес, аз съм "връх" на кулинарното изкуство- Имамбаялдъ. Ама стана една вкуснааааа....по всички правила съм я направила. Утре пак същото, защото може да се яде и студена. А дали е много полезна с този патладжан - това е друга тема. Хапнах и малко сурови ядки + плодове - абе аз съм си прасе. Продължавам.

Последна редакция: нд, 05 авг 2012, 23:10 от ma14

# 78
  • София
  • Мнения: 565
 И аз ще пробвам идеята за зехтина. Благодаря на TheNMaster  bouquet
 Иначе, по едно време ползвахме ето този маргарин (но в зеления му вариант), за който пише, че е без хидрогенирани мазнини и консерванти. Става и за пости.
 Вчера готвих една манджа с патладжан, тиквичка, лук и доматен сос. Придружена с мноого маслини. Ама направо прекалих с маслините Embarassed Днес сме на бобец.

# 79
  • Мнения: 452
Утре каква рибка ще приготвяте?
На мен ми се иска едно пържено шаранче,но може и на скара да метна друга рибка.
Това със зехтина и аз ще го пробвам Peace

# 80
  • Мнения: 5 057
Добро утро! Днес е Преображение!

Днес менюто за обяд ще ми е( който се улива с количествата) тиквички с ориз, а за вечеря риба. Имам сьомга останала от преди поста, но май ми се хапва скумрия. Тя ще е за вечеря, така че има време да помисля  Peace

# 81
  • Мнения: 5 001
Дес благодаря ти за милите думи!  Hug


Днес съм на печени чушки с доматен сос.....За вечеря пържен сафрид с картофена салатка с лук и магданоз.Има и мешана салата с печени чушки и някоя маслинка вътре....
Има и едни чеснови хлебчета топлички...... Crazy

Май шА кача килограми с тоя пост.... ooooh! hahaha hahaha hahaha hahaha hahaha


Утре съм замислила и аз едно имамбаялдъ.......Изхитрила съм се за да не е много тежко яденето......Патладжана го обелвам(щото в кората са вредните неща),нарязвам на кръгчета посолявам,отцеждам и после го мятам на оребрения тиган......После си задушавам в олио лук,моркови,чесън...Добавям настърганите домати и магданоза.....Като стане гъстичък соса......Редя в тава патладжани - сос - патладжани - сос......Запичам и толкоз....

Даже майка ми почна и тя да прави така,че иначе все много мазно ставаше.....


# 82
  • Popovo
  • Мнения: 219
Здравейте и от мен! Бразилче, много ти благодаря за прекрасната тема .  bouquet Аз не мога да се включвам интензивно в темата и да пиша,но ще ви чета, и макар да кърмя малкото си дете ще си спазвам поста както си е по канон.
Поздрави на всички.

# 83
  • Мнения: 2 126
Мастерче,дори още по лесна е рецептат на Пепи.Почти същото както казваш,само че патладжана не се прави на тиган,а направо потопен в брашно и запечен в тава във фурната.Като порозовее - сос връз него,10тина минутки чакаш да поеме във фурната и готово.Много ми допадна и вкуса и всичко Peace

# 84
  • Мнения: 5 001
Мастерче,дори още по лесна е рецептат на Пепи.Почти същото както казваш,само че патладжана не се прави на тиган,а направо потопен в брашно и запечен в тава във фурната.Като порозовее - сос връз него,10тина минутки чакаш да поеме във фурната и готово.Много ми допадна и вкуса и всичко Peace


Aууууу....Супер! Ще пробвам! Много навреме ми идва информацийката.... Hug Много ти благодаря!  newsm51

# 85
  • Мнения: 2 126
На предната страница съм пуснала линк към рецептата на пеп_4о Peace

# 86
  • София
  • Мнения: 11 701
Отчет: днес гъби с ориз и зеленчучки  и салата. За другите - мръвки.

# 87
  • Мнения: 508
Здравейте!
 У нас менюто е тиквички с ориз, печени чушки и салата зеле, домати и червено цвекло. За десерт по настояване на дъщеричката ни съм направила тригуни Grinning

# 88
  • София
  • Мнения: 792
 И аз съм с вас, отново:) Неусетно минават постите за мен..плодове, салати, благодат!

# 89
  • София
  • Мнения: 864
Да попитам сега аз пиете ли течности по време на поста и колко - нормално като останалите дни, намалено или увеличено количество.
Аз принципно пия много вода. Сигурно над 3л на ден успявам да изпия. Но не се наливам насила, а просто организма ми си го иска.От време на време си правя вкъщи и фрешчета. И това са ми течностите:)

# 90
  • София
  • Мнения: 478
Привет и от мен Hug

С голямо закъснение искам да благодаря за поздравите за рождения ми ден  bouquet Много сте мили Heart Eyes

Видях, че сте питали за нахута – има го във всички големи вериги, сега на прима виста, освен споменатите от вас магазини, се сещам и за Карфур, където е на две места – при био храните в края на магазина и около боба по регалите. По регалите го има и в консерва, която съм пробвала и не е никак лоша. В ХИТ също има, в арабските магазинчета около Женския пазар и във всички магазинчета за здравословно хранене.

Докато съм на тема Карфур да препоръчам оризовото и соевото био мляко в едни кафяви кутии. Видях и че има готова смес за фалафели два вида – от тази с машинките и единична кутия. Понеже съм взимала и от двете от арабските магазини да споделя, че тази на Дура ми харесва повече, другата ми бие прекалено на канела. Има и готов хумус в консерва, пак на Дура, който е приятен за спешни случаи. Поне аз винаги поддържам в килера лютеница, хумус и нахут по време на пост, а и не само Peace

За маргарина – бях се пробвала преди време да опиша кои маргарини са постни и кои не, но те все излизат нови и нови. Списъкът не е актуализиран скоро, ще съм благодарна ако го погледнете и добавите и ми предложите за редакция някои от вече съществуващите. Сега ще прегледам тези, които сте споделили тук в темата и ще ги добавя, както и един зехтинов био маргаин, който взимам от време на време.

Дес, мерси за пепчовите патладжани  bouquet Непременно ще пробвам другия път да ги приготвя по този начин, че ми се вижда много по –лесно. Видях, че си писала, че не ти допада зехтина в ястия. Преди години и на мен не ми харесваше особено, но след това открих, че зависи от марката и вида на зехтина. Има някои, които са много натрапчиви и дори горчиви, а на мен ми допадат по – меките видове. Когато нямам път до Гърция за по – евтин зехтин, взимам pomache на Родон за готвене. По – евтин е и е точно за готвене. Олио използвам само за пържене, което е много рядко.

TheNMaster, чудесна идея за зехтина за мазане, определено ще се възползвам Peace Аз до сега процедирах с мазане на зехтин върху печена филия с четка, попива приятно или мажа върху хляб, пак с четка и после пека на фурна, нещо тип брускета.

дядо хаджия, дано бързо ти отшумят здравословните проблеми Praynig

За течностите не мога да преценя, защото по принцип пия огромни количества вода, в тази жега пък да не говорим. Четох неотдавна една статия, че по време пост се увеличава малко солта, което съм склонна да повярвам, че е така и оттам явно се увеличава приема на вода, но това са си мои разсъждения newsm78

ell_ell, дядо хаджия ти я дал много добри съвети, но да ти споделя, че кърмих по време на пост (и продължавам да кърмя Crazy) и нямах никакви проблеми, особено сега през лятото. Дори да не беше пост едва ли щеше да ти се различава много менюто от сегашното. За кърменето е много важен приема на течности и най – вече на вода Peace

zhabche, Честита рожба Hug


katelinka, лека бременност Hug

Ех, че хубави нови и при двечките ви Heart Eyes

Оле постът ми стана километричен, та ще се включа малко по - късно с менюто от тези дни Joy Joy Joy

# 91
  • Мнения: 5 001
Да попитам сега аз пиете ли течности по време на поста и колко - нормално като останалите дни, намалено или увеличено количество.
Аз принципно пия много вода. Сигурно над 3л на ден успявам да изпия. Но не се наливам насила, а просто организма ми си го иска.От време на време си правя вкъщи и фрешчета. И това са ми течностите:)

Аз също да се включа за течностите при мен.......Водата(само!) на ден ми е 1 1/2 л. ......Обаче освен това пия айряни и ям много диня и пъпеши,та не мога да му хвана края като литраж,колко отива на ден.....
Отделно държа една кана с лимони+вода+ мед в хладилника,та и там посягам често,щото постоянно допълвам липсите Laughing...... ooooh!

Абе май доста се събира на ден......

# 92
  • Мнения: 35
 Hug  Здравейте и ние с мъжът ми постим и реших да разгледам какво готвите  Peace  Моето меню днес беше тиквички с ориз  на фурна по тази рецепта много ми  допада http://www.supichka.com/2011/06/blog-post_27.html и десерта стана просто вълшебен  постен кекс със сладко от боровинки, ето рецептата http://www.receptite.com/%D1%80%D0%B5%D1%86%D0%B5%D0%BF%D1%82%D0 … D0%BA%D0%B8%D1%88
Моля давайте идеи   :bouquet

# 93
  • Мнения: 508
Здравейте!
Аз за течностите май не мога да преценя дали пия повече, защото и зиме и лято пия огромни количества. Но дори да не е пост все пак е лято и е хубаво да се пият повече течности, а най-добре вода.

Бразилка благодаря за пожеланието! Дай Боже всичко да е наред!

# 94
  • Мнения: 1 746
Ева17, фурмите са направо греховно сладки и сочни.

Днес направих задушено зеле с моркови, маслини и чушки и басмати за гарнитура. Следобедно се разхладих със соево фрапе с къпини.

Може ли да кажеш как го правиш соевото фрапе? С друго ядково мляко става ли и как?

# 95
  • Мнения: 1 110
Be Light, преди години четях каква ли не литература на тема здравословно хранене. От една от тях ми е останала рецепта за приготвяне на ядково мляко. Според автора най-фино такова може да се получи от бадеми. Беше дадена идея как да се приготви и от семки на дини (това не съм го пробвала обаче, но принципа и същия като при бадемите).
Бадема трябва да е суров и белен (сега има пресни по пазара и става прекрасно с тях). Ако купиш небелен, отделянето на люспицата става лесно, като първо заливаш ядката с вряла вода и я оставиш да преседи във водата 2-3 минутки. Белиш 10-15 бадема (за порция), слагаш в блендер, доливаш около 70 мл. вода и мелиш до възможно най-фината смес. Нека преседи 10-15 минути (може и повече за по-наситен вкус и аромат). Прецеждаш. Сдобиваш се с ядково мляко и смлени ядки за песто или друг сос Wink.

# 96
  • Мнения: 35
 Hug Днес: закуска- плодове;обед-тиквичките с ориз и кекс; следобедна закуска -соево сирене с доматки; за вечеря ври бобец bowuu
А сега обмислям за утре оризови спагети(салата)  и меденки. Вие какво готвите?

# 97
  • Мнения: 5 001
Гриловани тиквички с олио,оцет,чесън и копър.
Препечени филийки с песто.
Пъпеш,диня,праскови

# 98
  • Мнения: 35
Гриловани тиквички с олио,оцет,чесън и копър.
Препечени филийки с песто.
Пъпеш,диня,праскови
Mммммм...........

# 99
  • София
  • Мнения: 11 701
Отчет за днес: печени червени чушки с доматен сос с чесън, магданоз. Диня, пъпеш и прасковки. Утре, утре....ще го мисля.

# 100
  • Мнения: 443
За днес: за закуска плодове,обяд-леща.
BobiPak,утре ще се пробват твоите тиквички. мерси за идеята. Много ме е срам Embarassed,но ще направя и твоят сладкиш. Бях се зарекла без нишо сладко,но не ми стигна воля. Понеже постя за първи път се учудвам колко леко и приятно минава поста. Новобранците,и вие ли се чувствате така?

# 101
  • София
  • Мнения: 11 701
Добре се чувствам, не ми е трудно. Днес картофена яхнийка и салата. Плодове. На другите защото са всеядни - мръвчоци на тиган.

# 102
  • Мнения: 1 110
Аз смятах за вечеря едно постно зеле да направя, стана хладно и ми дойде мерака да се въртя повечко в кухнята. Плодове, салата също.

# 103
  • Мнения: 5 001
Гриловани тиквички с олио,оцет,чесън и копър.
Препечени филийки с песто.
Пъпеш,диня,праскови
Mммммм...........

Идвай!  Hug Има още...

Днес - за вечеря просто изпържих картофи.....Имаше и печени чушки,та направих една мешана салата с розови сладки,добре узрели домати и едни крехки корнишони......Та и хляб имаше домашно изпечен....И.....Пак замина половин хляб!  ooooh! Crossing Arms

Абе казах ви,че ще кача кила с тоз пост..... hahaha hahaha hahaha hahaha hahaha hahaha

# 104
  • Мнения: 443
После ще се преместим дружно в подфорума за диетите. Joy Joy Joy

# 105
  • Мнения: 508
Здравейте!
Нашето меню днес е печени чушки, салата с домати, краставици и червено цвекло и тиквени кюфтета по рецептата на Brazilka, но аз малко ги модифицирах. Сместа я направих както е нейната рецепта, но подмених подправките за да експериментирам. Сложих чубрица, кимион и черен пипер. Добре си паснаха. След това ги овалях в брашно и ги сложих да се пекат във фурната върху хартия за печене. Така реших, че е по-здравословно и лесно.
Относно салатата установих, че червеното цвекло пасва на почти всякакви салати. Аз го хапвам с лечебна цел и затова експериментирам къде да го сложа, но определено ако обичате вкуса му, пробвайте го в различни салати. Чудно е.

# 106
  • Мнения: 443
Цвеклото вари ли се преди това или се настъргва сурово? А как се овкусява?

# 107
  • Мнения: 508
Цитат
Цвеклото вари ли се преди това или се настъргва сурово? А как се овкусява?
Напоследък го настъргвам сурово на ситното ренде, прибавям го към зеле и домати или към домати и краставици и му слагам лимон, зехтин и сол. Става много вкусно.
А иначе другият вариант е като го сваря и го нарежа на малки кубчета.и пак му слагам лимон, зехтин и сол, но тогава си правя самостоятелна салата само от цвекло.

# 108
  • Мнения: 443
Благодаря,Кателинка.

# 109
  • София
  • Мнения: 478
Привет отново  Hug

Скрит текст:
Мен последните дни ме налегнаха едни притеснения... сестра ми си счупи ръката много лошо и ще трябва да я оперират, а пък е бременна и ще трябва да извадят бебето по - рано. Сега му бият някакви инжекции за белите дробове. Днес минал свещеник в болницата и я причастил, та е малко по - спокойна Praynig

Та след лиричното отклонение да споделя какво готвих тези дни:

Това е сладкишът от рождения ден, за който ви бях споменала. Все пак реших да си е сладкиш, а да не е торта, защото и така е достатъчно вкусен Flutter Горещо го препоръчвам, особено с боровинки Heart Eyes



Другият хит са тартите с бешамел Joy

с чери домати



с гъби



с тиквички



Направих и доволно количество патладжани с тахан (баба гануш) и съответно и паста с тях



Както и паста с броколи



Имаше и още, но ми се спи и утре ще допълвам.

# 110
  • Мнения: 452
Много вкусно изглеждат всички неща PeaceСтрахотни рецепти.

# 111
  • София
  • Мнения: 565
Бразилка, дай Боже всичко със сестра ти да мине добре и да се радвате на здраво бебе и щастлива мама, когато му дойде времето!

Много вкусни неща си сътворила. А сосът бешамел дали ще се получи с водичка, не със соево мляко. Пробвала ли си? Идеята ми допадна много, но нямам такова мляко в наличност. А баба гануш ми е любимо Grinning

# 112
  • Мнения: 5 001
Бразилка Hug Hug Hug Hug Hug Hug Hug Hug Hug Hug,....... 

Скрит текст:
Дай Боже да е всичко наред със сестра ти! ......Гушвам те!(ако това  малко ще помогне де....)


Днес  - пълнени чушки с ориз и зеленчуци в сос "почти бешамел  Mr. Green" ( без мляко - с вода ) ....Мешана салата,студена диня за който иска десерт......


# 113
  • Мнения: 508
Бразилка, с всички вкусотии, които си ни показала, направо "съживи" темата. Всичко изглежда много хубаво и вкусно, няколко пъти ги разгледах нещата и накрая си копирах рецептите Hug. Благодаря!

# 114
  • София
  • Мнения: 864
И така. Поста свърши. Радвам се, че отново бяхме заедно.
Следващият такъв е чак по Коледа нали?
Ще очаквам новата тема.
До скоро!

# 115
  • Мнения: 1 110
Честит празник на всички!
Радвам се, че бяхме заедно!
Благодаря Ви!
  bouquet

# 116
  • София
  • Мнения: 478


“Люде, с любов се съберете днес! Радвайте се, възклицавайте и ликувайте с веселие! Защото Божията Майка преминава славно от земните жители към небесните!”

Честит празник!

Не бях много активна, но както винаги ми беше много приятно да постим заедно Hug Тази тема ще ми липсва до ноември месец. Следващият (Коледният) пост започва на 14 ноември. Надявам се пак да се съберем и тогава. Да припомня, че на 29 августи 14 септември е строг пост без олио!

Тук може по - подробно да видите как се пости през останалото време на тази годината.

Благодаря ви за подкрепата за сестра ми Hug Мога да се похваля вече с прекрасен племенник Crazy Слава Богу всичко е наред и детето е без кувиоз и са живи и здрави и двамата Heart Eyes

# 117
  • София
  • Мнения: 7 871
...
Благодаря ви за подкрепата за сестра ми Hug Мога да се похваля вече с прекрасен племенник Crazy Слава Богу всичко е наред и детето е без кувиоз и са живи и здрави и двамата Heart Eyes

Какво по хубаво може да има от тази новина, на днешния светъл празник на пресветата Богородица ?

Последна редакция: ср, 15 авг 2012, 17:19 от дядо хаджия

# 118
  • София
  • Мнения: 11 701
brazilka,честит ти племенник! Да е жив и здрав!
Благодаря, че ни даваше съвети.
На всички с името Мария - честит имен ден!

# 119
  • Мнения: 452
Страхотна новина за бебчо,да е жив и здрав ,и много да ви радва Peace
Благодаря на всички за съветите,които ми дадохте  bouquet
Хубав празник на всички Peace

# 120
  • Мнения: 107
Бразилка, страхотна новина в днешния прекрасен ден!!! Само радости да носи детенцето...

# 121
  • Мнения: 5 001
Бразилче,ЧЕСТИТО! Радвам се,че всичко е минало без проблеми!

Честит празник на всички!

На всички именници - ДА ИМ Е СВЯТО ИМЕТО!  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet

Дядо Хаджия....Дано всичко е наред при теб!  Hug

# 122
  • София
  • Мнения: 7 871


Дядо Хаджия....Дано всичко е наред при теб!  Hug



Старая се ама явно нещата стават бавно.
Благодаря за вниманието.

# 123
  • Popovo
  • Мнения: 219
   Бразилче много хубави новини имаш.Да са ти живи и здрави и сестра ти и малкият племенник. И всичко лошо да остане зад гърбът ви.

   Аз все забравям да питам,защо на 2 август се пости? На 14 септември е Кръстов ден, това го знам, но за другият ден нямам си и на идея.

# 124
  • Мнения: 5 001
Ей тук погледнах да видя...Полезна информация има доста...

http://www.pravoslavieto.com/docs/post/postite_v_BPC.htm

# 125
  • Popovo
  • Мнения: 219
Благодаря TheNMaster bouquet

# 126
  • Мнения: 1 110
brazilka, и от мен пожелания да сте живи и здрави всички у дома  Simple Smile и само хубави новини!

Ето един линк за поста на 29 август: http://www.pravoslavieto.com/life/08.29_otsichane_glavata_na_J_Predtecha.htm

В Православието има раздел Календар, там по дати е посочено кой светец се почита в деня, кратко житие и други. Интересно, а и е много важно да се знаят причините за постите Simple Smile.

# 127
  • Мнения: 508
Здравейте!
Аз вече се озъртам за нова темичка за Коледни пости 2012 г. Някой пуснал ли е вече или тепърва предстои? Hug

# 128
  • София
  • Мнения: 864
И аз така, но предполагам тепърва предстои.
Има още малко време:)
Надявам се да се постне линка тука.

# 129
  • Мнения: 107
И аз ще чакам линк..., че иначе трудно ще ви намеря!!!  Hug  bouquet

# 130
  • София
  • Мнения: 478
Нагърбвам се с тази задача, но ако нямате нищо против ще я пусна в събота и ще дам линк и в тази тема Peace

# 131
  • Мнения: 4 344
brazilka, Hug  bouquet Hug

# 132
  • София
  • Мнения: 864
Никой няма да има нищо против Бразилка. Сигурна съм!

# 133
  • Мнения: 107
Нагърбвам се с тази задача, но ако нямате нищо против ще я пусна в събота и ще дам линк и в тази тема Peace

 Hug Чудесно  Heart Eyes

# 134
  • Varna
  • Мнения: 5
Здравейте !    bouquet

Проверявам периодично кога ще отворим темата за Коледните пости.. Wink

Наближава времето от годината, когато ми е особено вкусно !   chef

# 135
  • Испания и Стара Загора
  • Мнения: 1 036
Има ли тема за Коледните пости? newsm78

# 136
  • София
  • Мнения: 478
Готово - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=687685.new#new

Довечера ще я оправя и допълня Hug

Общи условия

Активация на акаунт