сироп от бъз

  • 97 711
  • 112
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 495
Не може да не се смачка някое друго плодче-при разбъркване напр.Иначе се слагат цели.Спокойно.Използвай си го.

# 16
  • Мнения: 1 897
Благодаря!  bouquet

# 17
  • Мнения: 131
Здравейте, дами!
Малко късно видях темата за бъза   Smile. Преписвам ви дословно рецептата за бъза, която ми даде внука на Петър Димков: В буркан се нареждат 1 ред зърна на дебелина около 2 см и 1 ред ситна захар и т.н. догоре, като най-горният ред е захар и то с дебелина 6-8 см, за да не вкисне. Отворът на буркана се завръзва с тънка кърпа и се оставя да престои на слънце 10-15 дни, докато захарта се стопи. След това се прецежда през тънка кърпа чрез изстискване, налива се в бутилки, чиито отвори се завръзват с кърпички вместо да се запушват с тапи и се държат на студено, за да не вкисне.
Хубав ден от мен   bouquet

# 18
  • Мнения: 570
здравейте, виждам, че темата е сравнително отскоро и искам да попитам как давате сиропа от бъз на малки деца.
Консултирах се с педиатърката и тя ми каза, че препоръчва сироп от бъз, НО от аптеката, защото не се знае каква е концентрацията на плода. При предозиране бил токсичен. Свекърва ми го е правила по същата рецепта - ред бъз, ред захар в трилитров буркан, обаче не е мерила количествата  newsm78
Четох, че за деца се дава по една чаена лъжичка на ден, но да не натровя детето  Tired

# 19
  • Мнения: 46
Аз на моите деца им давам сироп от аптеката, поради същата причина. За себе си бих пила домашен, но с децата не смея да правя експерименти.
Аз имам въпрос за захарта, която е доказано вредна, няма ли точно тази захар да тушира действието на билката.
Според DrSears голямото количество захар потиска имунитета и прави организма податлив на настинки и грип. Източник http://usatoday30.usatoday.com/news/health/painter/2009-10-04-your-health_N.htm

# 20
  • София
  • Мнения: 121
Здравейте, тази година за първи път направих сиропа по горе-долу описаните начини и се получи гъст сироп , леееко ферментирал. Не е много горчив, не се хареса въпреки това от мъжа ми и дъщеря ми, но в чай успявам да го дам. Та, чела съм също, че се прави с мед вместо захар. Аз също се замислих за захарта, но нямах толкова мед и го направих със захарта. Мисля , че меда трябва да е захаросан.  Hug Давам като мога по 1 ч.л. за малката , а за нас по 1 с.л сутрин , когато има болен по 1 л. 3 пъти на ден.

# 21
  • Мнения: 1 351
Аз също направих домашен , но стана много гъст и горчи - да го давам ли на детето  newsm78

# 22
  • Кьолн
  • Мнения: 1 220
Здравейте момичета! И аз направих сироп от бъз, но мирише ужасно и ме е страх да го дам на децата. Вашият мирише ли толкова силно?

# 23
  • Мнения: 495
Цитат
Вашият мирише ли толкова силно?
Е ,мирише си на бъз,няма да мирише на маргаритки Grinning.Много се притеснявате и то за рецепта доказана с годините.Сока става гъст-да,нормално,горчи защото явно е имало недостатъчно захар.И на моята дъщеря не и харесва,но знае ползите му.

# 24
  • Мнения: 1 351
Слагам в половин чаша вода една лъжица мед и прибавям една ч. л. от сиропа - така давам на детето./нали горчи/ . Така минава номерът.

# 25
  • Бургас
  • Мнения: 357
Благодаря много за темата  в нея най после намерих отговори и на мойте въпроси.
Правя сиропа за втора година . но тази година малко ми ферментира . но не кипи така ще си го пия.
От първия остатък направих сладко от плодчетата . а от втория ги изхвърлих и ми беше много жал.
Вие използвате ли плодчетата бъз за нещо?

# 26
  • Мнения: 326
Аз давам 1/3 ч.л. от домашния сироп. Основно с него се лекуваме, от както стана на годинка. Тази година (почти на 3г. е) за пръв път ще му направя профилактичен курс. 1ч.л. според мен, е не малко количество, дори за възрастен. Аз хапвам по 2-3 зрънца с малко сироп, а на детето само сироп.
Относно захарта, тя е съвсем малко, дори не успява да подслади водата/чая, в които ги разреждам. Но може да се направи с кафява захар, или мед. Идеята на тия неща е най-вече, да консервират. Simple Smile

Чудно нещо е сиропа от бъз, чудодейно даже.  Peace

П.с. аз го правя от храстовидния бъз, не от тревистия-бъзак. Точно защото е за малко дете, а е уникално силна билка, избирам по-лекия вариант. Simple Smile

# 27
  • Мнения: 570
_valkiria_, колко дълъг ще е профилактичния курс? Иска ми се и аз да го давам за профилактика и съм решила от ноември до февруари.

# 28
  • Мнения: 326
Аз мисля 20-тина дена, до месец.  Simple Smile
 Мисля, че не е хубаво да се свиква организма на постоянна външна подкрепа. Такова ми е личното усещане по въпроса.  Peace
Напролет пак и при нужда.

# 29
  • Варна
  • Мнения: 82
По съвет на жената от която купих бъза , направих сиропа с мед /вместо захар / .Получи се мн. приятен на вкус и аромат . Аз вземам по 1 с.л. сутрин , но не знам на сина ,  който е на 12 г. не знам колко да давам . Каква е дозировката

Общи условия

Активация на акаунт