Майчинството счетоводно-51

  • 33 959
  • 785
  •   1
Отговори
# 15
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Здравейте,

Питането ми е следното:
Искам да подпиша ТД с човек при който да си плащам само осигуровките ( мойте и неговите ), без да ми дължи заплата. Сумата на която искам да се осигурявам е 1 000 лв. Та въпроса ми е каква сума ще дължа в/у тези пари? сума от 294 лв. или сума от 403 лв.

http://www.kik-info.com/calculators/payroll.php
Един от най-точните калкулатори.Аз ги смятам 395 лв.Щом ти ще плащаш всичко гледаш "Общо вноски от служител и работодател" ...с платежните може и да стигне 403...

# 16
  • София
  • Мнения: 4 122
Здравейте,

Питането ми е следното:
Искам да подпиша ТД с човек при който да си плащам само осигуровките ( мойте и неговите ), без да ми дължи заплата. Сумата на която искам да се осигурявам е 1 000 лв. Та въпроса ми е каква сума ще дължа в/у тези пари? сума от 294 лв. или сума от 403 лв.

http://www.kik-info.com/calculators/payroll.php
Един от най-точните калкулатори.Аз ги смятам 395 лв.Щом ти ще плащаш всичко гледаш "Общо вноски от служител и работодател" ...с платежните може и да стигне 403...

Благодаря.
Но 1 000 лв. в поле заплата ли записвам или в поле минимален осигурителен доход в този калкулатор ?

# 17
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Здравейте,

Питането ми е следното:
Искам да подпиша ТД с човек при който да си плащам само осигуровките ( мойте и неговите ), без да ми дължи заплата. Сумата на която искам да се осигурявам е 1 000 лв. Та въпроса ми е каква сума ще дължа в/у тези пари? сума от 294 лв. или сума от 403 лв.

http://www.kik-info.com/calculators/payroll.php
Един от най-точните калкулатори.Аз ги смятам 395 лв.Щом ти ще плащаш всичко гледаш "Общо вноски от служител и работодател" ...с платежните може и да стигне 403...

Благодаря.
Но 1 000 лв. в поле заплата ли записвам или в поле минимален осигурителен доход в този калкулатор ?

В поле заплата.

# 18
  • Бургас
  • Мнения: 166
Някоя от вас обжалвала ли е разпореждане за отказ за изплащане на болничен и може ли да ми каже какъв е реда?

# 19
  • Шумен
  • Мнения: 12
Здравейте, искам да попитам и аз нещо, след една седмица трябва да се върна на работа, давам детето си на ясла, какви документи трябва да подготвя аз и какви от счетоводството. Аз съм втора година майчинство, която изтича на 5,02, 2013. Работодателя ми иска да ме преназначи на 4 часа работен ден, тогава 50 процента майчинство ли ще взимам до навършване на 2 години на детето или 25%?Благодаря ви предварително.Много ми е сложно всичко, а счетоводителката на фирмата нищо не разбира и така ми оплесква нещата с болнични и документи че направо луда станах вече.

# 20
  • Мнения: 685
Здравейте,

Моя близка е затруднена финансово и сама отглежда бебенцето си (на 6 месеца).
Тя се води на трудов договор и в момента взема обезщетение от НОИ, но то е крайно недостатъчно да се справи сама. Фирмата, в която работи съкращава персонала драстично в момента, но имат уговорката да не я закачат до 3- годинка на детето.
Бих искала да попитам от нейно име, какви са вариантите да започне работа при втори работодател без да губи правото на обезщетението....
Не съм много запозната, но мисля, че може да работи на граждански договор. Възможно ли е той да е на пълен работен или може да подпише втори трудов договор? Има ли ограничение за часовете, които има право да работи предвид това, че е в майчинство?

Благодаря предварително за помощта.

# 21
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 384
Здравейте, искам да попитам и аз нещо, след една седмица трябва да се върна на работа, давам детето си на ясла, какви документи трябва да подготвя аз и какви от счетоводството. - Приложение 12 - в 3-дневен срок от пускане на детето на ясла се представя на работодателя; той го носи в НОИ. Представяш и Приложение 4, за да получаваш 1/2 от обезщетението за гледане на дете. Формулярите ги има в сайта на НОИ, в раздел "Формуляри" Аз съм втора година майчинство, която изтича на 5,02, 2013. Работодателя ми иска да ме преназначи на 4 часа работен ден, тогава 50 процента майчинство ли ще взимам до навършване на 2 години на детето или 25%?- 50% ще вземаш, но работодателят не може да те преназначи на 4 часов работен ден без писмено допълнително споразумение по трудовия ти договорБлагодаря ви предварително.Много ми е сложно всичко, а счетоводителката на фирмата нищо не разбира и така ми оплесква нещата с болнични и документи че направо луда станах вече.

Здравейте,

Моя близка е затруднена финансово и сама отглежда бебенцето си (на 6 месеца).
Тя се води на трудов договор и в момента взема обезщетение от НОИ, но то е крайно недостатъчно да се справи сама. Фирмата, в която работи съкращава персонала драстично в момента, но имат уговорката да не я закачат до 3- годинка на детето.
Бих искала да попитам от нейно име, какви са вариантите да започне работа при втори работодател без да губи правото на обезщетението....
Не съм много запозната, но мисля, че може да работи на граждански договор. Възможно ли е той да е на пълен работен или може да подпише втори трудов договор? Има ли ограничение за часовете, които има право да работи предвид това, че е в майчинство?

Благодаря предварително за помощта.

Може и на втори трудов договор, може и на граждански. По отношение на работното време считам, че на трудовия договор може да е и на пълно работно време; при гражданския няма понятие работно време.

Последна редакция: пт, 28 сеп 2012, 12:23 от AnMary

# 22
  • Мнения: 685
Благодаря Ви за бързия отговор. Това, което казвате е доста обнадеждаващо. Важното беше да не й се обадят някой прекрасен ден и да й кажат, че трябва да връща пари на държавата.

Всичко най-добро!

# 23
  • Мнения: 232
Имма един въпрос.. ще се радвам да помогнете.

смятам едни 2 години за майчинство

термин- края на март( 20-25) 2013

от тези 24 месеца първите  9 месеца  са на трудов договор, следващите 8 месеца на борсата и получава парични обезщетения, т.е. осигурителния доход е минималната работна заплата( 270 лв за януари- април 2012 е 290 лв за май и юни 2012). След юни се води безработна но вече не  се изплащат парично обезщетение..и не мога да разбера за тези месеци юли - септември и евентуално до края  какъв е осигурителния доход- 0.00 лв ли е ??- възможно ли  е да е 0.00 или пак е минималната рабтона заплата за страната.. ?

Благодаря предварително  Hug

# 24
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 384
Имма един въпрос.. ще се радвам да помогнете.

смятам едни 2 години за майчинство

термин- края на март( 20-25) 2013

от тези 24 месеца първите  9 месеца  са на трудов договор, следващите 8 месеца на борсата и получава парични обезщетения, т.е. осигурителния доход е минималната работна заплата( 270 лв за януари- април 2012 е 290 лв за май и юни 2012). След юни се води безработна но вече не  се изплащат парично обезщетение..и не мога да разбера за тези месеци юли - септември и евентуално до края  какъв е осигурителния доход- 0.00 лв ли е ??- възможно ли  е да е 0.00 или пак е минималната рабтона заплата за страната.. ?

Благодаря предварително  Hug


Пак са на МРЗ, независимо, че не си получавала обезщетение за безработица.

# 25
  • Мнения: 23
Здравейте, аз съм майка на дете, което му предсои да започне да ходи на детска ясла. От до тук прочетеното разбрах, че за целта трябва да се подаде прил.12 за промяна на обстоятелствата. Също така знам, че трябва да си прекратя отпуската за гледане на малко дете и да се върна на работа, но не ми е ясно как да попълня прил. 12 всъщност какво декларирам в неко и какъв точно е текста. Дали декларирам че прекратявам отпуската и се връщам на работа и по кои член или че детето започва да посещава детска ясла и по кои член. А може би и двете неща трябва да напиша?
Също така разбрах, че имам право на 50 процента от майчинството, но за целта трябва да подам прил. 4. Какви допълнителни документи трябва да представя към него, освен акт за раждане на детето?
Знам, че трябва да напиша молба до работодателя да ми прекрати майчинството и да се върна на работа. Тази молба трябва ли да я представя в НОИ заедно с прил. 12 и с прил.4?
Предварително благодаря за отговорите!

# 26
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 384
Здравейте, аз съм майка на дете, което му предсои да започне да ходи на детска ясла. От до тук прочетеното разбрах, че за целта трябва да се подаде прил.12 за промяна на обстоятелствата. Също така знам, че трябва да си прекратя отпуската за гледане на малко дете и да се върна на работа, но не ми е ясно как да попълня прил. 12 всъщност какво декларирам в неко и какъв точно е текста. Дали декларирам че прекратявам отпуската и се връщам на работа и по кои член или че детето започва да посещава детска ясла и по кои член. А може би и двете неща трябва да напиша?
Също така разбрах, че имам право на 50 процента от майчинството, но за целта трябва да подам прил. 4. Какви допълнителни документи трябва да представя към него, освен акт за раждане на детето?
Знам, че трябва да напиша молба до работодателя да ми прекрати майчинството и да се върна на работа. Тази молба трябва ли да я представя в НОИ заедно с прил. 12 и с прил.4?
Предварително благодаря за отговорите!

Приложение 12 се подава в 3-дневен срок до работодателя, за да може той да го представи в НОИ. Впиши в него, че детето ти ще посещава ясла. На практика това е причината да нямаш право вече на отпуск за гледането му и съответно да спреш получаването на обезщетение от НОИ. Молбата до работодателя не се представя в НОИ. За Приложение 4 не е нужно да се представя друг придружаващ документ.

# 27
  • Мнения: 23
Много благодаря за бързият отговор, но ако не напиша че се връщам на работа как ще разберат от НОИ, че съм се върнала, за да започнат да ми плащат 50 процента нали ако не се върна на работа нямам право на тях? Или това става ясно с подаването на прил.4?

# 28
  • София-Младост
  • Мнения: 23 336
Много благодаря за бързият отговор, но ако не напиша че се връщам на работа как ще разберат от НОИ, че съм се върнала, за да започнат да ми плащат 50 процента нали ако не се върна на работа нямам право на тях? Или това става ясно с подаването на прил.4?
Ако детето тръгне на ясла нямаш право на този вид отпуск... Не разбрах точно какво питаш Simple Smile

# 29
  • Мнения: 23
Доколкото разбрах условието е да съм на работа, за да получавам 50 процентаот майчиството, затова питам дали в прил. 12 не следва да се напише освен, че детето тръгва на ясла и че се връщам на работа или това става ясно, когато се подадът дискетите в НОи и прил.4

Общи условия

Активация на акаунт