ЗА или ПРОТИВ доп. точка за критерий "Постоянен адрес" /за София/

  • 12 071
  • 386
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 589
Надявам се не нарушавам някакви правила на форума с тази анкета. Бих желала да си сверя часовника как мислят моите съграждани.

Моето мнение е, че софийското "жителство" носи не само права, но и задължения и отговорности. Дали ще ги споделяме наравно - и тежестите, и трудностите - или ще ползваме само благата на столицата?
Говоря за пребиваващите години наред в София, които продължават фиктивно да са регистрирани в друго населено място, и те, и автомобилите им...

От друга страна разбирам удобството и за хората, които живеят в околните градове и села и всеки ден пътуват за работа в София, като оставят децата си в софийските градини. Само не разбирам, аз моето дете в Перник или в Елин Пелин да го водя на ясла при това положение?

Отварям темата за дискусия, противоположните мнение също са добре дошли.

# 1
  • Мнения: 4 465
В случая не е важно какво е мнението на родителите, а какво е мнението на КЗД, респективно съда.

Няма смисъл да се въвежда нещо, което после ще отпадне с решение на едната или другата институция. По-скоро проблем е безпроблемното регистриране по настоящ адрес в някои райони на София. Защото дете от околните градове и села никога няма да се класира в градина в София, ако няма някаква адресна регистрация в София. Т.е. ако има такива случаи какви то цитираш, то преди това някой чиновник не си е свършил работата. Чудно ми е как стават тези работи без представянето на някои документи.

Между другото не малко хора имат имущество в София и плащат данъци тук, но постоянната им регистрация е в друго населено място. Както и не малко коли, регистрирани в София, се ползват в провинцията, а реално им се плаща данъка в София. Аз, примерно, имам една такава кола, която се ползва от мой роднина.

# 2
  • Мнения: 3 589
Да, вероятно проблемът е в това, че не се иска нито договор за наем с декларация от собственик, нито нотариален акт за регистрация по настоящ адрес. Колегите ми от Лозен и Перник водят децата си на детска градина в центъра на София. Кой от тях, как и защо са си извадили настоящи регистрации не знам и не ми е работа да им държа сметка. След като системата го позволява и счита, че е редно.... Но ако критерият беше постоянен адрес, картинката щеше да изглежда по друг начин.
И за да е пълен парадокса, тези същите хора даже имат 0.1 т. повече от децата от квартала, защото градината дава бонус за месторабота в района, но не и за адрес в района. Rolling Eyes

# 3
  • Мнения: 4 465
Лозен е в Столична община. И системата позволява това, което е консултирано с КЗД, а именно - жителите на общината ползват равнопоставено услугите, независимо от вида на тяхната адресна регистрация. По същия начин български граждани, пребиваващи легално в други страни имат равнопоставен достъп до образователни и социални услуги в съответната страна.

В случаите, които описваш проблемът не е в системата, а на друго място.

Темат не е нова. Преди 4 години това, което предлагаш беше обсъждано и в общината и във форумите, но след консултация с КЗД, не беше приложено. Ако СО го бяха приложили в системата, после щеше да им се наложи да го махнат след първата подадена жалба в КЗД. Не мисля че би просъществувало повече от година - две. Толкова ще отнеме на КЗД да се произнесе, а после съда да потвърди решението на КЗД. После общината прилага съдебното решение и уравнява предимствата.

# 4
  • Мнения: 3 589
Жалко. Остава ни да се надяваме, че темпът на откриване на нови групи ще успее да компенсира недостига...

# 5
  • Мнения: 4 465
Жалко. Остава ни да се надяваме, че темпът на откриване на нови групи ще успее да компенсира недостига...

Няма да успее. Недостигът е в пъти по-голям от това, което се строи или е планирано да се построи.

# 6
  • Мнения: 3 589
Ели, кажи нещо хубаво де, събота е, отгоре на всичкото работен ден!  Praynig Laughing

# 7
  • Мнения: 4 465
Ели, кажи нещо хубаво де, събота е, отгоре на всичкото работен ден!  Praynig Laughing


Недей ме чакай точно аз да кажа нещо хубаво за детските градини и ситуацията с тях  Joy. И то точно в събота, работен ден.

# 8
  • Върху лъчите на Слънцето.
  • Мнения: 1 992
Избрах първата опция и ще допалня с личното си мнение, което многократно съм заявявала. Трябва не само да се дава такава точка. Но трябва и да се степенува времето, от което родителя има тази адресна регистрация. Защото за мен не е редно някой, дошъл и регистрирал се вчера тук да ползва преднина толкова, колкото и този, който тук е отраснал. Вторият трабва да получи повече точки от първия.

# 9
  • София
  • Мнения: 650
Да, вероятно проблемът е в това, че не се иска нито договор за наем с декларация от собственик, нито нотариален акт за регистрация по настоящ адрес.
Иска се! Скоро си сменях настоящия адрес и трябваше да отида заедно със собственика на апартамента в общината. Дори да се изисква постоянен адрес, мисля че процедурата е същата, което обезмисля даването на точки за това. В смисъл - който си е сменил настоящия адрес, може да направи същото и с постоянния.
Не мисля, че има значение кой от кога живее някъде. Важно е в момента каква е ситуацията. То е ясно, че като не достигат местата в градините, все ще има недоволни.

# 10
  • Мнения: 1 404
Избрах първата опция и ще допалня с личното си мнение, което многократно съм заявявала. Трябва не само да се дава такава точка. Но трябва и да се степенува времето, от което родителя има тази адресна регистрация. Защото за мен не е редно някой, дошъл и регистрирал се вчера тук да ползва преднина толкова, колкото и този, който тук е отраснал. Вторият трабва да получи повече точки от първия.
Peace по-точно не може да бъде казано!

# 11
  • Мнения: 2 197
Избрах първата опция и ще допалня с личното си мнение, което многократно съм заявявала. Трябва не само да се дава такава точка. Но трябва и да се степенува времето, от което родителя има тази адресна регистрация. Защото за мен не е редно някой, дошъл и регистрирал се вчера тук да ползва преднина толкова, колкото и този, който тук е отраснал. Вторият трабва да получи повече точки от първия.
Подкрепям!
По тази причина аз вече четвърта година водя дъщеря ми в градина отдалечена на 15 минути от нас, а кооперацията ми граничи с детска градина. Когато кандидатстваше за въпросната градина постоянния адрес изобщо не беше критерий. Но в нея ходят китайчета, арабчета и много други деца, които нямат нищо общо с местоживеенето ни. В същото време моите данъци отиват за поддръжка на всичко наоколо. Или поне би трябвало да отиват там.

# 12
  • Мнения: 74
Гласувах с "не" - за да се кандидатства в дадена градина, явно родителите имат определени съображения за това. Освен това забравяме, че кандидатстват децата ни, а не ние, така че да се гледа колко поколения назад къде са живели е малко безсмислено. Моите деца ходят в градина, отдалечена както от моя квартал, така и от този, в който работя, но явно така ще е докато няма достатъчно места.

# 13
  • Мнения: 15 379
Първа опция.
От години мечтая "софийското жителство" от преди години да бъде върнато. Но не би...

# 14
  • Мнения: 3 589
Първа опция.
От години мечтая "софийското жителство" от преди години да бъде върнато. Но не би...


и аз така...


Да, вероятно проблемът е в това, че не се иска нито договор за наем с декларация от собственик, нито нотариален акт за регистрация по настоящ адрес.

Иска се! Скоро си сменях настоящия адреси трябваше да отида заедно със собственика на апартамента в общината. Дори да се изисква постоянен адрес, мисля че процедурата е същата, което обезмисля даването на точки за това. В смисъл - който си е сменил настоящия адрес, може да направи същото и с постоянния.
Не мисля, че има значение кой от кога живее някъде. Важно е в момента каква е ситуацията. То е ясно, че като не достигат местата в градините, все ще има недоволни.

Това не е вярно или поне не е навсякъде, и го казвам от личен опит, отделно колегите, които не са и помирисвали имот в София, но децата са в софийски градини, явно с настоящи адреси?!.
Аз имам постоянен адрес в София, но когато си купихме новото жилище, реших на момента да си направя само нов настоящ адрес /предстои ми смяна на личната карта и тогава ще сменя и постоянния адрес/.  Та в общината не ми искаха абсолютно никакви документи, освен попълнени някакви декларации, които си купих от книжарницата. Бях се запасила с копие от нотариалния акт, но никой не го и погледна. За постоянен адрес процедурата не може да е толкова ларж, там със сигурност ще искат документи!

Накарахме ме да осъзная обаче, че аз всъщност искам точката за гр. София, а не за Столична община.

Актуален и реален пример - в нашата яслена група имаме едно момченце от Кокаляне. То прави максимум 5 присъствени дни на месец, защото както ми казаха лелите "Ами то чак от Кокаляне ... докато го доведаааат".

Ще кажете че Кокаляне е Столична община - може. Не го знам къде е и не ме интересува. Знам къде не е - в района на яслата - не е, not even close! Знам и колко много деца от квартала на яслата не са приети в нея. Знам го, защото ги виждаме тези деца всеки ден в градинките около яслата, малката играе с тях вечер.

[/quote]
Гласувах с "не" - за да се кандидатства в дадена градина, явно родителите имат определени съображения за това. Освен това забравяме, че кандидатстват децата ни, а не ние, така че да се гледа колко поколения назад къде са живели е малко безсмислено. Моите деца ходят в градина, отдалечена както от моя квартал, така и от този, в който работя, но явно така ще е докато няма достатъчно места.

Аз нямам нищо против да се кандидатства по лични съображения и да те приемат в градина по избор. Стига да знаеш, че в "районната" градина си има отредено място за теб, в случай че на другото, "по другите съображения" не те приемат. Което е възможно само ако има достатъчно места. Добре, но достатъчно места няма и няма и да има - както казвате по-запознатите с темата. Тогава къде да търсим решение и изход?  Rolling Eyes

И последно - относно КЗД и дискриминацията - защо "родител работещ в сферата на образованието" не се счита за дискриминационен критерий? Наистина питам, не от заяждане. Защо този критерий не попада под ударите на КЗД като примерно обратна дискриминация? С какво се отличава дискриминация по жителство от тази, по професия на родителя?

Последна редакция: пн, 08 окт 2012, 14:16 от Doro

Общи условия

Активация на акаунт