Красотата на земята сме събрали във цветята! Есенно- зимни цветни раздумки

  • 65 593
  • 733
  •   1
Отговори
# 495
  • Gone with the wind
  • Мнения: 772
Ето луковица амарилис


Тази е на хипеаструм

- тук ясно си личат слоевете

# 496
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 38 932
...пс - Добри, сетих се още нещо - Кливията също е от семейство амарилисови  Simple Smile


 Cry Cry  сега ме подсети Cry хипераструмите измръзнаха миналата година в големите студове, а кливията изгни пролетта  Cry Cry

# 497
  • Gone with the wind
  • Мнения: 772
Не плачи - днес накиснах едни кливиеви семена, утре ще ги сея - ако се хванат повече ще ти пратя бебе  Simple Smile И бебе хипи ще ти пратя, само ме сръгай, че съм голям отвей прах  Embarassed

# 498
  • Мнения: 490
благодаря за снимките,аз исках да обясня за цвета как изглежда като фунийка:)
отрязах снощи листата и ще видя какво ще стане Hug

# 499
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 38 932
Не плачи - днес накиснах едни кливиеви семена, утре ще ги сея - ако се хванат повече ще ти пратя бебе  Simple Smile И бебе хипи ще ти пратя, само ме сръгай, че съм голям отвей прах  Embarassed

душица си ми ти Simple Smile : )Simple Smile и да знаеш, че ще те подсетя  Blush

онова зеленичко орхидейче си расте Simple Smile чудя се дали и пъпката ще се развие  Hug

# 500
  • Мнения: 2 819
ku4o, благодарение на твоите снимки разбрах че съм имала хипеаструм, а наистина върху кутията пишеше, че е амарилис.

Добре че са теменужките, детелинката и бегонията, че да си имам нещо цъфнало и през зимата. На терасата някои от мушкатите все още имат цвят, но не е това, което беше.

ПП Това е любимата ми теменужка http://prikachi.com/images.php?images/669/5740669u.jpg

Последна редакция: пн, 14 яну 2013, 21:42 от Sea lights

# 501
  • Gone with the wind
  • Мнения: 772
благодаря за снимките,аз исках да обясня за цвета как изглежда като фунийка:)

И цвета на амарилиса е като фунийка  Wink
А за листата явно не съм се изразила правилно - сега е малко късно за рязане, но пък - станалото-станало, да не вземеш да му се вталиш нещо   Hug . По-на хладно, намали водата (направо я спри) и започни да поливаш като израстне 10см. нов лист. И още нещо, при хипеаструмите в пълна сила важи правилото "ранЪтЪ праИ борбЪтЪ" - обичат да ядат, носят на ядене, трудно ще ги преториш  Simple Smile Намери си кафяв кристалон от някоя агро аптека (ако имате Бриколаж - там също има) и тори с него лятото. Гледай да си по-постоянна от мен в това (че мен ме няма в торенето) и ще се отблагодарят подобаващо.
Sea lights, аз редовно обяснявам в темата, че вероятноста наречения амарилис да е амарилис е малка, ама не слушат  Laughing Една дама дори ми се скара - как пък съм знаела аз какво има тя  bowuu

пс - видях една муцунка, неписала доста време тук, че се е сдобила с тумбаческа линия. Да влезе сама да си признае, че да не я клюкаря аз  Heart Eyes

# 502
  • Пловдив
  • Мнения: 789
Donchevas поздравления за цъфналите питомци! Аз от листенца теменужки засега имам само млади растения, дано мога да се похваля с цъфнали като теб.
Sea lights много красива е твоята любимка!
ku4o  хубаво го обясни за хипеаструмите и амарилисите Аз взех от тези
Скрит текст:
-цветоноса ми се струва плътен, а луковицата ...ми не мога много да я преценя. Това амарилис ли си е? Всъщност, каквото и да е е красиво и сложно за изговаряне  Grinning

# 503
  • Gone with the wind
  • Мнения: 772
Хипеаструм - като прецъфти и отрежеш цветеноса ще видиш, че е кух
А цъфти сега защото е от магазина  Wink

# 504
  • Бургас
  • Мнения: 610
Здравейте момичета  Embarassed
Доста отдавна не съм писала може би година и повече, но винаги хвърлям по едно око тук да си напълня душата!
Ku4o ме разкомперира  Whistling
Иначе на този етап от зимата имам само няколко теменужки цъфнали, коледничето е със пъпки.
Посях преди два дена мушкато семена и петуния разсад да видим нещо ще се хване ли  newsm78
В неделя си купих и една цъфнала иглика  Simple Smile да внесе малко пролет в къщи!
По късно ще снимам и ще покажа!
Хубав ден цветарки!

Последна редакция: вт, 15 яну 2013, 09:44 от poepie

# 505
  • Gone with the wind
  • Мнения: 772
 poepie , честито, то почти не останало  Heart Eyes
Но нямах предвид теб (просто не съм те засичала, че да видя Embarassed ), а една твоя почти адашка   Simple Smile
За разсадите малко си избързала според мен - миналата година мушкатата сяти март цъфнаха юли. Сега трудно ще им осигуриш необходимото количество светлина, но стискам палчета да стана хубави и клъсти  Simple Smile

Аз тази година за първи път ще сея бакопа, взех си и от двата вида дихондра (зелената и сребристата), а също от по-интересните неща са едни абитулончета и - пасифлори + едни лъжекипариси за мама.

# 506
  • София
  • Мнения: 224
KU4O, а това какво е?


Купих го от Холандеца,май от последните само това стана цвете...Има 3 цвята на един цветонец,има 3-4 листенца по 5-6 см над луковицата.Чакам да разцъфне цялото и ще го покажа,на етикета пише Амарилис,но вече незнам какво е.
Имам две други подобни-може би амарилис или хипеаструм,но те са на хладно,не ги поливам още и чакам март месец.А това какво да го правя когато прецъфти,да го режа и прибирам или вие кажете.

# 507
  • Gone with the wind
  • Мнения: 772
Хипеаструм, дори сортът ми е мноооооого познат, но в момента не се сещам за името. До доказване на противното считайте луковиците си за хипеаструми. Амарилисите са много по-малко разпространени. 

Между другото - нали знаете, че трябва да ги пресадите след цъфтежа и почистите от червената ръжда (вероятността да нямат е минимална), защото рискувате да си загубите луковиците? За целта първо си купете топсин от агро аптека и после ще давам допълнително акъл  Simple Smile

# 508
  • Пловдив
  • Мнения: 789
ku4o благодаря ти за полезното инфо, по нататък пак ще се допитвам!

Аз да кажа какво открих днес за цветята си:
-имам три теменужки, които скоро ще цъфнат
-едната ми орхидея вади втори цветонос /може би/
-онова нещо, което расте при магданоза и прилича на коприва Е /по-скоро беше/ коприва
Последното, за съжаление го разбрах по трудния начин.
Иначе -у нас замириса на пролет! Утре ще показвам снимки!

# 509
  • София
  • Мнения: 224
KU4Oти си страхотна,много благодаря за съвета,чакаме продължение за отглеждането на хипаструма.Значи прецъфтява,давай после указания...
Сега видях че на едното цвете което съм прибрана на тъмно и хладно пише-Хипеаструм,но то като цвят беше по различно,от това което сега ми цъфти.Питанката ми сега е да го вадя ли вече на светло и да започвам ли да поливам и подхранвам,изрязах листата малко над луковицата бяха изсъхнали,от вътре луковицата е по свежа,не е така изсъхната,да присаждам ли newsm78 newsm78 newsm78.
http://alfa.kachi-snimka.info/viewer.php?id=jdv1358331535m.JPG
http://alfa.kachi-snimka.info/viewer.php?id=bwy1358331706z.JPG

Последна редакция: ср, 16 яну 2013, 12:22 от приятно проклета

Общи условия

Активация на акаунт