Трябва ли да пием фолиева киселина преди да забременеем? *Б*

  • 52 666
  • 75
  •   1
Отговори
  • Smolyan
  • Мнения: 1 400
Здравейте момичета, някой знае ли дали трябва да се пие преди забременяването и по - колко ? Благодаря ви предварително!

# 1
  • Мнения: 697
На мен гинеколога ми ми каза да я пия. Аз взимам по едно хапче сутрин и едно вечер. Ама може и по 3-4 на ден.

# 2
  • Мнения: 249
момичета, мноооого ви моля да погледнете и да ми кажете как е наименованието на фолиевата киселина на латиница.
 Благодаря Simple Smile
Чао и до писане от мен Simple Smile

# 3
  • Мнения: 4 068
Фолиевата киселина е най-важна в първия месец от зачеването. Тъй като особено в първите дни не можеш да знаеш със сигурност дали си заченала, е хубаво да се пие профилактично и преди това. Даже се препоръчва профилактичния й прием за всички жени в детеродна възраст. Това е витамин и може да ти е само от полза. Най-добре си вземи Неофолик, тъй като според мен тази форма е най-ясна откъм дозировка - 1 таблетка на ден. Освен това 1 опаковка съдържа 3 блистера с по 30 таблетки и ти стига за 3 месеца. Другите стигат за по 1 месец, а са на същата цена. Не се замисляй за приема, той е изключително важен и може да спести редица малформации.

# 4
  • Мнения: 2 498
Аз също пия Неофолик по 1 таб. на ден...добре е да започнеш да я взимаш още от сега.
Латинското наименование и е Acidi folici....

# 5
  • Стара Загора
  • Мнения: 7 357
Добре де аз понеже пия витамини Центрум понеже искам с тях да си набавям нужните ми витамини...и там пише че има и фолиева киселина...трябва ли да пия и Неофолик например.
Или дозировката в Центрума е достатъчна. Моля да ми отговорите понеже сте много по-компетентни от мен в тази област...аз съм много боса Embarassed
Благодаря ви предварително

# 6
  • Мнения: 2 498
Хера, няма нужда  допълнително да пиеш фолиева киселина, в Центрума се съдържа необходимата дневна доза....

# 7
  • Стара Загора
  • Мнения: 7 357
Благодаря ти за бързия отговор Вале  Grinning

# 8
  • Мнения: 4 068
Хера, прочети какво пише срещу Фолиева киселина във витамините - в смисъл колко микрограма съдържа. Значи, според моята информация нормалното количество е 400 микрограма на ден. При евентуална бременност, се препоръчва 10 пъти повече, т.е - 4 грама. 1 таблетка Неофолик съдържа точно толкова. Не мога да си спомня точно, но предозирането идва при много повече от 4 грама (ако не се лъжа при 30 гр.). Т.е. дори да пиеш мултивитамини не ти пречи да пиеш ФК, за твое добро е. Вече в мултивитамините ако пише, че ФК е 4 гр., то това е напълно достатъчно. Това поне е моето мнение, не съм медицинско лице:)

# 9
  • Мнения: 4 068
Валя ме изпревари:)Simple SmileSimple Smile

# 10
  • Sofia
  • Мнения: 21 610
Eто предишната тема за Фолиевата киселина  и  тук също .
С две думи :Хубаво е да се пие 3 месеца преди забременяването и поне първия от бременността .

Аз прочетох за нея в интернет и си я взех , а гинеколожката ми  ми я предписа доста по - късно .  Така , аз вече я пия 5месеца и нещо - от както бебето беше само идея .

# 11
  • Мнения: 689
Аз също като Мартея пия тази форма на ФК.
Преди да забременея не съм я пила, а след като научих ми я изписаха.
Но имам познати които въобще не са пили и пак си имат здрави, жизнени и без проблеми бебета.

# 12
  • Sofia
  • Мнения: 1 195
Голяма част от нужната фолиева киселина се добавя от храните. Лекарите обаче препоръчват да се пият 400 микрограма на ден като добавка, това ще намали до 70% шанса за увреждания на бебето. Този витамин няма как да се предозира, тъй че абсолютно нищо не губиш ако го пиеш, само печелиш ...  
Нещо повече, препоръчва се и при стрес да се взима, тогава в роганизма може да има недостиг
това е от мен, успех

# 13
  • Sofia
  • Мнения: 21 610
Цитат на: Krasoni
......... имам познати които въобще не са пили и пак си имат здрави, жизнени и без проблеми бебета.


Моите двама дечковци също са такива , без да съм пила ФК , но само защото тагава (93-95г. ) , а и до скоро , не се знаеше нищо за ФК. Аз за себе си съм решила , че е " престъпление " след като знам за нея , да не я взимам , още повече , че е просто витамин ( В9 ) , а не лекарство .   Grinning

# 14
  • Мнения: 689
Точно така Моренка и аз съм съгласна Laughing

# 15
  • Smolyan
  • Мнения: 1 400
Красони, как си мила, как се чувстваш ?

# 16
  • Мнения: 811
може ФК да е поредната "мода" в здравеопазването, но аз лично я взимах 4 месеца. интересното е, че не го научих от генеколога, от друго майче. Shocked
Поздрави и повече усмивки

# 17
  • Мнения: 4 212
след 4ернобилската авария се взимат какви ли не мерки за защита на плода.както каза Морена 92,93 година нямаше такива неща,но много се увели4иха малформациите в последствие.
на мен ми казаха 4е след тази авария, с годините  се засилва вредата като бума ще бьде на 30_та година след аварията.зна4и кьм 2014,2015 ще се раждат най много увредени деца.не знам защо е така.както и това е станало пьрвата година след аварията.в Русия,жените които са забременели по това време......такива снимки на новородени гледах,не искам да си спомня Sign Exclamation  Sign Exclamation  Sign Exclamation

вси4ко това влиза в по4вата,вьздуха,както и има и други фактори,обль4ване с рентген,озонова дупка,GSM-и,компита,микровьлнови.....вси4ко това  малко по малко влияе на организма,разваля целоста на някои клетки или изражда други такива.... Cry
ето защо се взимат такива витамини,които спомагат за правилното развитие на клетката... Grinning

# 18
  • Sofia
  • Мнения: 21 610
Цитат на: Teya
след 4ернобилската авария се взимат какви ли не мерки за защита на плода.както каза Морена 92,93 година нямаше такива неща,но много се увели4иха малформациите в последствие.
на мен ми казаха 4е след тази авария, с годините  се засилва вредата като бума ще бьде на 30_та година след аварията.зна4и кьм 2014,2015 ще се раждат най много увредени деца.не знам защо е така.както и това е станало пьрвата година след аварията.в Русия,жените които са забременели по това време......такива снимки на новородени гледах,не искам да си спомня Sign Exclamation  Sign Exclamation  Sign Exclamation

вси4ко това влиза в по4вата,вьздуха,както и има и други фактори,обль4ване с рентген,озонова дупка,GSM-и,компита,микровьлнови.....вси4ко това  малко по малко влияе на организма,разваля целоста на някои клетки или изражда други такива.... Cry
ето защо се взимат такива витамини,които спомагат за правилното развитие на клетката... Grinning


  202uu


Цитат
ето защо се взимат такива витамини,които спомагат за правилното развитие на клетката... Grinning
.., а не да очакваме или да се надяваме , че ще си ги набавим от храната и заради това , което е написала Teya , а и заради ей това , което прочетох преди малко във готварския форум .

Помните ли времената, когато лекарите препоръчваха на всички вземането на антибиотик да бъде непременно съпроводено с консумацията на кисело мляко? И религиозно нагъвахме половин кофичка с биомицина си? А после други лекари заклеймиха предишните лекари, като "откриха", че в действителност било крайно ВРЕДНО да се взимат антибиотиците с кисело мляко.
Лимоните? И досега се сещам, че да се отиде на визитация на болен без съответния цитрус беше проява най-малкото на лош вкус. След време се оказа, че яденето на цитрусови плодове било ВРЕДНО.
Кажете, като стане дума за пълноценна храна, не е ли млякото онова, което е сред първите неща, "светващи" ви в съзнанието? Да, ама не. Млякото се оказа ВРЕДНО. А знаете ли, че уж обикновенният на пръв поглед морков съдържа каротатоксин, който е пагубен за нервната система? Скромният градински лук пък съдържа фуран деривати, които са доста яки мутагени... Като сме на мутагени, дай да споменем и едни от най-потентните - афлатоксините, които си битуват мирно и кротко из разните невинни на пръв поглед лешникови, бадемови и орехови ядки. Бобът пък (онези гигантски бобени зърна) при дъвчене отделя цианид! Броколито (едва ли не една от най-култовите здравни храни) съдържа увреждащи тироидната жлеза вещества (гоитрин) плюс за десерт разни глюкозинолати. Градинският домат е свърталище за животински канцерогени - куерсетин и водороден пероксид, както и на томатина, който е познат с отрицателното си въздействие върху нервната система.
А Цар Картоф - това е миниатюрно "Илиянци" от вредни за човешкото същество гадости като соланин, изофлавони, чаконин и разни други нещица със заплетени имена, които освен че могат да навредят на нервната система и на гастрочревния тракт, могат (като нищо) и да породят развитие на женски хормони. (Ах, недей!) Да не говорим пък, че съдържат и арсеник!
Ако човек се зачете сериозно във всичко, написано из хилядите изследвания на разните капацитети и корифеи, то най-вероятно би умрял от глад (ако преди това не умре от ужас). Не четете, а си хапвайте с удоволствие.


Дебело подчертавам : Мое мнение , никого не ангажирам ! Grinning

# 19
  • Мнения: 3 376
Цитат на: Morena
Ако човек се зачете сериозно във всичко, написано из хилядите изследвания на разните капацитети и корифеи, то най-вероятно би умрял от глад (ако преди това не умре от ужас). Не четете, а си хапвайте с удоволствие.


Добре, че го имаше това накрая, че иначе бях готова да се депресирам за деня;)

# 20
Със съпруга ми, след като решихме, че е време да работим за наследника започнах да пия фолиева киселина. Да, ама вече два месеца и не се получава. След като започна третия месец - престанах, реших че ако ще забременявам, ще стане и без фолиевата, а после ще я почна. Така или иначе ще разбера новината най-късно 20 дни след последните "гости" и няма да е късно. А междувременно поддържам форма и се гледам да се храня пълноценно....

Дано този месец имаме късмет....А си мислех, че е лесно  Stuck Out Tongue

# 21
  • Smolyan
  • Мнения: 1 400
Здравей мила trickymouse, ние също опитваме за втори път. И аз като теб мислех, че ще стане веднага, но ... и този месец ми дойде, няма как.- Бебо знае кога. За фолиевата киселина днес говорих и с гинеколожката ми, када ми, че е задължително да пия, ако искам да направя всичко най - добро за мен и бебето. Така че отидох на обяд и си купих. Желая ти успех и дано другия месец и двете да се похвалим.

# 22
  • Мнения: 3 154
Цитат на: trickymouse
След като започна третия месец - престанах, реших че ако ще забременявам, ще стане и без фолиевата, а после ще я почна. Така или иначе ще разбера новината най-късно 20 дни след последните "гости" и няма да е късно. А междувременно поддържам форма и се гледам да се храня пълноценно....


Прочети ТУК и прецени дали имаш нужда да пиеш фолиева киселина. Според мен ще е късно да я започнеш след като разбереш, че си бременна ( а едва ли ще го разбереш със сигурност на 20-тия ден, освен ако цикъла ти не е толкова Rolling Eyes ). Но ти си знаеш.... аз просто давам съвет.

# 23
  • Мнения: 4 324
Като допълнение давам още един линк за фолиевата киселина - задължително погледнет, ако все още не сте го видели

Истинска история

# 24
  • Мнения: 3 154
Цитат на: Tania79
Като допълнение давам още един линк за фолиевата киселина - задължително погледнет, ако все още не сте го видели

Истинска история


Показвам само един МНОГО важен цитат:
Доц. Иво Кременски ръководи Националната лаборатория за изследване на генетичните болести:
“От първия до 28 ден се затваря гръбначният стълб. Затова всичко се прави до 28 ден. След това и да пие - няма смисъл.”

# 25
  • София
  • Мнения: 4 272
И аз съм ЗА пиенето на ФК преди забременяването. Пия я от м.юни по 4 мг дневно. И съм готова да пия и други неща, стига да знам, че са от полза за детето.

# 26
и аз пия фолиева киселина вече 3 месеца...първия месец я приемах от витамини Центрум, където дозировката е точно необходимата - 400 микрограма, а после минах на хапченца...
Струва ми се, обаче, че има объркване при някои момичета - фолиевата киселина не се пие за забременяване, а за да е здрав бебо, когато забременеем!  Така че успех на всички ни  thumbsup

P.S. Tania79, тази история, която ни я прати  е направо потресаваща, аз направо се разревах

# 27
Привет момичета вчера като четох тази тема и видях другите и се сетих, че нещо
подобно бяха предписали на мъжа ми кожната лекарка. И като се прибрах гледам опаковакат
и пише "NEOPHOLIC" Фолиева киселина  - 90 таблетки по 0,4mg.
Той забравил ,че има да ги пие и от този месец почвам да ги пия и аз. Wink

# 28
  • Smolyan
  • Мнения: 1 400
Криси браво мила, това може да е презнаменование!
Успех!

# 29
Мерси Zuzi и аз така мисля. В листовката пише по едно на ден ама не разбрах преди храна или след. Embarassed

# 30
  • Sofia
  • Мнения: 21 610
Цитат на: trickymouse
..........След като започна третия месец - престанах, реших че ако ще забременявам, ще стане и без фолиевата, а после ще я почна......

 Confused:  Sign Exclamation  Confused:  Sign Exclamation  Confused: ...........


Цитат на: влюбена
...Струва ми се, обаче, че има объркване при някои момичета - фолиевата киселина не се пие за забременяване, а за да е здрав бебо, когато забременеем!

  202uu   202uu   202uu   и е особенно важно , точно първите 28 дни  Sign Exclamation    Grinning

..........Решението да станеш майка е колкото лесно, толкова и трудно. В половината от случаите обаче се оказва, че малчуганите у нас се раждат без предварително планиране. По тази причина медицинските експерти съветват грижите за бебето да стартират още преди жената да е взела решение да забременее. Непланирана бременност, обаче никой не очаква. Това се случва всеки ден. Де факто около половината бременности не са планирани. Това е причината поради която трябва да се приема достатъчно количество фолиева киселина всеки ден, докато има възможност за жената да забременее, защото когато разбере, че е бременна мозъка и гръбнака на бебе то й вече са формирани.....................Смята се за доказано, че прием на необходимото количество FOLACID например няколко месеца преди бременност би намалило сериозно риска от спонтанен аборт и бременност с плод с вродени дефекти. По тази причина във всички цивилизовани страни, на жените, които се подготвят за бременност и майчинство се препоръчва фолиева киселина преди забременяването.  -  това са откъси от една статия , а ето я и  цялата .

А някъде съм срещала и следния израз - Всяка жена във фертилна / репродуктивна възраст , която не е приключила със ражданията , трябва да взима фолиева киселина .  

Та така , аз пак се улях.... Close  .   Grinning

# 31
А как се приема "NEOPHOLIC" Фолиева киселина - 90 таблетки по 0,4mg по- кое време на деня и преди или след храна. Embarassed  Embarassed  Embarassed
Моля отговорете ми аз не ги разбирам тези неща и съм малко боса. Embarassed

# 32
  • Мнения: 4 212
то4но така  Морена Grinning   Wink

аз пия ве4е 3 месеца,особенно при мен е задьлжително и в комбинация от витамини(цялата Менделеева таблица  superuu ).ако скоро забременея и родя ще сьм на 34 лазарника,така 4е докторицата ми каза..."ще ги пиеш ако мислиш за бьдещото си дете"  costumed050

естествено гаранции няма за нищо,но ако зависи от мен да предотвратя бьдеща аномалия , да намаля риска ¬ ще го направя без да се замисля.  umnikuu

това не е гевезельк на лекарите,  doctor а необходимост за майките и бьдещото поколение.  ladyuu

# 33
  • Мнения: 4 212
Цитат на: Krisy
А как се приема "NEOPHOLIC" Фолиева киселина - 90 таблетки по 0,4mg по- кое време на деня и преди или след храна. Embarassed  Embarassed  Embarassed
Моля отговорете ми аз не ги разбирам тези неща и съм малко боса. Embarassed
пий по една такава таблетка на ден когато се сетиш ¬ става вьпрос за витамин В 9...... Grinning

# 34
  • Мнения: 3 154
Цитат на: Krisy
А как се приема "NEOPHOLIC" Фолиева киселина - 90 таблетки по 0,4mg по- кое време на деня и преди или след храна. Embarassed  Embarassed  Embarassed
Моля отговорете ми аз не ги разбирам тези неща и съм малко боса. Embarassed


Аз знам, че трябва да се пие по време на хранене или след него.

# 35
  • Мнения: 2 489
Само да ви осведомя, че на братовчедка ми й предизвикаха раждане в 5 месец, защото имаше заболяване на бебето на гръбначания стълб, не беше спина бифида, а другото - аненцефалия мисля. Такова бебе, ако се роди, живее до няколко часа, така че помислете добре.

Освен това аз имам установена спина бифида окулта , за огромно щастие само на първия прешлен, при който няма засягане на гръбначния стълб. Така, че приемете нещата сериозно!

# 36
  • Мнения: 9 903
моята лекарка днес ми предписа антиоксидант плюс билкови таблетки полски хвощ на д-р Тошков плюс мултивитамини - да си подсиля имунната система и да не мисля за глупости. А в мултивитамините има достатъчно фолиева киселина.

# 37
  • Мнения: 2 489
Грешка! В повечето мултивитамини /особено в тези евтините/ няма фолиева киселина, няма я и в билковите таблетки, нито в антиоксидантите!
Учудвам се на такива лекарки!
Пожелавам ти мила тези ГЛУПОСТИ никога да не ти идват на главата, за да не се самообвиняваш после!

# 38
  • Мнения: 9 903
ее, нали пише на опаковката че има? И 12 лв за Центрум да не е евтино? И изобщо ми се струва, че ако непрекъснато си мисля има ли тук фолиева киселина или няма, това вече са глупости:)Simple SmileSimple Smile по-добре секс достатъчно да има:)

# 39
  • Мнения: 160
Това, че всяка бъдеща майка трябва да изключи риска за бебето и да пие фолиева киселина, според мен не подлежи на обсъждане - пийте я, има защо!
Мен ме тормози факта, че не е много ясно колко точно да пия:
Чета тук: http://www.az-jenata.com/cgi-bin/display.pl?p=e&id=732 следното "Най-малко 2-3 месеца преди зачеването, както и по време на бременността си - поне до 12-14 г.с., приемайте минимум 5 mg (0,005 g) фолиева киселина дневно."  и се питам дали 0,005 g не са равни на 0,005 g умножени по 1000 и пак по 1000 за да получим колко микрограма са, т.е. 0,005*1000*1000=5000 mg!!!! E това не е ли малко много! Нали трябваше да са 400 mg. Купила съм си таблетки фолиева киселина, на чиято опаковка пише: съдържание: фолиева киселина 0,005 g. Toва за 100 таблетки ли е или не! Никой май незнае точно! Затова ги и пиех както е написано на опаковката 3 х 2. Запитах доктора си за тях преди 1-2 месеца и той ми каза да пия само по една таблетка на ден понеже това била дозата. Преди време четох, че може би това количество от 0,005 g. е съдържанието на фолиева киселина в цялата опаковка от 100 таблетки!!!! Това е смущаващо. След сметки от сорта на:
0,005 g./100= 0,00005 g./за таблетка
0,00005 g. = 0,00005*1000*1000 mg = 50 mg/за таблетка
400 mg/50 mg= 8 таблетки на ден !!!!
Аз цял месец си пия по 50 mg. Сега пия по 6 таблетки (както е написано на опаковката) но това са 300 mg. Много материали има из нета за фолиевата киселина и какво ли не пише из тях. Има различни грамажи (обърках се с тези мерки и теглилки вече) Някой знае ли как се пресмятат? Може би най-добрия вариант е да си купя от друга фирма и да търся да пише по опаковката колко точно mg има в 1 таблетка.

# 40
  • Мнения: 9 903
сложни изчисления:) количеството, написано на опаковката винаги е за едно хапче. би трябвало да си пише: в 1 таблетка има толкоз и толкоз....на моите витамини със сигурност така пише. А билковите таблетки и антиоксиданта ми ги изписаха за подсилване на имунната система. Витамините с фолиева киселина са си отделно, май не се изразих ясно одеве.

Така че си пий по колкото ти е изписал лекарят, той това е учил:)

# 41
  • София
  • Мнения: 4 272
На мен лекарката ми изписа Neopholic Forte от 4мг. Каза ми да пия по 1 на ден, независимо кога.

# 42
  • Smolyan
  • Мнения: 1 400
Аз също пия от една седмица същите по 1 на ден. Лекарката ми каза, че ова е напълно достатъчно и е много мъдро от моя страна, че съм решила да ги пия  Wink. Тя ме взе много на сериозно и утре съм на изследвания за хламиди, цитонамазка и др. Дано ти Леа и всички ние другия месец да се похвалим. Дано!

# 43
  • Мнения: 1 808
Аз специално отидох на лекар да си направя профилактичен преглед и да я уведомя, че плануваме бебче и какво е необходимо да правя.Тя ми изписа фолиева киселина - Neopholic Forte от 4мг (струва 6, 84лв.) по едно хапче на ден, каза че не е фатално ако пропусна един ден и забравя да пия и че може да се пие по всяко време. Тове беше всичко.

# 44
  • Sofia
  • Мнения: 21 610
Цитат на: Gigi
... Neopholic Forte от 4мг (струва 6, 84лв.) по едно ...


WAW  Shocked !
Аз го купувам за 5.26 , а предишната кутийка беше 5. 80лв .

# 45
  • Smolyan
  • Мнения: 1 400
Ами аз купувам 100 хапчета по 0,4 мг, т. е. колкото трябва за един ден и ми струва 3.23 лв. Shocked

# 46
  • Мнения: 4 324
Shocked  Shocked  Shocked

Първата опковка която ас си купих беше 3 лв и нещо. Съдържаше 100 хапченца, но трябваше да ги пия 3х2 на ден, т.е стигна ми за около 20 дена.
втората опковка е на "Адифарм", съдържа 40 хапчета, но от тях пия по 1 на ден и струва 2.93 лв (цената още е на опаковката)

# 47
  • Стара Загора
  • Мнения: 7 357
Добре де аз не мога да вдяна пак....достатъчно фолиева кисилина дава ли ми Центрума...ИЛИ ТРЯБВА ДА ПИЯ И ДРУГИ...моля ви кажете че вече съвсем се обърках

# 48
  • Sofia
  • Мнения: 21 610
Цитат на: Хера
Добре де аз не мога да вдяна пак....достатъчно фолиева кисилина дава ли ми Центрума...ИЛИ ТРЯБВА ДА ПИЯ И ДРУГИ...моля ви кажете че вече съвсем се обърках


Хера , необходимата доза за такива , като нас е 0.4мг = 400микрогр .  Аз се съмнявам , че в които и да е мултивитамини има пълната доза .

# 49
  • Мнения: 9 903
абе и аз пия Центрум, но на опаковката пише, че фолиевата киселина е 0,200. Т.е. наполовина. Хера, прочети си какво пише на опаковката.

Има други мултивитамини - АСЕ с фолиева киселина , три лева и нещо - там ФК е достатъчно:)

# 50
А в моя Центрум пише "От А до Цинк" 60 таблетки - 22 лева
Там пише че фолиевата е 400 мкг.= 0,4 мг.
Явно става дума за различни видове Центрум.

# 51
  • Мнения: 3 376
Цитат на: Tania79

втората опковка е на "Адифарм", съдържа 40 хапчета, но от тях пия по 1 на ден и струва 2.93 лв (цената още е на опаковката)


Има ли си някакво търговско име фолиевата киселина на "Адифарм", или просто "фолиева киселина"?

# 52
  • Мнения: 4 324
Цитат на: Grizabella
Има ли си някакво търговско име фолиевата киселина на "Адифарм", или просто "фолиева киселина"?


На опаковката пише "Фолиева киселина" за бременни и планиращи бременност жени - 0.4 мг.

# 53
  • Мнения: 3 154
Аз пък пия "Folacid" -120 таблетки за 3.88лв. Съдържанието пак е 0.4 мг.
Ама не е важна марката, важното е да се пие Wink

# 54
  • Мнения: 3 376
Благодаря за информацията:) Аз питах точно за тази марка, защото и аз имам купена фолиева киселина, но и тя е кутийка със 100 таблетки, като се пият 3х2 на ден и стига за доста кратко време. Все пак защо да даваме грешни пари за нещо, след като може да го купим и доста по-изгодно?

# 55
  • Мнения: 273
абе и аз пия Центрум но на опаковката  ми пише че Фолиевата киселина е 400мг.
не е ли достатъчна

# 56
  • Мнения: 2 494
Здравейте, относно ФК много съм притеснена. Ние започнахме бебеправенето в началото на този месец, на 9,01 започнах да пия фк, една приятелка ми я даде-тя скоро роди, бебчо е само на 20 дни  ylinfant Нейната лекарка и беше казала да я пие през цялата бременност. На листовката към самите хапчета пише да се взема преди забременяване и през първите 3 месеца от бременността.
Четох много в нета и реших че трябва да я пия. Днес обаче като отидох при личната си лекарка я питах и тя ми вика В никакъв случай, Господ си знае работата, така ще пренаситиш организма. Аз знам че с ФК не може да се пренаситиш, защото се отделя с урината. Тя ми вика нищо няма да взимаш докато не забременееш?!

Аз мисля да вземам все пак ФК:))) И също да питам- на приятелката ми я бяха предписали сутрин, вие кога я пиете/или сте я пили?
Вие какво ще ми препоръчате?Simple SmileДа продължавам ли да я пия? Rolling Eyes

# 57
  • Мнения: 3 154
Пий я! Няма да си пренаситиш организма! Каква е тая лекарка? #Shocked  ooooh!
Пий я, когато ти си избереш - сутрин, обед, вечер - но горе-долу по едно и също време.

П.п. И вземи разпечатай от темата "Полезно" информацията за ФК и по-точно това, че е важно да се пие преди да забременееш и в началото на бременноста и иди и й тресни материалите в главата на тая "лекарка"! Мали как се ядосах! #Cussing out

# 58
  • Мнения: 2 494
Тя иначе е готина докторката, не знам защо не е запозната с тези неща. При положение че е педиатър- и ми я препоръчаха?!!!
Може наистина да ги разпечатам и да и ги покажа:)

Ще продължавам да я пия ФК, и когато ЗАБРЕМЕНЕЯ също:)))

Доколкото знам до 3 месец, а оттам насетне -Матерна!
Но пак ще питам като му дойде времето! newsm35

# 59
  • Мнения: 6 472
И аз имам въпросче за фолиевата киселина. По колко на ден трябва да се пие Confused:  На опаковката пише 3Х2, ама сега като ви чета и нещо се притесних, че са множко Shocked

# 60
  • Варна
  • Мнения: 841
Цитат на: luluto
И аз имам въпросче за фолиевата киселина. По колко на ден трябва да се пие Confused:  На опаковката пише 3Х2, ама сега като ви чета и нещо се притесних, че са множко Shocked

Зависи от количеството в една таблетка, дневната ти доза трябва да е не повече от 0.400 мг.

# 61
  • Мнения: 3 154
Лулуто, както е казала Миленка зависи какво количество ФК се съдържа в една таблетка. На някои фирми фолиевата се пие по схема 3х2. Ама най-на далавера е Фолацид - 120 таблетки в опаковка и пиеш по 1 на ден Mr. Green  Купуваш си една опаковка и 4 месеца не се сещаш да купуваш нова.
Погледни на твоята каква схема е написана.

# 62
  • Мнения: 919
аз пък бях чела че най-много по 1000mcg=1mg трябва да се вземат на ден, повече от това е предозиране и не само че не е хубаво, ами има и доста неприятни странични ефекти като загуба на апетит, разтройство и гадене. За съжеление немога да намеря точния сайт от където го четох..

по принцип на всички жени се препоръчва да се пие по 400mcg=0.4mg  на ден за всеки случай и дозата може да се увеличи 600 до 1000mcg за бебеправещи, бременни и кърмещи мами.
аз имам таблетки от по 1mg и пия по полвинка на ден със закуската. Ако не се лъжа Матерната също съдържа 1mg фолиева киселина.

пие се по време на хранене, най-добре по едно и също време на деня (за да не забравяш предполагам) поне така пише на моята кутия.

# 63
  • Мнения: 2 494
Аз пия Неофолик, хапченцата са по 0,4мг(400 мкг) ,пият се по 1 на ден. Толкова е препоръчителната доза за бебеправещи и бременни. На листовката на Неофолика пише да се пие поне 1 месец преди зачеване и до 3 месец на бременноста.
Има някакви други, не помня името, които се пият 3*2 таблетки.
Имаше това обяснение за грамажите,относно тези които се пият 3*2 хапченца, тогава даже е малко по малка дозата - 300 мкг. Но мисля че пак е нормално. Аз лично предпочитам да не се занимавам постоянно а да пия по 1 на ден:)

Цитат на: cygnus


1г. (грам) = 1000 мг. (милиграма)
0.005 г. (грама) = 5 мг. (милиграма)

100 таблетки са 5 мг. (милиграма)

5/100 = 0.05 мг. в една таблетка

0,05*6=0,3 мг. на ден

1 мг (милиграм)= 1000 мкг. (микрограма)
0,3 мг= 300 мкг (микрограма) на ден

Всичко е точно  Grinning

# 64
  • Мнения: 6 472
Моите са Фолацид 100 бр в опаковка и са по 0.005гр.
На инструкцията пише 3х2. Не се ли предозирам малко в този случай?

# 65
  • Варна
  • Мнения: 841
Цитат на: Milena.E
Цитат на: luluto
И аз имам въпросче за фолиевата киселина. По колко на ден трябва да се пие Confused:  На опаковката пише 3Х2, ама сега като ви чета и нещо се притесних, че са множко Shocked

Зависи от количеството в една таблетка, дневната ти доза трябва да е не повече от 0.400 мг.
........
Цитат на: luluto
Моите са Фолацид 100 бр в опаковка и са по 0.005гр.
На инструкцията пише 3х2. Не се ли предозирам малко в този случай?
.........

3 х 2=6, 6 х 0.005=0.03, а на теб ти трябва 0.400мг на ден, следователно даже е малко.........сигурна ли си че пише 0.005, а не 0.05?

# 66
  • Мнения: 2 494
Точно тези са, за които cygnus написа и обясни , и аз цитирах, погледни предния ми постинг, пият се 3*2, и става 300 мкг.

Не предозираш със сигурност! Ако искаш си вземи на Неофолик - по 1 на ден, доза 400 мкг, но мисля че вече струват около 4 лева - 60 хапченца, т.е. за 2 месеца, а другите май са по-евтинки?!:)Ама аз тези ще пия!

# 67
  • Sofia
  • Мнения: 1 195
Folacid я има в две разновидности.

На едната опаковка пише по 1 на ден и е точно по 0,4мг.

На другата пише 2х3 на ден, 0,005г(това е за една таблетка), което било по някакъв български стандарт, но според мен е много. Поне така четох на някакъв сайт разяснение от тази фирма.

Аз вече специално гледам и си купавам само от първия вариант.

# 68
  • Варна
  • Мнения: 841
Цитат на: megan@
.........
Имаше това обяснение за грамажите,относно тези които се пият 3*2 хапченца, тогава даже е малко по малка дозата - 300 мкг. Но мисля че пак е нормално. Аз лично предпочитам да не се занимавам постоянно а да пия по 1 на ден:)

Цитат на: cygnus


1г. (грам) = 1000 мг. (милиграма)
0.005 г. (грама) = 5 мг. (милиграма)

100 таблетки са 5 мг. (милиграма)

5/100 = 0.05 мг. в една таблетка

0,05*6=0,3 мг. на ден

1 мг (милиграм)= 1000 мкг. (микрограма)
0,3 мг= 300 мкг (микрограма) на ден

Всичко е точно  Grinning





Да виждам много добре предния ти постинг и поради тази причина си мисля, че на опаковката на  Лулу не пише
 
Цитат на: luluto
Моите са Фолацид 100 бр в опаковка и са по 0.005гр.
На инструкцията пише 3х2. Не се ли предозирам малко в този случай?

.....а 3х2 х 0.05, тогава става 0.300мг както казваш ти и е една напълно нормална и достатъчна дневна доза Grinning

# 69
  • Sofia
  • Мнения: 1 195
Цитат
Здравейте,

казвам се д-р Петър Стоянов, управител съм на "5040 Сървисез" ООД, нашата фирма таблетира 2 вида фолиева киселина под търговската марка "Фолацид".

вид I - 5 мг (0.005 г) - това е традиционната дозировка според българските учебници (3 по 1 или 3 по 2 - в зависимост от кг, възраст, състояние на жената). тази дозировка се препоръчва за жени с рискова бременност, за нормална бременност, а също за много други различни състояние - косопад, болести на кръвта и на кожата, съпътстващо при лечение на други състояния и т.н. Тази дозировка и упътванията на етикета са разрешени от Министерство на здравеопазването на Република България (№ на разрешителното е на етикета).

вид II - 400 мкг (0.4 мг) - специално за бъдещи майки. тази дозировка е препоръчана от FDA (американската администрация за храни и лекарства) в по-ново време.

Не е грешка да вземете от който и да е от 2-та вида, ако имате нормална бременност - не можете да предозирате фолиевата киселина - ще я отделите чрез уриниране.

Ако имате проблемна бременност обаче, добре е да вземете вид I.

Не знам от къде имате тел и име на фирмата, но не са точни.

ЕТ-то отдавна не работи и никога не се е занивало с таблетиране и производство. тел, който цитирате, е бившият тел № на родителите ми (аз от 1995 г ползвам друг).

тел за контакти е изписан на опаковката - 971 6420.
ел поща - peter@5040services.com

Който има въпроси, може спокойно да се обърне към мен, ще се опитам да отговоря.

С уважение

д-р Стоянов



Според мен за първия вид таблетки съдържанието 0,005г се отнася за една таблетка. На никое лекарство или добавка не се слага съдържание за цялата опаковка ...[/quote]

# 70
  • Мнения: 4 358
Цитат на: taigi-waigi
Според мен за първия вид таблетки съдържанието 0,005г се отнася за една таблетка. На никое лекарство или добавка не се слага съдържание за цялата опаковка ...

И аз така мисля.
Питах гинеколог за фолиевата от 0,005 грама и той ми каза да пия 3х1 от нея. Дозата 3х2 се пиела при рискова бременност.

# 71
  • Sofia
  • Мнения: 21 610
http://www.bg-mamma.com/viewtopic.php?p=56909#56909

Опаковка 1 съдържа ( от горния линк ) 90 таблетки и се взима по 1 на ден.Струва окло 4. 50 - 5 лв

Опаковка 2 съдържа 120 таблетки и се взима по 1 таблетка на ден . Освен това на опаковката си пише - За бъдещи майки ! Струва 3 лв и нещо .

Опакока 3 съдържа 100 таблетки и се взима 3 х 2 таблети на ден . Тя е за по - широк кръг от хора , а не специално за бъдещи майки , както опаковка 2 на същата фирма. Не помня колко струваше .
( Купих си я веднъж и си я размених за Неофолик  със свеки , тя беше решила да взима ФК , заради вит. В .

Ето линк с много теми за ФК , те се намират във първата тема на този форум - СЪОБЩЕНИЕ : ВАЖНО ! Прочети преди да попиташ !

# 72
  • Мнения: 2 494
Точно от там четох и аз:)

Извинявайте за грешката, точно от 1 вид пия аз по 1 на ден, и са наистина 90 , а не 60 хапченца! Понеже една приятелка ми даде само 1 блистер, и при нея имаше 1 реших , че са 2 #Silly

# 73
Цитат на: Venera26
момичета, мноооого ви моля да погледнете и да ми кажете как е наименованието на фолиевата киселина на латиница.
quote]
v anglia se kazva folic acid, moze i v usa da e taka Simple Smile

# 74
  • Мнения: 431
Acidum folicum май това трябва да е невиждам друго на шишенцето.

# 75
  • Мнения: 2 433
Ето - това е! Предимството на този форум - научаваш толкова много неща , които които като че ли личният лекар все е забравил да ти каже!!! Гледах всички репортажи за двамата родители на деца със Спина Бифида , но дори не съм запомнила необходимоста на фолиевата киселина. Като че ли просто бях съпричастна с нещастието им и не си извлякох поука от това.
Ето днес поподам на тази интересна тема и се смайвам - личнят ми лекар е осведомен че  планираме 3-то дете - но нито веднъж не спомена за този важен витамин В9.

Общи условия

Активация на акаунт