Онлайн-училище за родители-осиновители

  • 109 215
  • 63
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 533
Здравейте, момичета!

Мнооого отдавна не съм писала тук. Ще кажа няколко думи за себе си за новите потребители, които не ме познават. Казвам се Теодора Танева. Психотерапевт съм, специализирала съм в областта на осиновяването, защитих докторантура на тема "Стресът при майките на осиновени деца". С повечето от вас се знаем, още от 2005 година, когато имах повече свободно време и можех да ви помагам и тук...

Пиша ви, защото ме поканиха от онлайн-училище за родители (dechko.bg, организирано съвместно с forum-bg.mamma) да изнасям цикъл от лекции, свързани с осиновяването. Обещах на организаторите да ви питам по кои теми бихте искали да чуете презентации.

Първата лекция ще бъде ноември, ще говори моя колежка, тъй като аз нямах възможност да се включа. Всички следващи лекции по темата за осиновяването ще ги поема аз.

Първата тема, по която ще говоря, ще бъде "Кога и как да кажем на детето си, че е осиновено?", вече е фиксирана за 11.12.2012. Но всички следващи теми са отворени и тепърва ще решаваме кои да бъдат. Именно затова пиша тук - с молба да споделите темите, въпросите, предизвикателствата, които най-много ви вълнуват и по които бихте искали да чуете професионално мнение.

Пускам списък от примерни теми, предложени от група осиновители. Много ще съм ви благодарна, ако допълните списъка с други теми, за които все още не сме се сетили, за да може лекциите да бъдат максимално полезни Simple Smile

Ето ги и темите до момента:

•   Кога и как да кажем на детето си, че е осиновено? Как да говорим с него за осиновяването? Как приема детето своето осиновяване в различните възрасти? Колко е здравословната доза информация, така че да не го лъжем, да го потготвим, но не да го травмираме допълнително?

•   Емоционалният свят на родителите-осиновители. Дългият път вътре в нас към осиновяването – безплодието, загубата от невъзможността да имаш собствено родено дете, справянето с тази загуба. Чувствата на осиновителите преди, по време на и след осиновяването. Приемането/ Неприемането на детето в началото. Разминаването между очаквания и реалност.

•   Следосиновителната депресия. Чувството за вина, че „не се справям”, че се „провалям”, че не съм „достатъчно добър родител”.

•   Раната от изоставянето и последствията от нея. Как да разберем кое в проблемното поведение на детето ни е свързано с последствията от изоставянето и кое – не?

•   Осиновеното дете в търсене на своята идентичност: отношението му към биологичните родители и взаимоотношенията между детето и родителите-оновители. Какво представлява родословното дърво на осиновеното дете?

•   Дали, кога и как да кажем на детето за етническия му произход, ако е различен от нашия?;

•   Адаптацията на осиновеното дете към семейството на осиновителите? Как да направим по-плавен прехода на детето към активния живот и семейството? Как да му помогнем да се справи по-леско със стреса, който преживява то при тази промяна?

•   Осиновено дете и един родител

•   Биологично и осиновено дете в едно семейство - кога и как да кажем на биологичното дете, че брат му/сестра му е осиновена, как да представим нещата и историята, как да лавираме между чувствата на двамата и нашите собствени чувства към двамата?

•   Как да помогнем на детето си да се справя с положителните емоции?

•    Как да поднасяме въпросите на сексуалността и сексуалната идентичност?

•   Как да науча детето да не бъде наранявано от деца, които евентуално биха го отблъснали заради факта, че е осиновено? Как да изграждам сила и устойчивост на характера?

•   Как да споделим с детето си неприятните истини относно произхода му?

За всички, които ме питат на лични съобщения за контакти, оставям координати и тук: тел. 0878 688 926, e-mail: teddytaneva@gmail.com


Последна редакция: ср, 07 ное 2012, 22:48 от Tea_

# 1
  • София
  • Мнения: 1 324
Обичам те, Теди! Ще следя лекциите, но не разбрах къде и как по-точно.

# 2
# 3
  • Мнения: 11 908
Редактирам, тъй като виждам, че проблемът е включен в обсъждането.

Друга , необходима тема:

Кръг на лица, с които споделяме-до каква степен следва ние, родителите да споделяме истината за произхода на нашите деца и до каква степен децата следва да споделят това?Следва ли кръгът от "посветени" да е ограничен или не?



Последна редакция: чт, 08 ное 2012, 14:38 от Светкавица

# 4
  • София
  • Мнения: 533
Тъй като доста хора ме питат кога и къде ще бъдат лекциите, отново обяснявам Simple Smile

Лекциите ще бъдат качвани на адрес www.dechko.bg

Като отворите сайта, вляво можете да видите лекторите, със снимка и информация за всеки, а в програмата - насрочените леции за съответния месец. Тъй като нямах възможност да поема лекцията този месец, ще говори моята колежка Севджи Еюбова, на 15.11.2012 от 19.00 (като после остава качена в сайта и можете да я гледате в удобно за вас време).

Останалите лекции по темите, които съм изброила горе, поемам аз - най-вероятно във формат, веднъж месечно.

Лекцията на тема "Кога и как да кажем на детето си, че е осиновено? Как да говорим с детето си за осиновяването?" ще презентирам на 11.12.2012, отново от 19.00, в www.dechko.bg. (после си остава качена в сайта).

Последна редакция: сб, 10 ное 2012, 21:12 от Tea_

# 5
  • Плевен
  • Мнения: 197
Чакам с нетърпение презентацията!
  bouquet  Успех на Теа! Предполагам, че презентациите й ще са от полза за мен лично

# 6
  • София
  • Мнения: 533
Дано да ви е полезна  Simple Smile Постарах се да има доста практични съвети, примери от ежедневни ситуации, примери от терапевтичната ми практика.

Имаше малко технически проблеми, и в началото, и после по време на презентацията. Днес организаторите от дечко ще оправят нещата, и когато са готови, ще качат лекцията на сайта и ще пуснат линк към нея тук.

# 7
  • Мнения: 3 715
Нещо май не мога да го пусна като клип  Confused

http://www.dechko.bg/beta/biblioteka/?stat=Tedi_Taneva-_Koga_i_kak_da_kajhem_na_deteto,_che_e_osinoveno

# 8
  • Колибите
  • Мнения: 357
Изгледах лекцията. Хареса ми. Полезна е, но трябва да я чуя още няколко пъти. Особено частта за игрите ми беше абсолютно нова, и ми е необходимо да я осмисля.
Ох, изчаках се вече.

# 9
  • София
  • Мнения: 533
Опитах се да включа нови неща в презентацията, които да не повтарят това, което вече съм писала и гоговорила в публичното пространство. Има доста неща, които не успях да включа в темата, поради ограниченото време. Така че ако имате въпроси - насреща съм  Hug

Следващата лекция ще бъде на 22.01.13, на тема "Емоционалният свят на родителите-осиновители" (палитрата от емоции преди, по време на и след осиновяването)

# 10
  • Мнения: 712
Да ви напомня само за следващата дългоочаквана лекция Simple Smile:

"На 22 януари, от 19 часа, ще имате възможност да гледате тридесет и третата видео лекция в инициативата "Онлайн училище за родители".

Темата: „ЕМОЦИОНАЛНИЯТ СВЯТ НА РОДИТЕЛИТЕ-ОСИНОВИТЕЛИ. ЧУВСТВАТА, ЗА КОИТО НИКОЙ НЕ ГОВОРИ"
Лектор: Теди Танева
Място: http://www.bg-mamma.com/player/stream.html

Линк към темата за дискусия след това:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=698935.0#new

# 11
  • на път
  • Мнения: 2 804
Всичко ми е полезно мила Теа. Като си спомня какъв марсианец бях преди години .... срам ме хваща.

# 12
  • Мнения: 2 123
Мноко ключова лекция

http://www.bg-mamma.com/player/stream.html

и още един линк към същото май с по-добро качество

http://www.dechko.bg/beta/lekcii/?lektor=39

# 13
  • Мнения: 737
Горещо препоръчвам лекцията и аз!

Простичко казано се говори все за неща, които изживяваме по един или друг начин, къде по-спокойно, къде по-драматично и те са обясними и нормални. За бъдещите мами сега може да им се стори странно и далечно, или за тях невъзможно като емоция, но по-добре да го знаят и да не се измъчват допълнително в и без това емоционално напрегнати моменти - всичко това се дължи на спецификата на това как ставаме мами и татковци.

Имахме с Анди лека, сравнително кратка адаптация, но ако знаех това на времето, щях да съм по-спокойна, по-пълно да изживея радостта да съм мама на моето прекрасно момче, по-малко да меря с крачки нощем кухнята с цигара в уста   в размисли "добра мама ли съм?", да не се чудя защо ми е ватена главата с месеци и загубвам способност да мисля, а детето ми се радва повече на другите...

Благодарности на лектора и сърдечни поздрави на чакащите и осиновилите родители!    Hug Hug Hug

# 14
  • Мнения: 256
Теа, поклон!
С много обич, Румяна.

# 15
  • София
  • Мнения: 533
Много се радвам, че лекцията ви е харесала и ви е била полезна.

Руми, Фуси, Чандра, мама Ира, Кудкудяка, Д_Ива, Розмариня - благодаря за думите ви! Трогнате ме... Няма по-голямо щастие на един терапевт да знае, че това, което прави, стига до сърцата на хората...

Много пъти съм казвала тук, че вие, майките-осиновителки сте ми най-важният коректив...  Hug  Hug  Hug

През големи колебания минах дали да говоря по тази тема или не, тъй като е изключително деликатна и болезнена. НО... майките-осиновителки, с които общувам, ме насърчиха колко полезно би било за всички бъдещи осиновители да знаят всички тези неща, и да не минават през тревогите - самообвинявайки се и затваряйки се в себе си. Благодаря ви, момичета  newsm51

Давам актуалният линк към "Емоционалният свят на родителите-осиновители. Чувствата, за които никой не говори", защото първият линк, който Фуси е пуснала горе - е към текущата лекция и се сменя всеки вторник и четвъртък. Ето това е директният линк към лекцията:

http://www.youtube.com/watch?v=FgRUdkDQR70

Качеството на картината е много лошо, но поне звукът е ОК.

Следващата лекция ще бъде за ПРИВЪРЗАНОСТТА ПРИ ОСИНОВЕНИТЕ ДЕЦА - доста актуална и важна тема, отново приветствана от много майки. Затова и реших, тя да е третата.

Прави ми впечатление, че активността във форума е много ниска - за разлика от преди години.

Отново ви насърчавам да пишете тук нещата, които ви вълнуват по конкретната тема (или съоветно, ако имате коментари по вече изминала лекция, която е породила определени размисли у вас). С удоволствие ще отговарям на въпросите ви Simple Smile




Последна редакция: пт, 25 яну 2013, 19:54 от Tea_

# 16
  • Мнения: 11 908

Прави ми впечатление, че активността във форума е много ниска - за разлика от преди години.



При отчитане на фактора, че нищо не разбирам от психология, но тъй като и аз съм се учила от форума, а и за щастие  тук създадох едни от най-ценните си приятелства- ще споделя моята теория:

Има типични, повтарящи се реакции, изживявания, ситуации, развития.
Но емоционалните закони не са като математическите, нито дори като природните, нямат само и единствено едно проявление.

И дори и някакъв вид реакция, изживяване ,нагласа да се повтори в 1000 случая, ако не се повтори в 1001-я, изживяващият не се припознава като част от цялото.Нещо повече- той е уязвим, щото е застрашен от реакцията "Ама как ,не може да не изживяваш нещо подобно, това е правилото, ти или не го усещаш или не си признаваш!"И този вид неразбиране отблъсква и демотивира.

Това е причината да не върви дискусията тук, според мен.И мисля, че би било изключително ценно да се акцентира върху изключенията.





# 17
  • на път
  • Мнения: 2 804
Мила Теа, това с намаляване активността във форума е напълно естествено и ми се струва добър знак. Преди години в този форум, обмяната на опит, знания, проблеми, беше единственото място за взаимопомощ. Колко съм ви благодарна момичета за всичко!
Днес за радост темата не е табу, осиновителите не са извънземни, не са анонимни, не крият процеса на осиновяване от близки и околни. Информацията иде отвсякъде - радио, телевизия, обучения. лекции Wink, статии, книги и ръководства. Хората намират каквото им е необходимо и продължават напред. Ние гадаехме, чудехме се в движение как да постъпим (и още го правим). Липсата на достатъчно информация ни сплотяваше.
Треперехме как да кажем истината на децата си - стягаше ни се гърлото при всеки опит (моите тази тема я споменават като добър ден и въобще не ги впечатлява, а за биото не им пука на този етап).
Всеки от нас освен осиновител е и човек живеещ със своите и на близките си проблеми и е нормално да не сме толкова активни. Ще си правим онлайн седянки като се пенсионираме Wink ... или пак няма да имаме време щото ще тичаме живот и здраве подир внуци.

Някои хора минаха набързо през форума и щастливо си гледат дечицата. На мен ми е мъчно за тези които се изправиха пред нови проблеми и си мисля за тях често - мами които бореха болести, такива които се разделиха с половинките си и останаха сами ... Стискам им палци от все сърце да са добре.

# 18
  • на път
  • Мнения: 2 804
По отношение на следващата тема се боя, че е моята.
С второто ми детенце не успяхме по редица причини да изградим онази привързаност която ми се иска и имам с голямото детенце. Дърпа се като я гушкам. Идва само като види, че батко и го прави. Тази привързаност изгради с нея баща и. Вече е на 5 и половина. От 1 месец е в добър период след 3 месечен срив, но все още има зеещи дупки. Преодоля агресията, започна да признава авторитета на педагозите. Работим с психолози, педагози. специалисти. Слава богу нещата се наместват постепенно, но има още много за наваксване.
Тези дни баща и я научи да чете прости думички в една книжка, обича да рисува, да ходи на балет и на немски, да кара ски и кънки. Има приятели само момчета, любим цвят и е черният. Не обича приказки - само една, за трите прасенца. Всяка вечер я четем и разиграваме с малки куклички.
Не обича промените, прави с лекота нови запознанства, често досажда на хората, губи ни без притеснение (на плажа няма спокойствие). Не позволява да говорим по темата за осиновяването - приема я, но я претупва и поминава. По улиците не върви - тича и подскача. Живеем в стрес и хаос покрай притесненията покрай нея .... все по-малък напоследък, но още наличен.
Много ми е мъчно за нея.

# 19
  • София
  • Мнения: 9 517
Мда, изключенията - изключенията са много важни, странно защо когато всички говорят, как техните бебета имат колики, майката на бебе без колики не се чуди, къде бърка... както и когато всички говорят, че техните деца още не са проходили, майката на проходилото дете не се чувства непълноценна... това им е хубавото на изключенията, когато се говори за проблеми, че всъщност изключенията са изключение от проблемите... и защо тогава е нужно да се влиза в изключението? 1000 човека казват, че са имали следосиновителна депресия, а пък 1001 не е имал - значи е щастливец, какво трябва да се каже за него? Много си щастлив, добре - много е щастлив. И в лекциите се казва, че тези чувства или преживявания не са задължителни за всички - много пъти се казва, но изключенията са голяма работа, Ша знаИш  Peace

Теди се опитва да направи нещо полезно, ама на - не се е сетила за изключенията - напротив, сетила се е, ама май трябва отделна лекция - за изключенията, щото изключенията са най-важните... ами и аз нямам проблеми със знанието на сина ми, че е осиновен, ама не ми пречи първата лекция, нищо  че съм от изключенията.

Та такива ми ти работи  Wink

# 20
  • Мнения: 1 669
Теа, благодаря за положения труд!

# 21
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
А според мен именно хората с тежка следосиновителна депресия са изключение, а не обратното. И именно поради тази причина са изклюяително полезни лекциите на Теа.

Всъщност, всеки от нас, станалите родители чрез осиновяване, и всяко едно от нашите деца има уникална предистория, която предопределя уникален начин на създаване на връзка помежду ни. Проблемите, за които говори Теа, не е задължително да възникнат накуп, достатъчно е част от някой да да се прояви, за да се създаде дискомфорт.

# 22
  • София
  • Мнения: 9 517
А според мен именно хората с тежка следосиновителна депресия са изключение, а не обратното. И именно поради тази причина са изклюяително полезни лекциите на Теа.

Всъщност, всеки от нас, станалите родители чрез осиновяване, и всяко едно от нашите деца има уникална предистория, която предопределя уникален начин на създаване на връзка помежду ни. Проблемите, за които говори Теа, не е задължително да възникнат накуп, достатъчно е част от някой да да се прояви, за да се създаде дискомфорт.
не ми е правилен примера - това, което исках да кажа е, че когато нещата са наред и няма проблем, то тогава няма проблем и не е нужно да се говори за това, докато когато нещата не са наред е хубаво да се дадат съвети  Peace

# 23
  • София
  • Мнения: 533
Момичета, какво да кажа... изключения, не-изключения... Следосиновителната депресия е факт, както и следродилната депресия. Просто ги има, съществуват. Това не означава, че са задължително случващи се на всеки осиновител.

Както раждащите майки знаят за това, че следродилната депресия съществува като явление, така според мен е хубаво и осиновителите да знаят, че има такова нещо като следосиновителна депресия.

Както казва Дзвер, ако не се случи - чудесно.

Ако ли пък се случи - поне знаеш нещо, знаеш, че е нормално, знаеш, че не си първият и единственият, че има и други, минали през това. Че не е толкова страшно и ще мине. Както и знаеш, че има хора, с които можеш да говориш за това и ще бъдеш разбран, а не обвинен и сочен с пръст...

Да, проблемите, които описвам, рядко се случват на куп. По същия начин, както със следосиновителната депресия - има ги като явления, срещат се. Не е толкова важна статистиката - колко често се срещат, в коя възраст, и т.н. Важно е родителите да знаят, да бъдат информирани.

Мисля, че това е най-малкото, което можем и трябва да направим да направим ние, професионалистите в областта на осиновяването - да говорим, да даваме знанията си, бъдещите и настоящите родители да знаят къде, как и в какви случаи да потърсят помощ, ако някога нещо от описаното им се случи.

# 24
  • Мнения: 737
Д_Ива,

Откривам, че Мая много прилича на Анди в периода 2-3-4 годишен даже. Някои неща останаха. Но и много-много преодоляхме.

# 25
  • на път
  • Мнения: 2 804
Д_Ива,

Откривам, че Мая много прилича на Анди в периода 2-3-4 годишен даже. Някои неща останаха. Но и много-много преодоляхме.



 Hug Хубавото е, че има светлина в тунела .... не смея да се похваля, че като го направя пропадаме в черната дупка пак. Как може едно детенце 2 месеца да е "най-доброто" и прекрасно дете в градината (след 3 месеца ад) и една болест да го върне в изходна позиция. Хубавото е, че само за една седмица. Ние май много се самоанализираме и вторачваме в проблемите си. Какво правят хората дето имат същите и по- страшни проблеми без да са осиновители.

# 26
  • Мнения: 357
Надявам се да  има тема-Как да реагираме при ситуации ,в които децата ни са наранявани поради различността!

# 27
  • София
  • Мнения: 533
Пускам ви линка от вчерашната лекция "Изграждане на привързаност при осиновените деца на различните етапи от емоционалното им развитие":

http://www.youtube.com/watch?v=NGfjUljKulo

Надявам се да ви е полезна Simple Smile

# 28
  • Мнения: 14
Здравейте момичета, съвсем нова съм тук и ви моля да ме извините, ако не поствам на правилното място. В петък подадох пакета с документи по район, все още не ми е назначен социален работник, но психоложката, с която говорих и на която оставих документите ми показа някакъв списък с местата, на които се провеждат обученията за кандидат-осиновителите. Притеснява ме това,
че никъде не е съобразено с нашето работното време, а и това, че на едно от местата  се провеждат четири предварителни срещи, на които се оказва, че ще проверяват моята мотивация  #Crazy за осиновяване и ако имам достатъчна такава ще ме включат в обучението!!!!! Бихте ли ми дали координати на местата в София, на които се провеждат тези курсове и има ли вариант според вас нещата да се случат в удобно за мен и другите желаещи време?!

# 29
  • София
  • Мнения: 1 865
Здравей drama_queen, от опита който имам като кандидат осиновител, а вече и като осиновител мога да ти  кажа, че няма нищо толкова странно в това, че има 4 проучвателни срещи преди същинския курс, който се провежда все пак в събота и неделя, за да е удобно за всички. Не знам какво са ти наговорили социалните, но това са 4 срещи, в които разговаряте с психолог и за мотивацията, и за очакванията ви, за изискванията, които имате и е нещо като предварително опознаване. Знам, че в редки случаи има и отрицателни оценки от психолозите, но повярвай ми, имат основание за това. Можеш да се обадиш в няколко центъра за обучение от списъка, който са ти предложили и да избереш най-удобния за тебе вариант, но не забравяй, че на този курс е важно да получиш максимално обективна информация за това, което те очаква. Желая ти успех, а ако имаш въпроси - на разположение сме!   bouquet

# 30
  • Мнения: 2
Привет на всички преди мен осиновители. И ние със съпругът ми сме подали документи за осиновяване. Почти сме събрали документите и утре отиваме на този курс за сертификата за кандидат осиновители. Не ми става много ясно защо е този курс, но по закон трябва да го минем. Вчера говорих с друга осиновителка от града ни, но тя през такъв курс не минавала. Направо се учуди. От социалните ме предупредиха, че задавали много гадни въпроси на двойките, но след като сме се хванали на хорото ще го играем до край. Важен е крайният резултат.
Наистина времето на тези от курса не е съобразено с работещите кандидати, при това трябва да ходим в Плевен /3 дена под ред/. За първият ден се започвало в 10.00 часа, а следващите дни се договаряш с тях. Цялата работа е в това, че така са си разпределили темите за обучение, че да си уплътнят работното време. Докато вчера разговарях с осиновителката, видях малката й дъщеричка как тича из двора и високо вика "МАМО". Тя ми каза, че за изследванията за СПИН, туберкулоза, васерман, и още какво ли не ще ни трябват доста пари, които ние нямаме. Направо омалях, как ще се справим. Но малката госпожица, която тичаше в двора и се хвърля на врата на майка си /която се опитваше да ми обясни какво да правя в това време/ си заслужава всичките терзания и мисли, как да се справим, че ми олекна бързо на сърцето и се прибрах в къщи със свежи мисли и вариант да намерим парите за нашата красавица.
Може би и аз публикувам не където трябва, но за сметка на това ми олекна на душата, че има с кого да споделя своите тревоги.
Стискай те ни палци и ние да си имаме такава красавица скоро време.

# 31
  • Мнения: 87
Привет на всички преди мен осиновители. И ние със съпругът ми сме подали документи за осиновяване. Почти сме събрали документите и утре отиваме на този курс за сертификата за кандидат осиновители. Не ми става много ясно защо е този курс, но по закон трябва да го минем. Вчера говорих с друга осиновителка от града ни, но тя през такъв курс не минавала. Направо се учуди. От социалните ме предупредиха, че задавали много гадни въпроси на двойките, но след като сме се хванали на хорото ще го играем до край. Важен е крайният резултат.
Наистина времето на тези от курса не е съобразено с работещите кандидати, при това трябва да ходим в Плевен /3 дена под ред/. За първият ден се започвало в 10.00 часа, а следващите дни се договаряш с тях. Цялата работа е в това, че така са си разпределили темите за обучение, че да си уплътнят работното време. Докато вчера разговарях с осиновителката, видях малката й дъщеричка как тича из двора и високо вика "МАМО". Тя ми каза, че за изследванията за СПИН, туберкулоза, васерман, и още какво ли не ще ни трябват доста пари, които ние нямаме. Направо омалях, как ще се справим. Но малката госпожица, която тичаше в двора и се хвърля на врата на майка си /която се опитваше да ми обясни какво да правя в това време/ си заслужава всичките терзания и мисли, как да се справим, че ми олекна бързо на сърцето и се прибрах в къщи със свежи мисли и вариант да намерим парите за нашата красавица.
Може би и аз публикувам не където трябва, но за сметка на това ми олекна на душата, че има с кого да споделя своите тревоги.
Стискай те ни палци и ние да си имаме такава красавица скоро време.

Здрасти! Няколко неща:
1. Курсът е ИЗКЛЮЧИТЕЛНО полезен. Ние бяхме 3 дни и пак не ми беше достатъчно. Темите са необхватни, интересни, полезни. Научаваш страшно много неща не само за процеса осиновяване, не само за децицата, а и за самия себе си. Много важно да подходиш положително към курса. Той е направен за нас - кандидат-осиновителите, а не за да си запълват работното време психолозите и социалните работници. Факт е, че е в работно време, но и това не смятам за проблем. Моите и на съпруга ми работодатели знаят, че ще осиновяваме и никога не сме имали проблеми с излизанията в работно време. Вярвам, че всеки нормален човек би подкрепил едно такова начинание.
2. Самите документи за осиновяване не са скъпи. Най-скъпото е изследването за СПИН. Ние отидохме в ХЕИ-то, където се правят безплатни анонимни изследвания за СПИН. Обяснихме на хората за какво ни трябват изследванията и помолихме ако може да не са анонимни. Нямахме никакъв проблем. Искам да ти кажа, че в момента, в който някой бюрократ или лекар, или който и да е, разбере за какво ти трябват документите, всички стават изключително любезни. Нас на всякъде ни изпращаха с благопожелания!  Simple Smile
С две думи - спокойно. Всички сме минали по този път и всички сме оцелели и емоционално и финансово.  Wink
Успех  Hug

# 32
  • Мнения: 31
И ние си имаме дъщеричка, която осиновихме през 2011-та, но не сме минавали през такъв курс, даже не са ни и предлагали от ДСП в града, в който живеем. По отношение на нужните пари за изследванията, аз нямам спомен сумата да е голяма!Успех и дано скоро си имате детенце, Жаклин88! Simple Smile

# 33
  • София
  • Мнения: 1 865
jakalin88, това, което споделяш в поста си ми идва в повече за днес ooooh! Или социалните нещо са се бъгнали и не се чуват какво говорят или нещо не се разбирате кой какви ги приказва. Курсът за кандидат - осиновители е задължителен от преди почти 2 години и е нещо много, ама много полезно, защото представа си нямаш как нищо не знаеш за това, което те чака. Най-прекрасното нещо е да имаш детенце, но отглеждането и най-вече адаптацията му изискват много грижи, внимание, страшно много търпение и знания, знания, знания ....., част от които можеш да получиш на този курс. Не задават никакви гадни въпроси, има рулеви игри, споделяне на мнения по конкретни проблеми с останалите участници в курса и лекции по теми, които са важни за правилната ви ориентация по отношение на осиновяването. И не по-малко полезни са и познанствата ви с хора, които имат сходни мечти с вашите Simple Smile Така че вместо да се настройваш, че ще си губиш времето с курса по-добре се радвай, че има от къде да получиш ценна информация и знания.
По въпроса за документите - в зависимост от населеното място разходите са различни, но са в порядъка на 100 - 120 лв на човек за всички документи, които трябва да се вадят. Изследване за СПИН можеш да направиш безплатно в лаборатории към фондации за превенция на СПИН-а, в интернет можеш да намериш адрес за вашия град. Имам обаче един въпрос - как така хем сте подали документи за осиновяване, а не сте правили медицинските изследвания и как така ще ходите и на курса, ако преди това всичко не е приключило документално.  Shocked Това поредното РДСП със собствени правила ли е? Защото в София трябва да предадеш всички документи + заявлението, да ти определят социален работник и чак след това отиваш на курса, като междувременно вече тече и проучването за доклада.
Желая ти успешно приключване на курса и бързо вписване в регистрите на кандидат-осиновителите!  bouquet

# 34
  • София
  • Мнения: 533
Поредната лекция от онлайн-училището за родители-осиновители на тема ГНЕВЪТ ПРИ ОСИНОВЕНОТО ДЕТЕ

http://www.youtube.com/watch?v=3Fa1G_LdnN8

# 35
  • на път
  • Мнения: 2 804
благодаря мила Теа  Hug

# 36
  • Мнения: 256
 Историята за парченцето хляб.........никога няма да я забравя! Теди, благодаря!

# 37
  • Мнения: 320
И от мен  -БЛАГОДАРЯ ТЕА! Чудесно е , че ти си тук!Радвам се на всяка една тема и чакам с нетърпение следващата.Ти си духовната ни храна.Една песен за теб
http://www.youtube.com/watch?v=xj8wHfBKoRU

# 38
  • Мнения: 320
Ех, защо всичко беше за толкова кратко? Защо те няма Теа?

# 39
  • София
  • Мнения: 533
И аз ви благодаря, момичета  newsm51

На есен пак ще продължа с лекциите. Това лято ми е много динамично и няма да мога да подготвям нови лекции, но на есен съм на линия Simple Smile

Милка, тук съм  Hug  Hug  Hug  Но за съжаление, не ми остава много време за форума... Ако имате нужда от съвет, консултация, знаете ми координатите: 0878 688 926, teddytaneva@gmail.com

# 40
  • София
  • Мнения: 533
Здравейте отново  Hug

Както ви обещах, на есен продължавам отново с лекциите към dechko.bg. Следващата лекция ще бъде на тема "СТРАХОВЕТЕ ПРИ ОСИНОВЕНИТЕ ДЕЦА", на 28.11.2013.

Ако имате нужда от лекции на конкретни теми, пишете ми Simple Smile

Последна редакция: вт, 29 окт 2013, 20:43 от Tea_

# 41
  • Мнения: 737
Важна тема!

# 42
  • Мнения: 921
Здравейте на всички!  Hug
Теа, ще те следа с удоволствие. Надявам се, че ни помниш, въпреки че отдавна не съм "идвала" във форума Simple Smile

# 43
  • София
  • Мнения: 533
Ето и поредната лекция на тема "Страховете при осиновените деца":

https://www.youtube.com/watch?v=ZapcuXRRiJY#t=192

# 44
  • на път
  • Мнения: 2 804
Ето и поредната лекция на тема "Страховете при осиновените деца":

https://www.youtube.com/watch?v=ZapcuXRRiJY#t=192



  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet

# 45
  • Мнения: 357
Хубава и поучителна лекция! Напоследък се сблъсквам със страховете на децата в градината, в която ходи моето дете. Затова  според мен лекцията би била полезна за всички деца не само за осиновените!

# 46
  • Мнения: 11 908
Здравейте на всички!  Hug


Не е по темата,но много се радвам да те срещна тук отново! Hug

Тази госпожица от аватара,предполагам е онова същото, чаровно мъниче?

# 47
  • Мнения: 737
  Таня, и ние ви помним  Hug!

# 48
  • на път
  • Мнения: 2 804
Здравейте на всички!  Hug
..........Надявам се, че ни помниш, въпреки че отдавна не съм "идвала" във форума Simple Smile

 Hug Hug Hug Hug Hug Hug Hug Hug
прееекрасна е станала момата

# 49
  • Колибите
  • Мнения: 357
Ето и поредната лекция на тема "Страховете при осиновените деца":

https://www.youtube.com/watch?v=ZapcuXRRiJY#t=192



Както винаги, блестяща  bouquet.

Освен тази, изгледах и изслушах отново всички лекции на Теа. Сега, когато пред мен е дъщеря ми, всяка дума и съвет мога да ги интерпретирам конкретно за моето дете и да ми бъдат напълно, 100 % полезни.

# 50
  • Мнения: 921
Момичета, благодаря ви за хубавите думи!

Теа, какво щастие е да те имаме тук, в този форум! Колко важна си за нас! Благодаря ти!
Мисля, че всеки от нас ще познае част себе си и ще намери нещо безценно в думите ти Hug

П.С. За съжаление покрай ежедневните задачки рядко ми остава време да влизам, но винаги когато мога да го правя, все още чета с голямо удоволствие тук!

# 51
  • на път
  • Мнения: 2 804
Теди, има ли начин да видя някъде последната лекция като текст ... иска ми се да я преведа на немски и да я дам на госпожата на Мая да я изчете.

# 52
  • София
  • Мнения: 533
Момичета, благодаря ви  newsm51

Радвам се, че са ви полезни лекциите. Следващата ще е на 30.01.2014, на тема "ОСИНОВЕНОТО ДЕТЕ В УЧИЛИЩЕ".

Иве, звънни ми да се разберем за текста.

# 53
  • Мнения: 921
Много актуална тема за нас. Дано да не пропусна

# 54
  • на път
  • Мнения: 2 804

Иве, звънни ми да се разберем за текста.

Ок Wink

Каква хубава книжка ще стане като се обобщят всички лекции  Wink

# 55
  • София
  • Мнения: 533

Каква хубава книжка ще стане като се обобщят всички лекции  Wink

Да, и аз мисля след още някоя лекция да допълня темите с нови неща, с повече примери, с още практически съвети и да ги издам на книга Simple Smile

# 56
  • Мнения: 737
Супер - много нужно и полезно!

# 57
  • София
  • Мнения: 22 727
Много хубава и полезна тема. Благодаря!  Hug  bouquet

Обръщам се към родителите, които са осиновили дете/ца - не крийте от детето, че е осиновено!  След време ще усетите негативите от вашето решение.

# 58
  • София
  • Мнения: 533
Поредната лекция от онлайн-училището на тема "ОСИНОВЕНОТО ДЕТЕ В УЧИЛИЩЕ":

http://www.youtube.com/watch?v=EdVqs0Cluss

# 59
# 60
  • Мнения: 149
Може ли линкове на всички лекции. Старите не се отварят
Благодаря

# 61
  • София
  • Мнения: 533
Ето линкове към лекциите до момента:

Емоционалният свят на родителите-осиновители: емоциите, за които никой не говори:

https://www.youtube.com/watch?v=FgRUdkDQR70

Кога и как да кажем на детето си, че е осиновено:
 
https://www.youtube.com/watch?v=4VwakXNFY9g

Гневът при осиновеното дете:

https://www.youtube.com/watch?v=3Fa1G_LdnN8

Привързаността при осиновените деца:

https://www.youtube.com/watch?v=0Y0IiQ_nqxs

Изграждане на привързаност при осиновените деца на различните етапи от тяхното развитие:

https://www.youtube.com/watch?v=NGfjUljKulo

Страховете при осиновените деца

https://www.youtube.com/watch?v=ZapcuXRRiJY

Осиновеното дете в училище:

https://www.youtube.com/watch?v=EdVqs0Cluss

На 26.06.2014 ще бъде следващата лекция, на тема "Когато родителите НЕ казват на детето си, че е осиновено". Когато от дечко.бг я качат в youtube, ще пусна линк тук, в темата.

# 62
  • София
  • Мнения: 533
Ето линк към последната лекция на дечко.бг "КОГАТО РОДИТЕЛИТЕ НЕ КАЗВАТ НА ДЕТЕТО СИ, ЧЕ Е ОСИНОВЕНО":

https://www.youtube.com/watch?v=oNksiEkvjwY&list=UULYxyMOxX50zQrD6IQfoJzw

# 63
  • Колибите
  • Мнения: 357
Много е слаб звукът на последния файл, нито през ФБ нито през тук мога да го чуя  Sad

Общи условия

Активация на акаунт