"Аз мога повече" - обучение по Графичен дизайн

  • 13 458
  • 48
  •   1
Отговори
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 911
Реших да пусна тази тема, тъй като по мои наблюдения от другата тема за програмата "Аз мога" има достатъчно много хора, обучаващи се по тази ПК или такива, на които им предстои да започнат.

Аз работя в рекламно студио и всекидневно се занимавам с нещата, пряко свързани с тази професия. Обаче съм самоука. Образованието ми е съвсем различно и макар, че от практическа гледна точка познавам материята доста добре ми липсва теоретичната подготовка, която много се надявах да получа от завършването на курса по програмата. Пък и една легална диплома от МОН никога няма да ми е излишна.

Това си мислех в началото. Какво се получи обаче...
Започнахме на 1ви октомври с модул от английски език, ниво А1. Макар аз лично да съм на по-високо ниво, тези 60 часа ми бяха изключително полезни и забавни. Преподавателката беше наистина на ниво. Но... хубавото свърши до там.
При следващият модул - Фотошоп, попаднахме в ръцете на един господин на над 60 години, с типичните маниери на соц. даскал, който си мънка под носа засукани и сложни изречения, не познава елементарната терминология в областта, но за сметка на това си измисля ново звучащи названия на някои от функциите на програмата като "унду", "рЕду", "круп", "фит то скреен" и т.н. Ами това е недопустимо просто! Да преподаваш софтуер и да не научиш елементарното звучене на английски.

Обаче, това е най-малкият проблем. Всъщност започнахме модула за Фотошоп с Пейнт и Пикаса. Няма лошо... хубаво е да се тръгва от по-лесното към по-трудното. Но ние учихме Пейнт цели 2 седмици. Вие знаете ли как се махат червени очи в Пейнт? С моливчето и избран цвят рисувате  върху очите  Shocked Накрая на третата седмица не издържах и реагирах. Помолих го да ми каже кога най-накрая ще започнем да учим нещо съществено по самия модул и тогава започнаха проблемите. Тоя човек така се обиди и засегна, че започна да си го изкарва на цялата група и да се държи надменно с нас, правейки всякакви опити да ни убеди, че само си мислим колко много знаем, пък всъщност за нищо не ставаме. Аз пък бях обвинена от някой от колегите, че ми липсвала дипломатичност. Ами липсва ми! Аз съм отишла там да уча и искам да науча важните неща, не да си губя времето с глупости или пък да си мисля как да не засегна другаря учител с претенциите си.

И понеже стана голям проблем и дискусия от всичко това реших да повдигна и друг много важен въпрос, а именно защо по програма изучаваме само и единствено работата със софтуер. Имаме модул по Фотошоп, Корел Дроу, Ин дизайн и практически занимания. И това е всичко, а хорариумът е 960 часа. Опитах се да попитам защо липсват предмети от специалността, които да ни дадат базови знания по теми като композиция, перспектива, цветознание, типография и т.н. Все важни неща, без които дори и да знаем перфектно как да работим с програмите в никакъв случай не можем да се наречем графични дизайнери, както ще пише на дипломите ни. Другарят преподавател дори не беше чувал терминът типография, а администраторката на центъра за обучение, която също стана част от спора, ми обясни, че повечето хора били тук да се учат как да работят с програмите, а не като мен да надграждат знанията си. Опитах се да обясня, че това са важни неща без които тази специалност не може да мине. Да твърдиш, че перфектната работа с програма за графичен дизайн е достатъчна, за да станеш графичен дизайнер е като да кажеш, че стига да си перфектен шофьор, за да вземеш диплома за автомонтьор. Или да изучиш из основни всички менюта и функции на Word и да се наречеш писател. Ами няма как да стане!

Освен това, в официалната програма за обучението присъстват горните теми и са засегнати доста обстойно, но понеже "тя официалната програма била пълна с излишни предмети" ние или по точно те от центъра за обучение ни я съкратиха уж за наше удобство. Само, че вече стана ясно за чие удобство е направено всичко. Идеята не е ние да се научим и да придобием съответната квалификация, а ТЕ да си получат парите по програмата, като инвестират минимално в преподаватели и ни учат само на това, което самите преподаватели могат да предадат. Пък и един специалист в областта ще им струва много по-скъпо, защо да се харчат? Нищо, че групата е от 24 човека (в целият град само този доставчик организира обучение и поради това другите центрове прехвърлиха желаещите при тях, защото не успяха да съберат техни си групи. Да не казвам за какви игри са ми подозренията по този въпрос) и нищо, че ЕС плаща по 1800 лв. на калпак.

Много дълго стана, но съм твърде афектирана по темата и ми е съвсем прясно. Не смятам да оставя нещата така и ще си търся правата.
Интересно ми е как са нещата при другите доставчици на обучение, в другите градове и има ли подобни проблеми.
Също така се надявам темата да е полезна за тези, които тепърва ще започнат да се обучават в тази специалност.

# 1
  • Мнения: 25 441
Реших да пусна тази тема...

 Joy Joy Joy
Извинявай, че се смея така, но това същото ми се случи преди години, почти по същия сценарий. Даже имам грозното предчувствие, че и преподавателите са същите.  Mr. Green
Ами, всички тези курсове са предназначени да източват пари. Досега не съм чула някой да е научил нещо съществено на тях, нито пък после да са му осигурили работа. Но пък колко фирми се възползват от далаверата, бедна ти е фантазията...

# 2
  • Мнения: 1 849
Трябваше предварително да прочетеш темите във форума, има и възможности за дистанционно обучение по тази специалност. Аз завърших "Компютърна анимация" като в началото ме увериха, че ще има и Action Script, да ама не... Но се подписах под конспект и разпределение на време и часове и нямаше как да им търся сметка. Поне това което учихме беше на добро ниво, но си е начално. Типография, композиция и другите изброени от теб нямаше и на мен точно тези неща ми куцат здраво. Но другите доставчици които прозвъних само тези разбираха от материята.
Съветвам те да пускаш жалба до БТ и до програмата. Защото ако си мълчим винаги всичко в държавата ни ще е посредствено.

# 3
  • София
  • Мнения: 23 036
Jade, с еднакви професии сме.
Аз обаче, заради едната диплома, не бих си причинила да мина през подобни курсове.
В крайна сметка такива като нас, се оценяват по работата, а не по дипломите.  Wink
Като кандидатстваш на ново място си представяш дипломата за висше образование, а после ще те "препитат" като ти поставят някакво задание. Тоест няма да те оценят по дипломата, а по уменията, така че да не ти пука.

# 4
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
...
Ами, всички тези курсове са предназначени да източват пари. ...
А, не така, не всички. Моля да се поправиш на някои или повечето.
Колко труд, време и нерви съм хвърлила и имам резултати - ограмотени с начални стъпки хора. Гаранция, че могат да пишат правилно в Word и да правят диаграми в Excel.

Jade, непременно сигнализирай тези, които ти предоставят ваучера. Имате проверяващи, дават ви да попълвате анкети, опиши там всичко подробно, както си го написала тук.
Трябва да се знаят тези некадърни "колеги" и доставчици на обучение. И заплати подбиват и места работни заемат да им се не види.

# 5
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 911
За жалост дипломата в България е нещо с изключителна важност, поне за започването на работа.
Аз в момента работя за себе си и дано все да е така за напред, но нищо не се знае и затова прецених, че би могла да ми е полезна в някакъв бъдещ момент. Освен това, както и по-горе казах, много ми липсва теоретическата подготовка и това беше основната причина да запиша тази специалност.

А за дистанционното обучение. Ами не бих записала такова за ГД. Вече изкарах испански пак по програмата, дистанционно и видях плюсовете и минусите. Освен това как мога да съм сигурна и тия с дистанционното колко са читави. Теми съм чела и чета, но изключително малко се коментират качеството на самото образование и плюсовете и минусите на програмата и доставчиците.

migito, компютърната анимация като ключова компетентност ли я изкара?

# 6
  • Мнения: 1 849
Аз лично съм писала доста по темите... Да като Ключова компетентност я изкарах. Не знам как си учила испанския, но аз от дистанционното обучение съм много доволна. Срещаш се в удобно за двамата с преподавателя време, той ти влиза в компютъра с една програма и си говорите по скайп и той ти показва на монитора как стават нещата, ти питаш, той пак ти обяснява на простичък език докато хванеш... Даже го предпочитам пред това да има още десет човека и да говори на всички и аз не доразбрала.
Изключително много грешиш, че за IT сектора се търсят дипломи. И двамата със съпруга ми нямаме дипломи, но и никой не ни е търсил, на всички интервюта на които сме се явявали са ни искали знания и са гледали резултати.

# 7
  • Мнения: 2 885
Абсолютно на същото мнение съм. В ИТ никого не го интересува каква диплома имаш и се чудя на авторката защо си е загубила времето. Потвърждавам - и в чуждата страна никой не се интересува от образованието ти. Е, то зависи и в коя държава си де. Wink
Портфолиото ти е абсолютно доказателство какво умееш! С един поглед е ясно отбираш ли от композиция, перспектива, цветознание, типография.

П.С. Бивш преподавател съм по Компютърна грамотност към БТ преди повече 10 г. Бяга гладни години на току-що завършила студентка.  Mr. Green

# 8
  • Мнения: 641
Има различни доставчици на обучението. Другия път не взимай ваучер от тях.
Явно си попаднала на смотаняци.

# 9
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 911
Не знам защо се хванахте всички са дипломата, както и по-горе казах липсват ми основни теоретически знания, затова и записах този курс. Защото едно е да имаш усет за нещата и да ги правиш добре, но друго е да знаеш защо точно стават добре и какви са правилата, които го обуславят.

Dojh, друг път няма да има, не и по тази програма. Имам право само на един ваучер за професионална квалификация.

migito, аз учих дистанционно в Кабината. От преподавателката бях много доволна, но уроците се провеждаха в сайта им през някакъв глупав вграден чат, пак бяхме на групи. Максимума на активно участващите беше 15 човека, а на присъстващите - колкото толкова. Не е имало индивидуални часове с преподавател за всеки. Явно всеки си прави каквото си иска с дистанционното обучение, те сигурно и затова го спряха. Но лично аз предпочитам "романтиката" на класната стая и живия учител пред себе си.
Само дето нямаше как да разбера, че този жив учител за нищо не става.
Иначе залата, в която се обучаваме е перфектна. Компютрите са чисто нови, цялата материална база е супер. Сигурно това ме подлъга.
От къде да знам, че фирма, която инвестира толкова в техника няма да инвестира и в читав преподавател...

# 10
  • Мнения: 1 849
Jade, аз ходих на място да говоря с шефа и в началото ми дадоха конспект под който се подписах. Предполагам и на теб са ти дали, защото го пратиха в БТ, т.е. от началото знаех какво включва. Шефа разбираше от материята, даже той преподаваше Корел Дроу. Другите с които говорих по телефона не знаеха за какво става дума и за това ги отсвирих.

# 11
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 911
Да, migito, и аз се подписах под конспект, официален, спуснат от МОН за специалността.
Обаче след това ни раздадоха и "съкратения техен вариант", който уж да ни спести излишните предмети от официалния. Да ама този конспект обслужва само техните интереси, тъй като в него бяха включени единствено дисциплините, по които могат да преподават двамата преподаватели, които са наели по проекта.
А когато повдигнах въпроса за това, че са ни спестили важни за специалността предмети ме изкараха, че съм имала твърде много претенции, понеже съм отишла там да си надграждам знанията, а останалите искали просто да учат как се работи с програмите. Ми да бяха си записали курс по Фотошоп или по Корел Дроу, не цяла професионална квалификация!

Та.. драмата продължава. Ще ги изчакам още малко, да видя дали все пак няма да вземат под думите ми и да измислят нещо и ако не - смятам да пиша директно на Агенцията по заетостта.

# 12
  • София
  • Мнения: 2 217
Не е вярно, че курсовете не струват. Поне трима мои приятели плюс брат ми завършиха такива и не само научиха много, но им помогнаха и при намирането на работа. И на четиримата. Нямам лични наблюдения, не съм участвала, но споделям това, защото хората са ми достатъчно близки, за да съм запозната отблизо с това, как са протекли нещата при тях.

Има различни доставчици на обучението. Другия път не взимай ваучер от тях.
Явно си попаднала на смотаняци.

 Peace

# 13
  • Мнения: 2 885
Не знам как със сертификат от такъв курс може да си намериш работа, явно положението е станало доста сложно.

Но кадърен специалист със знания по изброените "композиция, перспектива, цветознание, типография" няма да го намерите във фирма, която работи към БТ. Тези специалисти са високо платени дизайнери и или работят за големите имена в бранша или са в чужбина.

# 14
  • Мнения: 1 849
Щом има разлика с конспекта пиши до агенцията и до БТ и не ги жали ама никак!

Общи условия

Активация на акаунт