"Аз мога повече" - обучение по Графичен дизайн

  • 13 463
  • 48
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 9 919
И аз от доста време търся начин да се квалифицирам/образовам в тази специалност, в университета специализирах "Технология на полиграфията", но от графичен дизайн нищо не сме изучавали (само техническите елементи), а там имам намерение да се насоча. Проблема е, че досега не попаднах съм открил школа, в която да се изучават, освен софтуерните програми, а и дизайнерските дисциплини, за които говори авторката (композиция, типография, цвят и т.н.). Самостоятелно доста трудно ще стане (а и ще е скъпо), много ми хареса тази мисъл в един друг форум относно инженерния дизайн в ТУ:

Можеш да научиш адски много, но не от учителите си, а от колегите си... затова т.нар. Артистични специалности са толкова креативни, защото като събереш 60 човека с различно виждане за изкуството, с времето, което прекарвате заедно започваш да виждаш адски много ъгли и прониква в теб едно коренно различно усещане за пространство и идея.
Там никой няма да те научи как да рисуваш или как да чертаеш или как да измисляш неща. Това се изисква от теб... там ще те научат (ест. визирам предметите по дизайн, а не страничните занимавки като химията и математиките) как да анализираш измисленото, за да можеш да разбереш дали само ти ще си го харесваш...
Дизайнерът е манипулатор- той трябва да се научи да убеждава хората, не като им говори, а като им покаже нещата си... на това ще се научиш там, така че... пак ще го кажа - 60% полза от дизайнерското образование в ТУ идва от контакта ти с колегите, другите 40% - от доцентите и професорите по дизайн и визуални изкуства и това всеки го знае...


Попаднах на една характеристика, води се "ДИЗАЙНЕР КОМПЮТЪРНА ГРАФИКА", в която присъстват (поне на хартия) въпросните дисциплини.
http://www.az.government.bg/internal.asp?CatId=15/01/02&WA=T … er%20komputer.htm

Та, да попитам - съществува ли място (в София) - където да се преподават тези принципи и програми? Освен 2годишните частни колежи.
 (по възможност да може да работи с Агенцията по заетостта - НАПОО лиценз)  Thinking

И последно - вярно ли е, че трябва да си с художествено образование, за да те вземат някъде на работа? Според мен не е така - важно е какво можеш, какво портфолио ще преставиш - дипломата не те прави дизйнер; от друга страна графичния дизайн си има доста подспециалности (страньори, илюстратори, логотайп/бранд специалисти, 3д моделери, предпечатари, уеб дизайнери...).
 

# 16
  • Мнения: 2 885
Та, да попитам - съществува ли място (в София) - където да се преподават тези принципи и програми?

Виж в Нов Български Университет - http://ecatalog.nbu.bg/default.asp?V_Year=2012&PageShow=prog … E4%E8%E7%E0%E9%ED

Не, не е вярно. Портофолиото ти върши идеална работа и без нужното образование.

# 17
  • Мнения: 1
Здравейте, аз писах в другата тема, че имах подобен случай преди 2г. когато тъкмо беше навлязла програмата карах английски. Учителката беше гола вода, но с добри дипломи, но не можеше да преподава.Добре,че ДО излязоха свестни хора и я смениха. Не знам дали тези анкети дето ги попълвахме имат някакво отношение. Трябва групата да сте единни и да настоявате, макар че при нас при тези анкети никой не написа нищо лошо, но аз не оставих нещата и всеки ден им досаждах, докато не я смениха. Моят съвет е да говориш първо с ДО, обясни им нещата(добре е цялата група да сте единни което ме съмнява.) ако не вземат мерки и кажи,че ще сезираш и по-нагоре. Ако трябва да минеш на индивидуално, все пак тези 1800лв които взимат на човек,може да си позволят и преподавател индивидуално.
Ако трябва да помагаме с нещо от София свиркай ще ги  #2gunfire

По повод дипломите спред мен си трябват, защото кой знае какви знания имаш. Като си подаваш
CV -то там не пише какво можеш и как го можеш,а те пресяват първо по диплома, освен ако не те е препоръчал някой. И като те извикат на интервю тогава показваш какви са ти възможностите. Така,че никога една диплома не е излишна.

# 18
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818
Записвам се да следя с жив интерес, тъй като съм подала документи точно за ГД.
Имам някои базови умения за работа с повечето изучавани програми; по професия и образование съм архитект, т.е. учила съм разни неща, свързани с композиция и т.н., но това изобщо не е достатъчно, особено ако човек иска да стане графичен дизайнер от нулата.

И не мога да се съглася, че или го имаш, или го нямаш, т.е. образованието не е важно, ако си го "носиш". Ако беше така, нямаше изобщо да съществува подобно образование, не е целта да блеснат самородни таланти, а и хора, които искат да се научат на професията от нула и да могат пълноценно да я работят после.

# 19
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Говорих с ДО, или по-точно с администраторката им, която отговаря за нашия курс. Опитах се да и обясня, че учителят не става за нищо, но тя настръхна срещу мен и реши, че искам да създавам проблеми. Предметите, които държа да се учат каза, че дори не знаела какви са. И едва ли не ме обвини, че искам твърде много и че никой друг освен мен не бил дошъл тук да "си надгражда знанията". По всякакъв начин се опитваше да защити преподавателя и неговата "компетентност". След което разбира се се получи приличен скандал и в крайна сметка обеща, че щяла да включи желаните дисциплини или поне основите им в програмата. Но за смяна на преподавателя и дума не може да става явно... А нещата с него се забатачват все повече... С всеки ден все повече се убеждавам, че човекът има знания колкото да се справи с някакви обработки на снимки и елементарни действия във Фотошоп, но не и да преподава! При всеки въпрос свързан с работата на програмата, на който не знае отговорът, отклонява въпроса с думите, че това не е важно или пък, че ще го учим по-нататък.

# 20
  • Мнения: 2 885
Бу, по наше време нямаше въобще такава специалност. Беше мечта. Ако кажа на коя версия започнах с даден софтуер....много стара ще се почувствам.
Идвайки тук един не е питал какво и къде сме завършили. И да питат - надали са чували... Mr. Green
Най-силно впечатление правят наградите, после портфолиото и накрая сертификатите.....

# 21
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818
Ясно е, че никой няма да те вземе заради черните ти очи, Нем, но и е несериозно като говорим за изучаване на професия и взимане на кетап, да се очаква, че няма нужда да се учи по същата, а кой както иска да си учи у дома. Винаги ще има самородни таланти, а другите - просто трябва да се трудят за да постигнат знания и усещане.

# 22
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Според мен най-голямото предимство на образованието от този тип е това, че ти дава отговорите защо нещата се получават.
Работя в рекламно студио вече 6та година и от практическа гледна точка нещата са ми ясни. Усет и виждане имам, но ми липсва теорията и срещам трудности на моменти точно заради това.
Не за да направя нещо, чийто резултат ще ми хареса на мен и на клиентите, а за да знам защо ми харесва.

Освен това имам жив пример пред себе си, в лицето на бившия ми мъж как един инженер без почти никакво художествено виждане може да стане фотограф и да постига прекрасни резултати, само с много четене, труд и логика.

# 23
  • Мнения: 2 885
Не казвам да не се учи, сакън. Казвам, че дипломата само по себе си нищо не значи, дори и да я имаш. И т.к. имам поглед точно като преподавател към БТ, затова се включих и в дискусията.
В последните години нещата са различни, определено. Много повече възможности да се учиш от големите, тонове информация, Google, youtube клипове...........дори и сам. 
Кетапа в БГ никого не го интересува, ако може да бачкаш без пари. За съжаление.

Бу, бих ти препоръчала да изкараш курс по рисуване. Много повече ще ти помогне. После да надграждаш софтуерно.

# 24
  • Мнения: 3
Моите 5 ст. по темата:
Ходих на такъв курс по програмата. Беше добър курс за начинаещи, които за първи път пускат графични програми. На мен ми беше много интересно, понеже спадах точно към тази група. Учихме само софтуер.
 Основи на графичния дизайн - цветове, цв. режими, малко типография, колкото да различаваме сериф от санс сериф... и др. - всичко това взехме за един ден, колкото да ни служи за насока при бъдещи самостоятелни проучвания.
 Нашият преподавател поне си познаваше програмите, няма въпрос, на който да не ми е отговорил. Като си чета записките откривам колко важни дреболии е споменал между другото, но аз тогава не съм разбирала. Но пък компютрите бяха стари и версиите на софтуера също.  Учихме всичко, което присъстваше в програмата - Корел, Илюстратор, Фотошоп, ИнДизайн, Флаш (анимация) и Дриймуивър (с малко уеб дизайн покрай него).

 Ако искате по-добра теоретична подготовка и имате няколко хиледарки в повече, по-нагоре беше даден линк към бакалавърската програма на НБУ. Не очаквайте да получите това от курс по "Аз мога". Или пък ровете сами из нета - има много сайтове, клипове, книги...

# 25
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818
Бу, бих ти препоръчала да изкараш курс по рисуване. Много повече ще ти помогне. После да надграждаш софтуерно.
Нем, имам достатъчно години рисуване  Laughing но нито това, нито простото техническо познание на програмите дава нужните знания за дизайнер, според мен.

Разбира се, че дипломата сама по себе си нищо не значи, но реално в нормалния случай зад нея би трябвало да стоят базови познания за професията. Това е, което всъщност е проблема в случая, поставен от Джейд.

# 26
  • Мнения: 2 885
Значи сме на едно мнение - онова, другото де....идва отвътре.
И не става да го вкараш в рамки и програми. И свише не идва.

Абе ти как така реши? Струва ли си? Хм.  Rolling Eyes

# 27
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818
Значи сме на едно мнение - онова, другото де....идва отвътре.
И не става да го вкараш в рамки и програми. И свише не идва.

Абе ти как така реши? Струва ли си? Хм.  Rolling Eyes
Не, но и ако хептен не ти го преподават, няма и да им дойде на повечето. То е като да запишеш архитектура, примерно, но да те научат само на чертожните програми, без самото проектиране и измисляне на сградата, защото или го имаш, или го нямаш и свише не идва Simple Smile

Аз го записах, подобно на Джейд, за надграждане. Имам някои базови умения по Фотошоп и Индизайн, но недостатъчни, за да правя достатъчно с тях. Искам да науча и други програми, както и основи на графичния дизайн (не само голото знаене на възможностите на програмите).

# 28
  • Мнения: 6 295
Aз съм завършила в НБУ "Графичен дизайн", бакалавърската програма.
Това, което сме правили много, до припадък, а тук не го виждам дори загатнато, е "total graphic design", което е добро, обобаващо упражнение, изисква доста умения и е близо до реалната работа на графичния дизайнер. Бих изисквала курс, който да ви подготви с технически умения, критически поглед и теоритични знания за създаването на един тотал дизайн. Peace

# 29
  • Мнения: 35
Здравейте на всички.

Прочетох темата с интерес и се записвам да я следя.

Също така искам да попитам нещо. Подала съм документи в БТ за същата специалност и в момента се опитвам да проуча ДО-тата.
Обръщам се към всички, които вече са изкарали курса. Дали е възможно (ако не противоречи на някакви правила, разбира се) да споменете имената на фирмите/доставчици, и от какво сте доволни или недоволни.
Ще ви бъда много благодарна за информация, преди да си сложа главата в торбата и аз Wink

Общи условия

Активация на акаунт