кучето си лае, керванът си върви

  • 1 304
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 411
Извинявам се ако повтарям друга тема.
Бих искала да споделя изумлението си от начина, по който е организиран превоза на деца до училище.
В района на гр. С има доста малки населени места, в които няма училища и децата пътуват. Но незнайно защо вместо със специализиран транспорт предоставен от МОН, превоза на децата е възложен на частна транспортна фирма. Ще кажете няма лошо закона го допуска, общината чрез търг за малка поръчка би могъл да възложи тази услуга на външен изпълнител. Но не следва ли  този изпълнител, превозните му средства да отговарят на някакви технически изисквания?  На практика бусчето, което превозва ежедневно децата до училище /не е организиран обратния път/ е на повече от десет години, свръх амортизиран. Вместо табели "превоз на деца" е с табела "случаен превоз". Разполага с два пъти по-малко седящи места, отколкото са децата за превозване. За стаж на водача едва ли може да се говори.
Пар.22! Общината, провела търга, казва да сме доволни и на това. Инспектората, който следва да осъществи контрол, спряга "но", "ами", "ще", "той колегата е в болнични.."....

# 1
  • София
  • Мнения: 16 003
Ако детето живее в София и учи в по-далечно у-ще и нямат кола  ще го водят с градски транспорт. Автобусите са средно на 30 год, седящите места ограничени. Бодри старчоци от сутринта ги щурмуват за да купят нещо на  промоция. Безогледно блъскат децата - раниците им пречат.
С какво вашите отрочета са по-добри, че да им се осигурява удобен, нов и чист автобус?
Като не ти харесва - купи си кола и си вози детето.
Ако не си спечелила търга - сори.

# 2
  • София
  • Мнения: 1 010

Тя говори за превоз изключително и само на деца.

Няма връзка с градския транспорт.

# 3
  • София
  • Мнения: 16 003
Има връзка.
Ако детето е от София - може да го блъскат и наритват в рейса. Ама ако е от Горно Уйно трябва да седне в нов автобус с прекрасен професионалист шофьор.
Като не и харесва превоза да си го вози тя или да вика такси.
Пак повтарям- подозирам, че не е спечелила конкурса за тази блага работа.

# 4
  • София
  • Мнения: 1 010
Явно нямаш представа какви са шансовете за оцеляване при тежка катастрофа на пътниците в градски автобус и какви - на децата, натъпкани в бусче!  ooooh!

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 9 702
Ако детето живее в София и учи в по-далечно у-ще и нямат кола  ще го водят с градски транспорт. Автобусите са средно на 30 год, седящите места ограничени. Бодри старчоци от сутринта ги щурмуват за да купят нещо на  промоция. Безогледно блъскат децата - раниците им пречат.
С какво вашите отрочета са по-добри, че да им се осигурява удобен, нов и чист автобус?
Като не ти харесва - купи си кола и си вози детето.
Ако не си спечелила търга - сори.



Боже, Боже, слез си прибери вересиите, Боже... Ти дете имаш ли? По написаното не личи. Я отиди в някоя от съседните теми да видиш как софийските мами се оплакват от раздрънканите автобуси, с които децата им тръгват на екскурзия или на зелено училище. И става въпрос само за един ден, а децата в тези райони са принудени да се возят в такъв автобус ежедневно, за да отидат на училище. А помисли ли дали тези хора там имат възможност да си купят коли и да си карат с тях децата на училище. Май не, ама то мисленето е трудна работа. И я да видим колко деца от началния курс в София пътуват с градски транспорт, а? На тази възраст обикновено са придружени от възрастен и учат в училище, различно от кварталното, до което се стига пеша, по желание на родителите, поне при нас в Пловдив е така. А в онези райони там няма придружители, децата се качват в УЧИЛИЩНИЯ автобус. И това трябва да бъде най-сигурният транспорт, защото с него се превозват ДЕЦА, без значение дали са от пъпа на София или от Горно Нанадолнище.

За авторката - изпратете жалба в Министерството на Образованието. Опишете подробно това, което Ви притеснява. От там ще ви отговорят рано или късно кой какви пари дава за този превоз и кой си пълни джоба за сметка на сигурността на децата. Има и журналисти, все някой може да захапе и да направи поредното разследване за злоупотреби с тези средства и за това как пазим децата си.

# 6
  • Мнения: 411
Ако детето живее в София и учи в по-далечно у-ще и нямат кола  ще го водят с градски транспорт. Ако не си спечелила търга - сори.
В описаната от мен ситуация въобще не става дума за някакво решение на родителите при избор на учебно заведение, което да налага пътуване. България не е само София. Има много населени места в България, в които въобще няма училища. Тук става дума за установени със закон права на тези деца, да им бъде подсигурен превоз до съответното средищно училище. В конкретния случай гаврата е, че вместо да се превозват децата с предоставените от МОН автобуси, това става с описания по-горе тараляшник, и то еднопосочно.   
Аз лично съм един най-обикновен страничен наблюдател на случващото се. Нито детето ми ползва тази "услуга" нито имам желание да предоставям такава. Но това не би следвало да ме успокоява и да си заравям главата.
 

# 7
  • София
  • Мнения: 62 595
Разбирам доводите за София, но искам да обърна внимание на нещо много важно - става въпрос за междуградско пътуване, а тогава е задължително, доколкото зная, всички пътници да са със седящи места и да няма правостоящи (лично съм била свидетел как катаджии спряха междуградски автобус и глобиха шофьора, защото имаше правостоящи пътници). На всичко отгоре, щом автобусът е училищен, мисля че също трябва да бъде с табела, че вози деца, а не е просто случаен превоз. На техническите изисквания трябва да отговаря точно толкова, колкото и всеки друг автобус, превозващ хора, едва ли това, че е на 10 години има някакво значение, ако отговаря на техническия преглед. Ако авторката смята, че автобусът и условията на превоз не отговарят на изискванията по закон или друг нормативен акт, то тя има право да подаде жалба или каквото е нужно.

# 8
  • София
  • Мнения: 1 010
Разбирам доводите за София, но искам да обърна внимание на нещо много важно - става въпрос за междуградско пътуване, а тогава е задължително, доколкото зная, всички пътници да са със седящи места и да няма правостоящи (лично съм била свидетел как катаджии спряха междуградски автобус и глобиха шофьора, защото имаше правостоящи пътници). На всичко отгоре, щом автобусът е училищен, мисля че също трябва да бъде с табела, че вози деца, а не е просто случаен превоз. На техническите изисквания трябва да отговаря точно толкова, колкото и всеки друг автобус, превозващ хора, едва ли това, че е на 10 години има някакво значение, ако отговаря на техническия преглед. Ако авторката смята, че автобусът и условията на превоз не отговарят на изискванията по закон или друг нормативен акт, то тя има право да подаде жалба или каквото е нужно.

 newsm10

# 9
  • софия
  • Мнения: 2 542
    Аз пък не разбирам доводите за София и защо е изобщо сравнението от Аisha. #Crazy Проблема е в шуробаджанащината. Специализиран транспорт предоставен от МОН пък фирмата изпълнител е на чичовото на директора. И аз смятам , че трябва да се подаде жалба към съответната инстанция.
    В училището на дъщеря ми винаги една и съща транспортна фирма поема екскурзиите. Автобусите са ужасни и тази година нямаше желаещи дори  един да напълнят от 30 паралелки. Хак да им е.  Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт