Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

"Песен за огън и лед" - 4

• 39 767
  • 738
  •   1
Отговори

Анкета

Кой том от поредицата ви хареса най-много?

Опции:

# 690
Не е същото. Убийството на Ренис и Егон не води до нищо кой знае какво, освен прекратяване на евентуални бъдещи претенции на Таргариените. Така или иначе, Лудия крал е свален и това си е излишна жестокост. Пък и не е направено, за да спасява кралството, а е микс от желанието на Тивин да се докаже пред Робърт и садизма на Планината и Амори Лорч.
Изгарянето на Едрик трябваше да даде на Станис дракони, с които да реши войната и да пази кралството от големия враг на север.

# 691
Това не знам дали сме го обсъждали:

"Издаделство Tor пусна на своя сайт откъс от разказа на Джордж Р. Р. Мартин The Princess and The Queen, който ще бъде издаден след няколко месеца като част от антологията Dangerous Women. Действието в него се развива 170 години преди събитията в Песен за огън и лед по време на войната между претенденти за трона, станала известна като Танца на драконите."

http://www.tor.com/stories/2013/07/dangerous-women-george-r-r-martin-excerpt

"Dangerous Women излиза на пазара на 3 декември. Тук  може да видите кои автори и разкази ще бъдат включени в антологията. Освен Мартин в нея присъстват и други много известни имена като Брандън Сандерсън, Джим Бъчър и Робин Хоб (под другия си псевдоним Меган Линдхолм)."

# 692
Здравейте!

Голям фен съм на сагата. Чета форума с интерес и бих могъл да кажа, че ми отворихте очите за доста "клюки". Например, изобщо не ми бе дошло на акъла, че младият Егон може да се окаже всъщност Блекфир. А съм чел и трите разказа за Дънк и Ег и така да се каже, запознат съм с Блекфирите отблизо...

Както и да е. Иска ми се да споделя някои мои размишления. Като започнем с името на сагата "Песен за огън и лед", мисля, че е пределно ясно, че става въпрос за борбата между доброто и злото. Доброто, олицетворено като огън, светлина, топлина, живот, а злото под формата на лед, мрак, мраз и смърт. Символите на доброто, знаем, се обединяват в образа на бога Р'Хлор. Ако приемем, че сагата описва борбата между два противоположни бога и единият от тях е Червеният бог, то кой е антагонистът му?

Прочетох много мнения, че този анти бог вероятно е богът на Белите бродници, "онзи, за когото не трябва да говорим". И логично! Аз също поддържам тази теза. Но кой всъщност е той? И тук се позамислих малко. Ако Р'Хлор е бог на живота, то Другият трябва да е бог на смъртта. Но кой говореше за смъртта като бог. Аря казва, че за нея има само един бог и това е смъртта. А тя е повлияна от учителя си по танци - Сирио Форел. А кой е богът на Сирио? Когато Мартин ни заведе в Бра'авос, той ни показа там само един бог - Многоликият.

Ако поразмишляваме над това, ще видим, че тези два бога наистина са противоположни, "двете страни на една монета". Цветът на Р'Хлор е червен, а на Многоликия - бяло и черно, безцветно...

Та се питам възможно ли е това. Възможно ли е Многоликият да е богът на Другите?

# 693
  • Варна

Както и да е. Иска ми се да споделя някои мои размишления. Като започнем с името на сагата "Песен за огън и лед", мисля, че е пределно ясно, че става въпрос за борбата между доброто и злото. Доброто, олицетворено като огън, светлина, топлина, живот, а злото под формата на лед, мрак, мраз и смърт. Символите на доброто, знаем, се обединяват в образа на бога Р'Хлор. Ако приемем, че сагата описва борбата между два противоположни бога и единият от тях е Червеният бог, то кой е антагонистът му?

Антагонистът му е Богът на другите, Мелисандра е говорила за него, но не споменава точното му име, защото то не бивало да се произнася.

/Опитвах се намеря цитати, но книгата я няма вече в читанка. Confused/

P.P. Намерих на английски:
Цитат
These little wars are no more than a scuffle of children before what is to come. The one whose name may not be spoken is marshaling his power ... a power fell and evil and strong beyond measure. Soon comes the cold, and the night that never ends ... Unless true men find the courage to fight it. Men whose hearts are fire.

Прочетох много мнения, че този анти бог вероятно е богът на Белите бродници, "онзи, за когото не трябва да говорим". И логично! Аз също поддържам тази теза. Но кой всъщност е той? И тук се позамислих малко. Ако Р'Хлор е бог на живота, то Другият трябва да е бог на смъртта. Но кой говореше за смъртта като бог. Аря казва, че за нея има само един бог и това е смъртта. А тя е повлияна от учителя си по танци - Сирио Форел. А кой е богът на Сирио? Когато Мартин ни заведе в Бра'авос, той ни показа там само един бог - Многоликият.

Ако поразмишляваме над това, ще видим, че тези два бога наистина са противоположни, "двете страни на една монета". Цветът на Р'Хлор е червен, а на Многоликия - бяло и черно, безцветно...

Та се питам възможно ли е това. Възможно ли е Многоликият да е богът на Другите?

Не, не смятам, че са един и същ. Многоликият бог е еквивалентът на Странникът в 7-те кралства.
Също смятам, че прибързано определяш Р'хлор за добрия Бог. Както всеки Бог на монотеистична религия той си има добра и лоша страна. Всъщност даже не съм убедена, че има добра страна. Laughing
Добър е дотолкова, доколкото би могъл да се противопостави, чрез жреците си на Другия.

# 694
И аз съм на мнение, че Червеният Бог не е ясно колко добър е . Не мисля, че олицетворява добротата и живота. Още по- малко пък мисля, че неговите жреци могат да се определят като добри хора. Човек, който иска да убие друг човек в името на някакъв бог не ми се връзва да е повелител на светлината и живота.
Абсолютно съм съгласна с Хаксе, че многоликият Бог е еквивалент на Седемте, но ако се замисли човек, всъщност тези Седем Бога са различни лица на един единствен Бог, такъв какъвто го познава християнската религия.
Другото, с което не мога да се съглася е, че огънят и ледът в заглавието символизират доброто и лошото. В сагата рядко има крайни герои. Почти няма някой, за който да се каже, че е само добър или само лош. Има изключения като Планината и Хрътката (донякъде), но и без такива герои не може. Огънят според мен олицетворява Денерис, а ледът- Джон Сноу. Нито за единия можеш да кажеш, че е крайно добър герой, нито- крайно лош. Като всеки човек в съвремието си имат добри и лоши игри. Песента според мен е написана за тези двама лирически герои, за тяхната предстояща среща и за делата, които ще извършат заедно, за решенията си и за последствията от тях. Но не мисля, че някой от тях двамата ще седне на Железния трон.

# 695
  • Русе
Впрочем един въпрос, който ми хрумна преди време. Станис откъде разбира, че Джофри и другите деца на Церсей са от Джайм?

# 696
Впрочем един въпрос, който ми хрумна преди време. Станис откъде разбира, че Джофри и другите деца на Церсей са от Джайм?

Всъщност, мисля че не се споменава. Сигурно просто е навързал някои неща, като това, че са русокоси, докато всички останали деца на Робърт са тъмнокоси.

# 697
Нед му написа писмо в нощта преди да го убият,че децата са от кръвосмешение и не са на Робърт  Laughing

# 698
  • Русе
Нед му написа писмо в нощта преди да го убият,че децата са от кръвосмешение и не са на Робърт  Laughing

Което така и не стигна до него. Церсей по-късно развяваше същото това писмо.

Somniator, и аз мислех същото, ама пък после си спомних как Станис, когато там пишеше обръщението си към кралството, се заяде с някого да напишат не Кралеубиеца, а сър Джайм, понеже лошото при един човек не анулирало доброто и обратното. Не ми се струва, че човек с такъв характер ще вземе да отправя толкова категорично твърдение, освен ако не е твърдо убеден, че казва истината.

Т.е. Станис разполага с достатъчно доказателства, че децата не са на Робърт, но не и с такива, че са на Джайм. Нед предполагаше кой е бащата, но не беше сигурен, докато Церсей не му призна сама. А бащата от странична гледна точка може да бъде... практически всеки. Камо ли като я знаем каква е Церсей Laughing

# 699
Нед му написа писмо в нощта преди да го убият,че децата са от кръвосмешение и не са на Робърт  Laughing

Във филма. В книгата Станис е първият, който разбира. След него е Джон Арин, а след това Нед. Всъщност той казва на Джон.

Което така и не стигна до него. Церсей по-късно развяваше същото това писмо.

Somniator, и аз мислех същото, ама пък после си спомних как Станис, когато там пишеше обръщението си към кралството, се заяде с някого да напишат не Кралеубиеца, а сър Джайм, понеже лошото при един човек не анулирало доброто и обратното. Не ми се струва, че човек с такъв характер ще вземе да отправя толкова категорично твърдение, освен ако не е твърдо убеден, че казва истината.

Т.е. Станис разполага с достатъчно доказателства, че децата не са на Робърт, но не и с такива, че са на Джайм. Нед предполагаше кой е бащата, но не беше сигурен, докато Церсей не му призна сама. А бащата от странична гледна точка може да бъде... практически всеки. Камо ли като я знаем каква е Церсей Laughing

Да, със сигурност има доказателства, просто не са ни казани. Може да ги е следял, след като се е досетил, за да е сигурен или нещо такова.

# 700
Огънят според мен олицетворява Денерис, а ледът- Джон Сноу.

Мда, това предположение съм го чел и преди, но не съм съгласен с него. Не мисля, че в сагата има главни герои. Някак не ми се връзва заглавието да е "Песен за Дани и Джони". Много по-мащабно трябва да е.

Освен това вярвам, че Денерис няма да доживее до края. Прекалено много фенове има, а Мартин си го знаем що за изверг е Simple Smile Мисля, че ще бъде убита не от кой да е, а именно от Аря. От последната глава на малката вълчица разбрахме, че е приключила с основното си обучение и я пращат да чиракува при някой безлик. Не знаем при кой, не знаем и къде, но беше ясно, че е някъде далеч. По мое мнение би било нормално менторът й да е жена (не е задължително естествено) Но това, което подозирам, е, че тя е отпратена именно при... (драматична пауза)... Мисандей!

Спекулацията, че Мисандей е безлика, не е моя. По чуждите форуми това се разискваше надълго и нашироко с множество цитати от книгата, които бетонирваха тази теза. Постоянно е заровена сред някакви книги и знае няколко езика, а е едва на 10. Освен ако реално не е на 10, а само изглежда на толкова като "съученичката" й от The house of black and white... За жалост не мога да се сетя за форума, но ако успея да го открия, ще пусна линк.

Освен това, ако Егон се окаже, че е Блекфир, Дани ще се окаже сериозен противник за трона в очите на Илирио. А ние знаем, че той може да си позволи да наеме безлик Wink

# 701
Остават ми още около 200 стр. от 5-та книга, така че не съм наясно още с интригата за Егон. Интересна е теорията за Мисандей- никога не ми е минавало през ума, а още по- малко ми е минавало, че Ария ще убие Дани. Съвсем възможно е Дани да умре преди края (аз не съм изказвала предположение, че тя ще сяда на трона или ще завъртят романтична любов с Джон), но всичко сочи натам, че Дани ще е в основата на борбата за трона, заради това мисля, че огъня в заглавието символизира нейната борба. Джон те първа ще се развива още много, но като има предвид, че е лорд-командир на Вала и колко бързо пораства (ако мога така да се изразя), си мисля, че борбата в Севера ще е водена от него. Оттам идва и "ледът" в заглавието. Това е моята си интерпретация.
Тук ми изниква един въпрос- Роб Старк прати писмо на владетелите на всички кралства, които се бяга застъпили за каузата му, че при една евентуална негова смърт, той освобождава Джон от клетвите си и го обявява за закон наследник на Зимен Хребет. Кейтлин беше против разбира се, но това писмо все пак беше изпратено. Кой го получи това писмо, кой го видя и кой го скри?
Ария ми е голяма любимка и ми се ще да стане едно смъртоносно оръжие Simple Smile. Все си мисля, че ще убие Церсей, а ако не Ария, то Бран има хиляди основателни причини да го направи Simple Smile.
Deckard Kaine ако все пак се сетиш за сайта, дай го насам, че ме заинтригува историята на Мисандей.

# 702
  • Русе
Доколкото помня, Роб не прати писмо, а написа един вид завещание, което после представи пред целия си съвет по пътя към сватбата с Фрей. Т.е. всичките му лордове би трябвало да са наясно. За Малистър се сещам със сигурност. Въпросът е, че повечето свидетели или са пленени в Близнаците, или пък са от речните, на които вече въобще не им пука кой какво в Севера, те се върнаха до един в официалното кралство. Северняците, които знаят, в по-голямата си част са мъртви, пленени или неспособни да се върнат на север. Големият Джон със сигурност знае. Гловър, който беше заедно с Давос при Мандърли, не, той тогава беше пленник още, затова и Мандърли търси Рикон, вместо да изпрати хора при Джон.

Подозирам, че Мормоните са наясно, понеже те не присъстваха на сватбата, а ги бяха пратили през тръстиките нагоре. Помня, че Станис и Джон се чудеха на яростният отказ на Мормоните да признаят Станис за крал в едно писмо, в което твърдо заявяваха, че следват единствено законният крал на Севера, чието име е Старк. Мисля си, че в това си писмо визираха Джон, без да знаят къде точно е и какво прави. Просто знаят, че Джон Старк е техен крал, макар и от тяхна гледна точка да е неизвестно къде, правейки неясно какво точно, и не признават други.

Карстарките определено не, иначе момичето им щеше да каже на Джон. Други май не останаха Wink

# 703
Доколкото помня, Роб не прати писмо, а написа един вид завещание, което после представи пред целия си съвет по пътя към сватбата с Фрей. Т.е. всичките му лордове би трябвало да са наясно. За Малистър се сещам със сигурност. Въпросът е, че повечето свидетели или са пленени в Близнаците, или пък са от речните, на които вече въобще не им пука кой какво в Севера, те се върнаха до един в официалното кралство. Северняците, които знаят, в по-голямата си част са мъртви, пленени или неспособни да се върнат на север. Големият Джон със сигурност знае. Гловър, който беше заедно с Давос при Мандърли, не, той тогава беше пленник още, затова и Мандърли търси Рикон, вместо да изпрати хора при Джон.

Подозирам, че Мормоните са наясно, понеже те не присъстваха на сватбата, а ги бяха пратили през тръстиките нагоре. Помня, че Станис и Джон се чудеха на яростният отказ на Мормоните да признаят Станис за крал в едно писмо, в което твърдо заявяваха, че следват единствено законният крал на Севера, чието име е Старк. Мисля си, че в това си писмо визираха Джон, без да знаят къде точно е и какво прави. Просто знаят, че Джон Старк е техен крал, макар и от тяхна гледна точка да е неизвестно къде, правейки неясно какво точно, и не признават други.

Карстарките определено не, иначе момичето им щеше да каже на Джон. Други май не останаха Wink

Мисля че писмото беше изпратено към Вала, заедно с няколко северняци, от които си спомням, че един беше Мормон. Но това писмо май така и не стигна до там. Иначе Дейси Мормон присъстваше на сватбата и беше убита, но не знам дали тя беше наясно.

# 704

Лъвицата не започна ли да кръшка на братчето си след смъртта на Робърт или малко преди това /май с Лансел - първо, за да сипе силното вино в меха на краля и след това като лошо копие на любимия си Ланистър/? аз бях останала с впечатлението, че е била вярна на Джайм години наред - онези години, в които е ставала майка ...

Общи условия

Активация на акаунт