"Доброволните" дарения в ДГ и др. и борбата с тях

  • 4 198
  • 59
  •   1
Отговори
# 15
Sorry,   Embarassed грешката е моя. В годината не би трябвало да превишават лимита от 4 максимум 5 пъти.

Цитат
Не съм сигурна дали тези оплаквания на трябва да се отнесат към отговорното лице в общината, защото счетоводството им се води там.

Да но те не минават на проверка по градините и има вероятност да те пратят до РИ.

# 16
  • Мнения: 966
Цитат на: Лекси
Всъщност са за канцеларски и играчки. Отчет ни се дава за тях, т.е. за парите събрани извън "доброволните". И това си е до голяма степен между родителите и госпожите, от който сме доволни.  А за ежемесечните доброволни, дето се събират от всички, в края на годината лепват една бележка "прахосмукачка - 200 и т.н. ..." Може и коректни да са, но... защо ли се съмнявам. А иначе записването става така - отиваш на място и + всичко стандартно получаваш и формуляр, че искаш да станеш член на родителското настоятелство и ще плащаш толково и толкова на месец. Та този формуляр е неделима част от документите за прием. Когато помолих да взема документите в къщи, барабар с формуляра, за да си ги попълня на спокойствие, ми казаха, че не може защото директорката забранявала дя се изнасят документите за проием извън зградата!!!!????



 Rolling Eyes  Shocked  Shocked  Shocked Tova e taka zashtoto e nezakonno mi da be zela dokymenta i direktno ve4e neznam kade pri koito e otgovoren abe mislex si 4e tova iznydvane e sprialo ama za sajalenie ne da lepvat list kypili tova kypili onova nai goliamia korioz pri nashata gradina be 4e seki meses imashe rajxod za banani ama takiva niamashe iavno sigorno gi pasiraxa ta desata ne gi vijdaxa Rolling Eyes  Rolling Eyes  Rolling Eyes .

# 17
  • София
  • Мнения: 13 204
Цитат на: Лекси
Вие плащате ли "Доброволни" дарения.

Не, не плащам никакви "доброволни дарения", а и не го искат от мен!

Цитат на: Лекси
Как можем да се противопоставим на тези своеволия????


Ами като спрат да плащат тези, които го правят. Какви подписки, какви чудеса след като давате? Моето мнение, че всеки, който дава рушвети (не визирам само яслите, ами по принцип) е точно толкова виновен, колкото и този дето иска рушветите.

В квартала има една ясла, дето вечно няма свободни бройки. Ако "дариш" 50 лв. веднага се намира местенце за детето ти. Ако се явят 20 родители с "дарения" ще се намерят и 20 места за децата. Това не е слух, а чиста истина. Е, аз дори и не си помислих да дам детето там....

# 18
  • София
  • Мнения: 13 204
Цитат на: Лекси
Наистина ли при вас не се събират ежемесечни "доброволни" дарения? . Нас ни убеждават, че така е в всички градини. Тези дарения  нямат нищо общо с другите суми които се събират - за канцеларски и хигиенни материали и др. И дразнещото е, че по-никакъв начин не можеш да ги откажеш - просто отказват да приемат детето ти. Не е ли това незаконно. Не ме разбирайте погрешно - аз с удоволствие ги давам и ще продължа да ги давам, но има родители за които това наистина е много - такса 40 + 5 лв "доброволно"/минимума/ + 1 лв. хигиенни материали + този месец 15 - 20 лв. за канцеларски .... Ами, ако този родител иска да запише детето си и на допълнително занимание - ето още 10 - 20 лв. Просто съм против изнудването и своеволията


Малеее, какви са тия работи бе!!!! Моето дете вече трети месец ходи и досега са ми поискали по 1 шише белина и по 1 руло тоалетна хартия на месец. А, и един сапун. Аз не нося т. хартия, а мокри кърпи и със сигурност я бършат само с това, защото дупето й не е подсечено, какво при първия допир с тоалетната хартия. Досега съм носила по 1 пакет от 72 бр. кърпи на месец, нося си памперсите и жените никога не злоупотребяват. Какви са тия канцеларски материали?????? Децата как ги използват???? За блокчета и такива неща ли става дума?

# 19
  • Мнения: 41
Добре де, всяка година ли купуват прахосмукачка и телевизор? Това са уреди, които се купуват поне на 5г.

# 20
Да не ви прозвучи тъпо, но за кои  детски градини става въпрос? . Ние ползваме 67 ОДЗ "Мечо пух"(в кв. "гео милев"), 1 група. На родителската среща се уточнихме, да се събират по 25 лева на дете. Еднократно! Да се купят играчки, книжки и други работи за децата и това , което събрахме като сума да се използва само за групата, в която са нашите деца, а не директорката да се разпорежда с парите. Отделно към тези пари събрахме и по 5 лева за минерална вода- това за цялата година. Други пари като нещо допълнително, по 2 лева месечно за театрално представление, което се организира в детската градина. Разбрахме се, че към май -юни 2005 година ще имат и екскурзия до Витоша и т.н

# 21
  • Мнения: 6 029
Цитат на: kose_bose
Да не ви прозвучи тъпо, но за кои  детски градини става въпрос? . Ние ползваме 67 ОДЗ "Мечо пух"(в кв. "гео милев"), 1 група. На родителската среща се уточнихме, да се събират по 25 лева на дете. Еднократно! Да се купят играчки, книжки и други работи за децата и това , което събрахме като сума да се използва само за групата, в която са нашите деца, а не директорката да се разпорежда с парите. Отделно към тези пари събрахме и по 5 лева за минерална вода- това за цялата година. Други пари като нещо допълнително, по 2 лева месечно за театрално представление, което се организира в детската градина. Разбрахме се, че към май -юни 2005 година ще имат и екскурзия до Витоша и т.н


на нас минералната вода ще ни излезе по около 50 стотинки на месец - ще има автомати за вода.

# 22
Цитат на: Julie
Цитат на: kose_bose
Да не ви прозвучи тъпо, но за кои  детски градини става въпрос? . Ние ползваме 67 ОДЗ "Мечо пух"(в кв. "гео милев"), 1 група. На родителската среща се уточнихме, да се събират по 25 лева на дете. Еднократно! Да се купят играчки, книжки и други работи за децата и това , което събрахме като сума да се използва само за групата, в която са нашите деца, а не директорката да се разпорежда с парите. Отделно към тези пари събрахме и по 5 лева за минерална вода- това за цялата година. Други пари като нещо допълнително, по 2 лева месечно за театрално представление, което се организира в детската градина. Разбрахме се, че към май -юни 2005 година ще имат и екскурзия до Витоша и т.н


на нас минералната вода ще ни излезе по около 50 стотинки на месец - ще има автомати за вода.

е, че по 50 стотинки всеки месец ли ще носите?

# 23
  • Мнения: 6 029
Цитат на: kose_bose
Цитат на: Julie
Цитат на: kose_bose
Да не ви прозвучи тъпо, но за кои  детски градини става въпрос? . Ние ползваме 67 ОДЗ "Мечо пух"(в кв. "гео милев"), 1 група. На родителската среща се уточнихме, да се събират по 25 лева на дете. Еднократно! Да се купят играчки, книжки и други работи за децата и това , което събрахме като сума да се използва само за групата, в която са нашите деца, а не директорката да се разпорежда с парите. Отделно към тези пари събрахме и по 5 лева за минерална вода- това за цялата година. Други пари като нещо допълнително, по 2 лева месечно за театрално представление, което се организира в детската градина. Разбрахме се, че към май -юни 2005 година ще имат и екскурзия до Витоша и т.н


на нас минералната вода ще ни излезе по около 50 стотинки на месец - ще има автомати за вода.

е, че по 50 стотинки всеки месец ли ще носите?


а не, мисля че ще ги съберат накуп:) остана само сапуна всеки месец да се купува:)

# 24
Скъпи майки,
никой от нас не пита  за какво стига бюджета на  на детската градина.За да ни искат сигурно кметовете не им дават пари на детските градини,защото средствата са там и се определя за какво да се харчат.Ако ние не занесем т.хартия,с какво ще се бършат децата?
Какво ли покрива  таксата,която плащаме при тези цени?
Носенето на хартия и минерална вода е по желание,не е задължително да се бърсат децата и ще пият вода от чешмата.Трябва да ние ясно,че това са луксове.Носенето на учеббни материали също не е задължително.Просто няма кой да ги купи за децата ни?Къде са тези яки спонсори,за да ни помогнат?Те са между нас всеки ден карат децата си със скъпи коли,но някои да им подари блокчета и боички....колко добре звучи някой друг да се грижи за нашите деца,а ние да си пием кафето.Ако ние не си занесем материалите децата ще пасат трева по цял ден. В потвърждение на това са резултатите в обществото-навсякъде си личим,че сме българи,в Европа главно сме домашни помощници и строители и ако ние родителите не се грижим за децата ни много има да гледат нашите деца европейците в очите.
Скъпите майки,които ще се оплакват тук и там,резултата ще бъде за на нашите деца да растат като децата в бедните райони на  с деца от малцинствен произход.Може би имате намерения да се предизвика недоволство,за да се приватизират хубавите им сгради?Някой от Вас сигурно това целят? Защо не и сградите и местонахождението и дворовете са чудесни? Да ги продадем?Само това ни трябва да затрием и детските градини.
Скъпи майки дайте да се обединим с учителките,те са тези,които цял ден гледата и образоват нашите деца,да им подаваме ръка непрекъснато ,да ги спонсорираме  и да създаваме най добри условия за нашите деца.Да създадем най добри условия и  домашен уютна нашите деца,та те там са по 10 часа на ден.

# 25
  • Мнения: 415
Лекси, да не сте в 167"Малкия принц"?
Все едно моите патила слушам - не бяха разгледали докумантите ни за приемане, защото не бях попълнила формуляра за дарението......
От тази година обаче казаха - НИКАКВИ ДАРЕНИЯ! Било забранено.....
Е, ние пак събираме по 25лв. - нали е за нашите деца - да им е удобно, да имат нови играчки, блокчета, моливи, нагледни материали......
Всеки ще даде пари за децата, но иначе си е истински рекет...

# 26
  • Мнения: 244
При нас се събират еднократно по 15 лв в началото на годината. 2 пъти годишно се носят 2 сапуна, 1 пакет тоалетна хартия и салфетки. Доброволни дарения правим преди Коледа за голям Коледен подарък/ци за групата. Подаръците се определят от госпожите, а се купуват от някой родител с кола и желание да помогне. Фактурата се закача на таблото с обявления на групата.

Една майка писа, че е касиерка и ще купува нещата за градината заедно с госпожите. Малко опит от мен - ние сме купували коледните подаръците 2 години от Метро, като вторият път стана голям гаф Sad Идва Дядо Коледа, подарява на децата няколко неща, едно от които е "Пазар". Отварят го госпожите и се оказва, че липсват всички стоки за продаване, само щандът е там и то не целият #Crazy Междувременно е изтекъл 3-дневния срок за рекламации. Мъжът ми отиде в Метро и успя да го смени, но този път отвори на място да види дали всичко е налично. Та като купувате неща в запечатани кутии отваряйте и проверявайте на място.

# 27
  • Мнения: 1 232
В нашата градина събираха по 30 лева еднократно на дете в тази сума се включват учебни материали по програмата"Ръка за ръка",канцеларски материали,пари за застраховка и за детски играчки сумата ми се вижда нормална даже мисля,че за детски играчки няма да  стигнат.Давала съм  и ще продължавам да давам когато виждам ,че отиват на правилното място,нали децата ни прекарват в градините  много повече време от колкото в къщи

# 28
  • виртуално
  • Мнения: 2 861
Събираме еднократно по 30 лева за да се купят тетрадките "Моливко" и играчки. Парите се събират от родител, който ще ходи заедно с госпожите да пазарува. Така съм сигурна:
1. Че парите ще бъдат похарчени по предназначение
2. Че ще бъдат само за нашите деца, а не за цялата детска

# 29
  • Мнения: 9 990
[quote
Скъпи майки дайте да се обединим с учителките,те са тези,които цял ден гледата и образоват нашите деца,да им подаваме ръка непрекъснато ,да ги спонсорираме  и да създаваме най добри условия за нашите деца.Да създадем най добри условия и  домашен уютна нашите деца,та те там са по 10 часа на ден.
Цитат

Не се стърпях да пиша по поредната тема за този проблем.Стана ясно,че в различните общини е различно.Както е и при хората-злоупотребяващи има навсякъде.За да пресечете това-контрол!Сами сте си виновни като давате по този начин и се харчи безогледно.За санитарните материали и малко помагала никой вече не отрича,че сами трябва да ги купим на децата си.За големите неща и играчки-това зависи от платежоспособността на родителите в групата.Но и по 5 лв да съберете-все нещо ще им вземете.За неща от сорта на телевизори и т.н.-не коментирам-щом сте дали пари точно за това-така ще е.Събирате се родителския комитет и право при директорката  и заявявате,че от тук нататък сами ще купувате и носите,според възможностите.Има закон.Да,ама наистина трябва да го направите.
Малко off-благодарна съм на екипа в нашата ясла,че не ме е поставила в това положение,стараят се да не ни тежат,с неудобство споделят от какво имат нужда децата НИ ,при което ние родителите правим кой каквото може.

Общи условия

Активация на акаунт