Висши учебни заведения в САЩ

  • 9 663
  • 80
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1
Здравейте, нов съм в сайта и все още не съм много запознат с това къде трябва да пускам теми за да отговарят на правилата, моля да бъда извинен за което.
В момента съм 10ти клас, уча в гимназия в гр. Пловдив и съм с хуманитарен профил. (ако това е от значение).
Твърдо съм решил след като завърша средното си образование да продължа обучението си в чужбина или по-конкретно в САЩ. Искам да ви помоля за малко информация относно това; какво ми е нужно за да кандидатствам за там; кога трябва да го направя; как ; къде мога да видя списък с учебните заведения...? А бе, общо взето всичко. : Mr. Green

Благодаря предварително на всеки който се заеме да ми помогне или поне се опита. : )

# 1
  • София
  • Мнения: 7 984
Това "всичко" го има из нета, трябва да го събереш. Няма как да получиш в смлян вид информацията, защото:
Цитат
В САЩ има 1 646 двугодишни колежа и 2 325 четиригодишни колежа и университета. Над 1 700 от тях са изследователски университети и предлагат магистърски и докторски програми.
Като за начало:
http://studyabroad.bg/countries/item/%D1%81%D0%B0%D1%89
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=595944.0
http://bulgarian.bulgaria.usembassy.gov/study_usa.html
Обща информация
Също можеш да провериш и на сайта на Фулбрайт и още стотици сайтове и сайтчета.

# 2
  • Мнения: 2 563
И в бгхелп има теми за образованието в САЩ, а тук е обсъждано много пъти. Мисля, че в Деца в училищна възраст има тема за обучение в САЩ. Можеш и с търсачката да потърсиш.

# 3
  • Мнения: 4 458
Първо, трябва да наблегнеш на езика за да ти е по-лесно като заминеш. Първата година ще те задължат да учиш английски и да държиш изпити за да ти разрешат да продължиш. Това е общо за всички университети.

Второ, избери си специалност която искаш да следваш в САЩ. Имай в предвид, че различните специалности понякога има голяма разлика в таксите.
Говорейки за пари, имаш ли достатъчно? Как смяташ да се издържаш там? Говорим за около $ 10-15 000 на година само за два семестъра. Отделно имаш квартира и други разходи. Помисли дали ще ти се наложи да работиш.

Трето, прецени в кой щат би искал да следваш/живееш. Реномираните университети и големите градове са много по-скъпи. От друга страна, по-евтино понякога означава живот "на село" и/или диплома която няма да се признава от всички щати/работодатели.
Помисли добре за какво ти е тази диплома. Дали искаш да учиш в САЩ просто като извинение да заминеш, искаш да си специалист в областта си, имаш намерение да останеш там или да се върнеш в Б-я.

След като вече имаш представа какво търсиш ще ти е по-лесно да намериш университет. От тук на сетне е лесно. Търсиш университет с определената специалност в избрания от теб щат, на сайта им ще намериш всичко което ти е необходимо за кандидатстване както и сроковете им за подаване на документи.

Успех!

# 4
  • Мнения: 2 563
Първо, трябва да наблегнеш на езика за да ти е по-лесно като заминеш. Първата година ще те задължат да учиш английски и да държиш изпити за да ти разрешат да продължиш. Това е общо за всички университети.


Извинявам се, но това не е вярно. Аз кандидатствах от България и завърших колеж в САЩ, а момента правя магистратура. Бих искала да направя някои поправки по казаното.

При кандидатстване се държи ТОЕФЛ и с това показва, че владее езика. Ако има нисък резултат, никой няма да го приеме. На място в университета може да го задължат да вземе допълнителен курс, ако му е нужно, но като цяло от него ще се очаква да е на сходно ниво с местните.

Второ, избери си специалност която искаш да следваш в САЩ. Имай в предвид, че различните специалности понякога има голяма разлика в таксите.

Това е вярно по-скоро за ниво магистратура. Колежите за четиригодишно образование, където се получава бакалавърска степен, струват общо-взето от 20 до 55 хиляди долара на година, като са нужни допълителни суми за издръжка. Какво учиш няма голямо значение, освен ако може би помагалата и учебниците за определена дисциплина са по-скъпи.

Реномираните университети и големите градове са много по-скъпи. От друга страна, по-евтино понякога означава живот "на село" и/или диплома която няма да се признава от всички щати/работодатели.

Бакалавърските степени от акредитирани университети се признават навсякъде и от всички работодатели. Няма проблем да завършиш малък забутан университет и да си търсиш работа, където желаеш. Естествено, да завършиш известен университет носи своя престиж. Има фирми, които съзнателно набират служители само от определени университети, но и това е по-скоро на ниво магистратура.

Стратегията на повечето българчета, които заминават, е да кандидатстват в частни университети и колежи, които дават пълни или почти пълни стипендии на чуждестранни студенти. Не се ограничавай с един щат. Ето това са реномираните колежи на САЩ, а университетите са в отделен списък на съшия сайт. http://colleges.usnews.rankingsandreviews.com/best-colleges/rank … ral-arts-colleges

Българи със стипендии има в почти всеки клас на първите 20-25 колежа. Успех!

# 5
  • Мнения: 4 458
Нямам против поправки на написан пост, но не виждам смисъл да се поправя нещо като де факто се повтаря вече написаното  newsm78  Ако ще се добавя информация, то това не е поправка и не означава, че написаното по-рано е грешно!

# 6
  • Мнения: 1 436
Аз не видях да се повтаря написаното. Хиър обяснява защо тези неща не са верни, когато говорим за бакалавърска степен:

Цитат
Първата година ще те задължат да учиш английски и да държиш изпити за да ти разрешат да продължиш.


Цитат
Имай в предвид, че различните специалности понякога има голяма разлика в таксите.

Цитат
Говорим за около $ 10-15 000 на година

Цитат
От друга страна, по-евтино понякога означава... диплома която няма да се признава от всички щати/работодатели.

# 7
  • Мнения: 4 458
Не искам да разваляме темата на човека за това само ще кажа, че ако не е вярно за някой, не означава, че не е реалност за друг който също може да говори от опит  Peace

# 8
  • Мнения: 2 563
Не искам да разваляме темата на човека за това само ще кажа, че ако не е вярно за някой, не означава, че не е реалност за друг който също може да говори от опит  Peace

Сподели подробно опита си - в кои университети постъпват както си описала и дипломите им не се признават извън щата? Разнообразието в учебните заведения на САЩ е голямо и не бих се очудила да има университети, които те държат една година само на английски. Другите неща, които си написала, са ми много странни. Аз съм се изучила и живея вече повече от 10 години тук и за пръв път чувам за тях.

# 9
  • Мнения: 405
Може би Киара има предвид 2-годишен колеж (community college). Тогава нещата, за които пише не са толкова странни, ако съдя по това, което съм чувала - различни такси за различни специалности; по-ниска такса, но за сметка на това няма много стипендии за международни студенти, ако изобщо има някакви; вместо Тойфел може да взимаш класове по английски при тях (обикновено ако вече се намираш в САЩ) и т.н.

Според мен това е една добра възможност за някой с не много добри оценки от БГ и на изпитите, но който разполага с някаква сума пари или има познат/роднина тук, който може да стане гарант за заем. Така първите две години могат да се изкарат сравнително евтино, а след това да се прехвърлиш в 4-годишен колеж за последните 2 години.

Аз също не разбирам защо да не се признава дипломата, но е вярно, че за някои работодатели, ако името на колежа не говори нищо, все едно не съществува.


# 10
  • Мнения: 2 980
Може би Киара има предвид 2-годишен колеж (community college). Тогава нещата, за които пише не са толкова странни,

И за 2-годишен колеж не важи информацията на киара. 2-годишните колежи са акредитирани училища и кредитите от тях могат да се прехвърлят в почти всеки 4-годишен университет, който приема трансфер студенти. Студентите от моя 2-годишен колеж могат да си прехвърлят кредитите в Харвард, ако щат. 2-годишните колежи предлагат два типа обучение - за университетски кредити, при което се получава Асошиейт диплома, с която след това може да се търси прехвърляне в бакалавърска програма, или сертификатно професионално обучение. Разлика в заплащането има между професионалния сертификат и дипломата, но не и между различните направления в самата диплома. Освен това, в къмюнити колидж почти няма стипендии - ако има, те са често еднократни малки суми и само за местните студенти, защото са обвързани с ФАФСА.

Да не се признава дипломата на един университет означава той да не е акредитиран от регионалната си асоциация на колежите и университетите. Такива университети има сред така наречените фор-профит колежи, които предимно предлагат обучение онлайн. Техните дипломи понякога не важат, така е, с тях трябва да се внимава. Всички щатски университети и колежи, които предлагат федерално финансиране на студентите си, са акредитирани. Иначе не им отпускат пари. Няма такова понятие "дипломата важи само в щата" - акредитира се на национално ниво, така че важи най-малко във всичките щати.

Друг е въпросът наистина, че някои работодатели гледат подозрително на дипломи от неизвестни им университети. Но това е рядко срещано. Пък и знаете, че тук дипломата е само един елемент от кандидатурата за работа и често други неща са решаващи. В края на краищата, ако му е важен на човек престижът, има куп класации - избор бол.

П.П. Много от най-известните университети в САЩ са "на село". Централното разположение в голям град не е непременно критерий за качество.

Последна редакция: вт, 22 яну 2013, 01:37 от ianajar

# 11
  • Мнения: 405
Да, може би си мисля за разлика между професионалния сертификат и дипломата. За разлика в цената имах това предвид от един местен 2-годишен колеж:

Spring 2013 Tuition Rates and Fees
$160.60 per credit

Programs with differential tuition
Dental Assisting – $184.65 tuition per credit plus applicable fees
Dental Hygiene – $184.65 tuition per credit plus applicable fees
Nursing – $194.85 tuition per credit plus applicable fees

Обаче като се замисля каква е ралзиката, в 4г колеж, който е непоредствено до този 2годишен цената на един кредит а над 1000. Не казвам, че 4г колеж не си заслужава, но разликата в цената е поразителна.

# 12
  • Мнения: 4 458
За съжеление нямам много време за дълги обяснения, за това и написах нещата телеграфно.

Признаването е сред някои професии, за това и казах на момчето да си реши какво иска да учи и защо го учи. На пример дипломи от някои университетти не са достатъчни за да практикуваш като счетоводител. В различните щати имат различни изисквания и това може да се провери ако някой го интересува подробно.

Момчето пита м ного общо, за това получава и общи параметри. Когато стесни кръга от търсене и желание, ще можем да сме по-полезни  Peace

За цените... Не може никой да ме убеди, че Харвърд е същата цена като никому неизвестен университет някъде по Алабама (на пример). Аз в цената не включвам само таксата за кредит. Има си и други такси които образуват семестреалната такса. Отделно квартирни и подобни си се наслагват и става доста солено. Тук пак опираме до предпочитания и какво точно иска автора на темата.

Съответно и за работодателите един възпитаник на Харвърд ще е къде къде по-високо в листата на евентуалните служители,  пред този завършил в Алабама

Ето и линк с цени и то с елементарно търсене в гугъл. Трябва да се има в предвид че автора ще плаща като чужденец - по-скъпите тарифи

http://www.graduateshotline.com/costs.html


Обаче като се замисля каква е ралзиката, в 4г колеж, който е непоредствено до този 2годишен цената на един кредит а над 1000. Не казвам, че 4г колеж не си заслужава, но разликата в цената е поразителна.

Имай в предвид, че за един клас само, в най-честите случаи се заплащат 3 кредита  Wink

Последна редакция: вт, 22 яну 2013, 20:30 от kiara

# 13
  • Мнения: 405
Kiara, aз така и не разбрах за какъв вид училища пишеш тази информация?

Да, един клас е 3-4 кредита, предполагам това е за информация на питащия, защото тези от нас, които са учили в САЩ го знаят.

В нормален колеж - 4г, цената за обучение да кажем е към 30-35000 на година. Но много малко от студентите плащат пълната сума, обикновено имат някаква комбинация от стипендии, заеми и работа в колежа. Мой приятел пише софтуер, който ти изчислява на база успех, оценки от изпити, ФАФСА и т.н. колко да очакваш да платиш за опреледен колеж. Ще попитам дали страницата му е пусната вече и ще я споделя. Той каза, че много студенти се отказват от по-скъпи колежи само заради цената, а реално това не е цената която ще плащат. На мен ми се стори доста интересна идея. Малко като цените на дрехите - в момента, в който влезнат в магазина ги намалят с едно 30%. Почти нiкой не плаща sticker price.

# 14
  • Мнения: 4 458
За университети пиша - общо защото така е зададен въпроса.

Това, че в САЩ тези неща си се знаят, не означава, че всеки потенциален студент е на ясно. Не се заяждам, просто констатирам, защото на много хора наистина не им е ясно как работи системата в САЩ.

За намаленията също знам, обаче, аз лично не бих записала университет с надждата да получа някакво намаление или стипендия. Аз съм на принципа: подготви се за най-лошото, за да се радваш на това което ще бъде реалността. Сиреч, сметни и си приготви сумата или начин за придобиването И за да ти е по-лесно на място, защото винаги изникват непредвидени разходи.

Дано питащия се появи с нещо по-конкретно за да сме по-полезни защото по този начин хич не сме му в полза.
Няма да мога да влизам често и да пиша на дълго и широко, но с удоволствие бих помогнала (на автора) стига да мога. Радвам се, че и вие се включихте за да има повече примери. Ще ми е интересно да видя тази програма за намаленията, звучи интересно. Имай в предвид обаче, че в повечето случаи студента е този който трябва да знае къде какво да търси и от къде да му намалят таксите и много или не знаят за тези възможности или не им се занимава или ... де да з нам, друго. Мой познат разбра че има право на някакво намаление едва последната година и то случайно докато поработваше в един от офисите им. Ако не беше забелязал и съответно питал, никой нямаше да му каже "ето тук ти връщаме половината защото си заслужил за успех"

Иначе, аз съм кандидатствала в университет в САЩ, но в последствие се отказах. Отделно може да се каже че изучих един студент там, чак до магистратура и в различни щати. Страшно много време отделих на разучаването и търсенето на университет, а отделно от това сравнявах възможностите за работа в щата и като цяло в САЩ с определената диплома/степен. От там знам за различнията и трудностите с които се сблъскват хората. Като видях още колко сертификати или изпити и някои други подробности ми трябват за приравняване в друг щат и ми стана лошо.... Специално за счетоводство и финанси се интересувах. Да, има си една база данни които трябва да си ги имаш като познания, но и щатите си имат техните си малки разлики и закончета които ако не ги знаеш, няма как да практикуваш. Понеже тази професия е малко по-специфична споменах, че зависи какво автора търси. При лекарите също има различия и до колкото помня не във всеки щат имат право да опражняват професията, ако нямат съответния лиценз разбира се. Май и при учителите е така... За общ бизнес обаче едва ли има значение къде си завършил, освен ренумето на университета.

Общи условия

Активация на акаунт