Проблем ли е възрастта?

  • 5 394
  • 70
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 370
Здравейте,мили настоящи и бъдещи мами,моето питане е свързано най-вече с възрастта ми.Значи,в момента съм на 33 ,а догодина,когато се роди бебочо-живот и здраве-трябва да съм на навършени 34 Embarassed .Това ще ми бъде първо раждане,нямала съм нито деца,нито аборти преди това.Обаче...се шашкам като 20 годишна първескиня-а може би те са по-смели?Все се вслушвам в себе си,непрекъснато сравнявам с други дали и аз правя ,каквото трябва,за правилното развитие на бебето и така....А и няма да скрия,че изпитвам ужас от темата за раждането....на тези години секцио ли се предпочита от лекарите или нормално раждане?А пропо-забременяла съм на тези годинки,защото така се случи-а не защото сме правили опит след опит.При нас стана "от първи път-в десятката" Sunglasses  И още нещо-правят ли се някакви изследвания за аномалии-задължителни-на тази възраст?Моят гинеколог най-редовно си ме гледа на ехограф,забелязват ли се там евентуални,не дай си Боже,отклонения???
  Извинете за разбъркание мисли,ще се радвам да ми отговорят мами,които са минали по моя път Grinning

# 1
  • Bristol
  • Мнения: 9 361
Zdravei Simple Smile i az sam na 33 sega (ot po-vazrastnite maiki sam). Niama znachenie dali ti e parvo ili porednoto. Ako ti si zdrava i tatkoto sashto ne bi triabvalo da imate problemi. Specialni izsledvanie se praviat sled kato minesh 40 godini. E te togava se kazva, che maikite sa vazrastni.  Nie oste ne sme v tazi kategoria prosto sme po-zreli Wink Cialata bremennost i ragdane bi triabvalo da protekat normalno. Az imam dosta poznati koito sa ragdali sled 30te. Taka che se otpusni i naslagdavai na momenta, zashtoto kato se poiaviat bebetata ste ni se razkage igrata Simple Smile

# 2
  • Мнения: 2 489
Ами наистина не си стара за бебе! Това е хубава възраст!
Лекарите препоръчват освен стандартните изследвания да се направи и биохимичен скрининг за евентуални аномалии.
Но всичко е по желание, разбира се.
Имаш достатъчно време, за да свикнеш с мисълта за раждането.
Пожелавам ти лека и безпроблемна бременност!

# 3
  • Варна
  • Мнения: 6 865
Нормален е страхът ти и притесненията ти. Мисля, че всички без значение годините сме ги минали/тези дето сме раждали де:-)/.
Първото си дете родих на 21години а второто на 32 и половина. Ужасно много се притеснявах за бебето - все едно за втори път бях първескиня. Аз имах и друг проблем, баща ми почина внезапно в катастрофа, била съм на 2-3 седмици бременна но още не знаех. Пушачка съм и тогава изпуших такова огромно количество цигари, че....но бях благодарна, че не посегнах към лексотан например. Въпреки всичко, цигарите, годините и отрицателните емоции - имах лека бременност, бързо и леко нормално раждане и момиченце в добро здраве и без никакви проблеми около нея.
Не бива да се безпокоиш излишно, възрастта ти е чудесна на раждане на дете! Пожелавам ти леко раждане и бързо възстановяване! И най-красивото бебе разбира се! Simple Smile

# 4
  • Мнения: 5 370
А по въпроса за раждането?Имам предвид на тези години?Чувала съм,че нормалното раждане става доста по-трудно,защото костите са се повтвърдили ит.н.???

# 5
  • Bristol
  • Мнения: 9 361
normalno ragdane Simple Smile ne se pritesniavai!!!! vsichko ste e ok !!!
ama 33 ne sa tolkova mnogo de!!!!!!!!!!! nali i az sam na 33   Embarassed

# 6
  • Варна
  • Мнения: 6 865
Цитат на: Coeur
А по въпроса за раждането?Имам предвид на тези години?Чувала съм,че нормалното раждане става доста по-трудно,защото костите са се повтвърдили ит.н.???


Ами аз също питах за себе си, дали не е по-добре секцио, но доктора беше категоричен, че ако не се наложи по спешност ще си раждам нормално. На мен все пак ми беше 2-ро раждане макар и след 11,6години. Но имам приятелки които родиха след 30годишна възраст по нормален начин. За това говори с гинеколога си, но не мисля, че годините ти са предпоставка за секцио.
Имам леля, родила второто си дете на 41 години по нормален път. Верно, преди 16 години...ама и тогава е имало секцио де:-))))

# 7
  • Мнения: 5 255
Аз също съм "стара първескиня"  Blush - така се изказал един доктор пред мъжа ми... Родих на 32 г.
Правиха ми биохимичен скрининг към 16 седмица, който показа висок риск  Tired
Последва амниоцентеза. Казват, че тя е по желание, но аз съм ЗА това изследване ПО ПРИНЦИП  Peace
Чакането за резултата е мъчително (около месец), но си заслужава  Praynig
Родих здраво и красиво бебче   Heart Eyes Лора Heart Eyes

Желая ти безпроблемна бременност, леко раждане и здраво бебче накрая  Praynig  Heart Eyes

# 8
  • Мнения: 713
Сега това за възрастните мами и 40-то по-нагоре ще го приема като за синоним на зрялост хихи, а не нещо обидно. Аз забременях на 39 и родих на 40 с първо дете. Непланирано, но добре дошло. Родих със секцио защото се оказа, че съм много чувствителна към дрогата на спиналния епидурал и ми спря родовата дейност, освен това ми хакнаха някакъв си наркотик в началото за обезболяване и на него реагира бебчето. Умрат да обезболяват тук. Изобщо малко карък работа, но бебчето се роди живо и здраво. Бременността си ми беше нормална, като броим мускулните крампи, повръщането, сърбежи по тялото, косопад и ала бала за нормални. Пожелавам и на теб лека бременност и здраво бебче. Всичко си е индивидуално и за костите и за протичането на бременността и за раждането. Може и да си по-зрял  Grinning и да бъде по-лека бременност и раждане.  Има рискове като например синдром на Даун, които се увеличават с възрастта. Питай си гинеколога имаше и други теми тук за това какви изследвания се правят. Предполагам, че всяка жена изпитва страх от раждането и то е обяснимо, така че приеми чувството си за нормално и не се притеснявай толкова. Аз твърдо бях решила да не използвам обезболяващи и да си родя по естествен начин, макар че ме беше страх разбира се. А и докторите казаха, че няма причина да не си родя нормално. Но нещата се обърнаха в последния момент.  Много съжалявам, че не се придържах към решението си да не се поддам на обезболяващите агитации. Като чета постинга ти си мисля, че искаш да родиш със секцио защото мислиш, че си в по-зряла възраст и те е страх. Потърси съвет от гинеколога си, а ако той не е склонен да ти обясни и съдейства, отиди при друг.
Успех
mam@, тоз доктор е учен, ама прост дет викаше една моя многоуважавана приятелка Grinning

# 9
  • Canada
  • Мнения: 1 773
В момента съм на 32 и живот и здраве като се роди бебчо ще съм на 33. Вярно имам вече едно раждане зад гърба си, бях на 26 и си мислех, че съм много стара за първо дете. Много приятно се изненадах, когато след като родих и ме преместиха в стаята, се оказа, че след 2-те циганета съм най-млада. Всички останали майки (пет) бяха над 30 с първо раждане и всички бяха родили нормално, живи и здрави деца.
mam@, какво е това биохимичен скрининг? Извинявам се за невежеството Embarassed

# 10
  • Мнения: 7 716
http://clubs.dir.bg/?postlist.php%3FCat%3D16%26Board%3Dbudeshtimaiki
Виж темата " Генетични рискове и генетични изследвания" на доц. Кременски.

# 11
  • Варна
  • Мнения: 6 865
Цитат на: anan
Сега това за възрастните мами и 40-то по-нагоре ще го приема като за синоним на зрялост хихи, а не нещо обидно. Аз забременях на 39 и родих на 40 с първо дете. Непланирано, но добре дошло. Родих със секцио защото се оказа, че съм много чувствителна към дрогата на спиналния епидурал и ми спря родовата дейност, освен това ми хакнаха някакъв си наркотик в началото за обезболяване и на него реагира бебчето. Умрат да обезболяват тук. Изобщо малко карък работа, но бебчето се роди живо и здраво. Бременността си ми беше нормална, като броим мускулните крампи, повръщането, сърбежи по тялото, косопад и ала бала за нормални. Пожелавам и на теб лека бременност и здраво бебче. Всичко си е индивидуално и за костите и за протичането на бременността и за раждането. Може и да си по-зрял  Grinning и да бъде по-лека бременност и раждане.  Има рискове като например синдром на Даун, които се увеличават с възрастта. Питай си гинеколога имаше и други теми тук за това какви изследвания се правят. Предполагам, че всяка жена изпитва страх от раждането и то е обяснимо, така че приеми чувството си за нормално и не се притеснявай толкова. Аз твърдо бях решила да не използвам обезболяващи и да си родя по естествен начин, макар че ме беше страх разбира се. А и докторите казаха, че няма причина да не си родя нормално. Но нещата се обърнаха в последния момент.  Много съжалявам, че не се придържах към решението си да не се поддам на обезболяващите агитации. Като чета постинга ти си мисля, че искаш да родиш със секцио защото мислиш, че си в по-зряла възраст и те е страх. Потърси съвет от гинеколога си, а ако той не е склонен да ти обясни и съдейства, отиди при друг.
Успех
mam@, тоз доктор е учен, ама прост дет викаше една моя многоуважавана приятелка Grinning



Леле, не съм искала да обидя никой най-малко теб!...не стига, че веднъж пък ти обърках ника Embarassed  срам и позор! Embarassed

# 12
  • Мнения: 713
Отговарям ти като светкавица Flash*  Grinning - ааа няма такова нещо, няма обидени. Аз исках да се пошегувам щото нещо много ми омръзна да пиша сериозни постинги. Признак на незрялост Grinning

# 13
  • Мнения: 5 255
Цитат на: Sneji
В момента съм на 32 и живот и здраве като се роди бебчо ще съм на 33. Вярно имам вече едно раждане зад гърба си, бях на 26 и си мислех, че съм много стара за първо дете. Много приятно се изненадах, когато след като родих и ме преместиха в стаята, се оказа, че след 2-те циганета съм най-млада. Всички останали майки (пет) бяха над 30 с първо раждане и всички бяха родили нормално, живи и здрави деца.
mam@, какво е това биохимичен скрининг? Извинявам се за невежеството Embarassed


Здравей Sneji,
Lali добре е направила като ти е пратила линк с написаното от Доц. Кременски  Peace
Няма какво да добавя  Naughty
Успех  Heart Eyes

# 14
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 087
Какви са тези глупости за раждане  на тази възраст. Това го има само в България. Аз сам малко над 40 и искаме дете. Като си бях в България докторите ми се смяха, че искам да раждам на тези години. А тук пък докторката остана очудена като и казах, че са ми казали, че е опасно да раждам. А падна като продължих, че в България докторите не препорачват жените да раждат след 35 години. Каза, че няма никакво зна4ение вазрастта, щом можеш да забременееш , раждай. Тук в Англия като почнат от 16 та до 46 раждат и нищо им няма.

# 15
  • Bristol
  • Мнения: 9 361
absoljutno sam saglasna s teb Doret!!! Edinstvenata razlika e che nad 40 ima riskove niakakvi za bebeto i se praviat malko poveche izsledvania. Niamat nashite predrazsadaci tuk.

# 16
  • Мнения: 4 390
Забременях на 32 и родих три месеца преди да навърша 33.
Родих секцио, но не поради възрастта.
Имах прееклампсия, която доведе до усложнения и спешно секцио 21 дни преди термин.
Казват, че се случва само на първескини - много млади или в края на репродуктивната си възраст.
Хубаво е да те наблюдават и ще го правят за албумин в урината, високо кръвно, отоци. Също ще ти направят биохимичен скрининг за спина бифида (тук е задължителен). За Синдром на Даун не знам дали ще те изследват (донякъде и биохимичен скрининг показва, ако има аномалии).Зависи и от възрастта на съпруга ти. Мисля си, че след 35 г. възраст се прави (амниоцентеза - изследване за вродени аномалии) и то ако био-химичния скриниг е показал, че има проблем. Това също е много относително, защото БХС не е точен като тест (за миналата година в БГ от 350 амниоцентези(препоръчани след извършен БХС е имало 10 бебета с Даун синдром)
Не се притеснявай. Не е късна възрастта ти. Радвай се, почивай повече и мисли позитивно. Grinning
Лека бременност. Simple Smile

# 17
  • Canada
  • Мнения: 1 773
Благодаря Лали.

# 18
  • Мнения: 966
Mi to mai tyk trydno bix vidiala mai maika po mlada ot 35 eventyalno emigrantka tyk e normalno da se razda na tezi godini. Pri bremenni sled 35 godini tyk praviat zadaljitelni geneti4ni testove i tova e nishto pove4e nishto vav plus.

# 19
  • Мнения: 94
Аз също много се притеснявах заради възрастта си - на 35 съм и съвсем скоро родих малката перличка Grinning  Първите месеци от бременността си бях в Бг и гинеколожката ми там държеше да си направя амниоцентеза заради възрастта и поради същата причина бях решила да раждам секцио, но понеже трябваше да пътувам до София за изследването /живея на 600км/ реших да си го направя тук- Франция Тук обаче всички бяха изумени от това че определям себе си като "стара" и искам такова изследване , а относно избора ми за раждане така и не проумяха как може сама да искам да ми срежат корема В крайна сметка  родих нормално с епидурална упойка/слагат ги на всички/  безпроблемно раждане, красиво и здраво бебче а и бях от по-младите майчета в отделението Така че не се притеснявай напразно  Simple Smile

# 20
  • Мнения: 5 370
повечето мами в тоя възрастов диапазон сте извън България.Е,така е,на Запад нямат чак такива предразсъдъци.А аз се хващам как даже съм свела до минимум нещата,които обичах да правя преди бременността.Спрях фитнеса,спрях карането на велосипед и сега мъжът ми продължава сам "неделната традиция"някъде из Рилата.Но...и аз ще се престраша скоро Laughing

# 21
  • Мнения: 3 146
Аз родих на 33.Имах много хубава бременност (като изключим гаденето до 3 месец)., не съм си правила никакви изследвания за Даун и др. такива.Родих секцио, ама защото така предпочетох - иначе можех да си родя нормално..Сега вече и белег нямам почти - няма да се изморя да благодаря на невероятната д-р Богословова за изключителния професионализъм

# 22
  • Мнения: 5 228
Преди няколко дни в някакъв постинг, не си спомням по коя тема беше, прочетох, нещо от сорта "Какво чудо, забременях на 34 години . . . " или нещо такова. Какво чудо, бе хора? В цял свят (имам предвид по-цивилизованат част) жените избират да имат деца след 30-годишна възраст, а тук на това се гледа като на някакво медицинско чудо ...

# 23
  • Мнения: 5 370
Хех...аз до скоро бях съща картинка,бременност като по учебник си имах-тоест,нищо от лошото не ми беше спестено.Гадене,често повръщане-до 5 пъти на ден в отделни случаи,главоболие,ниско кръвно,липса на апетит и така.Даже по едно време си имах и болки ниско долу,като контракцийки,та се спрях у дома за един месец.А в последния брой на 9 месеца прочетох нещо като"колкото и е по-лошо на майката,толкова е по-добре бебочето".А сега де Rolling Eyes .Но,рекох си,щом това е цената да е наред-да ми е лошо,колкото си ще.Сега съм вече яко нагазила в 4 месеца,след 10.10 почвам пак работа,но все таки смятам доста да внимавам в картинката-аз работя с 80 човека в зала,а пък иде сезона на гриповете и болестите Sad

# 24
  • Мнения: 3 146
Доколкото съм чувала от моя гинеколог отделя се някакъв хормон, който влияе за задържането на плода  пази го и от него се получава това гадене и прилошаване.Значи споко точно както трябва си.

# 25
  • Мнения: 830
Първото си дете родих на 30 , а второто на 32 . Безпроблемни бременности , раждания по нормален път , бързи и без усложнения . Не се тревожи !!!!!! Та ние сме млади  Wink

# 26
  • Варна
  • Мнения: 5 526
И аз да се включа. Първото го тодих на навършени 32 г , за съжаление със секцио поради проблеми по време на раждането.
Сега второто живот и здраве ще го раждам на 34 г.
Първата бременност беше относително лека, като махнеш туй-онуй мина почти без проблеми.
Всички ми разправяха как втория път било по-лесно. Да ама аз опровергах статистиките и сега ми е по-тежко.

# 27
  • Мнения: 4 212
и аз да се вклю4а.
сега правим опити с мъжа ми за второ.в момента съм на 33.Дано е станало този месец,но искам да кажа 4е е нормално да имаме тези притеснения,понеже в България ни се е налагало психи4ески,4е майка след 30 е възрастна.Тук раждат масово след 30¬те.Нормално раждане се препоръ4ва на вси4ки.Биохими4ен скрининг предлагат на вси4ки,а след навършване на 35 и други допълнителни изледвания.
Исках да кажа ,4е колежка на майка ми забременя слу4айно и за първи път на 45 години Rolling Eyes .не разбра до 6 месец,докато не взе да рита бебето осезаемо и да се надува корема и Shocked  Shocked .Мъжа и ходеше все пиян и нямаше шанс горката до това време,но 4удото станало.Тя естествено си помислила 4е ве4е е в климакс.Дали не беше и на пове4е години жената,не помня ве4е Rolling Eyes  Rolling Eyes .И докато разбере 4е е бременна,изледвания най обикновенни ,кръв и урина...и тя роди...моми4енце.Стана белерина.Много умно дете и талантливо.Така 4е....за себе си не се притеснявам,поне за сега,пийте витаминки,пазете се и вси4ко ще е О.К. Laughing

# 28
О, я изобщо не се притеснявай ами се радвай на промените които настъпват сега с тялото ти. На това хубаво усещане, че сте започнали нещо красиво, което ще се роди живо и здраво и много ще ви радва Laughing

Аз забременях на 30 и 1/2родих на навършени 31. Нямах никакви проблеми през цялата бременост и дори не съм се замисляла за това дали съм стара или млада.

 Жената с която бяхме в една стая в р. дом беше на 33 и тя си роди по естествен път и нейния бебчо е о.к.

На запад даже си е практика жените да раждат след 30-те, а преди това да се реализират професионално.

Така че си почивай, мисли положително и се радвайте на "свободата" си dazzler1 , че като дойде малкото човече и няма вече мърдане.

Леко бременеене и да се похвалиш като дойде щъркела

# 29
  • Мнения: 2 609
Ооох,аз когато забременях бях на 27 и моята докторка ме водеше късна първескиня. Shocked  Imp

# 30
  • Мнения: 5 370
Цитат на: anika
О, я изобщо не се притеснявай ами се радвай на промените които настъпват сега с тялото ти. На това хубаво усещане, че сте започнали нещо красиво, което ще се роди живо и здраво и много ще ви радва Laughing

Аз забременях на 30 и 1/2родих на навършени 31. Нямах никакви проблеми през цялата бременост и дори не съм се замисляла за това дали съм стара или млада.

 Жената с която бяхме в една стая в р. дом беше на 33 и тя си роди по естествен път и нейния бебчо е о.к.

На запад даже си е практика жените да раждат след 30-те, а преди това да се реализират професионално.

Така че си почивай, мисли положително и се радвайте на "свободата" си dazzler1 , че като дойде малкото човече и няма вече мърдане.

Леко бременеене и да се похвалиш като дойде щъркела



Благодаря за хубавите думи,Аника,непременно ще се похваля,само че...има още цели почти 6 месеца Rolling Eyes Тоест,първо ще се "иззимим"и тогава ще я "запролетим" Grinning

# 31
А знам, че няма да е до месец - два.

да се пазиш зимата, це е кофти сезон за бременна жена Laughing  Laughing  Laughing

# 32
  • Мнения: 1 975
Цитат на: Coeur
Здравейте,мили настоящи и бъдещи мами,моето питане е свързано най-вече с възрастта ми.Значи,в момента съм на 33 ,а догодина,когато се роди бебочо-живот и здраве-трябва да съм на навършени 34 Embarassed .Това ще ми бъде първо раждане,нямала съм нито деца,нито аборти преди това.Обаче...се шашкам като 20 годишна първескиня-а може би те са по-смели?Все се вслушвам в себе си,непрекъснато сравнявам с други дали и аз правя ,каквото трябва,за правилното развитие на бебето и така....А и няма да скрия,че изпитвам ужас от темата за раждането....на тези години секцио ли се предпочита от лекарите или нормално раждане?А пропо-забременяла съм на тези годинки,защото така се случи-а не защото сме правили опит след опит.При нас стана "от първи път-в десятката" Sunglasses  И още нещо-правят ли се някакви изследвания за аномалии-задължителни-на тази възраст?Моят гинеколог най-редовно си ме гледа на ехограф,забелязват ли се там евентуални,не дай си Боже,отклонения???
  Извинете за разбъркание мисли,ще се радвам да ми отговорят мами,които са минали по моя път Grinning


Imam edna bratovchedka koqto rodi na 34 godini po normalen put i vsichko beshe ok !!
no mislq che trqbva da ti pravqt nqkakvi izsledvaniq ......

kusmet  Wink

# 33
# 34
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Аз в момента съм на 30 г. и чакам първото си дете.
При биохимичен скриниг имаше висок риск и ми правиха амниоцентеза. При всяко едно от изследванията дори и най-простото, като мерене на кръвно съм много притеснена и полечавам сърцебиене.
Може по-младите мами да не се замислят толкова дълбоко за бременността и раждането. Сигурно при тях и раждането минава по-лесно.
Не трябва да се притесняваш за нищо, мисли позитивно и всичко ще е наред. Дори да има някакво усложнение си повтаряй, че всичко ще се оправи. Ако имаш някакви въпроси задължително питай и лекаря/акушерката, нищо че за тях сме "стари първескини".

# 35
  • Мнения: 5 370
Цитат на: dezyg
Аз в момента съм на 30 г. и чакам първото си дете.
При биохимичен скриниг имаше висок риск и ми правиха амниоцентеза. При всяко едно от изследванията дори и най-простото, като мерене на кръвно съм много притеснена и полечавам сърцебиене.
Може по-младите мами да не се замислят толкова дълбоко за бременността и раждането. Сигурно при тях и раждането минава по-лесно.
Не трябва да се притесняваш за нищо, мисли позитивно и всичко ще е наред. Дори да има някакво усложнение си повтаряй, че всичко ще се оправи. Ако имаш някакви въпроси задължително питай и лекаря/акушерката, нищо че за тях сме "стари първескини".


Неееее..моят лекар също ми казва,че това е една прекрасна възратс,но аз съм тази,която се шашка.Един въпрос:не се ли притесняваше от амниоцентезата?чела съм,че носи,макар и малък,риск от аборт?

# 36
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Не се притеснявах от процедурата, а от очакването на резултатите след това. Всичко за което си мислех е че след като съм на 30 г. при бебка ще има нещо нередно. На мене ми съобщиха новината за амниоцетезата по телефона и с мъжа ми започнахме да обзъждаме /и плачем/ какво ще правим с нея ако има аномалии. Представиха ми документи за подпис, че са ми правили генетична консултация, без реално днякой да ми обясни тези неща. Четох в Интернет какво ли не и решихме да го направим, независимо, че има риск. Беше ми много тежко, но се замислих че няма да мога да живея и да гледам дете с малформация. Бях много притеснена и процедурата беше много болезнена. Казаха, че резултатите се получават до 3 седмици /пробата взеха в Шейново, а изследването се прави само в Майчин дом/. На следващата седмица ми се обадиха, че пробата е замърсена и трябва да ми вземат допълнително и кръв, за да са верни резултатите. Дадох я. Обадих се в Майчин дом и оттам ми казаха, че ще ми кажат резултата от изследването на следващата седмица, а не по след 3 седмици от Шейново. За наша радост всичко е наред, дори ни казаха и пола на бебето - момиче.
Забелязала съм, че когато съм много притеснена на консултация или изследвания винаги има "проблем". Бременните са много чувствителни и както не разбираме лекарските термини може да се шашнеш тотално.
Когато ти кажат нещо, което не разбираш питай и се консултирай и с друг лекар/акушерка. Попитай във форума и прочети в някой книжка /макар че на мене вече ми забраниха да чета за всякакви отклонения/.
ВСИЧКО ЩЕ БЪДЕ НАРЕД, СТИСКАМЕ ПАЛЦИ И ДВЕТЕ

# 37
  • София
  • Мнения: 3 659
Родих синът си на 25 години, сега съм бременна за втори път и ще родя на 32 и 1/2 години. Със съпругът ми се смеем, че до 40 сме все още млади и има време за трето дете. Grinning

# 38
  • София
  • Мнения: 7 242
Леля ми роди второто си дете на 43 г. по естествен път без никакви проблеми. Щом една жена може да забременее - значи може и да износи, и да роди. Все пак според мен по-добре е раждането да става със секцио. Аз самата родих така, макар и да бях на 26 г. Не знам защо, но в България се смята, че не е добре да се ражда със секцио. Така и не получих задоволително обяснение защо. На мен и на бебчето бяха спестени излишни болки, възтанових се много бързо, а и рискът от родови усложнения при такова планирано раждане е сведен до минимум.

# 39
  • Bristol
  • Мнения: 9 361
И тук на Островът отричат секциото, ако няма необходимост от него. Даже ако бебето е с дупето надолу до последно се правят опити да го обърнат със пециални гимнастики и масажи само и само да се роди по нормален начин. А ако всичко ти е ок и отидеш и кажеш, че искаш секцио ще те погледнат странно и ще ти откажат. В БГ е много по либерално в това отношение. Аз не съм раждала секцио първото дете и не знам как е. Надявам се и този път всичко да е ок и да си родя по нормален начин (на 33г. съм). Тук ти дават избор с епидурална упоика или без и ако искаш може в къщи да си раждаш, което на мен ми звучи малко странно и рисковано (но местните го считат за нормално).
Шокирах се колко от бременните си правят амниоцентеза в БГ!!! Тук много по-рядко го правят. Интересно ми стана при какви резултати от теста за синдрома на Даун в БГ се препоръчва амниоцентеза?!?!?! Тетът за синдрома на Даун тук го правят 16 седмица. Така че ако нещо не е наред мисля че можеш да направиш аборт (да не дава господ!!!). Като ми доиде редът ще ви кажа какъв е бил резултатът и при какви показатели се препоръчва амниоцентеза.
Аз имам колежка англичанка, която сега роди 3тото си на 38 години, а предните 2 след 30 ги е раждала и всичко си е било по нормален път. А тя толкова спокойна беше. До последния ден си идва на работа. Аз още не бях бременна и все си мислех че 33 са много ама като я видях нея и си казах да взема да се отърся от тези предразсъдъци. Както АСА вика има време и за трето Laughing

# 40
  • София
  • Мнения: 2 846
az rodix sina si na 22 ...uspex na vsi4ki

# 41
  • София
  • Мнения: 7 242
Цитат на: THERION
az rodix sina si na 22 ...uspex na vsi4ki

Ами това е много добра възраст, ама каква е връзката Rolling Eyes

# 42
  • Bristol
  • Мнения: 9 361
лично за мен 22 си е раничко  Wink но това е за друга тема

# 43
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
meri_ark
Първо се прави биохимичен скрининг, който показва какъв е риска от развиване на синдрома на Даун. За висок риск се приема 1:250, което значи че на всеки 250 жени с такъв резултат една при една може да увреждане на плода. Нямам представа на какво се дължат тези резултати и защо се налага правенето на амниоцентеза на толкова жени /аз съм на 30, но се прави и на по-млади от мен/.
При амниоцентезата се изследва за Синдрома на Даун и за още един синдром но не му помня името.

# 44
  • Варна
  • Мнения: 5 526
При първата бременност по мое желание ми дадоха направление за генетична консултация, но не ми правиха никакви изследвания, а само ме гледаха на видеозон.
Сега акушерката каза да отидем пак, защото съпруга ми е на 44. Тъй като имам проблеми с бременността той е много против да ми правят амниоцентеза, а и мен ме е страх. Не съм решила още какво да правя.
Ама сме се събрали едни млади-младинки Laughing  Laughing  Laughing .
Дано само всичко да е наред.

# 45
  • Мнения: 5 370
Цитат на: Despina
При първата бременност по мое желание ми дадоха направление за генетична консултация, но не ми правиха никакви изследвания, а само ме гледаха на видеозон.
Сега акушерката каза да отидем пак, защото съпруга ми е на 44. Тъй като имам проблеми с бременността той е много против да ми правят амниоцентеза, а и мен ме е страх. Не съм решила още какво да правя.
Ама сме се събрали едни млади-младинки Laughing  Laughing  Laughing .
Дано само всичко да е наред.

Абе мила,важното е да сме по-млади по дух сега,защото най-вече бодър дух ни е необходим сега.А пък аз,както се нося иначе,не ми ги дават тия годинки-само дето ЕГН-то в личната карта ме издава Cry

# 46
  • Мнения: 172
Здравейте.Не зная защо въобще се разисква такава тема.Щом една жена е решила,че е готова да стане майка какво значение има възрастта?Нямам доста познати от звездите от шоубизнеса в др.държави Laughing ,но от това,което достига до нас от телевизия,списания,интернет виждам,че първо си гледат кариерата и после мислят за деца,и когато решат да имат деца са вече  над 30.Някои от тях слкючват и брак тогава,но това е друга тема.Някои пък цял живот не раждат,за да не си развалят телата.Самият факт,че решаваш да родиш дете,предвид промените,които настъпват в организма ти и във външността си е цяло геройство.Да дадеш живот това е велико чудо и не зная защо се обсъжда тук въобще възрастта.Аз родих първата си дъщеря на 20 години а втората на 33.И двете ни деца за заченати със огромно желание и любов и така са и ще бъдата отглеждани.Щом два,а души се обичат и решават връзката им да даде плод,то за това няма граници във възраста или каквито и да е било.Омъжих се в такива години,когато повечето хора се женеха  по любов и без брачни споразумения.След първата ни дъщеря решихме да правим бизнес и добре,че сме почнали после завършихме висше образование/за което също няма възраст стига да имаш желание Simple Smile /и когато се напътувахме из доста държави,когато бизнеса процъвтя и натрупахме доста опит във почти всичко/защото живота е най-големият учител/тогава решихме,че е време за второ бебче Grinning .Карах много хубава бременност и с много нежност и внимание и грижи около мен се чувствах и най-щастливата жена Grinning.Не ме интересува възраста,важното е  на колко се чувствам.Защото има 24 годишни момичета ,които изглеждат на 44 и 34 годишни жени,които изглеждат на 24.Правете само това,което ви подсказва интуицията и не слушайте чужди мнения,защото за да повдигате тази тема някой ви е накарал да се замислите с някоя не намясто изречена дума или мнение.Усмихвайте им се и им давайте зелен светофар Simple Smile.Дали ще си майка на 20 или на 33 няма значение не е нужан и опит има едно чувство,което се нарича майчински инстинкт,а всяка жена го има,ако е истинска жена Simple Smile .Гордейте се,че сте бременни независимо на каква възраст.Вие оформяте в себе си живот и това,ако не е чудо....

# 47
  • Варна
  • Мнения: 5 526
Цитат на: Coeur
Абе мила,важното е да сме по-млади по дух сега,защото най-вече бодър дух ни е необходим сега.А пък аз,както се нося иначе,не ми ги дават тия годинки-само дето ЕГН-то в личната карта ме издава Cry

Мен наскоро ме изчеткаха. Отивам при моето ГП и нещо си говорим със сестрата, че докторката я нямаше и аз казвам ,че съм на 33, а тя "Ау а аз си мислех, че си някъде около 28." Викам ще черпя с 5 г по-млада ме изкарваш. Wink

# 48
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Деспина
Аз не виждам какво общо имат годините на бащата, плода се развива в майката.
На мен не ми оставиха право на избор, казаха ми "Има висок риск, елате утре за амниоцентеза".
После разбрах, че трябва да се направи генетична консултация /от специалист/, на която да ти обяснят + и - на процедурата. Макар и малък има риск от аборт. При мене се оказа, че пробата не е взета хубаво и трябваще да давам допълнително кръв, което забави резултатите с  седмица.
Свържи се с д-р Кременски и му разкажи всичко.

# 49
  • Bristol
  • Мнения: 9 361
там е проблемът, че не само възрастта на майката е важна. При по възрастни родители се получават по-често генетични изменения и малформации на плода. Млада майката по-възрастен татко е проблем....ама 44 си е още млад бе Simple Smile мъж в разцвета на силите си както казва Карлсон  Laughing
За жените пишат над 40 се увеличавал рискът, а за мъжете не съм чела за точна възраст, но пак си имало значение Rolling Eyes
Но ето холивудските звезди не след 30, а след 40 раждат здрави деца, а татковците там са и над 60 годишни Wink

# 50
  • Мнения: 172
А забравих да кажа,че жана родила след 30 те си години сваля с 10 години от външноста си,и колкото повече деца имаш толкова по-млада изглеждаш кръвта се обновявала.Сега се сещам само за Орнела Мути,която има май 4 деца.

# 51
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
В това което съм чела за амниоцентезата /четох доста/ никъде не пишеше за възрастта на бащата. Препоръчва се изследването при майки над 35-36 г., при втора бременност, ако при първата е имало изменения и т.н.

# 52
  • Мнения: 3 153
Цитат на: Coeur
Здравейте,мили настоящи и бъдещи мами,моето питане е свързано най-вече с възрастта ми.Значи,в момента съм на 33 ,а догодина,когато се роди бебочо-живот и здраве-трябва да съм на навършени 34 Embarassed .Това ще ми бъде първо раждане,нямала съм нито деца,нито аборти преди това.Обаче...се шашкам като 20 годишна първескиня-а може би те са по-смели?Все се вслушвам в себе си,непрекъснато сравнявам с други дали и аз правя ,каквото трябва,за правилното развитие на бебето и така....А и няма да скрия,че изпитвам ужас от темата за раждането....на тези години секцио ли се предпочита от лекарите или нормално раждане?А пропо-забременяла съм на тези годинки,защото така се случи-а не защото сме правили опит след опит.При нас стана "от първи път-в десятката" Sunglasses  И още нещо-правят ли се някакви изследвания за аномалии-задължителни-на тази възраст?Моят гинеколог най-редовно си ме гледа на ехограф,забелязват ли се там евентуални,не дай си Боже,отклонения???
  Извинете за разбъркание мисли,ще се радвам да ми отговорят мами,които са минали по моя път Grinning


Аз лежах в Шейново с една жена, която беше на 37 и й беше първо раждане. Докторите до  последно я чакаха да роди нормално , но тъй като това не се случи до 2 дни преди термина й насрочиха секцио и всичко мина ок. Мисля, че до последно докторите дават шанс на нормалното раждане въпреки възрастта. А и ти все пак си на 33, не е толкова много, нищо че е първо:) Горе главата, те лекарите си знаят най-добре:)

# 53
До Лили11,
много ми хареса казаното от теб!
Още повече че нашата история е едно към едно с вашата.Сега съм на 32, очаквам да родя в края на март 2005, а имаме дъщеря на 13 години.
А по основната тема - не смятам че има точно определена възраст в която, всяка жена трябва д а роди.
пожелавам на всички мами, без значение годините им, лека бременност, и здрави, щастливи бебчета. Дай Боже! Simple Smile

# 54
  • Мнения: 172
Tanita,благодаря Simple Smile .Пожелавам ти безпроблемна  бременност и здраво и красиво бебче. Simple Smile

# 55
Благодаря, лили Simple Smile
Притеснена съм много, не заради възрастта. Чакам 16-тата седмица, за да си направя БХС и др, тъй като в 4-5-тата седмица се разболях от тежка ангина, имах почти 40 градусова темперлатура, пих антибиотик (уж е разрешен по време на бременност), и ми едно свито.... Дано на няма проблем с бебчето. След 2 седмици ще ходя в Майчин дом, стискай палци!
Simple Smile

# 56
  • Мнения: 172
Tanita,много съжалявам,че ти се е наложило да преживееш това Sad .Сигурна съм,че няма нищо страшно.Въоръжи се с положителни мисли и всичко ще е наред Grinning .На мен не са ми правилиБХС,казаха че е задължителен за дами след 35 год.,но може и по желание.Не са ми правени никакви по изследвания освен стандартните,родих нормално,макар да имаше мнения,че таза ми бил тесен на външен въд.За радост размера на таза се изчислява по друг начин а не на външен вид Simple Smile .Стискам ти палци и съм сигурна,че всичко е наред,но чакам да се похвалиш Simple Smile .Поздрави и мисли с много любов за малкото слънчице,което расте в утробата ти Simple Smile .

# 57
  • Мнения: 2 489
Позволявам си да копирам статията от сайта, защото може би не всяка жена я е прочела. Искам само да кажа, че майка ми роди на 43 едно прекрасно синеоко и здраво момченце, което вече е голямо де, вярно с много проблеми, но всичко се забравя.
В болницата имаше една 48-годишна жена, която роди здраво и хубаво момиченце. Така че лека бременност на всички!

"Закъснялата първа бременност


Проучванията показват, че през последните едно две десетилетия на отминалият век, се увеличава относителният дял на жените около 35 години, които забременяват за първи път и износват първата си бременност.
Не е изключение подобно събитие да се случи за първи път между 35- и 44-, а дори и над 40-годишна възраст.
Първата бременност и раждането около тази възраст (30 -33 год.) обикновено протичат без особени проблеми. Особеностите се увеличават и проявяват от 34-ата и особено след 35-ата година.
Рисковете за бременната и за очакваното поколение нараства през следващите години, което дава основание да се приеме определението възрастна първобременна и първораждаща. У нас в близко минало, без да се провеждат сериозни научно обосновани критерии, съществуваше определението възрастна първескиня за жена, която става майка за първи път след 28-ата си година.

Какви са рисковете?
Има различни усложнения и опасности, които дебнат бременната жена в тази възрастова група. При късната бременност, най-сериозният риск е повишеното артериално налягане.
Известни затруднения има и в случаите, когато не е уточнено какви са били стойностите на кръвното налягане на жената преди забременяването.
По-прецизни проучвания сочат, че тази патология засяга 10% от първобременните над 35 години, като относителният дял нараства до 40 и след 40 години. Артериалната хипертония преди забременяването, може да усложни развитието на бременността.
Кръвното налягане може да се повиши и във връзка с бременността и след раждането да се нормализира. Редовното и внимателно наблюдаване от специалисти на развиващатата се бременност, контролните лабораторни изследвания, спазването на определен хранителен режим, назначаването на подходящи медикаменти при необходимост, създават реални условия за износване на бременността, правилното развитие на плода и раждането му в най-подходящият момент, по най-подходящият начин.
В тясна връзка с артериалната хипертония и е повишената честота на прееклампсията. Тя се проявява с високо кръвно налягане, с белтък в урината и с отоци най-често по долните крайници. Създавате се неблагоприятни условия, поради което плодът изостава в своето развитие. Редовното лабораторно и ехографско контролиране, регистрирането на сърдечната дейност на плода и пр. Са гаранция за своевременното откриване на отклоненията и предприемане на необходимите мерки за майката и за плода.
Диабетът на бременната, включително и появилият се във връзка със бременността, също създава проблеми, които трябва навреме да се обхванат и овладеят. Планирането на раждането при диабетичката и грижите за новороденото са твърде специфични и се обсаждат от екип от диабетолог, анастезиолог, неонатолог и при необходимост от други специалисти.
Сред останалите особености, които по-често съпровождат закъсняла първа бременност, са сърдечно-съдови, неврологични, хирургични, белодробни, бъбречни, туморни и други заболявания. При по-възрастни бременни по-често се среща кървенето през 9-те месеца и особено предлежанието на плацентата.
Спецификата и усложненията мотивират акушер-гинеколозите много по-често да прибягват до оперативно родоразрешение, предимно чрез цезарово сечение, в интерес на бременната и бебето. Операцията не следва да се предлага съвсем безкритично, тъй като е известно, че след нея дори в най-напредналите страни, могат да настъпят сериозни усложнения.
По безспорен начин много наши и чуждестранни проучвания доказват, че при възрастните първескини, особено след 40-годишна възраст, нараства делът на периталната детска заболяемост и смъртност.
Това става по няколко направления. Една част от плодовете се губят чрез спонтанни аборти в ранните срокове на бременността (7-12-а г.с.). Те са трикратно по-чести в сравнение с възрастта под 34 години. Една от причините за повишената перинатална детска смъртност са преждевременните раждания и изоставането във вътрематочното развитие на плода Проблемите се усложняват още повече след раждането преди 32-рата г.с. и тегло на новороденото под 1500г.
Жените над 35 години два пъти по-често раждат едри бебета (над 4000г), което създава проблеми в хода на раждането по естествен път с рискове от травматични увреждания за бебето или за майката.
Въпросът обаче, който най-дълбоко вълнува, майката и семейството, е вероятността да се роди дете с вродени малформации и впоследствие с отклонение в умственото развитие.
Хромозомните аномалии са след основните рискови фактори при раждащата в по-късна възраст. Връзката между възрастта на бременната и синдрома на Даун е известна отдавна. Вероятността нараства до 8.8 на 1000 новородени при майки над 40 години. При майки под 35 години, тя е 6.6. рисковете съпътстващи възрастната първескиня , обясняват много по-високата перинатална смъртност, която достига 47 на 1000 при майки над 35 години, срещу 28 при майки под 35 години.
Смъртността продължава да е висока за децата и през първата година на живота им.

Надежда има!
Оптимизмът идва от големия напредък на медицинската наука и практика, който предлага най-прецизни биохимични и генетични изследвания в най-ранните срокове на бременността Съвременната организация на акушерската помощ приоритетно наблюдава закъснялата първа бременност и определя стпента на риска. Ако се окаже, че развиващата се бременност е напълно безперспективна, тя може да се прекъсне в подходящия срок и да избави семейството от горчиви разочарования. Партньорите могат да опитат късмета си отново и ако всичко е наред - да осъществят бляновете си за деца и родителство.

Един съвет
Понякога късно появилата се бременност не зависи само от Вас. Когато решението е във Вашите ръце, не го отлагайте за времето, след като завършите всички възможни специализации у нас и в чужбина, след като си намерите престижна работа, осигурите си жилище, автомобил и други удобства.
Времето неусетно отлита и когато всичко сте постигнали и решите да имате деца, това може да се окаже трудно постижимо или невъзможно."

# 58
  • Bristol
  • Мнения: 9 361
сънни мерси за статията мисля, че е от полза всички да я прочетем и да успокоим страстите Wink  късмет на всички майчици "млади" и "стари"   Hands Thumbsup

# 59
  • Мнения: 2 051
Цитат на: dezyg
В това което съм чела за амниоцентезата /четох доста/ никъде не пишеше за възрастта на бащата. Препоръчва се изследването при майки над 35-36 г., при втора бременност, ако при първата е имало изменения и т.н.


В по-стари изследвания не се обръща внимание на възрастта на бащата, смятало се е че е поначало "бездефектен" и никой не се е замислял над това, че по-възрастна майка в повечето случаи означава още по-възрастен баща. Какво да се прави - патриархални инерции в науката...
В по-нови публикации се появяват факти, че възрастта на бащата е също толкова важна.

# 60
  • Мнения: 31
Привет и от мен!
Зарежи всички "лоши мисли" и си мисли само за най-хубавото, което ще ти се случи съвсем скоро!
Аз родих на 35 години първото си дете, януари месец тази година. Имах съвсем лека бременност, ама наистина - без гадене, наддадох само 8 кг и т.н., а бе песен.
Родих съвсем леко здраво момиченце. Дълго се колебах дали да раждам секцио, но ме разубедиха моята акушерка и гинеколог, за което съм им благодарна. Казаха ми, че ако единственото, заради което си мисля за секцио е възрастта, няма смисъл да се колебая - да раждам нормално. Така и направих и не съжалявам. Но всеки сам решава за себе си.
Никакви по-специални изследвания не съм правила, защото живея в Шумен и тук не са толкова разпространени.
И исках да кажа, че такива като нас сега са много, а мисля да имам и още едно детенце(живот и здраве), така че горе главата... По нищо не се различавах от 20-годишните майчета...

# 61
  • Мнения: 397
ami az rodih na 30 po estestwen na4in, malko trudni4ko mi beshe, no wsi4ko si zaslujawashe. ne me pusnaha sekcio zaradi wazrastta, wapreki, 4e lekarjat posle kaza, 4e e mojelo i sekcio. kazaha mi, 4e po-wazrastnite jeni pri parwo rajdane  po-prodaljitelno wreme rajdat, no na men mi slojiha sistemi i ot momenta na slaganeto na sistemata do rajdaneto minaha 6 4asa. ina4e prodaljawalo po 12 4asa rajdaneto. ne se pritesnjawaj za wazrastta, ima jeni, koito rajdat na 40 godini za parwi pat. w rodilnia dom mi kazaha, 4e wse powe4e jeni nad 30 rajdat za 1-wi pat i to bezuslojnenia. jelaja leko rajdane i zdrawo i hubawo beb4e!

# 62
Хайде стига с тази възраст. Мине, не мине време и някоя бъдеща мама започва да се притеснява. За пореден път ще напиша за моето бебче с майка на 37години (първескиня) и татко на 57години. Как ви се струва? Не ми правиха никакви допълнителни изследвания, а бях правила аборт в 5месец преди две години. Много е важно да гледаш позитивно на живота и не се притеснявай за глупости. Лека бременост. thumbsup

# 63
  • Sofia
  • Мнения: 2 464
хей, на мен ми минават същите мисли като теб, поради същата причина, още повече че съм на 34г Simple Smile В никакъв случай не се чуствам възрастна, дори напротив имам чуството че още ми е рано за деца, но това е друга тема ....... Simple Smile Явно все пак на нашата възраст е обичайно да се обмисляш повече рисковите ситуации в живота Confused
В момента малко съм се успокоила, защото си направих първия скрининг за аномалии на бебето и нещата бяха добри.
Аз доста се страхувам да си правя "амиосинтеза" и си мисля че съм намерила начин да направя два други скрининги вместо нея. Ако резултатите от тези изледвания са добри мисля, да се откажа от "амиосинтеза" .
Та така, с нетърпени очаквам да си направя биохимичния скрининг, който дава около 70% отговор на въпроса за синдрома на Даун, а освен това можеш да си напривиш и скрининг на ехограф, който също преценяма този риск, мисля че доста добре и следи и за други аномалии.

# 64
  • Plovdiv->Toronto
  • Мнения: 1 361
Родих на 32, първо дете. Много лека бременност, без повръщане, ходех си на работа до края на седмия месец. Може би от този комплекс за възрастта четем прекалено много, притесняваме се без основание, подозираме най-лошото. И аз бях така. Изследванията обаче едно по едно идваха от хубави по-хубави, никакъв риск за синдром на Даун, спина бифида  и аненцефалия на скрининга, на ехографиите се виждаха гладки устни, значи няма цепната устна или небце, това е риска при пушещи родители, аз не ги бях спряла съвсем първия месец докато разбера и се притеснявах. Два крака, две ръце, десет пръстчета, мозък, сърце, работи... Като започне да се вижда ще се успокоиш. А може и още от сега. Раждането сваля доста години, чувствам се по-добре от когато бях на 27, а и на вид е така. Колкото за нормалното раждане, препоръчвам ти го. Не знаеш каква в биологичната възраст на тялото ти, никой не е казал че на 30 сухожилията и костите ти са се втвърдили, и така да е, до 36-тата седмица така ще се размекнеш че няма да повярваш. Мислех си че симфизата ми може да се отдели при рязко движение, така се беше раздалечила. Сега няма и следа от целия процес. Мажи се цялата с бадемово, кокосово, каквото решиш масло против стрии, още от ранните месеци. И се радвай по всякакъв начин на бременноста и на времето преди раждането, защото след това ... Няма време за нищо. Не се оплаквам де, има си други достойнства. Ще видиш... Wink
Успех и спри да се притесняваш, възрастта ти е идеална за бебе. Grinning

# 65
  • Мнения: 5 370
Цитат на: gulbenur
Привет и от мен!
Зарежи всички "лоши мисли" и си мисли само за най-хубавото, което ще ти се случи съвсем скоро!
Аз родих на 35 години първото си дете, януари месец тази година. Имах съвсем лека бременност, ама наистина - без гадене, наддадох само 8 кг и т.н., а бе песен.
Родих съвсем леко здраво момиченце. Дълго се колебах дали да раждам секцио, но ме разубедиха моята акушерка и гинеколог, за което съм им благодарна. Казаха ми, че ако единственото, заради което си мисля за секцио е възрастта, няма смисъл да се колебая - да раждам нормално. Така и направих и не съжалявам. Но всеки сам решава за себе си.
Никакви по-специални изследвания не съм правила, защото живея в Шумен и тук не са толкова разпространени.
И исках да кажа, че такива като нас сега са много, а мисля да имам и още едно детенце(живот и здраве), така че горе главата... По нищо не се различавах от 20-годишните майчета...



Хехех...ти знаеш ли ,че и мен ме "зарибяват с тази мисъл сега?Да съм си родяла бебо,да изчакам една година,и-пак наново Rolling Eyes Значи,не само на мен ми идват такива мисли,да е живот и здраве. Grinning

# 66
  • Мнения: 5 370
Цитат на: eli_c
Родих на 32, първо дете. Много лека бременност, без повръщане, ходех си на работа до края на седмия месец. Може би от този комплекс за възрастта четем прекалено много, притесняваме се без основание, подозираме най-лошото. И аз бях така. Изследванията обаче едно по едно идваха от хубави по-хубави, никакъв риск за синдром на Даун, спина бифида  и аненцефалия на скрининга, на ехографиите се виждаха гладки устни, значи няма цепната устна или небце, това е риска при пушещи родители, аз не ги бях спряла съвсем първия месец докато разбера и се притеснявах. Два крака, две ръце, десет пръстчета, мозък, сърце, работи... Като започне да се вижда ще се успокоиш. А може и още от сега. Раждането сваля доста години, чувствам се по-добре от когато бях на 27, а и на вид е така. Колкото за нормалното раждане, препоръчвам ти го. Не знаеш каква в биологичната възраст на тялото ти, никой не е казал че на 30 сухожилията и костите ти са се втвърдили, и така да е, до 36-тата седмица така ще се размекнеш че няма да повярваш. Мислех си че симфизата ми може да се отдели при рязко движение, така се беше раздалечила. Сега няма и следа от целия процес. Мажи се цялата с бадемово, кокосово, каквото решиш масло против стрии, още от ранните месеци. И се радвай по всякакъв начин на бременноста и на времето преди раждането, защото след това ... Няма време за нищо. Не се оплаквам де, има си други достойнства. Ще видиш... Wink
Успех и спри да се притесняваш, възрастта ти е идеална за бебе. Grinning



Благодаря,ели,мисля ,че аз сама почнах да се успокоявам,още повече ,че ми спряха лошите моменти от първите месеци.А понякога и това потенцира негативното мислене.

# 67
  • Мнения: 1 289
Здравей, все едно чета за себе си, защото моя случай беше същия. Забременях на 33, а родих първото си дете на 34 години. Няма да ти разправям колко се притеснявах дали всичко ще е на ред, но слава богу сме си О.К. Сега пиша с едно 6 месечно мрънкащо бебе в скута, защото страшно и се спи. Така че не се притеснявай, а се радвай на изживяването. Желаем ти успех с Ради.  Kiss
Не са ми правили тестове, освен стандартните. Доколкото знам генетични се правят след 35 години. Родих нормално и доста лесно, ако може да се каже че раждането е лесно нещо, но Ради беше дребничка.

# 68
  • Мнения: 5 370
Цитат на: Milena B.
Здравей, все едно чета за себе си, защото моя случай беше същия. Забременях на 33, а родих първото си дете на 34 години. Няма да ти разправям колко се притеснявах дали всичко ще е на ред, но слава богу сме си О.К. Сега пиша с едно 6 месечно мрънкащо бебе в скута, защото страшно и се спи. Така че не се притеснявай, а се радвай на изживяването. Желаем ти успех с Ради.  Kiss
Не са ми правили тестове, освен стандартните. Доколкото знам генетични се правят след 35 години. Родих нормално и доста лесно, ако може да се каже че раждането е лесно нещо, но Ради беше дребничка.



Благодаря за милите думи,Милена,да сте живи и здрави и двете....дано и на мен дойде ред да пиша с "мрънкащо в ръцете бебе"

# 69
  • Мнения: 4 406
neka vsi4ko mine leko i bezproblemno!!!
i sam sigurna, 4e si po- silna ot MADONA- tia rdi parvo dete dosta po- natatak vav vazrastta ot teb, ta tia s kakvo e pove4e ot gorda belgarska maika???

# 70
  • sofia
  • Мнения: 7 477
Цитат на: Coeur
А по въпроса за раждането?Имам предвид на тези години?Чувала съм,че нормалното раждане става доста по-трудно,защото костите са се повтвърдили ит.н.???


zdravey.
  neka te uspokoia.Az rodih predi 27 dni,normalno i bez nikakvi uslojnenia ,na 34 g. sam podchi..........Vtoro rajdane.S epiduralna upoyka ......
niamashe razlika s aprvoto( predi 11 g.)Kachih 15 kg.,bremennostta beshe kato parvata-ne ot nai-lekite,no sravnitelno leka...........

ne se izmachvay izlishno,i az imah razni pritesnenia za bebo sega,no vsichko e bilo naprazno!!!!!!

leka bremennost ti jelaia i si misli hubavi neshta.

Общи условия

Активация на акаунт