относно данък за автомобил

  • 6 620
  • 27
  •   1
Отговори
  • Мнения: 11
Здравейте,
Имам следния въпрос – кола, която се водеше на мое име е продадена преди 3 години, като продавачът разполагаше с пълномощно за тази цел. Незнайно защо обаче не е сметнал да ме уведоми овреме. Изкараха ми удостоверение от КАТ, където обаче не е упомената датата, от която аз не се водя собственик. Сега дължа данък за този автомобил за 3 години. Новите собственици са си плащали данъците, колата е със сменени номера. Та сега се чудя аз длъжна ли съм да плащам  данъците? Тези дни нямам време да отида до данъчното, за да проверя и затова моля ако някой е запознат как се процедира в такива случаи, да пише.

# 1
  • Мнения: 331
Автомобилът се отписва от данъчната служба при представяне на договор за покупко - продажба. Независимо кога става отписването, данък не се дължи от момента на продажбата.
Съветът ми е да намериш договора, с който е прехвърлен автомобилът, и с него да направиш отписването. Ще дължиш данък само до датата на продажбата.

# 2
  • Мнения: 11
За съжаления мисията е невъзможна да открия лицето, което бях упълномощила и да разполагам с въпросния договор. Но пък ми казаха, че е достатъчно удостоверението..., но мислех, че там ще фигурира датата на продажба. Явно ще трябва да намеря скоро време и да отида да проверя.
Благодаря

# 3
  • Мнения: 599
Аз разбрах, че колата не е продадена с договор за покупко-продажба, затова новият собственик я кара с пълномощно. Т.е. колата си се води на стария собственик и само добрата воля на новия да си ги плаща, може да те спаси от неплащането на данъци.
Кола винаги се продава с договор, защото не знаеш новия собственик на какви неприятности може да те натресе. При катастрофи и въобще престъпления с тази кола, винаги теб ще търсят, защото пълномощното е документ, че си съгласна Х да управлява твоят автомобил, а не че той вече не е твой.

# 4
  • при късмета
  • Мнения: 24 004
Кола не се отписва от данъчното, а от общината(местни данъци и такси), не е едно и също.
Договора ще ти трябва, също и удостоверението от КАТ.
Ако поне знаеш новия собственик и той си пази договора, може да опиташ да извадиш документ за сделката при нотариуса при който се е състояла.

# 5
  • Мнения: 599
Съветът ми е да намериш договора, с който е прехвърлен автомобилът, и с него да направиш отписването. Ще дължиш данък само до датата на продажбата.

Ако е имало договор за покупко-продажба, за какво е пълномощното тогава?

# 6
  • Мнения: 11
Съветът ми е да намериш договора, с който е прехвърлен автомобилът, и с него да направиш отписването. Ще дължиш данък само до датата на продажбата.

Ако е имало договор за покупко-продажба, за какво е пълномощното тогава?
Аз съм упълномощила лице, като има право и да я продава и той го е сторил.

Благодаря за отговорите, ще видя как ще се оправям с търсенето на договора...

# 7
  • Мнения: 599
Аз съм упълномощила лице, като има право и да я продава и той го е сторил.

Ами щом си упълномощила някой да продава твоя собственост, значи колата си е твоя и си дължиш данъци за нея. Какъв договор тогава имаш намерение да търсиш, като такъв не съществува?

# 8
  • Мнения: 9 990
Не...Тя е дала пълномощно на Х, за да продаде колата. Колата Е продадена. И вече не е собственост на авторката от онзи ден, на продажба. Въпросът е-къде е договора от сделката? Какво значи, че не е била уведомена? И пише, че новите собственици на тази кола са си плащали данъка, а в момента и търсят същите тези данъци И от нея-правилно ли съм разбрала казуса?

# 9
  • Мнения: 599
Аха Peace Ами тогава е трябвало да получи екземпляр от договора за покупко-продажбата и с него да си я отпише от данъчното. Иначе и да си плащат данъка, от нея винаги ще си го търсят. Такава е оправията българска. Ние едно време като купихме апартамент, стария собственик не го беше отписал от данъчното и въпреки, че ние си плащахме данъците на жилището, същата сума, за същия имот я искаха и от тях Tired

# 10
  • Мнения: 11
Да, пълномощника продава колата чрез договор за покупко-продажба. Но както писах по-горе не е сметнал да ме уведоми. Колата е с нови номера и данък върху нея се плаща. В данъчното обаче се води на мое име. От КАТ ми издадоха удостоверение и ми казаха, че то е достатъчно за пред данъчното, но там липсва датата, от която аз не се водя собственик. И затова се чудя сега аз трябва ли да плащам данък...
sunny day< точно това исках да знам, явно и аз ще трябва да плащам.

# 11
  • Мнения: 599
Ако намериш новите собственици и поискаш копие от договора и го представиш в данъчното ще те отпишат. По принцип не дължиш данък за колата, но специално трябва да им занесеш документ, нищо, че същата се води на друг собственик Peace

# 12
  • София
  • Мнения: 1 762
Ако на удостоверението от КАТ пише къде е адреса по регистрация на колата, можеш да отидеш в тяхната община и да вземеш документ, че тази кола е декларирана там и данък и се плаща от новите собственици  Peace Отиваш във вашата община, представяш им ги и готово. Аз лично съм имала такива тичаници от община в община. Не е лесно, мудни са, често неразбрани, но става  Peace

# 13
  • Варна
  • Мнения: 1 749
Здравейте,
Имам следния въпрос – кола, която се водеше на мое име е продадена преди 3 години, като продавачът разполагаше с пълномощно за тази цел. Незнайно защо обаче не е сметнал да ме уведоми овреме. Изкараха ми удостоверение от КАТ, където обаче не е упомената датата, от която аз не се водя собственик. Сега дължа данък за този автомобил за 3 години. Новите собственици са си плащали данъците, колата е със сменени номера. Та сега се чудя аз длъжна ли съм да плащам  данъците? Тези дни нямам време да отида до данъчното, за да проверя и затова моля ако някой е запознат как се процедира в такива случаи, да пише.

EEEEE може ли чак сега да я виждам тази тема ooooh!Абсолютно в същата ситуация съм и вече разбутах нещата!Понеже наскоро си купих нова кола,а най-голямата ми грешка бе това пълномощно #Cussing outТа аз по същия начин-колата продадена аз не знам,добре че имам познат в КАТ,прати ме на едно гише изкарах си документ  за това от коя до коя дата е била моя собственост.Моля те погледни добре на твоя лист за дати сигурна съм ,че трябва да имаш.Първоначално и аз не ги видях моите.Моя познат ми каза да направя копие на този документ  и него да дам в данъчното!Оригинала за теб,че ако забравят да я отпишат да не се налага пак да ходиш за нов в КАТ! Ходих и аз да проверя дължа ли нещо в данъчно и ми обявиха 924 лв за 3 год .данък newsm78Да ама не са познали от май 2008-до дек.2008 е била моя колата и имам бележка за платен данък за 2008!Започнах да и се пеня на тая и ми казаха,че след като я отпиша щяли да станат невалидни тези задължения!ОК.Аз не мога да си обясня защо институциите нямат връзка помежду си newsm78 Хем аз да плащам данък ,хем новия собственик си го е плащал #2gunfire

# 14
  • Мнения: 0
Трябвало е задължително да отпишеш колата от твое име... Сега трябва да платиш данъците, за да можеш да е отпишеш. наче данъците има давност от 3 години... независимо колко години са минали се плаща само за предходните 3

Общи условия

Активация на акаунт