134-то СОУ за първокласник?

  • 43 291
  • 198
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 81
Това за родителите нито е изпит, нито пък трябва да си криеш "отговорите".
Никой на нашата маса не е крил каквото и да е. Всичко си стоеше на масата докато обсъждахме, аз дори си дописвах няколко изречения, докато обсъждахме, понеже закъсняхме 5 мин. за "изпита" и дугите родители бяха започнали да пишат вече. НО забележете - цялата група деца в стаята ни чакаха да дойдем, те не бяха започнали с изпита, докато не пристигна и последното дете.
Попълнихме съвсем нормална анкетна карта, която с епопълва в много други училища и се предава заедно с документите за кандидатстване - в случая ня 134-то трябва да си я попълниш на място, докато детето е на изпита. Нормална анкетна карта с 4 въпроса!
Както вече споменах - бяхме закъснели с 5 мин. - чакаха ни на вратата - двама охранители + възпител, посрещнаха ни с усмивка и ни питаха дали сме имали някакъв проблем, със съвсем приятелски и загрижен тон, бях много впечатлена!  Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes


Както може да погледнете до "криеш отговорите" има усмихнато човече, "изпитът" е в кавички. В поста си ползвам правилната дума "анкета". Така че стига протестирахте ей така по принцип да се заяждате. Освен това изрично помолиха след обявения край никой да не дописва нищо. А това, че сте закъсняли и всички са Ви чакали и не са почвали без Вас, не знам като какъв вид плюс го изтъквате. Мислите, че на родителите им е било приятно?

Последна редакция: чт, 30 юни 2016, 17:00 от siskin

# 121
  • София
  • Мнения: 17 591

изобщо не искам да се намесвам в спора, още повече, че "изпитът" изобщо не е за знания - не е и бил замислен като такъв - замислен е като психологическа оценка. Няма как да се обявят резултатите от подобен тип оценяване.
Колкото до извънкласни занимания - има и такива, не ги помня всичките, някои са безплатни, някои са платени (цените вървяха горе-долу като цените за допълнителните занимания в ДГ).

умишлено е измислен така, точно за да няма прозрачност.


Всъщност не, замислен е така за да се спре, в максимална степен, агресията в училище - още. така да се каже, преди входа. Мисля (но не съм си правила труда да проверявам подробно, просто познавам една от психоложките от предни - доста предни - години... и не, не ми е било от полза, аз съм с еврейски произход, просто съвпадение, че това събеседване е било въведено още по времето на доста по-малките набори) - поради особения характер на училището и възможността за сериозни  (целенасочени) изстъпления от омраза... и т.н. Което не означава, че при сегашните големи набори децата, които не са приети, са агресивни или страдащи от дефицит на вниманието. Така или иначе подборът е доста субективен когато децата, отговарящи на условията - спокойни, уравновесени и т.н. - са много. Нямам идея как се прави, но при всяко положение няма как да се оповестят резултатите.


Всичко това няма смисъл. Какво очаквате да видят психолозите за 25 мин, докато децата гледат задачките и решават? Мислите, че децата "не с произход" знаят, че другите са "с произход" и с предимство и очаквате да реагират агресивно ли? Чисто субективен подбор, не доста. Особено при този голям набор. Аз не оспорвам резултатите на приетите деца. Тезата ми е, че децата, отговарящи на "изискванията" им са повече от местата. Логичният въпрос е как прецениха кои от тези, които са се справили ще влязат и кои не? И щом се провежда изпит при който "няма как да се оповестят резултатите", то не мислите ли, че този изпит или не струва или е умишлено така сътворен. Представете си ситуация - детето Ви кандидатства след време след 7-и клас. Виждате едни приети деца. Без да Ви дадат информация за всички кандидаствали - без списък с резултатие, каква оценка има и т.н. Представете си кандидаствате за работа без ясно зададени критерии и публикувани резултати. Наистина съм изумена, че не Ви прави впечатление огромната корупционна дупка, оставена там. Срещнах се с много важен човек от това училище. Познавам го по една или друга причина. Взе входящия номер на документите. Обясни ми всичките "пукнатини", как се описват резултатите, как първо се прави списъкът с приетите, после се описват досиетата на "неприетите". Да, разбира се, има и случайно постъпили умничета, представили се добре и приети по случайност. Радвам се. Но моето дете не е случайност. И това, на което ще го науча е чест и достойнство. Благодарих на господина за готовността за съдействие. Помолих го да не ни съдейства и да остави това "уговорено" място за други. Това е моят принцип. Нямам намерение децата ми да учат при това ръководство и при тези хора. При тези, които са подготвили предучилищната група, а не са приели готвените от тях деца! Явно не са ги научили на нищо! Втори път корупционна схема - веднъж за предучилищна, веднъж за първи клас. Браво, поздравления. При най-добрите сте.


Не съм питала как е протекло събеседването тази година, Преди 2 години психолог беше със сина ми докато е решавал "задачите" и е разговарял с него... по най-разнообразни "обичайни" въпроси.  А мен ме питаха дали детето знае, че в това училище се учи в мултиетническа среда, за търпение, търпимост, толерантност и бля-бля - моята реакция беше, че на 7 изобщо не знае какво е то "етнос" и и понятие си няма, че едно от добрите му приятелчета в ДГ всъщност е от съвсем различен етнос - турски, а друго е от цигански произход. Не прави разлика все още (тогава), понеже никой не си е направил труда да му обясни, че такава съществува.
Но събеседването си беше тъкмо от психолози и тъкмо с цел психологическа оценка.

# 122
  • Мнения: 81
В руското учат деца от смесени бракове. В 18-о има и китайчета, и япончета, и корейчета, на които видимо им личи, че не са българчета. Никой не си позволява да разпитва децата за такива неща. Така че подобни въплоси за расова дискриминация има само в 134-о. В групата на дъщеря ми имаше момиченце с дръпнати очи, говорещо на руски. С нея бяха най-добри приятелки-навсякъде заедно, ски, зелено училище, в градината, на танците и т.н.  Както Вие казвате никога не са хрумвали идеите за етноса. Така че "изстъпленията на омраза" са само в нечии болни мозъци. Не Ви ли е малко неудобно да ги приписвате на 6-7 годишни деца, под предлог, че ги проверяват за агресивност.

Последна редакция: нд, 03 юли 2016, 10:29 от siskin

# 123
  • София
  • Мнения: 17 591

Не, никак не ми е неудобно.
По ред причини, започвайки с това, че нищо на никого не приписвам и завършвайки с това, че училището явно не е градина... и да, в това училище - въпреки "решетката" - е имало обиди от типа на "еди-кой-си е циганин" (въпросното дете е мургаво - и не е циганче. но това няма никакво значение, нали? ) Именно от страна на 7 годишно - при това, забележете, момиче.Така че... някои не знаят какво е това етнос, да. Но има и такива, които омразата са я приемали заедно с майчиното мляко. Уви. Не съм в някакъв истеричен възторг от това училище, но струва ми се, нивото на училищна агресия е по-ниско в сравнение с другите, които ми бяха достъпни - и това наклони везните.

# 124
  • Мнения: 81

Не, никак не ми е неудобно.
По ред причини, започвайки с това, че нищо на никого не приписвам и завършвайки с това, че училището явно не е градина... и да, в това училище - въпреки "решетката" - е имало обиди от типа на "еди-кой-си е циганин" (въпросното дете е мургаво - и не е циганче. но това няма никакво значение, нали? ) Именно от страна на 7 годишно - при това, забележете, момиче.Така че... някои не знаят какво е това етнос, да. Но има и такива, които омразата са я приемали заедно с майчиното мляко. Уви. Не съм в някакъв истеричен възторг от това училище, но струва ми се, нивото на училищна агресия е по-ниско в сравнение с другите, които ми бяха достъпни - и това наклони везните.

[/quote

Надявамм се не считате, че всички неприети деца след магическия психотест и анкета с разговор (по време на които никой родител не би признал даже и да е расист)са достатъчни за отсяване Wink)) както и да е, сигналите, които получих от/за това училище буквално ме отвратиха. Хората са различни и изборът за първолачето естествено също е индивидуален. Пожелавам успешна учебна година на всички, здраве и успехи, без значение къде учат. Убедена съм, че странни изстъпления се случват, но вина за това нямат децата. Да не забравяме, че живеем във високо информирано ежедневие, медии, странни детски филми, изолация от едни фактори може разбира се да помогне, но опазване в капсула вероятно и ще навреди. Пожелавам на всички родител перфектен усет за доброто и злото- толкова перфектен, че балансирането между тези "крайности" децата да овладеят с лекота.

# 125
  • София
  • Мнения: 17 591

Не, разбира се, що за глупост!? По никой начин не ми е и хрумвало подобно нещо - само обясних защо не може да се оповестяват резултатите от събеседването...

# 126
  • Мнения: 385
Някой родител на второкласник, случайно да пази списък с необходимите неща за първи клас, който дават учителките? Предпочитам юли-август да купя всичко, вместо в лудницата през септември да ходя, след родителската среща. Ако някой може да ми прати снимка, или списък от госпожите, ще съм му много благодарна  Hug

# 127
  • Мнения: 385
Създадох група във FB за 1В клас, който е от него и желае да се включи, моля да заповяда - имам списък на децата от класа. Моля не се притеснявайте,че ще бъдете питани за името на вашия първокласник, това е с цел по-голяма сигурност в групата!  Hug
Скрит текст:

# 128
# 129
# 130
  • Мнения: 1 380
Госпожата иска да каже, че гроздето е кисело ... т.е това училище е доста назад при ВО за 7-ми клас.
Както се вижда обаче, има сигурно 1-2 държавни ... всички останали са частни.

Какъв е изводът, siskin ?

# 131
  • Мнения: 81
Госпожата иска да каже, че гроздето е кисело ... т.е това училище е доста назад при ВО за 7-ми клас.
Както се вижда обаче, има сигурно 1-2 държавни ... всички останали са частни.

Какъв е изводът, siskin ?

Не, не исках да кажа това. Публикувам го на всички теми само за информация (защото така съм решила) и не е забранено. Но като ми обърнахте внимание - далеч не са 1-2 (за София) държавните преди 134-o, а са над 10.
Всеки випуск е различен. А това е статистика и всеки може да си прави изводите сам.
Ето още статистика:
http://www.danybon.com/obrazovanie/top-20-durjavni-obstinski-uch … -sofia-2012-2016/

Последна редакция: чт, 20 окт 2016, 13:38 от siskin

# 132
  • Мнения: 112
Госпожата иска да каже, че гроздето е кисело ... т.е това училище е доста назад при ВО за 7-ми клас.
Както се вижда обаче, има сигурно 1-2 държавни ... всички останали са частни.

Какъв е изводът, siskin ?

Не, не исках да кажа това. Публикувам го на всички теми само за информация (защото така съм решила) и не е забранено. Но като ми обърнахте внимание - далеч не са 1-2 (за София) държавните преди 134-o, а са над 10.
Всеки випуск е различен. А това е статистика и всеки може да си прави изводите сам.
Ето още статистика:
http://www.danybon.com/obrazovanie/top-20-durjavni-obstinski-uch … -sofia-2012-2016/
Учудих се защо в тема за 1 клас се пуска този линк. Не е ли по-подходяща класацията за матурите в 4 клас /или там нещо не ни харесва/? Върнах се да прочета последните 1-2 страници и си отговорих на въпроса. Извинете,че не го направих вчера ...

# 133
  • Мнения: 81
Госпожата иска да каже, че гроздето е кисело ... т.е това училище е доста назад при ВО за 7-ми клас.
Както се вижда обаче, има сигурно 1-2 държавни ... всички останали са частни.

Какъв е изводът, siskin ?

Не, не исках да кажа това. Публикувам го на всички теми само за информация (защото така съм решила) и не е забранено. Но като ми обърнахте внимание - далеч не са 1-2 (за София) държавните преди 134-o, а са над 10.
Всеки випуск е различен. А това е статистика и всеки може да си прави изводите сам.
Ето още статистика:
http://www.danybon.com/obrazovanie/top-20-durjavni-obstinski-uch … -sofia-2012-2016/
Учудих се защо в тема за 1 клас се пуска този линк. Не е ли по-подходяща класацията за матурите в 4 клас /или там нещо не ни харесва/? Върнах се да прочета последните 1-2 страници и си отговорих на въпроса. Извинете,че не го направих вчера ...
Публикувайте които искате резултати от НВО. Видях и от 4-и клас, но същите деца от НВО след 4-и клас са се явили и на НВО след 7-и, така че ... не знам какво точно потвърждавате с поста си. След 4-и клас случаите на кандидатстващи деца са единици, а и както знаем основното образование се завършва в 7-и клас. А и по-горе споделих, че випуските са различни. Има и данните за няколко последователни години 2012-2016, които не съм написала аз Wink , т.е. данните са предоставени от Министерство на образованието, както е описано в статията и числените стойности говорят достатъчно добре. Това беше основната причина да публикувам линка, за да се види обичайното местоположение на училищата в класациите. Втората причина да постна линка е коментарът, че всички училища преди 134-о са частни и само 1, 2 не били частни.

Последна редакция: чт, 20 окт 2016, 15:46 от siskin

# 134
  • София
  • Мнения: 17 591

Уф, леко досадно ми става да влизам в темата, само за да видя, че има постове, нямащи никакво отношение към първокласниците там... Моля, въздържайте се.

Общи условия

Активация на акаунт