Сол и захар в пюретата

  • 3 625
  • 7
  •   1
Отговори
  • където мечтите се сбъдват
  • Мнения: 790
Захранвам с вашите продукти.Доволна съм до тук.Сега ми предстои въвеждане на месо,но забелязах,че в месните пюрета се съдържа сол.Това малко ме озадачи,защото до колкото съм чувала не е препоръчително храната да се соли до годинката.А,също и някои от плодовите пюрета имат захар.С каква цел добавяте сол и захар в пюретата?

# 1
  • Мнения: 671
Здравейте stefanel,

Има закон за поставяне на солта в детските храни.
Вие откъде получихте информация, че до една годишна възраст детето не трябва да приема сол.
Електролитите - натрий и хлор в солта в определените за възрастта количества са изключително важни за осмотичното равновесие между клетките и междуклетъчните пространства, за предаване на нервния импулс и т.н. Ето защо храните стриктно трябва да отговарят на EU директива за основно хранене (2006/125), която регламентира максимално количество  Натрий/100g продукт
От 4 до 8 месец, не трябва да се съдържа сол в храните, тъй като суровините съдържат минимални количества сол, която удовлетворяват нуждите на организма.
От 8 до 12 месец допустимата норма е натрий < 120 mg/100 g. т.е с ниско съдържание на сол.
От 12 до 15 месец е натрий < 150 mg/100 g. т.е с намалено съдържание на сол
Над 15 месец е вече 200 mg Натрий/100g продукт или за ориентир (= 0,5 g сол /100g продукт).
HiPP използва единствено йодирана сол в менютата за по-големи деца над 8 месец, според тези изисквания.
Добавена захар в стартиращите плодови пюрета не се съдържа, освен в случаите когато се използват плодове съдържащи повече натурални киселини - много малко пюрета. Малко захар се поставя, за да се неутрализира тази киселинност, тъй като тя дразни лигавицата на храносмилателния тракт и разрушават емайла на зъбките, ако има такива. Ето защо имаме препоръка, в началото сокчетата например да се въвеждат разредени с малко вода.



# 2
  • където мечтите се сбъдват
  • Мнения: 790
Благодаря за отговора   bouquet Солта в такъв случай не ме притеснява,защото смятам да дам месно пюре за първи път при навършени 8 месеца,плодовите пюрета,обаче,които съдържат добавена захар смятам да избягвам  Peace

# 3
  • Мнения: 13
Здравейте stefanel,

Има закон за поставяне на солта в детските храни.
Вие откъде получихте информация, че до една годишна възраст детето не трябва да приема сол.
Електролитите - натрий и хлор в солта в определените за възрастта количества са изключително важни за осмотичното равновесие между клетките и междуклетъчните пространства, за предаване на нервния импулс и т.н. Ето защо храните стриктно трябва да отговарят на EU директива за основно хранене (2006/125), която регламентира максимално количество  Натрий/100g продукт
От 4 до 8 месец, не трябва да се съдържа сол в храните, тъй като суровините съдържат минимални количества сол, която удовлетворяват нуждите на организма.
От 8 до 12 месец допустимата норма е натрий < 120 mg/100 g. т.е с ниско съдържание на сол.
От 12 до 15 месец е натрий < 150 mg/100 g. т.е с намалено съдържание на сол
Над 15 месец е вече 200 mg Натрий/100g продукт или за ориентир (= 0,5 g сол /100g продукт).
HiPP използва единствено йодирана сол в менютата за по-големи деца над 8 месец, според тези изисквания.
Добавена захар в стартиращите плодови пюрета не се съдържа, освен в случаите когато се използват плодове съдържащи повече натурални киселини - много малко пюрета. Малко захар се поставя, за да се неутрализира тази киселинност, тъй като тя дразни лигавицата на храносмилателния тракт и разрушават емайла на зъбките, ако има такива. Ето защо имаме препоръка, в началото сокчетата например да се въвеждат разредени с малко вода.



Месото само по себе си съдържа достатъчно натрии за да има необходимост от добавяне на допълнително количество сол. Така че не препоръчвам никакво добавяне на сол в храната на детето! А колкото до захърта съм на същото мнение. Плодовете съдържат достатъчно плодова захар и в никакъв случай тя няма да неутрализира вредния ефект на киселото върху зъбите, на против.Съветът ми е да се изплакне устата с водичка след приемане на по- кисели плодове. Прекомерната консумация на захар води до промени в рН на кръвта- тя става по- кисела. Не свиквайте децата си да консумират мн. сладко. И млякото съдържа естествена млечна захар, и плодовете, така че вие си преценете.

# 4
  • Мнения: 671
Здравейте Лоринка,

В храните, които детето приема до 8 месец наистина има достатъчно електролити за възрастта, които задоволяват неговите нужди. След 8 месец, само храната е абсолютно недостатъчна за поддържане на необходимото количество натрий, калий и хлор. Важността им се изразява в поддържане на водно електролитния баланс между клетките, предаване на нервния импулс, функционирането на мускулите. Те поддържат пропускливостта на клетъчните мембрани т.е контролират киселинността на кръвта и течностите в организма.
Обръщаме внимание, че сол и захар се поставят според европейските законови изисквания. Те се определят от научната общност в Европа за най-добро развитие в тази възраст.
Голяма част от плодовите пюрета са без добавена захар. Единствено в няколко рецептури се съдържа захар в много малко количество, така че да се неутрализира киселинността на плодовете, която не само вреди на зъбките, но и дразни лигавиците на храносмилателния тракт. Това води до лошо храносмилане, неизлъчване на множество ензими, отговорни за разграждането и усвояването на храната. Все пак предлагаме достатъчен избор на плодови пюрета без захар. Нека всеки родител сам да прецени.

# 5
  • Мнения: 13
 Благодаря за информацията. Действително децата се нуждаят както всички от натрий, калий и хлор, и др.за поддържане на електролитното си равновесие, а в това число и обезводнените, деца с диария, повръщане,   и болните от муковисцидоза които губят повече натрии. Но аз  и до днес не добавям никаква сол в храната на детето ми предвид ,че то така или иначе се натъква и на индустриални храни- пици, сандвичи, вафли, и.т.н за които знаем, че съдържат соли , захар, и.т.н.

# 6
  • Мнения: 671
Здравейте отново,

Т.е доколкото разбираме вие съветвате родителите да избягват храненето да е с добавена сол, тъй като давате на детето си достатъчно сол и захар с всички готови вредни храни, като снаксове, солети, пици.... Защо не ограничите вафлите и пиците, вместо да ограничавате полезната храна с малко сол, толкова, колкото е необходима за дете на съответната възраст?
По-скоро родителите трябва да се стремят да дават всякакви десерти, пици, снаксове и солети в по-малки количества, тъй като солта и захарта в тях са най-малкия проблем, а не да разчитат да компенсират с качествена храна - може и домашна, която да е без сол. В този случай най-вероятно ще се стигне до крайности, като детето да обожава овкусените вредни храни и да не желаят по никакъв начин полезната неовкусена храна, която им се предлага. Солта трябва да се избягва в големи количества, но тя трябва да се предлага в малки количества след 8 месец с питателната и полезна храна, независимо дали е сготвена от вас или е пюре за възрастта. Така ще отгледаме здрави деца.

Последна редакция: пн, 22 юли 2013, 16:44 от HiPP

# 7
  • Мнения: 13
 Не ме разбрахте правилно. Далеч от мен мисълта да съветвам такава храна, но тя така или иначе, и то против всички норми за правилно хранене,  се продава около училищата. Не мога да съм винаги с детето си и да контролирам какво яде, и тъй като почти всяко дете на училище посяга към тази вредна храна, или някое друго дете носейки сандвич или пица може да реши да сподели яденето си с друго дете, аз правя всичко възможно моето дете да се храни правилно, и безсолно в къщи. Защото зная, че така или иначе все някък то си набавя по някоя друга вредна храна. Това исках да кажа. Колкото до овкусяването на храната, то става с подправки като магданоз или чубрица. Млякото, сиренето, изварата, месото съдържат сол без ние да добавяме допълнително, така че например пилешка супа с малко натрошено сирене съвсем не се нуждае от допълнително осоляване!. Усетът на сол е въпрос навик. Аз така подхождам, детето ми е здраво. Всеки да подхожда както намери за добре.

Последна редакция: пн, 22 юли 2013, 18:06 от Лоринка

Общи условия

Активация на акаунт