Морски свинчета (тема 4)

  • 97 092
  • 1 291
  •   1
Отговори
# 1 275
  • Мнения: 2 980
Нуга, много е сладък, дано си намери дом, но не смея, нашият е свикнал сам и не знам как ще му понесе събирането с друго сега / вече е на 1 г. и 2 м./
Да попитам, понеже напоследък само ровичка и подбира от смеските, му купих една пакетирана храна, италианска по препоръка от Зоомагазин, сега я отворих и гледам, че има леща вътре, а аз май четох някъде, че не бива да ядат леща, нали? А и по етикет и по описание си е за морски свинчета. Освен да му махна зрънцата леща, не знам? newsm78

# 1 276
  • Варна
  • Мнения: 18
Хексилина, клетката наистина е страхотна! Аз съм решила да правя клетка за нашето свинче, вместо да купувам. Тъкмо се чудех какво да постеля - и ето те теб със страхотната идея за балатума.  Hug  Само остана да измисля решетките отпред.

Аз не съм писала, че ще се местим и е малко лудница. Иначе Ади си е добре, яде, цвика за ядене, пак яде и така. Купих ѝ някаква храна от dm с цветенца, без зърнени култури, но тя изобщо не се впечатли.  Thinking

Mira_p, някъде по-назад из темите някой беше писал, че морското му свинче, милото,  е починало от зърно леща в храната. Май доста ще трябва да я ровичкаш, за да махнеш лещата, или направо да купиш друг вид. Аз всеки път чопля храната за подобни "изненади"  Tired

# 1 277
  • Мнения: 5 001
Поръчах клетка, двуетажна. Цяла събота и неделя умувах, гледах клипчета, снимки, четох чужди форуми. Crazy Обмислих и аз да си направя наша, обаче толкова удобна, с изтеглящи се корита и лесна за почистване, няма да успея да измисля. Само се надявам да не се окаже неподходяща, иначе имам идеи за обезопасяване на стълбата, ако се наложи. Обаче ще има да си я почакам - доставката ще е месец, месец и половина. Другата я имаха в наличност в един български зоомагазин и щеше да е тук за няколко дни, но двуетажната ми хареса много.

# 1 278
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Очакваме снимки на свинчо в новия му дом след месец. Ако искаш публикувай линк, от къде си я поръчала, за да се ориентираме за цени и други параметри /ти направи доста обширно проучване/. Не мисля, че ще се счете за реклама, а просто, ако някой се интересува може да му помогне с избора.

# 1 279
  • Мнения: 5 001
Ще кача снимки непременно. На който му е интересно за клетката - в скрит текст, защото ще съдържа и имена на магазини. Ако модератор прецени, може да махне имената, но не целя реклама.
Скрит текст:
Свързах се с повечето онлайн зоомагазини в България с молба за оферта за едноетажна и двуетажна клетка. Цените с доставка гравитираха около 250-350 лв  за едноетажна и 550 - 688 за двуетажна. От къде идваше разликата, не зная. От зоомагазин.еу нещо не се бяхме разбрали и ми бяха доставили едноетажната клетка, въпреки че аз само исках оферта и дори не бях оставила капаро. Затова в момента я имат налична на уеб сайта си за 288 лв. Най-ниска цена и за двете клетки ми предложиха от Зоомакс, от където и поръчах. Надявам се всичко да е наред с поръчката в крайна сметка. Собственикът беше любезен и по моя молба качи самата клетка за кратко като артикул в онлайн магазина, за да мога да я поръчам и по този начин да се ползвам със Закона за защита на потребителите. Поискаха капаро от 275 лв и доставката ще отнеме вероятно около месец, но за застраховка казаха до края на годината. Втори ден обаче чакам банковите им данни да им преведа капарото. Подобна двуетажна клетка, но малко по-тясна, 108/60/103 см има в zooplus на промоционална цена от 389 лв. Колебаех се доста, но в крайна сметка реших да взема по-голямата.

Предпочетох да купя клетка, а не да правя, понеже добитъкът вкъщи гризе всичко и каквото и да сложа над дървото - балатум, постелка - ще бъде изядено. А директно талаш няма да стане, ще се напои дървото и омирише. Тази клетка изглежда супер добре измислена, етажите вътре имат пластмасови корита, които се изтеглят навън за лесно почистване. Ако някой има интерес към покупка на същата клетка, ето клипчета, в които я има, оттам аз добих представа кое как става, защото снимките не са много информативни.






# 1 280
  • Мнения: 13
Макарон,мисля,че ще му бъде тясна нищо,че е на два етажа те са малко тесни.Но все пак решението е твое.

# 1 281
  • Мнения: 5 001
Макарон,мисля,че ще му бъде тясна нищо,че е на два етажа те са малко тесни.Но все пак решението е твое.
Надявам се да не си права, защото клетката е вече поръчана.

Предвид че това е една от най-големите клетки на пазара изобщо /130 на 70 са външните размери на всеки от етажите/, стана ми интересно твоето свинче в каква клетка го гледаш? Сама ли я прави/проектира, или от някъде я купи?  Какъв е размерът?

# 1 282
  • Мнения: 13
Когато купувах свинчето  купих клетката от магазина и е 60 см , но при положение, че е вътре само през ноща дълго време е извън клетката и мисля ,че е достатачно. За сега му е добре по на там ще видим.

Последна редакция: нд, 18 окт 2015, 15:32 от BOBY_NORA

# 1 283
  • Мнения: 13
Макарон,мисля,че ще му бъде тясна нищо,че е на два етажа те са малко тесни.Но все пак решението е твое.
Надявам се да не си права, защото клетката е вече поръчана.

Предвид че това е една от най-големите клетки на пазара изобщо /130 на 70 са външните размери на всеки от етажите/, стана ми интересно твоето свинче в каква клетка го гледаш? Сама ли я прави/проектира, или от някъде я купи?  Какъв е размерът?
А и можеби само на снимката е така. #Crazy

# 1 284
  • Мнения: 1
Здравейте 😊 Моята свинка е член на нашето семейство от почти година.Всички много и се радваме, но сме забелязали, че тя не ни се радва 😂 Не и харесва като я галим и искам да попитам това нормално ли е... Има ли определен начин за галене на морски свинчета или на нашата нещо не и е наред 😂 Всеки път като я помилваме почва да църка и да се дърпа.. Кажете какво да правим 😊

# 1 285
  • Мнения: 8
Искам да попитам шумят ли морските свинчета

# 1 286
  • Мнения: 35 950
нова тема?

# 1 287
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Искам да попитам шумят ли морските свинчета

Да,шумни са.Когато са гладни писукат доста силно,на мен ми се падна добричко и писука едва след като стана от сън,но майка ми твърди,че когато изляза и ме няма по-дълго време то започва да писука и се успокоява едва след като се прибера.

# 1 288
  • Мнения: 2 980
Здравейте 😊 Моята свинка е член на нашето семейство от почти година.Всички много и се радваме, но сме забелязали, че тя не ни се радва 😂 Не и харесва като я галим и искам да попитам това нормално ли е... Има ли определен начин за галене на морски свинчета или на нашата нещо не и е наред 😂 Всеки път като я помилваме почва да църка и да се дърпа.. Кажете какво да правим 😊
И нашето прасенце е така. Като цяло май свинчетата не обичат да ги гушкат, страх ги е.
А според мен не са много шумни, това в сравнение с куче в къщата, но като са гладни писукат, нашият обаче също чака първо да се размърдаме и тогава си иска храна.

# 1 289
  • Мнения: 5 001
Здравейте 😊 Моята свинка е член на нашето семейство от почти година.Всички много и се радваме, но сме забелязали, че тя не ни се радва 😂 Не и харесва като я галим и искам да попитам това нормално ли е... Има ли определен начин за галене на морски свинчета или на нашата нещо не и е наред 😂 Всеки път като я помилваме почва да църка и да се дърпа.. Кажете какво да правим 😊
Какво е свинчето, гладкосместо или с розетки? Гладкосоместите се галят в посока на растеж на косъма, т.е. от носа назад. Розетките - зависи от растежа на косъма. Понякога се дразнят да ги пипаш с цяла ръка по главата - тогава рязко вдигат нос. Моите винаги са обичали да ги погаля по вратлето отгоре, близо до плешивинките зад ушите. Настоящото се размазва от кеф, като го галя с един пръст започвайки зад едното ухо, към бузката, шията и свърша зад другото ухо. Застава до мен и започва да само да се върти и да показва къде иска да го почеша, но той е май с котешка душа в тяло на свинче.

Според мен, за да свикне свинчето, хората около него трябва да имат две неща предвид: 1 - морските свинчета ги ловуват хищници и те често се чувстват застрашени и беззащитни и 2 - пътят към сърцето на морското свинче минава през стомаха. С морското свинче трябва да сме внимателни, без резки движения, шумове. На моето се приближавам бавно, без да размахвам коса или ръце, говоря тихичко. Протягам ръка в клетката, то ме подушва, разбира, че съм аз. Тук много помага, ако имам нещо вкусничко в ръката Simple Smile Чак след това посягам да го взема, продължавайки да говоря тихичко.

Морското свинче може да не е в настроение точно в този момент за гушкане, оставям го да отиде в къщичката си. Къщичката му е неприкосновена, не го вадя оттам насилствено, затова и той се чувства сигурен там. Много стопани тук казват, че морското свинче не се отпуска с тях, ако има къща, криело се там. Моите наблюдения са обратните - ако морското свинче знае, че има къде да избяга, ако се почувства застрашено, много по-смело и с желание интерактира с нас. Сега се е научил като му кажа "Ела, храничка", той се качва на покрива на къщата и оттам го взимам. Знае, че ще получи нещо вкусно.

Друго - морските свинчета си подремват 10-15 минути след храна. Опитай да му дадеш храна вечерта и след малко да го погушкаш на приглушена светлина, тихо място и с малко зеленчуче за подкуп. Съмнявам се, че ще устои. Първият ми свин беше голямо диване, не даваше да го пипам, подскачаше. Майка ми тогава го опитоми, като издаде заповед, че зеленчуци се ядат само, когато той е гушнат при нас, в клетката имаше само сено. Като разбра, че при гушкане получава галене и вкусотия, набързо свикна и писукаше всеки път, когато се прибирахме.

За шума - зависи от свинчето. Чувала съм, че розетестите морски свинчета са по-шумни, но нямам достатъчно богати наблюдения, че да потвърдя или отрека. Имала съм две шумни свинчета, гладкокосместо и розета, и едно тихичко късокосместо. Eто инфо за звуците, които издават: http://jackiesguineapiggies.com/guineapigsounds.html Моето чирика, когато се прибера от работа и когато мисли, че трябва да му се даде нещо вкусно. И най-шумното морско свинче може спокойно да се гледа в апартамент и съседите нищо няма да чуват. Ако живее в стая, в която някой спи, то трябва да сте подготвени на шумулкане, хрускане и т.н. през нощта, защото морските свинчета ядат често малки порции.

Едит - авторката на темата пише ли още? Ако не, да пусна ли нова тема?

Общи условия

Активация на акаунт