Университети в Германия и в други държави с немски език

  • 109 711
  • 725
  •   1
Отговори
# 330
  • Мнения: 1 064
Щутгарт, архитектура  Grinning

Я, значи сме колежки  Laughing Laughing Laughing Надявам се да разкажеш подробности   Hug
Ако трябва в строителна фирма, ок, ще намерим, това ми се вижда по-лесно от архитектурно бюро. Но засега искам да разбера дали архитектурата е за нас. Дъщеря ми е добра по математика, но не и блестяща. Ако има прекалено много "инженерство", няма да е за нея, предполагам.

# 331
  • Мнения: 3 410
Трябва да се пита университета - на нас ни искаха стажа да е разбит по модули и това да е ясно описано.

Вие в икономическа специалност ли бяхте? Има ли някакъв типов формуляр?
То да питам в университета, но като не сме го избрали...  ooooh!


Дъщерята учи Застраховане и и искаха 6 месеца стаж, като по 1 месец - счетоводство, ГО, дом имущество и тн, да обиколи всички видове отдели. След това като я приеха, преди обаче да се запише имаше събеседване с професора, който отговаря за тяхната специалност. Все пак е добре стажа да не е фиктивен.

# 332
  • Мнения: 1 064
6 месеца е много сериозен стаж, а за месец във всеки отдел би следвало да се научи доста. Не знам как може да се уреди такъв реален стаж  newsm78
Четох някъде, че в областта на строителството ученето в строителен техникум се счита за стаж и хората си го имат по даденост... Може би и с другите професионални гимназии да е така.

# 333
  • Мнения: 3 410
6 месеца е много сериозен стаж, а за месец във всеки отдел би следвало да се научи доста. Не знам как може да се уреди такъв реален стаж  newsm78
Четох някъде, че в областта на строителството ученето в строителен техникум се счита за стаж и хората си го имат по даденост... Може би и с другите професионални гимназии да е така.
Този стаж тя го кара през летата още след 9 клас - за 3 г всеки юли и август беше на стаж в Евроинс при това по наше настояване - без да и заплащат Mr. Green

# 334
  • София
  • Мнения: 1 364
Аз не съм сигурна дали тези 6 месеца трябва да станат преди започване на следването или за целия период на бакалавър.
Знам със сигурност за KIT /стр. инженерство/, че стажа е 2 месеца трябва да стане в рамките на следването, може да се прави на части, но всеки един не може да по къс от 2 седмици. Възможно е за други специалности и университети  да друго.
 B l a n k a, архитектите не учат математика, има  физика напр. , но чиста математика както в инженерните специалности - не.

# 335
  • Мнения: 3 410
Нашият стаж трябваше да е изцяло преди кандидатстването Peace
След Бакалавър, беше 3 месеца на стаж в Алианц в Кьолн и там си написа бакалавърската дипломна работа - темата си я избра тя и съобразно темата си намери фирма/естествено кандидатства, ходи на интервю с шефката/ в която да си кара стажа и да пише дипломната работа. Наистина си е трудничко, въпреки че моята най-често ми спестява подробности за трудностите, които е срещнала.

# 336
  • София
  • Мнения: 13 044
Blanka, затова университетите са за предпочитане пред шулетата - имат много по-малко изисквания и по отношение на изпити, и по отношение на стаж. В Хамбургския университет искаха 1 или 2 месеца стаж, без особени претенции точно какво в строителството е работила и бележката трябваше да се представи до есента на втори курс. Като чета за желанията ви, все си мисля, че HCU Хамбург е вашето място. Може би единственото, което бих направила е да запиша студентката един семестър да учи само език към университета (беше към друг университет, но такива училища са само едни в града). Ние опитахме на място, но бяхме изпуснали всички срокове. По този начин ще свикне на диалекта им, ще се впише донякъде в обстановката и постъпвайки в университета, няма да е така шокиращо. Колкото до изолацията, за която писах, зависи както от характера на детето, така и на колегите, на които ще попадне. Дори и да са само германци, не всички са "дръпнати".  Wink

Мами21, последният отговор, който получихме беше от Щутгард.  Laughing  Дойде 1-2 седмици след Хамбург. Сигурна съм, че дъщеря ти е приета.

# 337
  • София
  • Мнения: 1 364
 Тaня67, благодаря за подкрепата. От твоите уста в Божите уши  Hug
Беше много мила и преди 3 години, когато за първи път се сблъсквахме с проблемите на студентите в Германия. Сега съм доста по-спокойно, но това чакане ме подлудява. Притеснението е, че ще се разминат сроковете,т.е. преди да сме получили отговор ще мине срока за записване в друг университет. Спомняш ли си по кое време получихте отговор?

# 338
  • София
  • Мнения: 13 044
Тaня67, благодаря за подкрепата. От твоите уста в Божите уши  Hug
Беше много мила и преди 3 години, когато за първи път се сблъсквахме с проблемите на студентите в Германия. Сега съм доста по-спокойно, но това чакане ме подлудява. Притеснението е, че ще се разминат сроковете,т.е. преди да сме получили отговор ще мине срока за записване в друг университет. Спомняш ли си по кое време получихте отговор?

Не си спомням точно. Отговорът от Хамбург е дошъл на 7.08, а от Щутгард поне седмица по-късно, но може и повече.  Sad Желанието ѝ беше за Хамбург и не сме следили повече. А писмата са изтрити. Оставила си е само отговора от Хамбург.  Grinning

# 339
  • София
  • Мнения: 1 364
Явно трябва да се въоръжим с търпение Shocked

# 340
  • Мнения: 1 064
Таня, когато ми разказа за малката ти дъщеря, Хамбург ме отблъсна естествено. Но оттогава ровя за подобно уни - да се завършва с бакалавър на изкуствата, да е в университет, а не в шуле и т.н. Но досега не съм попаднала, а бъдещата студентка сега вятър я вее на бял кон по моретата и въобще не ми е в помощ. Нея ако я питаш, и на изпит ще се яви, и нищо не е проблем. Обаче аз съм на принципа защо да е сложно като може да е просто.

Това с ученето на един семестър език не ми е много ясно - първо се кандидатства в унито и после се отлага започването ли?

Цитат
author=mami21 link=topic=726869.msg25845176#msg25845176 date=1375782153]
B l a n k a, архитектите не учат математика, има физика напр. , но чиста математика както в инженерните специалности - не.

Обучението не е ли ... как да кажа - технически насочено?

Щутгард нали са тежката артилерия, дават го тежко. Сигурно така отсяват по-немотивираните кандидати.

# 341
  • Варна
  • Мнения: 175
Здравейте, стискам палци на децата да ги приемат където искат Praynig Praynig
Моля ви,обяснете разликите между университет и шуле,че много се обърках от четене вече ooooh!
Шулето не е ли по-практически насочено, защо избирате университети тогава, освен това че с шуле не може да стане докторант, не можах добре да разбера все пак към какво да се насочим,тъй като за логистика има предимно шулета?
Какви са тези предварителни стажове,направо ще се гръмна,то къде да търся реален стаж,айде документи ще намеря...Навсякъде ли ги искат при кандидатстване за бакалавър?

# 342
  • Мнения: 3 410
Защо да не може докторантура? На моята щерка и предлагаха магистратура с докторантура, но тя не си пада по научната дейност и си записа обикновена Магистратура.
Примерно Застраховане се учи само в едно шуле в Германия - преди време е бил отделен университет по застраховане, след това се обединява с  FH Koln - предполагам и с Логистиката е подобно положението. Ние сме много доволни от нивото на обучение, преподаваха им светила в застраховането от Англия, Щатите, Австралия, основатели на презастрахователни компании в Германия - цялата специалност са с предложения за работа след като се дипломират - магистратура Застраховане и презастраховане завършват само 20 човека. какво по хубаво от реализацията след университета.
 

# 343
  • Мнения: 5 462
Магистратурата заплаща ли се , извинявам се за тъпия въпрос ? newsm78

# 344
  • София
  • Мнения: 13 044
Бланка, не съм се интересувала от езиковите курсове. Започнахме да се оглеждаме на 2-ия учебен ден, след като видяхме какво става. Имаше възможност да прекъсне следването, за да се запише на езиков курс. За съжаление, бяхме закъснели за този семестър. Върна се с намерението уж да го запише втория семестър, но нещата се промениха и ще учи тук. Предполагам, че може да се запише курс и без да е приета, а по-късно да кандидатства. Хубавото на курсовете към университетите е, че учещите са със същите права като студентите. Имат право на общежитие, таксите са същите като в университета, имат всички привилегии на студенти. Просто им е малко по-лесно в началото и имат време да се адаптират преди да започне истинското учене, което както знаем си е доста трудно. Някой би казал, че се губи време, но не е точно така, защото в повечето случаи се получава губене на време с поправителни изпити.  Wink

heliana71, обмисляли ли сте вариант за някаква специалност, близка до логистика и след това магистратура по желаната специалност? Доколкото знам специалността на голямата ми дъщеря е точно в тази сфера, но е магистърска. Преди това учеше БВЛ. При кандидатстването не са ни искали бележки за стаж. Едва преди магистратурата ѝ трябваше такава.

Да, в шулетата следването е с по-практическа насоченост. Явно затова и са по-големи специалните изисквания за стажове, допълнителни изпити и т.н. Предполага се, че повечето завършили ще спрат дотам. Затова и предлагането на магистърски програми в шулетата е по-малко. Примерно за архитектурата, в шулетата наблягали най-вече на чертането, защото ги подготвят за чертожници в архитектурните фирми. Това обаче не означава, че не могат да продължат да учат.  Wink

Markrit, магистратурата е два вида - по държавна поръчка, която няма такса и се плаща само около 200 евро както при студентите, и свободна, която е платена и май е 2-3 хиляди евро на семестър. За да се класират за първата си трябва много учене, но амбициозните деца се справят.  Grinning 

Общи условия

Активация на акаунт