Човек да не владее езика си е тъжно, нека затова да се потрудим дружно!

  • 91 202
  • 738
  •   1
Отговори
# 240
  • София
  • Мнения: 18 024
Саморая, написаното от Инди потвърждава поста ми по-горе. Ако изречението в урока е дадено като сложно смесено (каквото е и според мен) , то при второ просто   първото е сложно съставно с подчинено изречение. Което изключва варианта " хванали го да помага" да е съставно глаголно сказуемо. В противен случай цялото изречение би било сложно съчинено съединително.
А и защо да е съставно глаголно сказуемото ... Thinking Хванали и " захващам се" съвсем не са с еднакъв смисъл. Захващам се носи точно идеята за начало, тоест е като започвам и наистина образува съставно глаголно сказуемо. Идеята на "хванали" тук  не е ли обаче  омекотен вариант  на  притиснали, принудили, заставили, накарали?

Те се захванали да боядисат стената. ( те са тези, които ще си я боядисат).
Те хванали детето да боядиса стената.  ( те го карат, ама то боядисва)

 

Последна редакция: ср, 20 ное 2013, 13:00 от пенсионирана русалка

# 241
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 320
Те хванали детето да боядиса стената.  ( те го карат, ама то боядисва)

Вярно е, права си Peace Не е съставно глаголно, както го мислех. Като си прочетох по-внимателно поста с цитата за съставно глаголно сказуемо и  Embarassed  

# 242
  • Мнения: 3 494
Има ли според вас излишна запетая в следното изречение? "Това е човек, който усеща със всичките си сетива, и се радвам, че животът ме срещна с него." Аз съм почти убедена, че трябва да има, но нещо зациклих Sad.

# 243
  • Мнения: 109
Има ли според вас излишна запетая в следното изречение? "Това е човек, който усеща с всичките си сетива, и се радвам, че животът ме срещна с него." Аз съм почти убедена, че трябва да има, но нещо зациклих Sad.
Няма излишна запетая. Изречението е сложно смесено. Състои се от 4 прости изречения, като първото и третото са свързани смислово. Второто обаче смислово се свързва само с първото изречение и няма отношение към третото, тогава след него се поставя запетая. Ако обаче второто и третото са свързани съчинително и заедно поясняват първото, запетая няма. Например:
Това е човек, който усеща с всичките си сетива и който се радва на живота.

Последна редакция: чт, 21 ное 2013, 17:36 от ralicass

# 244
  • Дива Индия
  • Мнения: 622
Това е човек, който усеща с всичките си сетива и се радвам, че животът ме срещна с него.
Според мен пред И няма запетая. Другата ми забележка е в червено.

# 245
  • Мнения: 3 494
Второто обаче смислово се свързва само с първото изречение и няма отношение към третото, тогава след него се поставя запетая.
И аз по тази логика я сложих запетайката, но нещо ме човърка Simple Smile.
Това е човек, който усеща с всичките си сетива
Първоначално изречението беше "... със сетивата си...". Оправих го, благодаря много. Обаче запетайката продължава да ме мъчи Sad.

# 246
  • Мнения: 1 007
Това е правилното изречение:

Това е човек, който усеща с всичките си сетива, и се радвам, че животът ме срещна с него.

# 247
  • Мнения: 109
Това е човек, който усеща с всичките си сетива и се радвам, че животът ме срещна с него.
Според мен пред И няма запетая. Другата ми забележка е в червено.
Приемам забележката в червено - хич не съм забелязала удвоения предлог - това се получава рано сутрин с "копи" и "пейст"  Embarassed Колкото до запетаята, мисля, че се постарах да обясня правилото.

Последна редакция: чт, 21 ное 2013, 17:41 от ralicass

# 248
  • Мнения: 3 494
Това е човек, който усеща с всичките си сетива, и се радвам, че животът ме срещна с него.
Благодаря, оставям запетайката Simple Smile.

# 249
  • Мнения: 25 589
Добре де, хора. Чета последните няколко страници и се чудя - това нормално ли е, според вас?
Кому е нужно да се задълбава толкова в дебрите на граматиката, при положение, че децата масово не могат да овладеят най-елементарни умения - да членуват, да съставят множествено число на думите и др. подобни, които навремето успешно се овладяваха още в началното училище? Че не могат да съставят най-прост текст от няколко изречения, в който да се разбере точно и ясно какво е искал да каже авторът?
Не усещате ли колко е абсурдно това – да ги заливате с подобна лавина от сложни формулировки, термини и правила, в които даже вие, специалистите, трудно се ориентирате и не можете да достигнете веднага до еднозначен отговор? А се очаква невръстни деца да ги научат и прилагат...   ooooh!
Най-отговорно заявявам, че специалистите, които са наложили това безумие, са изтрещели идиоти.
Освестете се, бе хора!

# 250
  • София
  • Мнения: 2 300
Добре де, хора. Чета последните няколко страници и се чудя - това нормално ли е, според вас?
Кому е нужно да се задълбава толкова в дебрите на граматиката, при положение, че децата масово не могат да овладеят най-елементарни умения - да членуват, да съставят множествено число на думите и др. подобни, които навремето успешно се овладяваха още в началното училище? Че не могат да съставят най-прост текст от няколко изречения, в който да се разбере точно и ясно какво е искал да каже авторът?
Не усещате ли колко е абсурдно това – да ги заливате с подобна лавина от сложни формулировки, термини и правила, в които даже вие, специалистите, трудно се ориентирате и не можете да достигнете веднага до еднозначен отговор? А се очаква невръстни деца да ги научат и прилагат...   ooooh!
Най-отговорно заявявам, че специалистите, които са наложили това безумие, са изтрещели идиоти.
Освестете се, бе хора!


Силно ме съмнява, че са чак толкоз изтрещели. Все пак ние не знаем какво целят - ограмотяване или масова неграмотност.
Ако е първото - да, определено са идиоти  Laughing...Само да не се окаже, че е второто  Thinking

# 251
  • Мнения: 1 173
Силно ме съмнява, че са чак толкоз изтрещели. Все пак ние не знаем какво целят - ограмотяване или масова неграмотност.
Ако е първото - да, определено са идиоти  Laughing...Само да не се окаже, че е второто  Thinking
Аз мисля че не те, а форумът поизтрещява и то защото се борим за максимални оценки.
Като цяло тестовете на НВО не са чак толкова непосилни. Един вид 4 може да вържеш само от обща култура.
Има си коригиране на текст (грамотност), има да напишеш две-три изречения теза (не 10 страници да си смучеш от пръстите), има си от пряка в непряка реч. На мен ми се струва доста премерен тестът като цяло.
А като конкуренцията за елитните е 1:10, какъвто и тест да направят все няма да ни хареса.

# 252
  • София
  • Мнения: 2 300
Силно ме съмнява, че са чак толкоз изтрещели. Все пак ние не знаем какво целят - ограмотяване или масова неграмотност.
Ако е първото - да, определено са идиоти  Laughing...Само да не се окаже, че е второто  Thinking
Аз мисля че не те, а форумът поизтрещява и то защото се борим за максимални оценки.
Като цяло тестовете на НВО не са чак толкова непосилни. Един вид 4 може да вържеш само от обща култура.
Има си коригиране на текст (грамотност), има да напишеш две-три изречения теза (не 10 страници да си смучеш от пръстите), има си от пряка в непряка реч. На мен ми се струва доста премерен тестът като цяло.
А като конкуренцията за елитните е 1:10, какъвто и тест да направят все няма да ни хареса.

Въпросите във форума са базирани на изучаваното от децата  Sunglasses


# 253
  • Пловдив
  • Мнения: 9 705
Как` Сийка,
нямаме избор. Тези неща ги има в изпитния материал за матурите в края на 7 клас.
Не коментирам кой е луд да ги слага в учебниците, безсмислено е. На този етап това е положението и трябва да се съобразим с тези изисквания.
И ако в 12 клас точка в повече или по-малко не е чак толкова фатална, в 7 може да остави детето извън желано училище.
Затова е тази тема, за да си бъдем полезни един на друг, а не да изтрещяваме излишно.
Та в този ред на мисли, съвсем сме се освестили.  Peace

# 254
  • Мнения: 3 494
Добре де, хора. Чета последните няколко страници и се чудя - това нормално ли е, според вас?
Най-отговорно заявявам, че специалистите, които са наложили това безумие, са изтрещели идиоти.
Този въпрос си задавам и аз, след като прочетох новия речник. Не бих ги нарекла идиоти, но се чудя кому е нужно такова усложняване на езика... А знаеш ли колко е "забавно" да звъннеш на телефона на "Езикови справки" към БАН по конкретен казус и да ти отговорят нещо от рода на: "Не знам, трябва да направя справка и т.н."... Случвало ми се е също на един и същи въпрос двама от експертите да дават различни отговори. А хората, които отговарят на тези телефони, са сред авторите на речника, доколкото знам. Е, на кого да вярвам, при положение че те самите не са сигурни в правилата, които са създали и които ние трябва да спазваме?

Общи условия

Активация на акаунт