Човек да не владее езика си е тъжно, нека затова да се потрудим дружно!

  • 91 215
  • 738
  •   1
Отговори
# 330
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 320
Цитат
В множествено число обаче съществителните губят характеристиките на граматическия си род. Поради това, че той им е вътрешно присъщ и не се променя, може да бъде определен, когато бъдат приведени в единствено число."

В същата статия в уикито обаче пише
Цитат
Родът при съществителните имена е независима и постоянна категория.
 Wink

Като по-късно естествено се споменава и плуралия тантум.

# 331
  • Пловдив
  • Мнения: 23 663
Леле, тук сте на много високо ниво. Аз питам - има ли грешка в изречението, написано така "Задайте поне три въпроса към условието и решете задачите?" . Според мен не може да е с въпросителен знамк. И да, вярно, че е математика, обаче това са деца в първи клас, сега се учат да пишат и се учат на грешни неща. Подобни забележки имам редовно към математическите задачи.

# 332
  • Мнения: 5 160
Не е добре с въпросителна Simple Smile

Коректорът е спал;)

# 333
  • Пловдив
  • Мнения: 23 663
Благодаря Simple Smile

# 334
  • Мнения: 812
Момичета ,хайде помагайте,вече съвсем луднах
моя учи за залог на глагола ,но почти нищо не е вденал
вадя аз от нета теорията ,но когато идва ред за тестове и упражнения му е трудно да каже глагола от кои  залог е.Има ли някакъв по-лесен начин или правило да усети нещата?
пример:Минаха се няколко седмици.Глагола е в деятелен или в страдателен залог?
друг пример Затова се говори за пластичните материали и за еластичните материали.

Последна редакция: нд, 13 апр 2014, 14:02 от doroti1

# 335
  • София
  • Мнения: 18 025
Момичета ,хайде помагайте,вече съвсем луднах
моя учи за залог на глагола ,но почти нищо не е вденал
вадя аз от нета теорията ,но когато идва ред за тестове и упражнения му е трудно да каже глагола от кои  залог е.Има ли някакъв по-лесен начин или правило да усети нещата?
пример:Минаха се няколко седмици.Глагола е в деятелен или в страдателен залог?
друг пример Затова се говори за пластичните материали и за еластичните материали.


Според мен първото е в деятелен, второто в страдателен.Подлогът  "седмици" сам извършва действието. Те (седмиците) минават.
При второто :  Говори се   (дискутира  се) за  едикои си материали. Те , материалите, биват обсъдени. Тези материали не изпълняват действието, те са обект на това действие, тоест то се  упражнява върху тях.

# 336
  • Пловдив
  • Мнения: 9 705
Страдателен от деятелен залог се различават много лесно.
Страдателните форми се образуват с форма на глагол съм + минало страдателно причастие на спрегнатия глагол /виж материал 6 клас за видовете причастия/
В двете цитирани изречения никъде няма страдателно причастие. Т.е. те са в деятелен залог.
Не всички глаголи могат да образуват страдателни форми - страдателни форми имат т.нар. транзитивни глаголи, т.е. тези, които могат да имат пряко допълнение
Пример - глаголите за движение нямат такива форми, защото не могат да имат пряко допълнение.

Петър пише писмо. - Писмото е написано от Петър.
Петър пишеше писмо. - Писмото беше написано от Петър.
Петър ще напише писмо. - Писмото ще бъде написано от Петър.


# 337
  • Пловдив
  • Мнения: 23 663
Този български е отвратително сложен език Rolling Eyes

# 338
  • Пловдив
  • Мнения: 9 705
Този български е отвратително сложен език Rolling Eyes

специално за деятелен и страдателен залог нещата стоят по същия начин и във френски, и в италиански езици ...

# 339
  • Пловдив
  • Мнения: 23 663
И те значи са ужасно сложни Simple Smile

# 340
  • Мнения: 812
Честно да си призная с примерите дадени от Дунди се справи моя младеж ,но все още бърка нещата.
Явно има пропуск,но къде не зная(признавам ,че тия месеци го оставих сам да се справя)Дайте още малко информация ,за да мога да му помогна.

# 341
  • София
  • Мнения: 1 654
В двете цитирани изречения никъде няма страдателно причастие. Т.е. те са в деятелен залог.

Да, обаче страдателен залог се образува и с възвратно местоимение се + сег. време на глагола.
Според мен второто изречение е в страдателен залог.

# 342
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 320
Да, обаче страдателен залог се образува и с възвратно местоимение се + сег. време на глагола.

Зависи.

Цитат
Възвратен по форма е този глагол, който съдържа възвратноместоименната частица се или си, например обличам се, смея се, пия си и т.н.. Тъй като при глаголите чрез си се маркира непряко „ дателно” допълнение, което няма отношение към категорията залог, си – глаголите не се разглеждат с оглед на залога. Глаголното лице при възвратните глаголи глаголи може да бъде активно – така е в повечето случаи, напр. моля се, смея е и т.н. Тези възвратни глаголи са от деятелен залог. Но има възвратни по форма глаголи, които показват, че глаголното лице е пасивно, че то търпи глаголното действие, напр. глаголната форма превива се в поговорката Дървото се превива, докато е младо е от страдателен залог, защото глаголното лице дървото не върши действието превиване, а напротив – търпи го.

залог на глагола

# 343
  • София
  • Мнения: 1 654
Естествено, че зависи.
Въпросът беше, че в изречението
"Затова се говори за пластичните материали и за еластичните материали"
липсата на страдателно причастие не означава липса на страдателен залог.

# 344
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 320
Това не го оспорвам. Просто добавих, че има и възвратни глаголи, при които има лице, което се явява едновременно и субект, и обект на действието  Peace

Общи условия

Активация на акаунт