Човек да не владее езика си е тъжно, нека затова да се потрудим дружно!

  • 91 086
  • 738
  •   1
Отговори

Анкета

На какво залагате и разчитате при подготовката  на детето  за седмокласния изпит по БЕЛ или съответно  за задължителната матура в 12 клас?

Опции:

# 375
  • Мнения: 5 160
А "нищо" е (съществително)?

# 376
  • Пловдив
  • Мнения: 9 679
Нищо е отрицателно местоимение.
като наречие - Нищо, нека дойде
но в цитирания пример си е местоимение
по-величествено за мен си е степенувано прилагателно, което в това изречение си пояснява нищо /ср.р./ ...
Няма гледка по-величествена от красивата такава ...

наречие за начин - не трябва ли да отговаря на въпрос как?

може съвсем да съм затъпяла, но наречие не виждам.  newsm78

# 377
  • Мнения: 21 436
може съвсем да съм затъпяла, но наречие не виждам.  newsm78
Аз се въздържах от коментар, понеже също не открих наречие. Сега поне съм спокойна, че не съм единствена.  Mr. Green

# 378
  • София
  • Мнения: 5 549
Може да не съм права. Само се пробвах.  Embarassed Реших, че пояснява глагола "няма". Може и да не е така.  Mr. Green

# 379
  • Мнения: 17 934
Страхотна тема, чак сега я откривам  Embarassed
Засега само ще ви чета  Heart Eyes

# 380
  • Мнения: 5 160
Ако е към нищо - значи ли, че можем да разменим словореда и да запазим смисъла...
Няма по-величествено нищо от ...
За примера с гледката става, ама тук хич.

величествено да е наречие, отговарящо на въпроса Колко (за степен)?

# 381
  • София
  • Мнения: 17 921
Леле, толкова се радвам, че се отървах(ме) и с осмокласничките  вече от борбата с грешни помагала по БЕЛ, подвеждащи децата учители, учебници без систематизирани обяснения... Не мога, по-скоро не искам  дори да си представя как учител казва, че  в  съчетанието курс по математика,  частта "по математика " е допълнение. Та едно просто заместване с математически курс показва ролята на определение, само че несъгласувано. Отговорът на въпроса"Какъв курс?" довежда до същия извод... А тези хора готвят децата за изпити след 7 клас и оценяват тестовете им...

# 382
  • Мнения: 17 934
Толкова ли съм остаряла не знам, ама не помня едно време да сме учили такива неща  Embarassed newsm78

# 383
  • София
  • Мнения: 17 921
Учили сме това поне със сигурност. Но някак по-опростено и разбираемо. Гарантирано обаче не сме учили онези безумни седмокласни тропи и фигури  като  алитерация, синекдоха, метонимия, синтактичен и образен  паралелизъм. И какво ни е станало толкова като знаехме само  едните прости епитети, сравнения, метафори и градации? Не мисля, че сме изучавали и всичките тези сложни  изречения с  разните им там   подчинени.

Последна редакция: ср, 25 фев 2015, 00:22 от пенсионирана русалка

# 384
  • Мнения: 17 934
Учили сме това поне със сигурност. Но някак по-опростено и разбираемо. Гарантирано обаче не сме учили онези безумни седмокласни тропи и фигури  като  алитерация, синекдоха, метонимия, синтактичен и образен  паралелизъм. И какво ни е станало толкова като знаехме само  едните прости епитети, сравнения, метафори и градации? Не мисля, че сме изучавали и всичките тези сложни съчинени изречения с  различните им подчинени.

 Peace

Със сигурност не сме, ама май сме доста по- грамотни. За жалост никаква полза не виждам от усложняване на материала, за сметка на упражненията.

# 385
  • Мнения: 151
Записвам се, че работата ми е свързана с правилно писане, а понякога много се зачудвам. Например, как е правилно супер храни или суперхрани? И изобщо това отделно, слято и полуслято писане ми е много объркващо.
Благодаря за темата Hug

# 386
  • Мнения: 25 447
Суперхрани е правилното. Супер се пише отделно, когато се има предвид магазин - "Отивам до супера".
Супер, хипер, мини, макси, био, еко и т.н. се пишат слято с думата, която поясняват.

# 387
  • Мнения: 151
Много благодаря!

# 388
  • Мнения: 5 160
Ето го упражнението за    наречията Simple Smile

# 389
  • Мнения: 2 760
Ще се запиша в тази тема, поздравления за всички, които не се колебаят да търсят начини да повишат своята грамотност!   bouquet
Моята филологическа диплома не е доживотна застраховка срещу съмнения относно правописа и пунктуацията. Много от новите "правила" и тенденции обаче смятам за безумни...

Общи условия

Активация на акаунт