Човек да не владее езика си е тъжно, нека затова да се потрудим дружно!

  • 91 212
  • 738
  •   1
Отговори
# 420
  • ту тук, ту там
  • Мнения: 7 396
Аз мисля, че е а).

# 421
  • Мнения: 1 079
Май наистина а) е верният отговор, за мой срам пред детето. Аз първосигнално посочих б). Благодаря много. 

# 422
  • София
  • Мнения: 1 654
mst, a)
учат това членуване при съставно именно сказуемо

# 423
  • Мнения: 2 843
СтраНоприемница беше правилното изписване доскоро, макар и граматически неточно, защото идва от думата "странник" (в значение на "пътник"). Но заради утежненото звучене на думата отдавна е било прието едното Н да отпадне или да съществуват и двете форми като дублети. В новите правописни речници се среща като че ли само вариантът с двойно Н. Въобще в съвременното езикознание цари щур хаос, умните глави от БАН не искам да ги коментирам. Всеки езиковед се смята за спец, те помежду си не могат да се разберат, елате да видите какво става по-надолу по веригата с хората, които ползват езика професионално - преводачи, учители, журналисти - всеки се чуди откъде да черпи информация, всеки си цитира някой езиковед, и споровете между тях са жестоки като гладиаторски битки Laughing

Проверих речника от 1983 г. и се оказа, че и в него думата "странноприемница" е с две "н"; без означение за дублет. Тоест, двете "н" не са ново изобретение.

Личното ми мнение обаче е, че с едно "н" е далеч по-естествено и незатормозяващо, макар и противно на правилата.

# 424
  • бургас
  • Мнения: 75
моля за отговор.Въпросът ми е от -Пробни изпити по български и литература за 7 клас  на педагог.Кое изречение НЕ съдържа съставно сказуемо?  А-С възрастта човек става по-мъдър. Б-Всичко това трябва да свърша днес. В-Резултатите ми от изпитите са моята гордост. Г-Искам да постигна много в този живот.

# 425
  • София
  • Мнения: 1 654
Г- Искам да постигна много в този живот.

Тук имаме сложно изречение с две отделни сказуеми. Различава се от съставното глаголно сказуемо, тъй като първият подлог може да се промени (Мама иска аз да постигна много в този живот), докато при съставно глаголно сказуемо подлогът винаги е един и същ и за двата глагола.
Специалистите по БЕЛ сигурно ще го обяснят по-добре  Peace

# 426
  • бургас
  • Мнения: 75
благодаря

# 427
  • София
  • Мнения: 10 854
Съставно сказуемо има 4 вида. Верният отговор не е ли А?

# 428
  • бургас
  • Мнения: 75
Г е верният отговор

# 429
  • София
  • Мнения: 1 654
Съставно сказуемо има 4 вида. Верният отговор не е ли А?

А е съставно именно сказуемо.
Уловката при Г, е че "искам" и "стана" са с един подлог и приличат на съставно глаголно сказуемо,
но "искам" може да смени подлога и изречението да е правилно, както дадох пример.
При съставното глаголно сказуемо, например ако беше
"Мога да постигна много в този живот", ако се смени подлога на първия глагол, например
"Мама може" трябва да се смени подлога и на втория глагол : "да постигне" [много в този живот].
Не може подлогът на втория глагол да е различен, както при "искам":
"Мама може аз да постигна много в този живот." е неправилно и безсмислено.

# 430
  • Мнения: 5 909
В какво глаголно време се прави преразказ в трети клас? Сегашно историческо ?

# 431
  • Пловдив
  • Мнения: 9 705
В какво глаголно време се прави преразказ в трети клас? Сегашно историческо ?

Дали е в трети или не, правилата са едни и същи.
В сег. историческо, ако разказва от името на неутрален разказвач т.е. страничен наблюдател.
ако е от името на герой от преразказа - в минало време.

# 432
  • Мнения: 5 160
Приказки - на -л, -ла, -ло, -ли.

# 433
  • Мнения: 5 909
В какво глаголно време се прави преразказ в трети клас? Сегашно историческо ?

Дали е в трети или не, правилата са едни и същи.
В сег. историческо, ако разказва от името на неутрален разказвач т.е. страничен наблюдател.
ако е от името на герой от преразказа - в минало време.

Благодаря.

# 434
  • Мнения: 801
Да, в тези думи - е е окончание.

Общи условия

Активация на акаунт