Човек да не владее езика си е тъжно, нека затова да се потрудим дружно!

  • 91 178
  • 738
  •   1
Отговори
# 465
  • София
  • Мнения: 17 991
Вярното е написаното от Дидева.  Духът е част от съставното именно сказуемо, което приема също пълен член. Тоест вярното изречение е : Той беше духът на езерото ( а не духа на езерото). Ако примерно обърнем несъгласуваното определение в съгласувано, то езерният също ще е с пълен член.

Той беше езерният дух.

# 466
  • ту тук, ту там
  • Мнения: 7 392
Ама примерът беше: Той се превърна в духа на езерото.  Peace

# 467
  • Мнения: 21 455
Ама примерът беше: Той се превърна в духа на езерото.  Peace
Така е, но Карима е коментирала моя въпрос и изречението, което съм дала за пример.
Затова ми се щеше да знам какво значи " В това изречение има само един подлог, изразен с лично местоимение."
Русалката е разбрала какво имам предвид.

# 468
  • ту тук, ту там
  • Мнения: 7 392
Дидева, аз също те разбрах, но не знам защо реших, че русалката коментира първоначалния казус!  Peace

# 469
  • София
  • Мнения: 17 991
По първоначалния няма какво да се коментира, ясно е, че има допусната грешка в листа за диктовка.  Peace

# 470
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 319
Вкарахте ме в размишления. Дайте да го разчепкаме този дух до края  Mr. Green

Той се превърна в дух-а/-ът на езерото.
Той е дух-а/-ът на езерото.
Той стана дух-а/-ът на езерото.

# 471
  • София
  • Мнения: 17 991
Вкарахте ме в размишления. Дайте да го разчепкаме този дух до края  Mr. Green

Той се превърна в дух-а/-ът на езерото.
Той е дух-а/-ът на езерото.
Той стана дух-а/-ът на езерото.

Той се превърна в духа на езерото.
Той е духът на езерото.
Той стана духът на езерото.

Във второто и третото изречение става дума за съставно именно сказуемо, образувано с помощта на глагол без самостойно значение (съм, ставам) + съществително име (което, ако е в мъжки род като в този случай, се членува с пълен челен).  Правилото в скобата важи по принцип за именната част  в мъжки род на такъв тип сказуемо, без значение дали е изразена със съществително, прилагателно, местоимение или числително. Примери в тази посока са:
Иван се оказа победителят. (глагол +съществително)
Забравеният чадър се оказа моят. (глагол+местоимение)
Този изпит му е първият за тази учебна година. (глагол+числително)
Той бързо стана най-добрият ми приятел. (глагол +прилагателно)

В първото подчертаната част отговаря на въпроса "В какво?", следователно е непряко допълнение и се  пише с непълен член.

# 472
  • Мнения: 19 290
Най-лесно се проверява, като се замести с "той" или "него" и "го".

# 473
  • Пловдив
  • Мнения: 9 703
Най-лесно се проверява, като се замести с "той" или "него" и "го".



 newsm10
и хич не ти трябва да задаваш каквито и да е въпроси...защото правилото по принцип е, че пълен член се пише там, където думата е в именителен падеж. Ама върви обяснявай на българина падежи и такива разни тънкости от историческата граматика на българския език.  Peace

# 474
  • София
  • Мнения: 17 991
Че те тези  "го, него, на него , с него и сие" какво са - същите преки и непреки допълнения Mr. Green А и акцентът  в последния ми пост не беше върху това как да разпознаем подлога от допълнението и съответно да членуваме правилно в мъжки род, а да коментираме защо се пише пълен член на две места в едно  и също изречение - нещо, което нагоре някой отричаше.. Peace

# 475
  • Варна
  • Мнения: 2 442
Можете ли да ми обясните защо изречението "Децата викнаха да реват с все сила" е просто, а изречението "Отвътре игуменката викна да влязат" е сложно. Това, което ме обърква е, че ако второто изречение е сложно, тогава "викна да влязат" трябва да е съставно глаголно сказуемо. Но това, което откривам като дефиниция за съставно глаголно сказуемо е, че първия глагол винаги е спомагателен откъм действието и се ограничава до "започна, продължи, спря, трябва/не трябва, мога/не мога". Затова за мен "викна да влязат" не ми изглежда глаголно сказуемо и освен това тогава каква е разликата между "викна да влязат" и "викнаха да реват" като части на изречението?

# 476
  • Испания
  • Мнения: 37 503
Можете ли да ми обясните защо изречението "Децата викнаха да реват с все сила" е просто, а изречението "Отвътре игуменката викна да влязат" е сложно. Това, което ме обърква е, че ако второто изречение е сложно, тогава "викна да влязат" трябва да е съставно глаголно сказуемо. Но това, което откривам като дефиниция за съставно глаголно сказуемо е, че първия глагол винаги е спомагателен откъм действието и се ограничава до "започна, продължи, спря, трябва/не трябва, мога/не мога". Затова за мен "викна да влязат" не ми изглежда глаголно сказуемо и освен това тогава каква е разликата между "викна да влязат" и "викнаха да реват" като части на изречението?

В първия случай "викнаха да реват" е в смисъл "започнаха да реват", т. е. "викнаха" влиза в ролята на спомагателен глагол.

# 477
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 319
"Децата викнаха да реват с все сила" е просто, а изречението "Отвътре игуменката викна да влязат"
Ааа, аз това тука го научих  Laughing

Най-лесно става, като разделиш двете действия и позволиш всяко да има отделен вършител. Тогава сказуемите са две.

Игуменката викна да влязат. Аз викнах ти да влезеш. /2 сказуеми/

Децата викнаха да реват. Аз викнах ти да ревеш. не става  Laughing /1 сказуемо/

# 478
  • Варна
  • Мнения: 2 442
Благодаря за бързите отговори!

# 479
  • София
  • Мнения: 3 328
Скрит текст:
Кои са изключенията при запазване на пълния член в мъжки род?
Питам за това изречение: Той се превърна в духът на езерото.
Сигурна ли си в изречението?
Защото ако е примерно: " Той беше духът на езерото." нещата стоят по друг начин.
В това изречение има само един подлог, изразен с лично местоимение

За кое изречение става дума и какво обяснява това?
Как е правилно да се членува в следното изречение?
Иван е новият ученик.
или
Иван е новия ученик.
В моя пост става дума за първото изречение - това, за което е поставен въпросът от Пролетен дъждец. Извинявам се, че не съм уточнила.
В изреченията за Иван правилното членуване е в първото изречение.

Общи условия

Активация на акаунт