Човек да не владее езика си е тъжно, нека затова да се потрудим дружно!

  • 91 085
  • 738
  •   1
Отговори

Анкета

На какво залагате и разчитате при подготовката  на детето  за седмокласния изпит по БЕЛ или съответно  за задължителната матура в 12 клас?

Опции:

# 480
  • Мнения: 11 870
      Мислех, че темата е само за големи ученици, но виждам въпроси и за по-малките класове.

Моля, да ми помогнете- възможно ли е да се съставят сродни думи, които да са глаголи от следните: звезда, пчела, огън.

Помагало на Т.Банова за ІV клас, стр.98/9упр.

Все си мисля, каква "загадка" ми убягва в условието newsm78

# 481
  • Мнения: 5 160
огън - огрявам, огрея
за звезда - озвездявам, звездоброя (волни съчинения)  Grinning

# 482
  • Пловдив
  • Мнения: 9 679
огън - огрявам, огрея
за звезда - озвездявам, звездоброя (волни съчинения)  Grinning


огрявам е сродна с грея, няма общо с огън ... търсим думи с един и същи корен  Peace

според мен точно на тези думи няма сродни глаголи, а и не е задължително да има

# 483
  • Мнения: 5 160
Да, огрея не е  Peace Гледала съм нещо друго:)

# 484
  • Русе
  • Мнения: 11 913
  Прегледах етимологията на тези думи - дават ги от старобългърски произход. Езикът ни се е развивал около славянския и затова най-вероятно няма такива сродни глаголи.

# 485
  • Пловдив
  • Мнения: 9 679
 Прегледах етимологията на тези думи - дават ги от старобългърски произход. Езикът ни се е развивал около славянския и затова най-вероятно няма такива сродни глаголи.

Странно, има ги в останалите славянски езици. За какъв старобългарски произход може да става въпрос?  newsm78
За дете в 4 клас е важно да знае, че не всяка дума има сродна дума - глагол.   Peace

# 486
  • Мнения: 5 160
Защо толкова "академични" неща питат в начален курс ? Като им поставят задача да посочат, те се мъчат, и ако не е казано изрично - има или няма, остават с усещането, че не се справят ...
А,  dundi73  Peace Остава да им е казано и натъртено.

# 487
  • Русе
  • Мнения: 11 913
  Беше ми интересно и затова погледнах. Прегледах че и на другите славянски езици(руски,полски,чешки,сръбски)са близки думите.  newsm78

# 488
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 312
     Мислех, че темата е само за големи ученици, но виждам въпроси и за по-малките класове.

Моля, да ми помогнете- възможно ли е да се съставят сродни думи, които да са глаголи от следните: звезда, пчела, огън.

Помагало на Т.Банова за ІV клас, стр.98/9упр.

Все си мисля, каква "загадка" ми убягва в условието newsm78
А дали упражнението не продължава с образуване на отглаголни съществителни и да се иска някакъв извод след наблюдението?

На мен ми прилича на заигравка със словобразувателните морфеми и частите на речта.

Учат ли вече морфемен състав на думата?

# 489
  • Пловдив
  • Мнения: 9 679
Райчун, не съм сигурна, че в 4 ти клас учат отглаголно съществително.
Учат морфемен състав, но определено се търси само общ корен в случая.  Peace

# 490
  • Мнения: 11 870
Не, не учат отглаголно съществително.

Упражнението е следното: От непроизводни думи- точно посочени- да съставят производни, които да разпределят в три групи- съществителни, прилагателни, глаголи.

От всяка непроизводна дума с подходящи представки и наставки трябва да се направят по три нови думи,които да разпределят в групите.

Оставените редове предполага от всяка дума да се съставят по три нови, да се попълни всяка една от групите "съществителни, прилагателни, глаголи"

Детето остави празни редове, ще видя днес какъв е резултатът.

# 491
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 312
Райчун, не съм сигурна, че в 4 ти клас учат отглаголно съществително.
Учат морфемен състав, но определено се търси само общ корен в случая.  Peace
Едва ли условието е записано да образуват отглаголни съществителни.
... и словообразуване учат тогава, щом със сродни думи ги занимават. Без да им казват да използват морфеми, щото те още не са учили какво е това, са им поставили за задача да образуват сродни думи.

Светкавица, кои са производните думи, посочени в упражнението?

Последна редакция: чт, 19 ное 2015, 16:13 от Райчун

# 492
  • Мнения: 11 870


Светкавица, кои са производните думи, посочени в упражнението?

Не са посочени производни думи.
Посочени са непроизводни.
Дадени са възможности с представки и наставки от тях да се образуват производни. Но изискването е да се образуват от всяка непроизводна по три, които да се разпределят в колонки- съществително, прилагателно, глагол.

Непроизводните думи са различни, но на тези, които написах- огън, пчела,звезда- не успяхме да намерим производна- глагол.

# 493
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 312
Извинявам се, имах предвид непроизводни. Беше любопитно да разбера сред тях имаше ли глаголи.


Може да сте го гледали вече, ама аз да споделя. http://ucha.se/watch/4474/stroezh-na-dumite-proizvodni-i-neproizvodni-dumi

# 494
  • Мнения: 11 870
      Да, имаше и глаголи- строя, свиря, чета, играя.

Другите съществителни- ум, глад, лек и др.

С всички успяхме да съставим производни, които да са глаголи, освен с огън, звезда и пчела.
Още не е проверено това домашно.

Общи условия

Активация на акаунт