отказ от окситоцин

  • 3 199
  • 56
  •   1
Отговори
  • Мнения: 51
Здравейте,

Доста попрочетох за информираното съгласие, но така и не ми стана ясно можеш ли да откажеш ЧАСТ от предлаганите процедури, в случая- слагането на окситоцин. Ако можете да споделите опит за това какво става не само на теория, но и на практика, ако откажеш да ти сложат система окситоцин, в кои случаи е добре все пак да се влее, ако вече си отказал и наистина се наложи, какво се случва и изобщо всичко по темата, с което сте се сблъскали. Благодаря!

# 1
  • София
  • Мнения: 2 082
И с двете раждания си подписах информираното съгласие. Но при първото не са ми слагали система с окситоцин. Лекарката ми знаеше желанието ми за възможно най-естествено раждане с минимум намеси и медикаменти, и се съобрази с това. При второто раждане, със същата лекарка, ми сложиха система, но имах (отидох в болницата с) почти пълно разкритие без никаква родова дейност. Ако бях отказала окситоцин тогава, бебето щеше да е в опасност, може би щяха да направят секцио, като риска за бебето щеше да е много голям, заради забавянето. Не бих рискувала. Направи си план за раждане и раждай в болница, която ще се съобрази с желанията ти.

# 2
  • Мнения: 43
И с двете раждания си подписах информираното съгласие. Но при първото не са ми слагали система с окситоцин. Лекарката ми знаеше желанието ми за възможно най-естествено раждане с минимум намеси и медикаменти, и се съобрази с това. При второто раждане ми сложиха система, но имах почти пълно разкритие без никаква родова дейност. Ако бях отказала окситоцин тогава, щяха да направят секцио, като риска за бебето щеше да е много голям, заради забавянето. Не бих рискувала. Направи си план за раждане и раждай в болница, която ще се съобрази с желанията ти.

Абсолютно съм съгласна! Внимателно подбери болницата, а лично аз бих те посъветвала и АГ-то си, това обаче всеки сам си решава, не искам да налагам мнение.

Пожелавам всичко да мине леко и бързо!

# 3
  • Мнения: 51
При първото ми раждане ми сложиха система, защото, както дочух, "трябва преди обедната почивка да минат тези". Част от въпроса ми е и къде се съобразяват с желанието на родилката (доколкото, разбира се, не застрашава здравето и живота на нея и бебето) и НЯМАМ предвид платено раждане- за 1000 лв няма да ми се налага да споря, но смятам, че и без да си плащам имам право на уважително отношение.

# 4
  • Мнения: 931
Ами... Бях го уговорила с мойта лекарка.  Но си плащах хилядата лева и отгоре за екип.  Rolling Eyes не съм сигурна дали когато минаваш по общ ред и през ЗК изцяло, ще има кой да се съобрази с желанието ти.

# 5
  • Burgas,Bulgaria/Crawley, England
  • Мнения: 1 998
Ами... Бях го уговорила с мойта лекарка.  Но си плащах хилядата лева и отгоре за екип.  Rolling Eyes не съм сигурна дали когато минаваш по общ ред и през ЗК изцяло, ще има кой да се съобрази с желанието ти.

Няма кой  Peace  Аз и епидорална исках, познай  Rolling Eyes Като ме приемаха питах ако искам избор на лекар те ли го викат, аз ли се обаждам, къде се плаща, т.к. болницата имаше обявен ценоразпис - не можаха да ми отговорят. Отидеш ли в държавните болници те слагат на конвейера и за тях тякива "глезотийки" без окситоцин, с упойка и не знам какво си няма  Rolling Eyes

# 6
  • Мнения: 51
Ами... Бях го уговорила с мойта лекарка.  Но си плащах хилядата лева и отгоре за екип.  Rolling Eyes не съм сигурна дали когато минаваш по общ ред и през ЗК изцяло, ще има кой да се съобрази с желанието ти.

Няма кой  Peace  Аз и епидорална исках, познай  Rolling Eyes Като ме приемаха питах ако искам избор на лекар те ли го викат, аз ли се обаждам, къде се плаща, т.к. болницата имаше обявен ценоразпис - не можаха да ми отговорят. Отидеш ли в държавните болници те слагат на конвейера и за тях тякива "глезотийки" без окситоцин, с упойка и не знам какво си няма  Rolling Eyes

Точно! Затова искам някой да сподели опит дали поне е пробвал да пребори дебелоочието! А ти (пък и останалите пишещи) къде си раждала? За да си имам едно наум за практиките в конкретните болници.

# 7
  • Burgas,Bulgaria/Crawley, England
  • Мнения: 1 998
Аз в МБАЛ Бургас, но сега съм се насочила към Девата, където каквото съм казала до сега са съгласни с мен, само дето това удоволствие ще ми струва парички, докато в МБАЛ нищо не платих.  Rolling Eyes

Според мен не можеш да се пребориш със статуквото в държавна болница, но можеш да опиташ. Пък и идва един момент, в който доктора като ти каже, че това ще е най-доброто за теб и за бебето и се предаваш  Rolling Eyes

# 8
  • София
  • Мнения: 2 082
Никой не би рискувал. След подобен отказ, е възможно и нарочно да не предприемат нужните действия за спасяване на бебето, а и на твоя живот, ако се наложи. Всичко може да се очаква.

Аз съм раждала в частна болница.

# 9
  • Мнения: 51
Никой не би рискувал. След подобен отказ, е възможно и нарочно да не предприемат нужните действия за спасяване на бебето, а и на твоя живот, ако се наложи. Всичко може да се очаква.
 

Точно това ме притеснява. И какво- за пореден път се оказва, че съгласието нито е информирано, нито е съгласие? За да съм справедлива в Окръжна болница София (където раждах) ме оставиха да си ходя и да се нагаждам, както ми е удобно до последно, а по едно време ме и оставиха да стана (със системата) и да раждам права, ако ми е по-ок (чела съм, че това по-скоро е изключение). Но дотам се изчерпваха плюсовете. Караха ми се, че не знам как да напъвам, че съм си деформирала бебето, че нямат цял ден да ме чакат да родя, че мъжът ми като ме види ще се уплаши на какво приличам и сама съм си виновна и като капак ми донесоха друго бебе, за да видя как "трябва да изглежда" добре родено бебе. Та това с окситоцина поне е нещо, което се предполага, че е съобразено с моят комфорт и желание, ама....

# 10
  • Burgas,Bulgaria/Crawley, England
  • Мнения: 1 998
Никой не би рискувал. След подобен отказ, е възможно и нарочно да не предприемат нужните действия за спасяване на бебето, а и на твоя живот, ако се наложи. Всичко може да се очаква.

Аз съм раждала в частна болница.

Еее това не ми се вярва, всеки ще гледа да спаси и бебе и родилка, едва ли ще го играят обидени в такъв момент  Peace

Точно това ме притеснява. И какво- за пореден път се оказва, че съгласието нито е информирано, нито е съгласие? За да съм справедлива в Окръжна болница София (където раждах) ме оставиха да си ходя и да се нагаждам, както ми е удобно до последно, а по едно време ме и оставиха да стана (със системата) и да раждам права, ако ми е по-ок (чела съм, че това по-скоро е изключение). Но дотам се изчерпваха плюсовете. Караха ми се, че не знам как да напъвам, че съм си деформирала бебето, че нямат цял ден да ме чакат да родя, че мъжът ми като ме види ще се уплаши на какво приличам и сама съм си виновна и като капак ми донесоха друго бебе, за да видя как "трябва да изглежда" добре родено бебе. Та това с окситоцина поне е нещо, което се предполага, че е съобразено с моят комфорт и желание, ама....

Ох, знам, че не ти е смешно, но това твоето, особено с донасянето на друго бебе е достойно за сценарий на комедия  #Crazy

# 11
  • София
  • Мнения: 2 082
Ти си подписала отказ от подобни манипулации. Т.е. те са в правото си да не правят нищо. И закона е на тяхна страна. То е като да подпишеш отказ от реанимация, а те да се напъват да те реанимират. Чисто несъобразяване с волята на пациента. Това е поне моето виждане по въпроса. Аз не бих рискувала в България по подобен начин.

# 12
  • Burgas,Bulgaria/Crawley, England
  • Мнения: 1 998
Според мен това са различни неща - за отказ от реанимация ако има документ, то той е различен.   Peace

най-добре ако документа го има публикуван на страницата на болницата се запознайте с него предварително или ако ходите на отворени врати примерно. При приемането едва ли ще ви е до четене на документи, особено ако сте със силни контракции  Peace

# 13
  • Мнения: 51
Ед

най-добре ако документа го има публикуван на страницата на болницата се запознайте с него предварително или ако ходите на отворени врати примерно. При приемането едва ли ще ви е до четене на документи, особено ако сте със силни контракции  Peace

Една-две болници го имат публикуван он-лайн, а предполагам, че при останалите е идентичен поне. Но документът е един, т.е. когато подписваш си съгласен с всичко или път отбелязваш нещата, с които не си съгласен???? Затова питам тук някой знае ли как е, че да не се обяснявам разкрачена на магарето по въпроса Wink  Но основното ми притеснение е, ако наистина се наложи какво правим..
Може би ако някой знае болници/лекари, които са по принцип с идеята да не се намесват повече от необходимото и да не карат конвейра, че им е по-лесно... Явно не са много хората престрашили се да се опънат на всемогъщите... Обяснимо де. Пак казвам, за мен поне, частна болница не е опция по ред причини.

# 14
  • Мнения: X
Най-добрият вариант е да отидеш в болницата възможно най-късно, за да нямат причина да искат да ти сложат окситоцин. И не влизай с рогата напред, а се опитай да намериш общ език с лекарите.
Endira, извинявай, но това, което пишеш, няма нищо общо с истината.

Общи условия

Активация на акаунт