Хемангиоми при бебета и деца- лекари, лекарства, лечение. Споделете опит!

  • 52 531
  • 198
  •   1
Отговори
# 180
  • София
  • Мнения: 3 162
Пишете ми на obrankov@abv.bg

# 181
# 182
  • Мнения: 1 024
Здравейте,
бих искала разкажа за нашият случай. Детето е родено доносено 2,860гр, момиче. Някъде 3 седмици след раждането забелязахме,че се е образувал хемангиом на гръбчето (по-малък от 1 стотинка е), педиатърът каза да изчакаме сам да се махне. Той не расте и към днешна дата - вече е на 18м., но не забелязвам и да намалява.Стои си със същите размери. Притеснява ме следното преди около 2месеца (тя беше на 14м) се появи нов с големината на убождане от игла на нослето, близо до окото. Сега видях,че също има нов на краченцето, отново много малък колкото убождане от игла. Моля Ви докторе за коментар, изчетох цялата тема. Възможно ли е детето да има вътрешни? Нормално ли е на тази възраст от 18м, да се появяват нови? Благодаря за отговора.

П.С. Забравих да добавя че се роди с хемангиом отзад на вратлето в окосмената чост на главата, доста голям по площ,който изчезна сам и без лечение.

Последна редакция: вт, 22 дек 2020, 23:15 от 33hope

# 183
  • София
  • Мнения: 3 162
Вече Ви отговорих на лични. За да дам точно мнение трябва да видя детето.
По принцип тези малки хемангиоми, макар и на различни места, изчезват спонтанно към 3 - 4 година на детето.
Мисля че не се налага специфично лечение.

# 184
  • Мнения: 84
Здравейте проф. Бранков! Моля за вашия съвет за лечение на този хемангиом в областта на гръдния кош на 4 месечното ми бебе. От дребна точица нарастна до този размер за 4 месеца. Има ли шанс да изчезне с гелчето, а не със сиропа?

# 185
  • София
  • Мнения: 3 162
Това хемангиомче постепенно ще се разнесе до към 3 - 4 година, а дотогава може да ускорите процеса с прилагането на Гелтим. Някои майки искат да решат нещата веднаж завинаги и тогава аз правя малка хирургична ексцизия под обща упойка. Белегът почти не се вижда.

# 186
  • Мнения: 84
Това хемангиомче постепенно ще се разнесе до към 3 - 4 година, а дотогава може да ускорите процеса с прилагането на Гелтим. Някои майки искат да решат нещата веднаж завинаги и тогава аз правя малка хирургична ексцизия под обща упойка. Белегът почти не се вижда.
Много Ви благодаря за бързия и успокоителен отговор! Ще започнем с прилагането на Гелтим на този етап, поне докато малко порастне бебето и ако гела не даде резултат, ще се свържа с Вас за хирургичното му отстраняване. Бъдете здрав и благословен! Приятна вечер!

# 187
  • Мнения: 51
Проф. Бранков, много Ви моля за мнение. От доста време събирам кураж да Ви пиша във форума, тъй като живеем далеч от столицата. Едната ни дъщеричка (в момента на 1 г. 7 м.; родена в 32 г.с.; близначки; бременност след ин витро) има тези две образувания, появили се скоро след раждането. Изпъкналото е на ръката, а по-дълбокото е на кръста. Не променят размерите си до момента. Според неонатолог и педиатър са хемангиоми, които ще изчезнат сами след време, но мога да третирам с Гелтим. Мазах с гела за кратко и нередовно (моя грешка), а отскоро мажа с Офтан Тимолол. Според Вас хемангиоми ли са или друг вид образувания и подходяща ли е тази терапия? Предварително Ви благодаря за отговора и отделното време!



# 188
  • София
  • Мнения: 3 162
От снимките може да е каже, че това са хемангиоми. Третирайте ги с Гелтим, като това трябва да продължи поне 6 месеца, а понякога и 9 - 12 месеца. Бъдете спокойна, ще се разнесат към 3 - 4 годинка на детето.

# 189
  • Мнения: 51
От снимките може да е каже, че това са хемангиоми. Третирайте ги с Гелтим, като това трябва да продължи поне 6 месеца, а понякога и 9 - 12 месеца. Бъдете спокойна, ще се разнесат към 3 - 4 годинка на детето.
Сърдечно Ви благодаря за отговора! Това е много успокояващо. Желая Ви здраве! 🤗🍀❤

# 190
  • Мнения: 58
Здравейте, дъщеря ми се роди с хемангиом на ръчичката. В момента е на месец и половина и той не е нараснал на размер, но доста се зачерви и като че ли набъбна/стана по-релефен/. Прилагам снимка.
Същи така има нещо на клепача, което ме притеснява дали е потенциален хемангиом, него също го има от самото раждане, и за момента не се е променило след месец и половина.
Моля за вашето мнение Д-р Оги.

Последна редакция: пт, 30 сеп 2022, 20:25 от Puffy-Cat-13

# 191
  • София
  • Мнения: 3 162
Този на ръчичката от самото раждане ли е, или се появи след 1 - 2 седмици?

# 192
  • Мнения: 58
Този на ръчичката от самото раждане ли е, или се появи след 1 - 2 седмици?
Роди се с него, веднага ми го показаха при раждането. Просто беше по-бледо розово първите дни и си помислих че е родило петно. Но след като се зачерви и стана релефно, педиатър ни каза че е хемангиом.

Последна редакция: пт, 30 сеп 2022, 20:31 от Puffy-Cat-13

# 193
  • София
  • Мнения: 3 162
Т.н. родилни петна и хемангиомите са от една група съдови аномалии.
Истинският детски хемангиом се появява като червено петна към 10 ден след раждането. Още при самото раждане се установява вроденият хемангиом.
Както и да е, класификацията е обширна и сложна. Стандартното лечение е Хемангиол сироп. Започва се към 2 месец и лечението продължава поне 6 месеца. За това лечение преценяват педиатрите или дерматолозите.
Алтернативата е пропранолол във вид на гел (Гелтим или приготвен крем). Той също така съдържа лекарството пропранолол, което понижава кръвното налягане. Намазва се на фин слой веднаж вечерно, пак поне за 6 месеца.
До хирургично отстраняване се прибягва рядко, след 1 - 2 годишна възраст

# 194
  • Мнения: 1
Здравейте, имам бебенце на един месец, роди се с малко червено петънце на главичката, на което не обърнах някакво внимание казаха ми, че най-вероятно е родилно петно, но да го следим и ако стане по-голямо, по-червено и се подуе не е родилно петно а е ХЕМАНГИОМ. Всичко това вече е факт за две седмица стана по-голямо, по-червено и се поду. Разбира се аз съм много притеснена, чета всякакви неща в интернет. Искам да попитам има ли майки, които са се сблъсквали с ХЕМАНГИОМ и как е притекло лечението?

Общи условия

Активация на акаунт