Съседски казус- моля за информация

  • 16 689
  • 69
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 171
И аз се ядосах оня ден на комшията, които ми орязал едно увивно растение, което чакам три години да се разклони, от моята ограда. Моята ограда, не обща, а лично моя и целта на подрязването е да не пречи на неговите кратунки разположени по моята ограда. Мислех да ги клъцна на свой ред, ама реших по-добре да не издребнявам. Пък и в крайна сметка кратунките са за предпочитане пред празната ограда. В прекрасно настроение съм и се заинатих нищо да не ми го помрачи  Sunglasses

# 46
  • Мнения: 21 440
 А как се е добрал до твоята ограда?

Не понасям изроди, които режат дървета. Даже този с ябълката да е в нарушение, този, на когото му пречи дръвчето, е голям кретен. Имам един роднина, който само чака за миг да се разсеем и ни реже дърветата  Close


 Ама те, такова, дърветата трябва да се подрязват, бре. За тях е хубаво.

# 47
  • Мнения: 4 841
Орехите са на специален режим, там дори тези от електричеството не могат да режат и кастрят както им скимне Peace

Като цяло наредбите в тази им част (за отстояниета - и на дървета, и на сгради) е трудно да бъдат приложени, защото има малки дворове, допълнителни делби, заварени положения и т.н. В повечето случаи е въпрос на разбирателство и добросъседски отношения, а не на стриктно прилагане на наредбите, защото ако се приложат до последната буква на закона, не само доста дървета трябва да бъдат отрязани, но и доста къщи - съборени. Което не е възможно.

# 48
  • Мнения: 8 567
На баба ми много й пречи на магданоза, ама знае, че орехи не се режат, защото носи нешастие  Mr. Green

Питай баба ти дали не знае и някое поверие за ябълково дръвче, та да отървем ябълката от темата.  Mr. Green

Сериозно, ако съседът ми каже, че му пречат клоните, ще ги резна.

Засега дърветата на никого не пречат, нито моите, нито техните, ама знае ли човек.
На мен всъщност онези от юг ми пречат, защото правят голяма сянка и тъмница на един жив плет, който се опитах да завъдя по оградата, но сърце не ми дава да се режат толкова големи и стари дървета. Че ние дойдохме тук преди 7-8 години, а тези дървета са  на 30-40.
Има и овошки, и борове, и какво ли не, било е голо поле преди 40 години, сега е като гора.
Въздухът е друг, спират вятъра, такова богатство е двор с дървета, отсреща на хълма има няколко нови къщи, фиданка не оставиха, много тъжна гледка.
Един хамак няма къде да вържеш.  По двора вместо дървета - чадъри.
Ама....всеки си знае.

BirdsFlu, един от орехите ни е досами оградата към улицата, катеричката го е садила, не сме ние, от енергото режат всички клони не само на нашия орех, а и на всички по-високи дървета, опиращи в кабелите,  на общо основание. Почти всяка година минават, ако не го правят, най-вероятно ще останем без ток някоя зима.  Peace

# 49
  • Мнения: 685
Проблемът явно е, че съседът не е отишъл да предупреди, че ще реже. Не самото рязане.

Сетих се за един въпрос. Ако в двора ти има клони с плодове от съседското дърво, кой трябва да обере плодовете?

# 50
  • Мнения: 14 654
Hot tea, бере този, в чийто двор са плодовете. Имахме един много проклет съсед, чиито малини бяха прорасли през нашата ограда, Със сестра ми сме били деца и сме си брали естествено, този идиот си изкорени малините, само за да не си берем ние Tired Отделно, че беше наранил и нашите лешници, които му влизаха в двора. Вместо да си набере лешници, идиотът рязал клоните.

# 51
  • София
  • Мнения: 1 762
Вселена, най- приятелски съвет- престани да мислиш  Peace Ти вадиш филми с продължение. Не е хубаво за теб  Peace

Ако въпросния си беше обрал ябълките от неговата страна, нямаше да има никакъв проблем със сигурност. В двора са му- бере си. Но те изведнъж да видят срязани тия клони, плодовете унищожени на дърво, което са гледали с години, грижили са се за него. Смисъла е в принципа и в деянието.
Все пак благодаря много за дискусията. Ще я предам и дано го приемат по- леко. Много се надявам / въпреки неадекватния им съсед/ да не се породят войни и отмъщения  Praynig

hot tea , точно в това е проблема  Peace

Янечек, ето за същия идиот пиша и аз  ooooh!

# 52
  • при късмета
  • Мнения: 24 003
Орех, дори да е твой вътре в двора ти, дори да е на нужното отстояние, не можеш да режеш без разрешение от общината.
А за плодните дръвчета винаги си е важала наредбата. Леля ми живее в къща и има синя слива и ябълка. Въпреки, че са спазени отстоянията дърветата са прерязани на 2м и 20см. височина още като млади и задължително се подрязват всяка година. Така има повече плод, по красиви са самите дървета, защото клоните които отиват нагоре после падат по-плътно към дърветета и са станали с форма на гъби, не пречат на съседа и те си берат всички плодове дори без да се катерят по дървото, стълба е достатъчна. Навсякъде плодните дървета са изпуснати да стигнат някакви височини, които по-скоро пречат и на самото дърво.Ако сте минавали покрая градина с плодни дръвчета, забелязали ли сте, че няма дърво по-високо от 3-4м. Хората с това се хранят и си знаят работата.
Та ако толкова обичаш дърветата и си искаш и тях и плодовете трябва да го режеш от време на време, няма друг начин.

# 53
  • Мнения: 4 841
BirdsFlu, един от орехите ни е досами оградата към улицата, катеричката го е садила, не сме ние, от енергото режат всички клони не само на нашия орех, а и на всички по-високи дървета, опиращи в кабелите,  на общо основание. Почти всяка година минават, ако не го правят, най-вероятно ще останем без ток някоя зима.  Peace

Не може "на общо основание"  Naughty В момента нямам време да търся наредбата, но съм виждала с очите си три съдебни решения (две срещу ЕВН България, и едно срещу ЧЕЗ), с които съда осъжда фирмите за неправомерно окастряне на орехови клони и присъжда на ищците различни суми за пропуснати ползи от плододобив и претърпяни неимуществени щети. Ако те интересува, довечера или утре мога да дам повече информация.

# 54
  • Мнения: 8 567
Благодаря, вярвам ти.
Нямам намерение да ги съдя, при нас е много ветровито и навява, доста натежават клоните през зимата, понякога се чупят от тежестта на снега и това, коео вършат ми се струва полезно, поне при нас. Долу в селото е завет и там ми направи впечатление, че дърветата си опират в кабелите, дори и не са орехи, но не ги режат.

Орех, дори да е твой вътре в двора ти, дори да е на нужното отстояние, не можеш да режеш без разрешение от общината.
А за плодните дръвчета винаги си е важала наредбата. Леля ми живее в къща и има синя слива и ябълка. Въпреки, че са спазени отстоянията дърветата са прерязани на 2м и 20см. височина още като млади и задължително се подрязват всяка година. Така има повече плод, по красиви са самите дървета, защото клоните които отиват нагоре после падат по-плътно към дърветета и са станали с форма на гъби, не пречат на съседа и те си берат всички плодове дори без да се катерят по дървото, стълба е достатъчна. Навсякъде плодните дървета са изпуснати да стигнат някакви височини, които по-скоро пречат и на самото дърво.Ако сте минавали покрая градина с плодни дръвчета, забелязали ли сте, че няма дърво по-високо от 3-4м. Хората с това се хранят и си знаят работата.
Та ако толкова обичаш дърветата и си искаш и тях и плодовете трябва да го режеш от време на време, няма друг начин.

Не да режеш орех, а да подрязваш имах предвид.

Овощните ги подрязват ниско, за да са им удобни за бране. Не защото на дървото му е по-добре.
Нашите високи дървета са много красиви, подрязвани са, но отвътре, така съм чела, режат се клоните, които растат навътре, така, че вятърът и светлината да преминават през короната на дървото.
Имам и ниски дръвчета, на които рязахме централния клон, за да останат ниски, клоните им увисват и се чупят от плодовете, та ги подпирам с колове. Нито ми е красиво, нито удобно.
Но, затова хората сме различи.  Laughing

ПП. 3-4 м. не е ниско дърво, поне според мен, клоните му като нищо ще висят в съседите при спазено отстояние от метър и половина.

Последна редакция: чт, 22 авг 2013, 15:36 от нова

# 55
  • при късмета
  • Мнения: 24 003
Не се режат клони които растът навътре, а края на големите клони след като се обере. Реже се 20-30см от края на клона, за да може да се заздрави същия и да разчатили догодина напролет. За това ти се налага да подпираш странични клони, защото са станали големи дебели и съответно тежки. Ако този дебел клон е бил подрязан на 50см. от ствола щеше там да има разклонение и после следващо и следващо и тежестта нямаше да е на един клон.
Отстоянието за 4 метрови дървета, не е метър и половина, а 3м.

# 56
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 540
Вселена, най- приятелски съвет- престани да мислиш  Peace Ти вадиш филми с продължение. Не е хубаво за теб  Peace


Хаха, не се грижи какво е хубаво за мен, достатъчно е да се погрижиш за себе си. 

Честно, не разбирам хора, които се цупят и чудят как да ухапят другия, само защото им е казал нещо, което не им харесва.  Tired Но пък ми стана ясно, защо имате такива междусъседски отношения.

# 57
  • Мнения: 8 567
Не се режат клони които растът навътре, а края на големите клони след като се обере. Реже се 20-30см от края на клона, за да може да се заздрави същия и да разчатили догодина напролет. За това ти се налага да подпираш странични клони, защото са станали големи дебели и съответно тежки. Ако този дебел клон е бил подрязан на 50см. от ствола щеше там да има разклонение и после следващо и следващо и тежестта нямаше да е на един клон.
Отстоянието за 4 метрови дървета, не е метър и половина, а 3м.

Според Наредба № 7, която съм цитирала по-напред, отстоянието за над 5-метрови дървета е 3 м, до 5 м. - 1.5 м.  Peace

Аз с високите дървета грижи нямам, здрави и мощни клони, много плод, че и хубави корони.
За ниските ще приложа това, което пишеш, че никак не ме кефят.

# 58
  • Мнения: 79
Става въпрос за два съседни двора. В единия има голямо дърво- ябълка, два от клоните са надвесени в съседния двор. Без предупреждение, разговор, молба или нещо от този род съседа, на който пречат ги отрязал. Забележете през нощта, когато хората с ябълката спят  ooooh!
Моля да ми помогнете, дали това е наказуемо и има ли въобще някаква възможност тези хора собствениците на дъ,вото/ да си потърсят правата? Има ли закон или наредба във връзка с този случай?

Благодаря предварително на отзовалите се  Peace

Да, има.
Това е напълно незаконно и ако подадеш жалба в кметството глобата мисля беше 500 лева.
Ние, имаме подобен казус от доста години на вилата. Съседният двор е необитаем от повече от десет години. На оградата между нас и тях има един орех, който вече е изсъхнал, но корените му надигат почвата която се пада под нашата порта.
Питахме кмета на селото как да постъпим и той каза, че ако го премахнем сами въпросния орех, някой от наследниците на имота могат да подадат жалба и да ни глобят. От много време издирваме наследниците на този двор, защото никой не се е вясвал там от години, както писах. Успяхме да се чуем с тях по телефона, те си дадоха съгласието да отрежем ореха, но въпреки това кметът ни посъветва без тяхно писмено или лично съгласие да не го правим, защото за единия келешлък могат да се обърнат и да отрекат, че по телефона са се съгласили.

# 59
  • Мнения: 8 567
Ами доколкото прочетох в ЗС, пак цитиран по-напред, баш кметът може да ви даде разрешение.

Общи условия

Активация на акаунт