Съкращаване от работа

  • 6 882
  • 33
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 8 936
Категорично да те съкрати.
Никакво лошо досие не ти остава.
Ако те съкрати, е длъжен да ти плати една работна заплата обезщетение, ако не си намериш работа в рамките на месец след като те е съкратил.
Имаш право на по-голямо обезщетение от борсата, 70% от заплатата на която са те осигурявали последните мисля че 18 месеца или 12,не помня точно, а периода се изчислява според стажа.

Аз два пъти съм била съкращавана, първият път се навих да напусна.
Никога повече.
Вторият път си ме съкратиха както си му е реда.

# 16
  • София
  • Мнения: 3 561
При чл. 325 и чл. 331, обезщетение от НОИ има само в рамките на 4 месеца, по около 7,50 лева на работен ден в съответния месец.

Това не се отнася за чл 331 - там обезщетението е според стажа и дохода!
Не обърквайте хората. Peace

Коригирам се, вие сте права!

Ето тук една подробна статия по въпроса кое е най-изгодна за служителя.

# 17
  • Мнения: 904
Здравейте!
И аз влизам с въпрос: за какъв период от време и какъв размер на обезщетение, /в смисъл процент/да очаква човек от сферата на образованието с 10 г. трудов стаж?
Разбирам 70% от поста alina_si, такъв ли е?

Извинявам се на автора на темата, че нахлувам така.

# 18
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
По-скоро 60%. Стаж между 10 и 15г - 9 месеца. Това за общия случай - не съм подробно запозната с бюджетните служители, но предполагам няма разлика. Peace

Последна редакция: ср, 28 авг 2013, 19:43 от Wild_rabbit

# 19
  • Мнения: 904
Wild_rabbit, благодаря ти!

# 20
  • Мнения: 8 936
Да, грешката е моя. Процентите са 60. Извинете.

# 21
  • Мнения: 54
Здравейте, съкратиха ме, ако до 1 месец не си намеря работа, ще получа едно брутно обезщетение. Сега по-важно е да се регистрирам като безработен. Доколкото разбирам това се прави в Агенция по заетостта, бюро по труда. Ако бъркам, нека някой ме поправи. Известно ли вие е какви документи са необходими и къде има в Центъра офис на тази агенция. Благодаря предварително. Желая ви хубав ден!

# 22
  • Мнения: 8 936
Здравейте, съкратиха ме, ако до 1 месец не си намеря работа, ще получа едно брутно обезщетение. Сега по-важно е да се регистрирам като безработен. Доколкото разбирам това се прави в Агенция по заетостта, бюро по труда. Ако бъркам, нека някой ме поправи. Известно ли вие е какви документи са необходими и къде има в Центъра офис на тази агенция. Благодаря предварително. Желая ви хубав ден!

Трябва да отидеш в Бюро по труда, което е твоят район по местоживеене. В сайта им пише кое бюро, за кой район е.
На центъра има Бюро по труда, в една пряка на Пиротска, до 18СОУ. Ако те е за твоят район, отиди там.
Документи трябват, заповед за съкращение, лична карта, документ за завършено образование, трудова книжка, (не помня за акт за раждане, но май не).
От там ще ти обяснят кога да отидеш в НОИ. След като ти изтече този месец и си получиш обезщетението от работодателя, май беше.

# 23
  • Мнения: 2 070
При прекратяване на ТД на основание чл.325 ал.1 т.4 от КТ /със завършване на определена работа/ Вие ще имате право на обезщетение за безработица, размерът на което ще се определи от осигурителния Ви доход за 24 месеца назад, а срокът от общия Ви осигурителен /трудов/ стаж. При прекратяване на ТД на това основание единственото обезщетение, което Ви дължи работодателят е за неизползван отпуск /ако има такъв/.

Аз съм съкратена по- взаимно съгласие, защото подадох молба за напускане с предизвестие.Едномесечния срок не се спази, освободиха ме веднага.Така имам право на 4 месеца трудово обезщетение.Оказа се обаче, че има и решение.Ако намериш някой, който да те назначи на работа за определен период, минимум 12 дни, за извършване на определен вид дейност, и после те съкрати по члена който съм копирала отгоре, ползваш борса според стажа и обезщетението се изчислява върху брутното възнаграждение през последните 24 месеца..Съкращаване по член 328 т1-8 също си има предимство, освен че ползваш трудова борса.Ако имаш кредит застрахователя поема шест месечни вноски по него.

# 24
  • Мнения: 8 936
Мисля че може, отиваш в общината, която ти е най-удобна и си правиш временна адресна регистрация. Но мисля че трябваше да дойде човекът, който е собственик на жилището с нотариалния акт, на който адрес ще се запишеш. Но, пак не съм сигурна,  ако искаш прочети в нета.

# 25
  • В голямото море...Живот
  • Мнения: 765
.Съкращаване по член 328 т1-8 също си има предимство, освен че ползваш трудова борса.Ако имаш кредит застрахователя поема шест месечни вноски по него.

Това обаче, ако си сключил такава  Wink
Вкара ме в голямо четене  Mr. Green и в понеделник трябва да звънна, да проверя аз имам ли такава застраховка  Naughty

Ще оспамя темата  Blush
Хипотетично - отивам на борсата с право на обезщетение за определен период. В средата на периода обаче се сдобивам с ЕООД. Предполагам, че ми се спира обезщетението от момента на регистрацията на мое име - звучи ми логично, но има ли нещо друго по въпроса  newsm78

# 26
  • Мнения: 1
За голямо наше съжаление в България работниците са роби и трябва да превиват гръб и да се молят да си получат заработената заплата.Отношението на повечето работодатели е отвратително.Трябва да се борим с тези робовладелци.

# 27
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
За голямо наше съжаление в България работниците са роби и трябва да превиват гръб и да се молят да си получат заработената заплата.Отношението на повечето работодатели е отвратително.Трябва да се борим с тези робовладелци.
Знаеш ли какво е значението на думата "роб"?
Никой никого не задължава да работи при работодател, който не плаща. Даже и КТ дава възможност да напуснеш без да дължиш обезщетение, ако не са ти платили.

# 28
  • Мнения: 1 262
Абсолютна глупост, ако се съгласиш по взаимно.
Ако те съкрати, няма да има право да назначи човек на същата длъжност.Не виждам защо да влизаш в положение на човек, който иска да те прецака - не  за това, че оставаш без  работа/може наистина фирмата да е затруднена/, а за това, че не иска да постъпи както е рекъл закона, или най-малкото човешки.

И с мен постъпват по същия начин, но аз съм се заяла да не напускам по взаимно съгласие. Дала съм заявка за 5 брутни заплати - ако я устройва. Ако не - ще чака докато детето навърши 3 години.  Crossing Arms По взаимно съгласие е най-прецакващия вариант. Лошото е, че на повечето хора не им се занимава и подписват там каквото им дадат. Нека има повече хора, които си държат на правата, за да не си правят работодателите каквото решат. Все пак има и закони в тая държава и мога да гарантирам, че се спазват (поне при моя случай - уволнението ми виси на врата откакто забременях, но не подписах - все още си получавам всички привилегии).  Naughty

# 29
  • Мнения: 3
Здравейте! Искам да попитам как седят нещата с борсата! Съкратиха ме по чл.328 с месец предизвестие от работодателя но работодатяле ме пусна с задна дата т.е този месец си карам неговото предизвестие .Четох че ако имам стаж от 6-10години ми се полагам 8 месеца борса по този член имам обещетение  ако до 1 месец не намеря работа да се изплати една заплата . Извикаха ме на интервю  и ме одобриха аз приех но искам да почна от следващия месец на работа тей като излизат в отпуска .Та въпроса ми е ако се запиша на борсата  и изкарам 1 месец след това се подпиша и почна работа  но по някаква причина реша да се махна или ме освободят запазвам ли правото си за борса пак ?колко месеца ще имам след използваната от мен 1 месец борса ?

Общи условия

Активация на акаунт