ТЕЛК и започване на работа

  • 106 813
  • 869
  •   1
Отговори
# 600
  • Варна
  • Мнения: 10 493
За интеграционни - ако е за първи път - оргиналното телк решение и копие,  ксерокопие и от банкова сметка и там на място попълвах много формуляри. Лична карта също искат, разбира се.
За винетка - големия талон на колата, документите за платена гражданска отговорност за цялата година и пак формуляри дават от там много за попълване. Това за София, за другите градове не знам.
И тази година ли има интеграционни добавки? Майка ми до ноември получаваше за транспорт, лекарства и телекомуникационни услуги около 33лв., плюс четвъртинката от социалната пенсия от НОИ. Пенсионерка по старост със 73% ТЕЛК.
Тъй като не е подала навреме заявление навреме миналата година заявление за социална оценка, интеграционните са спрени и сега ще получава от АСП само новата добавка, която е по-малка като сума от сбора на получаваното до ноември.
 Днес ще подава заявление в АСП за новата помощ, тъй като явно гледат само за декември месец в баззата данни и не са и изплащали нищо от началото на годината.
 Та въпроса ми е, съществуват ли все още интеграционни добавки  за транспорт, конуникационни услуги,обучение, достъпна информация и т.н.? Подава ли се ново заявление за тях?
 От април влиза в сила индивидуалната оценка тя има ли нещо общо?
 

Има да. Влязаха някакви нови условия за тези добавки. Тъй като съм с нисък % до сега нямах право на тях, но вече се дават и над 50%. Подаването на документите е до края на март.
Тук има някаква статия за ориентир. https://www.24chasa.bg/novini/article/7225057

Последна редакция: пт, 22 мар 2019, 10:51 от Глухарче

# 601
  • Мнения: X
Как криете телка, като при явяване на комисия за подновяване искат трудова характеристика?

Този данък не се ли взима така ли иначе или е само ако не е упоменат телка?

# 602
  • София
  • Мнения: 5 198
Крия го , защото искам някой да ме вземе на работа .
Данъка после може да си го взимаш с декларация и доказване на доход с бележка от работодател .

Моят Телк е пожизнен , при другите не знам как стоят нещата.
При искане на медицинско изобщо не се вписва.

# 603
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Крия го , защото искам някой да ме вземе на работа .
Данъка после може да си го взимаш с декларация и доказване на доход с бележка от работодател .

Моят Телк е пожизнен , при другите не знам как стоят нещата.
При искане на медицинско изобщо не се вписва.

А когато поискаш бележката от работодател не се ли разбира?
То това май е по-удобния вариант поне със сигурност си взимаш парите от данъка, а иначе е възможно да потънат.

# 604
  • Мнения: X
Глухич, номера е един път да те назначат. После каквото и да разберат си защитен от закона и не може да те пипнат. Ако разбира се не сгафиш с нещо много сериозно в работата.
Ако младежът, който писа тук не беше си признал съвсем почтено за ТЕЛКа си щяха да го вземат за работата.  А те като са разбрали реално са го дискриминирали. Ако беше си премълчал, щяха да разберат може би един ден след време и какво от това. Шефът ще се нацупи най-вероятно, но не може да му направи нищо ако си изпълнява задълженията и работата не му е противопоказна.

# 605
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Фри и аз 2 пъти така се издъних, казвах още на интервюто и така и не ми се обаждаха. Ама в нищо не мога да ги обвиня, защото е възможно и да са решили, че не съм подходяща (не беше така, защото бяхме стигнали вече кой ден да съм на работа и да ми звъннат кога да си оправя документите, но така и повече не ги чух), винаги могат да се оправдаят. Ама нали съм много честна и искам всичко да е ясно и почтенно...

# 606
  • Варна
  • Мнения: 51
Има да. Влязаха някакви нови условия за тези добавки. Тъй като съм с нисък % до сега нямах право на тях, но вече се дават и над 50%. Подаването на документите е до края на март.
Тук има някаква статия за ориентир. https://www.24chasa.bg/novini/article/7225057

Не, досега тъй наречените интеграционни добавки се трансформират в новата,твърда добавка, която варира в зависимост от процента ТЕЛК. Просто имаше много пенсионери по старост, които получаваха от НОИ четвърт от социалната пенсия (около 31лв), плюс интеграционни добавки в зависимост от социалната оценка, която важеше пет години. Общата сума в масовия случай надвишаваше  новата добавка и има текст в новия закон, в който се казва, че се взема по-благоприятния вариант.
 Но щом сте между 50 и 70% Вие не попадате в тази група и тепърва започвате да получавате  новата добавка директно- след подаване на заявлението- във вашият случай 24,36лв.
 При майка ми се получи, така че не подаде заявление навреме миналата година за интеграционни добавки и сега общата сума намалява. Но пито-платено, здраве да е! Smiley Дано само оттук нататък нуждаещите се, особено децата, да са в по-благоприятна позиция, но в тази бъркотия и като чета новата методика.....
 

# 607
  • Варна
  • Мнения: 10 493
mira66 аз когато бях на високия % изобщо не си направих труда да отида, изобщо не ми се занимаваше. Сега за първи път подавам документи и дори още не съм започнала да ги взимам.

# 608
  • Варна
  • Мнения: 51
То, и аз така преди време, само че при мен се касаеше за обещетение за безработица. Имах право на четири месеца- минимална, но и на мен не ми се разправяше и хич не отидох.Simple Smile
 Този път се заинатих и хванах като куче темата, но институциите са по-хитри от мен и са го измислили да няма връщане назад.
 Да не разводнявам повече темата- успех с намирането на работа!!!

# 609
  • София
  • Мнения: 18 685
Парите от данъка се възстановяеат с годишна данъчна декларация ако не ги получаваш към заплатата разбира се.

# 610
  • Мнения: 366
Здравейте, майка ми е подала документи за новите добавки към края на февруари. Тъй като няма банкова сметка, парите се изплащат от пощата. Преди няколко дни са й дали само сумата за февруари. Аз доколкото разбрах ще се изплащат със задна дата от  януари, независимо кога са подадени документите,.. или греша?

# 611
  • София
  • Мнения: 5 198
Аз да питам , януари , не получих добавка , пуснах документи февруари , и март ми преведоха само за февруари , въпреки  че казаха, че ще преведат и за януари.
Защо не са превели и за януари?

Т.е. 212 , аз не получих за януари добавка !


И за да се регистрирам със свободна професия , а вече имам нефункционираща ЕООД фирма , какво се прави ?
През ф-Мата ми плащах само здравни , заради Телк - а.
Ако се регистрирам със свободна професия какво е нужно ?

# 612
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Здравейте, майка ми е подала документи за новите добавки към края на февруари. Тъй като няма банкова сметка, парите се изплащат от пощата. Преди няколко дни са й дали само сумата за февруари. Аз доколкото разбрах ще се изплащат със задна дата от  януари, независимо кога са подадени документите,.. или греша?

А аз все още изобщо не съм получила, но март си подадох документите Rolling Eyes

# 613
  • Мнения: 1 306
Аз доколкото разбрах ще се изплащат със задна дата от  януари, независимо кога са подадени документите,.. или греша?

За съжаление, не изплащат със задна дата( но пък, за сметка на това, плащат с месец назад 🤨, а не както пенсиите) , т.е. щом февруари са подадени документите- първото плащане ще е през март и ще е само за февруари.

# 614
  • Мнения: X
Проблемът е, че бяха казали, че тези, които нямат социална оценка и подадат документи в АСП до края на месец март, няма да загубят плащането от промяната в закона и със задна дата от януари ще получат парите. Сега нямам възможност да търся от телефона, след това ще разровя.

Общи условия

Активация на акаунт