ТЕЛК и започване на работа

  • 106 912
  • 869
  •   1
Отговори
# 690
  • София
  • Мнения: 930
Цитат
до 20-годишна възраст и за слепите по рождение и на ослепелите преди постъпването им на работа – независимо от продължителността на осигурителния стаж

И аз много се чудих на това изречение, даже ходих в НОИ да питам, но ми отказаха. Реално, учениците завършват 12 клас на 19 години. Ако се осигурява малко време, може би ще и отпуснат пенсия, но трябва да продължи да работи, защото като навърши 20 години ще я спрат, докато не събере 1 година стаж. И пак опираме до изискването за 1 година стаж.
Аз така го смятам - работа например 1 месец, момичето е на 19 години, отпускат пенсия и я получава докато навърши 20 години. И ако си е останала само с този месец стаж, спират пенсията и искат да събере останалите 11 месеца.
Обаче, ако работи 1 месец, отпуснат пенсия и продължи да работи, като навърши 20 години вече ще има 12 месеца стаж и няма да си загуби пенсията.
Ей това ми изглежда като решение на проблема, но аз се отказах да се разправям повече, защото моята беше приета за студентка, както и дъщерята на ПИПИ.
ПАВ1, то момичето на ПИПИ си има ТЕЛК, доколкото разбрах, трябва само да събере документи за пенсия и да отговаря на условията.

Последна редакция: пн, 22 юли 2019, 00:59 от Мелина

# 691
  • Мнения: X
Ако се осигурява малко време, може би ще и отпуснат пенсия, но трябва да продължи да работи, защото като навърши 20 години ще я спрат, докато не събере 1 година стаж. И пак опираме до изискването за 1 година стаж.
Това не е така. Сигурна съм.
Един път отпусната,
то след това не се "гонят" осигурителни стажове при навършване на 20, 25 и 30 години.
Единствено, ако работи, то има право един път годишно за преизчисляване въз основа на осигуровките.
ПАВ1, то момичето на ПИПИ си има ТЕЛК, доколкото разбрах, трябва само да събере документи за пенсия и да отговаря на условията.
Ей в това е проблема, защото ТЕЛК-а трябва да е след като е направен този осигурителен стаж.
(някой писа, че са му сменили диагнозата...)
И все пак най-важното е, че на дъщерята на ПИПИ,
доколкото прочетох е направена операция на 14г и нещата "вървят" към пълно излекуване.
 Hug
(А има заболявания,
които поне към момента са неличими и изискващи постоянна лекарствена терапия и контрол.)

Последна редакция: пн, 22 юли 2019, 06:33 от Анонимен

# 692
  • Сф
  • Мнения: 10 657
Аз се разболях на 11 години,но никой не обръщаше внимание на последствията,които ми останаха трайни,за съжаление ,дегенеративни с времето.Сега съм на 44.
Телк реших да си вадя някъде към 26г,защото усетих конкурентните условия и най- накрая осъзнах,че ще ми е трудно и не съм като другите.Стажа ми преди телка е 10 месеца( щях да имам година +ако тогава се вписваха тд)Но,явно за щастие хаха, както разбирам сега оттук,още с 1 во яваване получих 2 група.( над 70 % вероятно не помня 72,73)и не са ми спирали никога пенсията.Но това е т.н.соц.пенсия за инвалидност.Най- ниската,която доколкото помня не се индексираше ,когато  на други мои приятели с телк и една година стаж преди телка,пенсията нарастваше минимално.Сто пъти съм ходила до НоИ през годините за преизчисление,натрупах 5 години стаж,но - не.Те си гледат преди телка!За мен беше 1 година преди датата на инвалидизирането.Е,няма е де!
Чак сега ме огря помощта за такива като мен,в моя случай вече-100% с чп,без право на работа ,( още едно противоконституционно безумие !) за новата соц добавка  от 198 лв.,освен мизерната пенсия.
Не зная какво е заболяването на дъщеря ви,но бих ви посъветвала да се борите за по- голям процент на Телка оттук на сетне.Така или иначе, повечето привилегии в тъжния и не толкова лек живот на инвалида, започват от втора група.
За колко ви е телка? Година,две,три?Моят е през 3 години. Спомням си,че един път се явявах предсрочно за влошаване.Лежах по болници ит.н. Другото безумие с пожизнените също е интересно...интересно как очакват хора с тежки диагнози да се подобрят..да ни водят там на отчет като в психото,през 3 години,да се преброим,че може и да сме хвърлили топа.
Сбъркана е държавата,да.
Здраве желая на дъщеря ви преди всичко!

# 693
  • Мнения: X
Телк реших да си вадя някъде към 26г,защото усетих конкурентните условия и най- накрая осъзнах,че ще ми е трудно и не съм като другите.
Стажа ми преди телка е 10 месеца( щях да имам година +ако тогава се вписваха тд)
А преди ТЕЛК-а не сте ли учили (висше/полувишсе), за да купите стаж?

# 694
  • Сф
  • Мнения: 10 657
Учила съм в НБУ 94-98.Не знам дали тогава можеше да се купува стаж( 2001 някъде) не са споменавали такава възможност,но пък и никога не съм имала накуп пари за да купя стаж,мисля че е скъпо.Леля ми си купи стаж за нормална пенсия по възраст,но тя живя в Мароко и е имала пари.Мисля към 4000 плати преди години.
Вече няма значение за мен тази една година преди телка.Но по- принцип с доста абсурди съм се сблъсквала.

# 695
  • Мнения: X
PureLove,
на вас не са ви достигали два месеца, т.е. купувате само два месеца!
Не знам дали тогава можеше да се купува стаж( 2001 някъде) не са споменавали такава възможност,
2001г сте се явявали на ТЕЛК?
Да, през 2001г не е имало такава възможност.
КСО чл.9а
Скрит текст:
Зачитане на осигурителен стаж със заплащане на осигурителни вноски от лицата
Чл. 9а. (Нов - ДВ, бр. 100 от 2010 г., в сила от 1.01.2011 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 99 от 2012 г., в
сила от 1.01.2013 г.) За осигурителен стаж при пенсиониране, ако не е зачетен на друго
основание, се зачита:
1. времето на обучение на лицата, завършили висше или полувисше образование, но за не
повече от срока на обучение, предвиден по учебния план за завършената специалност;
2. времето на докторантурата, определено в нормативен акт за лицата, придобили
образователна и научна степен "доктор".
(2) За осигурителен стаж при пенсиониране се зачита и времето, за което лицата са
навършили възрастта по чл. 68, ал. 1, но на които не им достигат до 5 години осигурителен стаж
за придобиване право на пенсия по чл. 68, ал. 1, и са внесени осигурителни вноски, изчислени
върху минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за
бюджета на държавното обществено осигуряване към датата на внасянето на вноските.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 1.01.2013 г.) Внасянето на осигурителните вноски
по ал. 1 и 2 се извършва по банков път след подадена декларация по ред, определен с наредбата,
издадена от министъра на финансите по чл. 5, ал. 6.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 99 от 2012 г., в сила от 1.01.2013 г.) В случаите по ал. 2 недостигащият
осигурителен стаж се преценява към датата на заявлението. Пенсията се отпуска от датата на
заявлението, след като са внесени дължимите осигурителни вноски.
(5) Когато са внесени осигурителни вноски по ал. 1 за периоди на обучение, по-малки от 5
години, лицето има право да внесе осигурителни вноски по ал. 2 за разликата до 5 години.
(6) (Изм. - ДВ, бр. 99 от 2012 г., в сила от 1.01.2013 г.) За осигурителен стаж по ал. 1 и 2 се
зачитат периодите, за които са внесени осигурителни вноски. Вноските са изцяло за сметка на
лицата и се внасят върху минималния месечен осигурителен доход за самоосигуряващите се
лица, определен със закона за бюджета на държавното обществено осигуряване в размера,
определен за фонд "Пенсии" за лицата, родени преди 1 януари 1960 г., към датата на внасянето
им.
Цитат
Сумата на осигурителните вноски за 1 месец “закупен” осигурителен стаж през 2018 г. е 100,98 лв., а от 01.01.2019 г. - 110,88 лв.;

# 696
  • Сф
  • Мнения: 10 657
Благодаря Пав, разбрах идеята.

# 697
  • Мнения: 165
Телка ние до 01.02.2021г. След тая дата пак ще се явяваме. При нас няма как да е пълно излекуване, защото 22 болта в гр.стълб и гръбнака е неподвижен. Сега август месец ще навърши 19г.  Като изчакаме една година, той ще изтече и трябва така или иначе да се явяваме. Просто незнам какво да правя. Да подавам ли в НОИ въобще документи.  Посъветвайте ме как да постъпя.SadSadSadSadSad А и нищо не разбирам от тия неща.

Последна редакция: пн, 22 юли 2019, 13:32 от pipi68

# 698
  • Мнения: 1 292
Дъщеря ми завърши средно образование. Досега получаваше помощта по чл. 8 д от соц. подпомагане. Тъй като е с 91% получава социална пенсия . Но сега се чудя след новите промени при условие, че помощта от соц. подпомагане спира, ще има ли право на така наречената финансова подкрепа от 87 лв. ,която замести предишните добавки.

Последна редакция: вт, 23 юли 2019, 08:19 от polia72

# 699
  • Мнения: X
  Посъветвайте ме как да постъпя. А и нищо не разбирам от тия неща.
Защо не се обърнете към пенсионен консултант, да ви свърши работа както трябва.
  Peace

# 700
  • Мнения: 165
  Посъветвайте ме как да постъпя. А и нищо не разбирам от тия неща.
Защо не се обърнете към пенсионен консултант, да ви свърши работа както трябва.
  Peace
Вече съм питанала няколко и всичките ми отговарят, че се занимават с пенсии, на тия които са навършили години за пенсиониране а не с ТЕЛК.

# 701
  • София
  • Мнения: 930
Ако се осигурява малко време, може би ще и отпуснат пенсия, но трябва да продължи да работи, защото като навърши 20 години ще я спрат, докато не събере 1 година стаж. И пак опираме до изискването за 1 година стаж.
Това не е така. Сигурна съм.
Един път отпусната,
то след това не се "гонят" осигурителни стажове при навършване на 20, 25 и 30 години.
Така, ето ме и мене, 24 часа бях офлайн.
ПАВ1, ако това което си написала по-горе е вярно, значи от НОИ нарочно са ме излъгали и реално съм загубила 6 години без пенсия. Защото, така е написано в наредбата, че позволява различно тълкуване и не е еднозначно.
ПИПИ 68, ти няма да допускаш моята грешка!
Намери някой, който да плати осигуровка на дъщеря ти за 1 седмица ( или ако може за 1 месец). Отиваш в НОИ и подаваш документи за пенсия защото "Осигурените придобиват право на пенсия за инвалидност поради общо заболяване, ако са загубили работоспособността си и имат осигурителен стаж, придобит до датата на инвалидизирането, а за слепите по рождение и за ослепелите преди постъпване на работа – до датата на заявлението по чл. 94 от КСО, както следва:
до 20-годишна възраст и за слепите по рождение и на ослепелите преди постъпването им на работа – независимо от продължителността на осигурителния стаж;"
.
И запомни добре, колкото и да те убеждават служителите там, че няма смисъл да подаваш документи, защото ще ти бъде отказана пенсия, няма да отстъпваш. Ще искаш да ти приемат документите и да ти дадат входящ номер, като или ще получиш пенсия или ще получиш писмен, официален отказ. И ще можеш да си търсиш правата, ако ти откажат. Защото аз нямам черно на бяло отказ и не мога да докажа, че са ме излъгали. С някакъв минимален трудов стаж не може да откажат пенсия, и ако е вярно, че повече няма да търсят стаж, както е написала ПАВ1, значи ще проблемът е решен.
В началото бях написала, че няма надежда, но сега мисля, че има надежда.
Скрит текст:
Не говори със служителите, защото те може да не знаят, а може и нарочно да лъжат. Когато дъщеря ми направи 1 година стаж, служителката я убеждаваше, че няма да и отпуснат пенсия и не искаше да и приеме документите. Наложи се да вляза вътре и понеже този път бях абсолютно сигурна, че отговаря на всички условия, казах на въпросната служителка, че не искам нищо да ми обяснява, искам просто да приеме документите и да ми даде входящ номер. Оная беше много вкисната, но прие документите и дъщеря ми получи пенсия.
ПИПИ, действай, дано всичко се оправи и пиши какво става.
Желая ти успех и дано при вас нещата се наредят.

 newsm78 Сега се чудя, дали формулировката "независимо от продължителността на осигурителния стаж" не означава, че може и без никакъв трудов стаж. newsm78

# 702
  • Мнения: X
И аз оставам с впечатлението, че служителите от НОИ умишлено лъжат, което е потресаващо.
Да не разказвам в подробности, но съзнателно са ми скрили един стаж преди 97'ма г. и затова съм на  минимума вече 5та година. Уж ми били изпратили през 2015 от архива едно УП, а аз не съм си го взела от пощата?!? Което се оказа лъжа. Въобще тогава това УП не било налично и когато се появило, не са ме информирали. Казваха ми през всичкото това време "Нямаш 3г. стаж и точка". Много подло!
Проверявайте всичко и не им се доверявайте.

# 703
  • Мнения: X
Вече съм питанала няколко и всичките ми отговарят, че се занимават с пенсии, на тия които са навършили години за пенсиониране а не с ТЕЛК.
Питайте тук:
http://www.nssi.bg/forusers/faq
Хубавото е, че отговорът е писмен!  Peace
newsm78 Сега се чудя, дали формулировката "независимо от продължителността на осигурителния стаж" не означава, че може и без никакъв трудов стаж. newsm78
Не, не означава, че може без.
Означава, че може да е само един ден, но е необходим такъв.

Последна редакция: вт, 23 юли 2019, 19:27 от Анонимен

# 704
  • София
  • Мнения: 930
Не че има толкова значение, ама да се коригирам в интерес на истината. Дъщеря ми завърши училище през 2008 г., така че, това, за което говорим тук се случи преди 11 години, а не преди 5 години. А преди 5 години вече и отпуснаха пенсия с 1 година стаж.
Ще ме извините, ама явно съм била полузаспала, когато съм го писала. Нещо хронологията ми е избягала. Всичко останало е вярно.
Не, не означава, че може без.
Означава, че може да е само един ден, но е необходим такъв.

Преди много години, когато започнах работа бях бременна. И с 1 ден трудов стаж придобих право на болнични, а скоро след това родих и излязох по майчинство.

Последна редакция: вт, 23 юли 2019, 20:03 от Мелина

Общи условия

Активация на акаунт