На годинка стана вече ОКТОМВРИЙСКОТО човече.

  • 67 533
  • 762
  •   1
Отговори
# 480
  • София
  • Мнения: 1 966
Здравейте Simple Smile Аз вече съм от отбора на работещите мами, първият работен ден мина много добре, работата направо като някакво разнообразие ми идва и даже се чувствам пълна с енергия  Grinning Ще видим докога ще е така, сигурно до другата седмица например Mr. Green

Със събуването ние имаме много голям напредък, до преди няколко месеца не търпеше за повече от минута нито чорапи, нито обувки, нито двете заедно. Сега вече навън мнооого рядко си събува обувките, вкъщи ходи предимно боса, нарочно я оставям (паркет и килим е и не е студено), полезно е докато се учат да ходят и си стабилизират походката, но даже и вкъщи да обуем чорапи и пантофи, вече ги събува само по няколко пъти на ден, а не веднага след като ги обуем  Laughing

За говоренето, ако бях мама с много богато въображение, сигурно бих казала, че казва поне 20 думи  hahaha Но тъй като не съм, ще кажа че казва само мама, тата, баба, бебе също е баба, ба-бау и ако, ама ако просто си го казва като сменяме гащите или като чуе, че някой говори за гащи  hahaha Ааааа и много важното "баааап", "ляяяп", т.е. хляб, викайки го умолително да ѝ дам. Името е "Тата" или "Татя" в най-добрия случай, но тати също е "тата". Иначе доста неща разбира и показва.

# 481
  • София
  • Мнения: 268
dolce_vita, за дъвченето пробвахте ли със солети?
Аз бях абсолютно решила, че детето ми такива "боклуци" няма да яде, но когато Никола си дойде у дома, на първото посещение педиатърката каза да му даваме солети, защото така се учат да дъвчат, а и солетките бързо омекват в устата и не се дават с тях.

Тук ще те оборя.... Адриан яде солети от лятото....така се е задавял със солета, че акъла съм си изкарвала....застава му напреко в гърлото и бърках с пръст да вадя.

Иначе не знам как, но сам от много ранна възраст дъвче. Преди няколко месеца си бях поръчала телешка пържола в един ресторант и той ам ам ам, аз едвам я дъвчех толкова беше жилава, а той едно парче така хубаво си го премляска с четирите си зъба тогава....

Аз съм била кошмар на тема дъвкане. Мама ми разказва, а и аз помня....с часове сме се хранели. Трупала съм всичко в уста и после или плюя или гълтам.

А за чорапогащниците, и аз не мисля, че имаме чак такива студове....а и тази зима си е направо пролет. А и ми се струва безкрайно неудобна дреха, И без това едвам го удържам да сменя памперса само чорапогащник ми липсва Simple Smile

# 482
  • Мнения: 263
dolce_vita, за дъвченето пробвахте ли със солети?

С хляб и бисквити няма проблеми. Изяжда си ги сам. Но не мога да си позволя да му дам намачкан банан, парченца банан или друго - мандаринка примерно. Повръща всичко, което му е в коремчето. Според мен е от стряскане, а не от неспособност да дъвче.

Опеделено ме е страх и да не се задави, защото го виждам как като не е идеално пюрирано (вчера дадох райска ябълка необелена, но пюрирана) и веднага има позиви за повръщане.

Педиатърката каза, че се казвало неофобия (страх от нови неща).

Почвам да се притеснявам доста, защото много време мина.

Пие си спокойно от чашка иначе.

# 483
  • Мнения: 168
Не се безпокой, ще се научи да дъвче, просто прави опити от време на време да му даваш например парче банан или по-едро намачкана храна. Като не става или повърне, опитай пак след седмица-две. Това е до дете и няма общо със зъбите. Сиана е доста назад има само 5 зъба, но дъвче чудесно и мандарини без да й ги беля. Единствено ми отказа непасирана храна, когато я мъчат зъби. Тогава не желае да дъвче, а само да гълта и ядем супички или пюрета.

# 484
  • София
  • Мнения: 595

Тук ще те оборя.... Адриан яде солети от лятото....така се е задавял със солета, че акъла съм си изкарвала....застава му напреко в гърлото и бърках с пръст да вадя.

Симона, не споря изобщо  Peace Аз също не вярвам, че съществува нещо, с което човек, не само дете, да не може да се задави. Само цитирах педито.

dolce_vita, подкрепям късметче. Бавно, с търпение и много спокойствие от твоя страна. Ако детето усеща нервност или притеснение у теб, това само ще задълбочи проблема. А ако беше неофобия, струва ми се, щеше да се проявява във всички аспекти от живота на детето, не само при храненето. Ще се научи, не се тормози Hug

Моят хубавец от вчера е със спукани капиляри на едното оченце - явно е успял да си бръкне в окото без да го видя. Не изглежда възпалено и явно не му създава дискомфорт, та ще изчакам до утре, преди да го заведа на лекар, ако все още има проблем. Че в тая мъгла...

Аз да се похваля, най-накрая получих първия превод на обезщетението за майчинство от НОИ - за м.ноември  ooooh! Първо забавиха много акта за раждане на Никола - чакаме го повече от три седмици, през които бях на ноктои, че ако нещо се наложи, напр. да отидем в болница, него не могат да го приемат - новите имена и ЕГН не бяха вписани никъде, старите бяха заличени...пълен цирк  Mr. Green Та така де, забогатях  Money Да взема да почерпя с едни лимонови резанки  Wink

Хубав ден на всички  bouquet

# 485
  • Мнения: 168
Мелодия, честито, от тук нататък само хубави новини и здраве!
...А догодина и шаран ще искаме за Никулден Simple Smile

# 486
  • Бургас
  • Мнения: 152
Здравейте, момичета Simple Smile
Мелодия, дай вит.С! От бебешкото 2 мл. Иво на 2 пъти си беше бъркал в окото... и педи това препоръча.
Вече и двамата сме болни Sad Днес стана много рано и пак само реве Sad И двамата сме с хрема, а мен и гърло ме боли... А при личната било безкрайна опашка Sad
Хубав ден и кротки дечица   Hug

# 487
  • Мнения: 168
Нелитка, такъв е вирусът, цялата къща се натръшкахме от него. Много е неприятно и поне 3-4 дни се чувстваш като парцал. И аз не успях да стигна до личната, че след празниците имаш по 30-40 човека пред кабинета й. Лекуваме се с каквото мама предпише. От днес и каката е болна  Sad Бързо оздравяване!

# 488
  • София
  • Мнения: 595
red_nelitka, много благодаря за съвета, задължително ще му дам  Hug

Съжалявам, че сте болнички, дано бързо се оправите. Случайно да имаш Шуслерови соли? Аз за пръв път ги чух от педи като се разболя Никола и с огромно недоверие подходих към тях, обаче не само помагат на детенце, но и на мен ми помагат за един кожен проблем (през зимата, явно от студа, кожата на ръцете ми се изсушава, напуква се чак до кръв и е някакъв ужас...Самопредписах си ги и , колкото и странно да е, ми помогнаха. Ако случайно имаш соли, пробвай с номер 3, 4 и 6 - казват, че няма как да навредят солите и няма проблем в  самопредписването - не е задължителна консултацията. Налудничаво ми звучат, лично на мен, ама като нещо помага - помага, не мога да си кривя душата...)

късметче, бързо оздравяване и на вас!

# 489
  • Бургас
  • Мнения: 152
Мелодия, ние така се лекуваме Simple Smile Сополи лекувам с физиолог. р-р и ш.с. 4. А сега покрай зъбоникненето всяка сутрин на гладно ш.с. калции. И днес и осцилокопцинум му дадох.
Ще мине, ама не е приятно... Не излизаме, той полудява...
Късметче, то винаги е така... Един да се тръшне и всичките лягаме  #Crazy Ама поне ММ и Иво го карат винаги по- леко, а аз направо съм труп Simple Smile   
Няма да ви се оплаквам повече Simple Smile Надявам се болничките (като нас) по- бързо да оздравяват  Hug
Тук изпече... та ви подканям да излезете и вместо нас Simple Smile

# 490
  • София
  • Мнения: 3 789
А аз не мога да разбера защо не ги извеждате  newsm78 Ако детето не е със супер висока температура, е даже добре да е навън, дори за малко (изключвам часовете със силна мъгла).

# 491
  • Мнения: 168
Аз я извеждам Сиана и като е болна, но в тази мъгла, вече няколко дни НЕ сме излизали, осен вчера на обед за малко. Просто гледам да не я събирам с други деца.

Последна редакция: вт, 07 яну 2014, 13:41 от късметче

# 492
  • Бургас
  • Мнения: 152
Деска, аз не съм в състояние... Кашля като магаре и Т имам Sad А ММ е на работа... А тук нямаме помощници. Шанс Simple Smile   

# 493
  • Мнения: 1 203
Хола и от мен Simple Smile

Честит имен ден на всички вчерашни и днешни именици   bouquet

Ние сме добре слава Богу, не са пипнали болести. Бузан гледам да го извеждам навън, но с тази мъгла днес дори и аз лудата пропуснах. Като гледам обаче следобед ще е навън Simple Smile Той отдавна ходи добре и излиза без количка за по час- час и половина, което си е солидна разходка като за него Wink Ако не излезе обаче сещате се колко излишна енергия му остава и на кой на главата се стоварва  ooooh!  Rolling Eyes

За дъвченето, долче вита не знам, аз не бих се шашкала на този етап със синдроми някакви си Simple Smile Малко предиагностициране ми идва това на вашата педиатърка. Просто след хранене с пюрета в началото някой деца губят по-трайно рефлекса за дъвчене преди гълтане и директно гълтат, което води до задавяне. Бузан нали е ЗВб бебе от 6-тия месец насам яде храна в нормален вид без пасиране и мачкане и досега се е задавял само един път и то по моя вина  с много твърда праскова Embarassed Ще се научи детето, просто търпение  Peace

С гърнето засега сме много назад, слагам го след сън или ядене, ама хич не търпи на него, а аз не го насилвам, че да не стане обратен ефект и съответно на 2-3 дни успява по 1-2 пъти да свърши нещо вътре Simple Smile Ама колкото толкова, няма да се стресирам и себе си и него за това сега.

Чорапите и той събува, заедно с пантофа (което е чорап с кожа при нас), но и аз тъпо и упорито му ги слагам пак и така може да го събуе по 10 пъти в серия, аз слагам 10 пъти и накрая или му омръзва или се разсейва с някоя друга беля  :е:

И с говоренето сме назад, обаче на мен това не ми е мери тел на интелектуални възможности или каквото и да било друго. И Айнщайн е проговорил на 3 години  :Lil: Ако има зор да го разбера ще проговори, засега е на тъй и аса и , което преминава в мама  :е: Толкоз от мой то дете Simple Smile

Мелодия какво стана с белите люспи, от мандарините ли бяха? Бузан си яде цели парченца и не съм забелязвала такъв ефект при него ...

Ай де стига толкоз от мен Simple Smile Хубав ден и оздравяване на болните мами и деца  Peace

Последна редакция: вт, 07 яну 2014, 15:36 от Птиците ...

# 494
  • София
  • Мнения: 595
Хола и от мен Simple Smile

Мелодия какво стана с белите люспи, от мандарините ли бяха? Бозан си яде цели парченца и не съм забелязвала такъв ефект при него ...


Птиците, не съм сигурна още...предполагам, че са от мандарините, днес забелязвам различни по цвят нишки  - зелени от спанак, оранжеви от морков...явно не всичко успява да преработи добре. Пък и няма симптоми на гадинки. Наблюдавам го и временно съм спряла мандарините и банана, пък ще видим...

Преди малко му мих зъбите - открих 2 нови...Явно като порасне, ще стане акулче...Никнат със всички екстри, но поне бързо - от 20 декември до сега има 4 нови зъба. И вече хапе  Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт