Бавно захранване - къде греша?

  • 1 779
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 751
Здравейте!
Синът ми е на 7м. и го кърмя на поискване, а започнахме захранването след навършени 6м. с домашно зеленчуково пюре на обяд. Въвела съм картоф, тиква и морков, но повече от 2-3 лъжички не иска. Опитах да му дам да си държи с ръка, но пак гризва 2-3 пъти и губи интерес. Предложих оризова каша, нъц! Предложих ябълка и банан, без особен успех. Изобщо не го насилвам и като ми откаже веднага преставам да предлагам, че да не вземе съвсем да ми отказва...и аз не знам вече. Обаче като види хляб и полудява, и снощи не издържах и му отрязах края на една франзела и му го дадох - мечка стръвница на живо, държи си и си дъвче сладко, сладко...май нещо аз не правя като хората, не знам вече newsm78
Притеснявам се да не го лишавам от полезни вещества, понеже на неговата възраст вече доста неща хапват бебоците.

# 1
  • Мнения: X
Като не иска не го караш насила.

# 2
  • София
  • Мнения: 7 984
До година основното му е мляко, с останалото само се запознава като вкус. Пробвай го с различни неща, той има право да отказва. Simple Smile

# 3
  • Мнения: 27 524
Това е абсолютно нормално поведение при изключително кърмените деца. Изобщо няма от какво да се притесняваш - лъжичка тук, лъжичка там и така лека-полека  Simple Smile Добавяй кърма към пюретата, по-познат е вкуса и обикновено повече им харесва.  Simple Smile

# 4
  • Плевен
  • Мнения: 1 611
Не напротив това си е съвсем нормално за бебетата.Моят син беше същия,до годинка хапваше по няколко лъжички и после кърма.Така е,до годинката бебетата има нужда основно от мляко,другото е за запознаване с цвят и консистенция.Не се безпокой,ще прояде.

# 5
  • Мнения: 2 751
Ами сигурно и аз вече се шашкам, колкото повече материали изчитам. Знам аз, че като питам тука няма да сгреша  bouquet
Понеже имах трудности в началото с кърменето сега пък се притеснявам да не объркам човечето и да не иска да цока. И затова като ми откаже твърдата храна веднага преставам с предлагането и съответно ме упрекнаха, че не съм настоятелна с храната. Допълнително и педиатърката онзи ден отбеляза, че Хб е 103 и "още не ставало дума за анемия" ама да почвам попарата, и на тиквата да слагам месо, че да го яде по-лесно - `айде нема нужда!!!

# 6
  • София
  • Мнения: 7 984
С попара хемоглобин не се вдига. Още повече, че е напълно нормално след 6-тия месец хемоглобинът да пада. Разрови се из англоезичните сайтове, имаше даже и таблици с каква скорост пада след 6-тия месец.
За настоятелността: синът ми категорично отказва да яде твърда храна (1.1 год) и се дави и от инстантна каша включително. Има си и причина за това, диагностицирана от терапевт. На всяка среща ми се повтаряше по няколко пъти, че детето не трябва, не бива и в никакъв случай да не се насилва. Настоятелността в това отношение води само до обратен ефект.
До 1 година детето пробва и е приемливо да бъде основно на мляко. Пробвай, когато го храниш, да му оставиш детски чашки, лъжички, парчета храна, с които да играе. Също през деня, когато си играете, му давай обелена цяла ябълка, круша, краставица, с която да играе, учи го как да я души, възклицавай колко хубаво мирише и пр.

# 7
  • Мнения: 2 753
Пробвай да правиш пюретата по-редички. Моят син отказваше да яде пюре ако е по-гъсто. Слагай повече кърма в пюрето и давай колкото иска, не го насилвай, постепенно ще свикне с вкуса им.  Peace

# 8
  • Италия
  • Мнения: 490
alldrige, а пробвала ли си със Захранване, водено от бебето? Щом така се радва на хляб в ръчичка, може това да му е проблема  Simple Smile

# 9
  • Мнения: 2 751
милинка, действително попрочетох оттук-оттам и затова хич не й се връзвам, но все пак вече хапвам аз повече храни с желязо за всеки случай

invierno, определено по-редички почнах да ги правя. Картофът май в началото заради лепкавината му се гнусеше толкова Simple Smile
 
Чудно ми е, че без кърма май повече му допадат нещата newsm78 и наистина сериозно се замислям за ЗВБ-то. Понеже варя на пара и си правя дозички за замразяване ми дадох морковче и си гризка и дъвче, определено го опитваше по бебешки Laughing

# 10
  • Мнения: 2 052
И затова като ми откаже твърдата храна веднага преставам с предлагането и съответно ме упрекнаха, че не съм настоятелна с храната.
Много правилно постъпваш. Ако си настоятелна ще стане по-зле, съвсем няма да иска да яде. Точно така децата стават злояди, майките като ги тъпчат на сила. Щом откаже прекратяваш храненето и кърмиш. Няма какво да се притесняваш, това е напълно нормално. Освен това до годинката най-важно е млякото, всичко друго е за запознаване с вкуса.
И аз бих ти предложила да пробваш ЗВБ  Peace

# 11
  • Мнения: 2 751
Може би и аз доста съм се ошашавила, понеже нямам кого да питам и аз всичко сама се информирам. Имам една приятелка с по-голямо детенце, но то беше на АМ и е захранено по схемата със сокчетата и преди годинката ядеше всичко, и няма как да се водя по нея.

Кога се въвежда "второ" хранене за деня? Досега предлагам на обяд почти от месец насам, но не ми е ясно кога се започва и по друго време.

# 12
  • Мнения: 2 052
И аз за всичко сама се информирам - от форума Simple Smile На педиатъра не мога да вярвам, нито на баби и приятелки с по-големи деца. Съветите са ясни... сокче на 2-3 месеца, на годинка вече може да яде шоколади и пържоли  Laughing
Вече можеш да предложиш второ хранене. Можеш да пробваш пак с оризова каша следобед.
Другият вариант е да въведеш всички зеленчуци за възрастта и тогава да предложиш второ хранене.
Казваш, че не иска оризова каша, можеш след като въведеш още 2-3 зеленчука да въведеш няколко плода и след това да дадеш кашата с плод, така може да я хареса.
Няма точно правило кое кога, води се по детето  Peace

# 13
  • Мнения: 2 751
Dafi`, благодаря ти  bouquet, мисля да опитам с още 2-3 зеленчука и тогава ще опитам и следобед с кашата.
Понеже тъкмо нея въвеждам днес му настъргах ябълка(въведена) и определено си хапна с желание, сука и заспа Simple Smile

Може би малко хаотично започнах с храните, но като не хареса зеленчука опитах с плод и сега кашата newsm78

# 14
  • Мнения: 2 052
Няма проблем, важното е да го караш бавно и постепенно Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт