Да изпратим зимата по-бързо - Франция 37

  • 150 279
  • 655
  •   1
Отговори
# 450
  • Мнения: 111
И аз не разбирам защо вечерният час е 18:00 а не 19:00. Ясно е, че като е 20 часа има време за "аперо" с приятели, но 19 часа си е също рано...

Цвети, завиждам за снега. При нас много рядко има сняг.

Мадам, моят син започна българското училище в предучилищна и бързо свикна. Училището в Тулуза започна да работи преди 4, 5 години, ако не се лъжа. Може би за вас е било късно. От много време ли учат английски и немски допълнително твоите момичета? Не им ли е голямо натоварването по този начин? Питам, защото моят е още малък и не съм се интересувала до сега.

Карду, вие имахте ли право да се ваксинирате? Ние още даже не сме мислили сериозно по въпроса, защото не сме от приоритетните групи.

# 451
  • Мнения: 5 093
Авил, не знам дали имаме право да се ваксинираме,защото ние не желаем. Освен това аз имам астма и автоимунно заболяване,абсурд да си причиня ваксина ( те пък давали уж защита някаква, ама до 6 месеца). Това с ваксините е много тъмно.
Нашият сняг издържа почти един ден. Но детето се радваше и направи снежен човек.

# 452
  • FRANCE
  • Мнения: 2 221
Тук имаше 5 снежинки които не стигнаха до земята . Девойките бяха нещастни.
Иначе английски учат от CP (голямата е 4eme сега , а малката CM2).  Не им е било проблем понеже е на игра без да ги натоварва. Немски каката почна в 6еme "bilangue" и уроци отделно за да и е по-лесно , че беше мъка в началото. Аз не говоря немски и не можех да и помагам особено. Малката учи немски от 2г към немското училище веднъж седмично. На нея са и по-трудни езиците и не исках да закъса в 6 eme.

# 453
  • Мнения: 111
Madame, благодаря ти за отговора. Браво на децата, че се оправят с толкова много езици! Този клас "bilangue" клас в държавно училище ли е? Моето момче се интересува от английски в момента, но аз отлагах, защото си мислех, че е малък за трети език.

Cardu, наистина, при автоимунно или алергии трябва много да се внимава. Съседката работи в болница и каза, че от нейния екип, никой от младите (под 50 години) не се е писал за ваксинация за сега.

При нас се затопли, чак ми е странно като излизам навън. И да се оплача от детската градина - имам чувството, че даже и сега рядко извеждат децата навън. Тези, които спят следобед, само сутрин и следобед излизат по половин час. Според мен трябва да са навън колкото може повече, за да се разболяват по-малко.
Първокласникът е добре, защото е вътре само по време на часовете.

# 454
  • Мнения: 5 093
авил, моята девойка ври и кипи от енергия и в сряда сутринта ходи на спорт. Сега с вируса не ги водят да плуват, а от една седмица спорт само на двора, ако времето го позволява. Тук при нас те спира да вали,но те си спортуват вън, ако е силно са под навес, иначе търчат по двора.
Искам да я запиша да учи английски, защото това в училище не е учене на език, ама никак.

# 455
  • FRANCE
  • Мнения: 2 221
Madame, благодаря ти за отговора. Браво на децата, че се оправят с толкова много езици! Този клас "bilangue" клас в държавно училище ли е? Моето момче се интересува от английски в момента, но аз отлагах, защото си мислех, че е малък за трети език.


Мисля че след 5-6 г няма проблеми да почнат с трети език. Особено ако е като игра, песнички, малко куклен театър.  Чесно казано голямата девойка щях да я запиша и по-рано ако ги бях намерила школата (,по принцип тя е за деца от 3 години до колежа вкл) . Но с малката девойка имахме проблеми с говоренето и изчаках логопеда да даде зелена светлина.

Клас " Bilangue" е в държавно училище, колежа. По принцип не беше нашият колеж по местоживеене но я взеха.

И тук ги изкарват постоянно на двора. Голямата само мрънка че е в понеделник в 8 ч и трябва да тичат.  Миналият понеделник беше хладно (-2) и спретнали сценка на учителя как се хлъзгало и било опасно. Да ги прибира Joy

# 456
  • Мнения: 111
Здравейте Simple Smile

Знаете ли дали около вас има затворени училища? При мен вече двама колеги са с този проблем и започвам да се притеснявам. Всъщност всички очакват децата да си останат вкъщи за поне две допълнителни седмици около ваканцията.

Cardu, и моят син кипи от енергия и ходеше на плуване. Той още не може да плува, но се изморяваше там.

# 457
  • FRANCE
  • Мнения: 2 221
Три затворени класа в матернела. Но училището не е затворено. Девойката е в примера. При тях уж няма обявени случаи. Само въшки Tired Face . Мразя въшки. Яд ме е че родителите си пускат децата с въшки.

# 458
  • Rennes, France
  • Мнения: 478
Привет и от мен!

Реших да се разпиша и аз, а не само да получавам известия...
Мадам, радвам се да те видя Smile

По въпроса: при нас няма - тръпна да чуя какво ще обявят...Хич не ми се иска да затварят у.щата, децата са толкова доволни да ходят.
За бг у.щето: аз не съм записала моите, но аз продължавам да си плямпам на български, макар значително да намаля като времетраене, защото домашните няма как да ги правим на български...та с моя акцент, става така че децата ме коригират. Луи обаче почва лека-полека да чете на български, всяка вечер четем по една страница и мисля че като натрупа скорост, може да почне да чете и бг книжки, че е голям четец...Емма, хич не я мъча с буквите, но тя много обича да говори на български, така че смятам и при нея ще станат плавно нещата.

Пазете се момичета и до скоро!

# 459
  • Мнения: 5 093
Здравейте момичета! Правят в училището някаква организация за евентуално затваряне. Това никак не ми харесва. Моята девойка ходи в сряда до обяд да спортува. Беше за стрелба с лък, сега са само на двора, но си организират някакви занимания все пак. Толкова е щастливо детето.
 Искам си живота. Това  е като приказката за жабата  - сложили я в студена вода и бавно загрявали, докато се усети, била сварена.
Планираме пътуване до България за Великден, с колата ( и куче ). И не знам, да не си останем само с плановете.
Пазете се и бъдете здрави

# 460
  • Мнения: 111
Както се очакваше - нови рестрикции, но поне засега училищата оставят отворени.
Може да се окаже, че ще сме най-засегнатия район (Haute Garonne) от третата вълна. Вече има повече приети в болница с ковид отколкото при пиковете при предишните две вълни. Ето и при вас, Madame, има затворени класове.

Cutty, радвам се да те видя и тук! При вас май положението с короната е по-спокойно за сега? Браво на твоите деца за българския. Аз се чудя защо моите не говорят много български. Определено се усеща че речникът им е много по-беден. Големият започна да се отпуска по малко от една година насам, но малката не иска за сега. Надявам се да успеем да отидем до България това лято, защото миналото не можахме.

Cardu, много ме притеснява подготовката за затваряне в училището на твоето момиче. Може да имат информация, нареждане... При нас нищо не казват, само че в четвъртък отново ще има стачка Disappointed. Дано да успеете да пътувате, от сега нищо не може да се предвиди.

# 461
  • FRANCE
  • Мнения: 2 221
Авил ти от къде си (извинявай че съм изпуснала). Девойките им говоря на Бг. Малката си ми отговаря на френски, но когато има други хора превключва на бг за да нея разберели Joy. Това от колко срам ме е спасявало когато бяха малки и говориха дивотии на висок глас ("там при онази дебелата леличка с мустаците ли" 🤪).  А иначе голямата девойка си мечтае да си говори с деца във Франция на български. Даже бяхме намерили едно момченце в Испания да си пишат на български истински писма , но нещо той нямаше време. Иначе идеята беше добра. Така пишат на бг без да го имат за учене.

Кюти здравей Blush. Леле колко са пораснали децата.

# 462
  • Мнения: 5 093
Момичета, на повечето от вас мъжете са французи. Ние сме българи, у дома се говори на български, телевизия само френска. Детето обаче започна  да  мисли и сънува на френски. Няма лошо. Но четене и писане на български е много зле. Та ще я записваме в българското училище в Париж. Добре стана,че се появихте и ме насочите.

# 463
  • Мнения: 5 093
Здравейте от Ривиерата! Радвам се, че се раздвижи темата.
Ние тук Бг училище нямаме. Дъщеря ми за трета поредна година посещава дистанционните уроци на училището в Париж. Напредък има, осезаем.
Говорих с директорката на училището и я вземат веднага, моята щерка. Дамата ми звучи прекрасно. Детето има огромно желание. Всичко се подрежда. Много,много благодаря,че ме насочи!

# 464
  • Мнения: 111
Чак сега успявам да пиша...

Madame, на юг от Тулуза живеем. Затова и синът ходи на българско училище в Тулуза. За запознанства с български деца са добри празниците на училището, но сега няма и кой знае кога ще има Sad

Cardu, дано да ѝ хареса на дъщеря ти в българското училище! Моят син ходи с желание, учителката му е много добра.

Cutty, да ми беше казал някой по-рано, че в частните училища по-малко стачкуват... При нас пак имаше стачка на аниматорите. Simple Smile

И един въпрос: във френското училище за малката няма да има среща с родител заради ситуацията с корона вируса, само при големия ще има такава среща. При вас има ли такива срещи всяка година? До сега опитът ми беше по една среща на година.

Общи условия

Активация на акаунт