Правилна подготовка за бебчо

  • 5 223
  • 86
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6
Здравейте мами,
Знам, че "колкото повече, толкова повече" и компромиси за детето не трябва да се правят, но моля ви споделете според вашия опит какво може да е достатъчно за издръжката на бебчето през първите 3 години? Вълнува ме като план по колко да се отделят на месец...
Предварително ви благодаря за помощта.
 Embarassed

# 1
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824
Ако кърмиш, а впоследствие захраниш с домашна храна, вместо с купешки каши и пюрета, остават само разходи за дрехи, пелени и пособия. До 300 лв месечно - със сигурност стигат, даже до 150, при спазени горните условия. Това е хем важно, хем [обичайно сравнително] лесно, след първите седмици на учене и свикване, хем най-достъпен като финанси вариант, т.е. най-доброто от два свята Grinning
Ако чакаш бебе, можеш да посещаваш Ла Лече Лига срещи, за да научиш повече за естественото хранене и как началото на кърменето да е възможно най-безпроблемно.

Издръжката на бебето съвсем не е висока.
Ако се храни изкуствено, отива средно по кутия мляко на всеки 3-4 дена; цените варират според марката, но с майки от форума за хранене с адаптирано сме смятали, че на година излиза 900-1,200 лв. Пюретата са средно по 1,50 - 2 лв бурканчето. Кашите са средно 3-7 лв според марката. Храненето с купешка храна чувствително натоварва бюджета също.
Ако не се дават пари за мляко и пюрета, остатъкът са пелените - при еднократни пелени, разходът съм го изчислявала средно 40 лв месечно за моите деца, надали повече от 50 лв. За дрехи, колички и прочее - кой колкото иска да отдели.

Същински големите разходи идват на по-късен етап постепенно, като тръгне на градина, а после на училище, особено в горните класове с частни уроци и какво ли не.
И като завърши висше образование, да не плащаш вече такси и издръжка, ще бъдеш щастлива и необременена финансово с перспектива за пенсиониране насреща Mr. Green

# 2
  • София
  • Мнения: 3 524
бу с един пост обобщи за идните 10, не 3 г. , трябва да те предложим за финансов министър  Laughing напълно подкрепям обаче всичко написано Peace
видно тук не са включени разходи за колички и всякакви други столчета, ако ползвате проходилки, уокъри и прочие, но и ти пишеш издръжка. иначе първоначално за бебчо ако почваш от нула, т.е. няма откъде да вземеш и ще купуваш всичко, зависи колко пари ти се отделят - някои майки предпочитат колички които като цена започват от 800 лв., отделно столче, легло или кошара, които варират също 200-300 лв. (поправете ме ако бъркам).
за хранен докато се кърмеше дребния всичко беше мед и рози - лесно, бързо, не отделяш пари за това. купих си помпа и замразявах кърма известно време, така че даваш пари за този консуматив, ако преценищ.
после бу е описала че млеката ценово варират според марката, на която ти или доктора се спрете, ако се налага да е по-специално адаптираното мляко.
на по-късен етап след като захраних му готвех, известно време взимах от дъжавната кухня до нас, за да свикне и с такава храна.
памперсите са разход докато ги махнеш, колкото по-скоро толкоз по-добре (лично мнение), и тук зависи от марката, при него беше ок с памперс и либеро, от другите подгизваше. има и многократни пелени, цяла тема има във форума по този въпрос.
сигурно има и още, но и други ще се включат Peace

# 3
  • Плевен
  • Мнения: 1 614
Аз съм взела от "двата свята най-хубавото" спред Бу  PeaceКърмя и готвя на детето си от първата лъжичка.Синът ми е на 2 годинки."Струва" ми по 30 лева на месец-20 от тях за памперси.В началото харчех повече памперси-по 2 пакета по 25 лева средно за пакет.Кърпички почти не ползвах,предпочитах колкото се може по-малко химия върху хубавата кожа на детето ми.Крем за подсичане,някой и друг шампоан 2в1 за къпане(не го къпех често,2 или 3 пъти седмично)и крем за мазане след баня.Подариха ми много неща след раждането.И досега една колежка и съученичка на съпруга ми ми дава всеки месец дрехи за детето,тя има 2 момчета по-големи от сина ми.Всички умалели дрехи ми ги дава,аз нямам нищо против синът ми да носи дрехи втора употреба в пясъчниците като играе.Предпочитам на познати деца дрехите отколкото от Маниите.Купуваме му и ние нови дрехи,но са по-малко.Играчки също получаваме от същата жена,основно колички.Има начин отглеждането на дете да не е скъпо както виждаш.Лятото купувам пресни сезонни зеленчуци и замразявам във фризера за зимата,сега ми е доста по-евтино храненето,със всичките зеленчуци във фризера ми,бързо и удобно във формички за лед или нарязани.

# 4
  • София
  • Мнения: 7 990
Разходите варират според възрастта. Съвсем грубо казано около 300 лв., но:
* до 1 год. можеш да ползваш дрешки от приятелки, защото се носят буквално за по 2-3 месеца. След това детето намалява темповете на растеж и съответно по-запазените дрешки намаляват. За мен е излишно да се дават пари за този период, ако има от кого да използваш.
* горенаписаното се отнася и за всички приспособления от сорта на шезлонги, люлки, проходилки и т.н. Изобщо не се знае дали, купувайки даденото нещо, ще се използва. Купих възможно най-евтината люлка, която намерих и както се оказа впоследствие, с основание. Използвахме я преко сили около 2 месеца и после отказваше да стои в нея. Активната гимнастика така и не я използва по предназначение.
* както са писали и преди мен - зависи дали кърмиш. Ако не кърмиш, сметката набъбва.
* колики, алергии и пр. болежки, присъщи на тази възраст. В един момент, ако се наложи, могат да дръпнат сериозно перо. При нас този разход беше значителен, когато се установи, че бебето има проблеми, изискващи определени условия за гледане и поддръжка на кожата.
* пюрета - зависи дали ползваш купени и ако да, какви. Пюре на Хип е около 3-3.50 лв., а има и за под 2 лв. Ако имаш достъп до продукти от производител, можеш да си правиш ти пюретата и съответно да са на доста по-добри цени.
* след 1 година зависи какви са плановете на майката за работа. Ако иска да се върне на работа и не приемат детето, отиваш на варианта с частна градина или детегледачка и е ясно какво става с разходите.

# 5
  • Мнения: 6
Не ми е много ясно "какво става с разходите" след 1-вата годинка. Simple Smile Може ли повече детайли. Колко точно набъбват? Какъв % е яслата и т.н.?

# 6
  • Мнения: 2 052
Много зависи Simple Smile
Като новородено купувах само памперси - около 30 лв. на месец. Като сложим и капките за колики - да речем 50-60лв. НО кърмих. Ако бебето е на АМ поне 100лв. отиват за мляко (поне от приятелки знам, че толкова отиват, лично не съм запозната). Пюрета рядко купувах, аз ги приготвях, излизаше ми стотинки на ден.
След годинката се наложи да купувам АМ - около 20лв., детска кухня - 16лв., памперси - 30лв. Дотук средно 56лв. Купувам и плодове, сирене, кисело мляко -  може би още 30лв. на месец, не знам  newsm78
Дрешки не купувам, защото свекърва ми и сестра ми постоянно и купуват.
Забравих за козметиката... ако детето не е с проблеми можеш да караш с един шампоан от 5лв. 1-2 месеца и лосион за толкова, но дъщеря ми е с атопичен дерматит и козметиката и струва 40лв., но пък я ползвам с месеци, не съм засичала за колко време ми стига.
Като не включвам дрехите и играчките мисля, че не сме надвишавали 100лв. (освен когато и купувам козметиката, но това е веднъж на 2-3 месеца).
Като тръгне на ясла предполагам ще е горе долу същото, до колкото знам таксата е 45-50лв., но пък няма да купувам памперси...

# 7
  • София
  • Мнения: 3 524
Не ми е много ясно "какво става с разходите" след 1-вата годинка. Simple Smile Може ли повече детайли. Колко точно набъбват? Какъв % е яслата и т.н.?
ако яслата е държавна би трябвало да е около 60 (градината в софия е 60 лв., и ако е в одз сигурно и яслата е толкова), ако е частна- определено повече, поне градините почват от 500 лв./месечно. вариант за гледачка под 500 също не съм чувала.
разходите набъбват според това ти какво решиш да правиш - ако ти му готвиш, разхода е един, ко го запишеш на държавна/частна кухня- друг, а ако е на ясла, трети...
ако по-натам в градината посещава допълнителни дейности, таксата от 60 лв се увеличава със сумата на доп. дейности. при нас обичайно е 125 лв./месец от 1 група в градина.
тук не влизат играчки, дрехи, доп. пособия за рисуване, оцветавяне, занимване, пъзели.....

# 8
  • Мнения: 953
Да се присъединя и аз - нямам дете, но ще черпя информация от вас.
Имам питане: ние като мами ще прави пюрета, за да е по-евтино, но как сте се справяли с "точното" количество и разнообразие - защото предполагам, че не може да се прави в голямо количество, за да не изхвърля?

Дано сте ми разбрал въпроса и дано не е смешен, но съм чувала от мами, които вече са минали по този път подобни твърдения?

# 9
  • Мнения: 6
Супер сте. Simple Smile Споделената информация ще ми е много полезна.
А къде мога да прочета кога се тръгва на ясла?
Също - може ли да споделите от къде намирате детегледачки?

# 10
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824
Каая - можеш да замразяваш Simple Smile Може замразени на отделни компоненти, после смесваш/добавяш, а може и готови сготвени и смесени, замразени.

olimbos Naughty какво точно проучваш? Пишеш курсова ли? Grinning

# 11
  • Мнения: 6
Активно се информирам преди най-важното.
Тъкмо досега четох за майчинските. Голямо четене пада.
Досега тези неща ми бяха чужди и е крайно време да разбера и науча повечето. Simple Smile

# 12
  • Мнения: 556
Сега гледам второто дете  по-разумно откъм разходи на почти  10м. бюджетът за 1 м е:
- 1,5 пакета памперси+ 2 пакета мокри кърпи 34 лв.
-3 кутии фризолак -36 лв.
- купешки пюрета максимум 10 бр. за разнообразие/Ганчев, Овко и Бебебита/-15 лв.
-готови каши- 2-3 кутии -10 лв.
- овесени ядки, елда, грис и др./ за да правя домашни каши/-5 лв.
- един щампоан от 5 лв. стига буквално за месеци, купувам Бочко крем или Бебе здраве за дупето те са по  2-3 лв.
 ОБЩО 100 лв.

Всички останали пюрета правя с домашни продукти. Разбира се купувам някои броколи, карфиол и плодове.
Количка, легло и т.н. си имам, дрехи не купувам- ползвам от първото дете и от кумата ми, която роди няколко месеца преди мен.

Иначе при нисък бюджет можеш да се оправиш и с 500-600 лв. първоначални разходи:
- количка 150
- легло- 100
-  вана и стойка -20
- кошница за кола- 50
-стол за хранене- 60
- проходилка -50
- чаршафи, хавлии- 50
- дрешки -50
- шишета- 10
- козметика - 10

# 13
  • Мнения: 2 141
Мнооооого ще сте ми полезни, ще следя темата с интерес.  Hug
Ние очакваме нашият юнак след има - няма 2 седмици.
Горе долу като смятам и до колкото чувам от приятелки и познати, наистина средния разход на дете до годинка- две не надвишава 150-200 лв от основните памперси, храна (ако не е на кърма), козметика и тук таме някое друго лекарство, защото колкото разбирам все има по нещо.

# 14
  • София
  • Мнения: 3 524
Супер сте. Simple Smile Споделената информация ще ми е много полезна.
А къде мога да прочета кога се тръгва на ясла?
Също - може ли да споделите от къде намирате детегледачки?
поне в нашето одз искаха като ни приемаха детето да може да ходи на гърне, да може да ходи само и не помня какво беше още, макар като цяло да няма "от кога".  ето линк към правилата за прием за софия:
http://kg.sofia.bg/isodz/sdoc/prot19.html

Общи условия

Активация на акаунт