Защо напоследък се срещат все едни и същи имена?

  • 23 294
  • 416
  •   1
Отговори
  • Мнения: 263
Напоследък се замислям защо тооооолкова повтарящи се имена има напоследък. Интернет? Медии? Каква е причината всеки да си кръщава детето все Мартин, Александър, Максим, Ивайло, Сияна, Виктория, Стела, София, Александра...

Какво се случи с имена като Агата, Жасмина, Марта, Ралица, Явор, Дамян - супер солидни и много красиви?

Кои според вас са често срещаните имена и кои са тези, които никога или рядко срещате, а ви се иска да ги има повече?

# 1
  • Мнения: 9 902
кое му  е солидното на Жасмина? А Агата по какъв критерий да бъде предпочитано?

# 2
  • Бургас
  • Мнения: 6 468
Агата ми звучи ужасно на мен Simple Smile

Въпрос на вкус  Peace

# 3
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Винаги е имало имена, които са модерни, популярни и предпочитани, не виждам кое му е странното.

# 4
  • Варна
  • Мнения: 17 934
Всичко е мода. Макар че Мартин, Александър и Виктор са напаст.
Рано или късно ще отмине и ще дойде нова мода.

# 5
  • Мнения: 6 214
Около мен всичко е Виктор и Александър.  Laughing

# 6
  • София
  • Мнения: 1 481
Жасмина ми звучи много повърхностно пък на мен.

А виждам, че твоето дете е Филип. Около моите деца има няколко момченца, които се казват така, всъщност се сещам за повече Филиповци, отколкото за Мартиновци и Виктории в близкото ми обкръжение. Ти защо го кръсти така? (Не го приемай за заяждене, наистина ми е любопитно!)

# 7
  • Мнения: X
Бих добавила и Филип и Кристиян към много модерните последните години имена.

Иначе бих предпочела Александра пред Жасмина, категорично.

# 8
  • Бургас
  • Мнения: 6 876
О, да, особено Александър. Около мен повечето деца така се казват. Няма нужда да помня децата на познатите ми как се казват - повечето са Александър. Аз го отдавам на някаква мода. Например имах адски много наборки с името Дияна. Явно 80-81год. е било много модерно (може би покрай принцесата). После пък през 90-те имаше една модна вълна да си кръщават децата с чужди имена. То не бяха Майкъл, Джесика и т.н.

# 9
  • Мнения: 6 214
То не бяха Майкъл, Джесика и т.н.
мммм, любими са ми Сара и Памела...

# 10
  • Мнения: 5 115
Незнам въпрос на мода ли е или на чуждопоклонничество, но все повече българчета са с вносни имена...А българските имена лоши ли са?

# 11
  • Мнения: 263

Еми именно, че не е въпрос на вкус. Не може всички да сме с един вкус.

Филип избрахме, защото живеем в чужбина. Тук не е често срещано и даже се води поостаряло. Филиповците, които познавам са на по 30/40 години. В България познавам само един и той на тези години. (в друга тема обясних по-подробно)

Естествено, че и аз се съобразявам с правилата. Например знам, че не мога да си кръстя детето Рут, защото ще му се подиграват в училище.

Не се вхащайте за Агата и Жасмина - просто са имена, които ми хрумна, че отдавна не съм чувала.

Кои според вас са често срещаните имена и кои са тези, които никога или рядко срещате, а ви се иска да ги има повече?

# 12
  • Мнения: 2 214
На мен пък ми харесват нетрадиционните имена. В родилното една лекарка се шегуваше, че ако извика Виктория или Георги всички бебета спирали да плачат. Joy Joy Joy Joy Кръстих детето си Камен, защото с него лежах за задържане три пъти и ми се иска името да му даде сила и твърдост. На много мои познати името не им харесва. Имаше опция да е Георги, но се радвам че размислих. Жасмина ми харесва, Агата - не. Peace

# 13
  • Варна
  • Мнения: 17 934
Незнам въпрос на мода ли е или на чуждопоклонничество, но все повече българчета са с вносни имена...А българските имена лоши ли са?

Сигурно хората мислят напред - за емиграция.  Thinking

Спомням си, че преди 30тина години имаше доста Марии, имахме три (3!) в класа. Сега познавам само едно момиченце, в групата на най-малката ми дъщеря.
А в предучилищината на другото ми дете имат в групата 4 Кристияновци, 2 Кристияни и 1 Кристина. И като започнат едни обяснения - Крисито, Криси, Кико, малкия Кико, Криско Crazy

# 14
  • Мнения: 15 019
Винаги съм харесвала мъжкото име, което избрах за сина си. Казва се Александър. Имам още само две, които харесвам - Евгени и Калоян. Мъжът ми хареса само Александър от тези трите. В един момент каза, че почти всичките му колеги имат синове Александър. Но му отговорих, че мен това не ме интересува, това е нашият Александър. Както се пее в една песен, то всяка втора жена е Мария, но значи ли това, че не трябва да кръщаваме децата си Мария, че на някого му е втръснало да го чува?  И не, българските имена не са лоши, но е въпрос на това кое име искаш ежедневно да чуваш и използваш.

Общи условия

Активация на акаунт