Разширени, възпалени вени по време на бременност

  • 8 173
  • 39
  •   1
Отговори
  • Мнения: 20
Здравейте,
предварително се извинявам ако вече има такава тема във форума, но все пак се нуждая от бързи отговори и се надявам да срещна разбиране Simple Smile
Днес след среща с хирург по повод на появилото се възпаление... след не много обстоен (според мен) преглед ми беше предложено да бъда хоспитализирана за операция с цел премахване на засегнатия участък от вената, тъй като имало малък риск за усложнение до края на бременността. Да спомена че съм в края на 33-та седмица (дето се казва - то не остана). Преди 2 седмици някъде (водя се по датите в които съм ходила на АГ) се появиха болки във вената, от около седмица вече се забелязва и промяна - оток, зачервяване(посиняване) в част от вената... болката е все едно от ударено.
От изчетеното в интернет за краткото време, което имах днес разбрах че такива усложнения като моето са нормални в края на бременността при жени които и преди са си имали разширени вени. И че ако се налага операция е желателно тя да бъде отложена за след раждането. В което виждам логика, т.к. преди бременността имах намерение за точно такава операция и знам че възстановяването не става за ден два.
Моля за препоръка към добър сърдечно-съдов хирург в София.

# 1
  • Мнения: 2 732
Дано намериш добър хирург и да се консултираш с него .Каква диагноза ти постави ?

# 2
  • Мнения: 20
Дано намериш добър хирург и да се консултираш с него .Каква диагноза ти постави ?


Тромбофлебит... но както по-горе съм написала за мен това не беше преглед както трябва... само с леко напипване/опипване на вената да ми каже доктора, че трябва операция и то по спешност, за мен е несериозно... и за това отлагам влизането си в болница, т.к. бих желала 2-ро мнение. От 3 дни се мажа с Лиотон 1000 и учудващо не ме боли както предишните дни... и някак си не мога да си обясня защо така тия доктори имат мерак да режат  newsm78
За това наистина моля, ако някоя мама е имала подобен проблем да сподели, или най малкото някой да ме насочи към добър лекар, който няма само да пипне и да поиска да ми отреже кракът.

# 3
  • Мнения: 441
За тромбофлебит не ти ли изиса лечение, особено по време на бременност? Инжекции клексан например? Според мен трябва без да отлагаш да се консултираш със (друг) сърдечно съдов хирург + гинеколог. Не знам дали премахването на вената е достатъчно за твоя случай. Вероятно, ако проблемът е само в повърхностна вена, но трябва да те прегледат най-малкото с ултразвук каква част от крака е засегната. Не трябва да отлагаш тази консултация.

# 4
  • Мнения: 20
За тромбофлебит не ти ли изиса лечение, особено по време на бременност? Инжекции клексан например? Според мен трябва без да отлагаш да се консултираш със (друг) сърдечно съдов хирург + гинеколог. Не знам дали премахването на вената е достатъчно за твоя случай. Вероятно, ако проблемът е само в повърхностна вена, но трябва да те прегледат най-малкото с ултразвук каква част от крака е засегната. Не трябва да отлагаш тази консултация.

Нищо не ми назначиха - операция... успях да се свържа с доц. Гиров (Гюров) от ВМА на кратко му обясних по телефона за какво става на въпрос, та човека излезе разбран и утре в 9 съм при него Simple Smile тъй като за бременна в 8-мия не може да прави предположения по телефона. Дано да се размина с операциите преди раждането, т.к. не смятам че точно сега им е момента.
В задната част на крака от средата на бедрото до средата на прасеца си имам разширени външни вени, които никога не са ме боляли, и са си там от 6-7 години (въпреки че съм на 25)... възпаления участък е малко над сгънката и е по малко от 10 см в диаметър

Последна редакция: чт, 06 фев 2014, 20:21 от maaalkoto

# 5
  • Мнения: 441
Добре си направила, че си записала час бързо. Проблемите с кръвосъсирването може да доведат наистина до усложнения в късна бременност. Дано ти обърнат внимание и ти погледнат крака обстойно, и дано ти изпишат подходяща терапия. Бих те посъветвала да запишеш час при гинеколог и ако може да проследиш кръвотока към плода. Ако си в София, сигурно има спешен кабинет към Майчин дом.

# 6
  • София
  • Мнения: 7 987
Аз бях с проблеми с вените през горните месеци. Мажех постоянно с хепаринови препарати, пиех разни билкови хапчета с диуретичен ефект и накрая, към 8-9 месец ми изписаха и компресионно бельо. Прегледаха ме, смятаха, установиха каква степен на компресия трябва. Имах два варианта - до коляното и за цял крак. Оплакванията ми - силно изпъкнали вени, сини, мрежа от вени и спукани капиляри, тъпа болка в определена точка, напрежение и тежест. Имам и наследствено обременяване с подобни проблеми и от двете страни. И дума не е ставало за операция, просто често ме преглеждаха.

# 7
  • Мнения: 2 732
Дано намериш добър хирург и да се консултираш с него .Каква диагноза ти постави ?


Тромбофлебит... но както по-горе съм написала за мен това не беше преглед както трябва... само с леко напипване/опипване на вената да ми каже доктора, че трябва операция и то по спешност, за мен е несериозно... и за това отлагам влизането си в болница, т.к. бих желала 2-ро мнение. От 3 дни се мажа с Лиотон 1000 и учудващо не ме боли както предишните дни... и някак си не мога да си обясня защо така тия доктори имат мерак да режат  newsm78
За това наистина моля, ако някоя мама е имала подобен проблем да сподели, или най малкото някой да ме насочи към добър лекар, който няма само да пипне и да поиска да ми отреже кракът.
Точно така си и помислих .Аз имах точно такъв проблем ,но при мен стана след раждането .На мен обаче ми каза ,че Лиотон няма да ми помогне .Каза да си правя компреси загряващи ,но не си спомням пропорциите за да ти кажа . 

# 8
  • Мнения: 20
Еми ще видим утре какво ще ми каже доцента... надявам се да отложи за след раждането... така или иначе съм решена да си правя такава операция за премахване на тия вени... но ми се ще просто да не е сега  Praynig

Добре си направила, че си записала час бързо. Проблемите с кръвосъсирването може да доведат наистина до усложнения в късна бременност. Дано ти обърнат внимание и ти погледнат крака обстойно, и дано ти изпишат подходяща терапия. Бих те посъветвала да запишеш час при гинеколог и ако може да проследиш кръвотока към плода. Ако си в София, сигурно има спешен кабинет към Майчин дом.

Благодаря за съвета за прегледа при гинеколог... най вероятно ще се обърна и към такъв специалист.. но понеже всичко ми се случи доста набързо днес това ще остане за след прегледа при хирурга... в движение

    Момичета, бързам да дам информация за вчерашния преглед Simple Smile
    Успяхме да стигнем на време до ВМА и да се срещнем с доц. Гиров, въпреки че точно в този ден (петък) той не преглежда ... бях много очарована от вниманието на всички в отделението по сърдечно-съдова хирургия, не знам дали беше заради мен самата (това че съм бременна в 8-ми месец и идвам от друг град) или просто си е практика.. но се отнесоха с внимание и разбиране към мен самата и проблема с който отидох в частност Simple Smile за съжаление предишния ден, при 1-вия преглед в родния град не видях такова внимание.
    Та по същество - прегледаме доцента и каза, че не разбира защо са искали да ме оперират в Габровската болница, тъй като според него в момента немя причина за операция Simple Smile и че операцията е крайната мярка за решаване на проблема... назначи ми лечение с Фраксипарин 0.4 (мускулни инжекции) за 7 дена, също да продължавам да мажа с Лиотон 1000 (т.к. му обясних, че личната ми е изписала само това и че усещам, макар и малко, подобрение) и разбира се ластични клинове, бинтове, каквото ми е удобно да ползвам Simple Smile Първата инжекция дори ми поставиха още в болницата. Доцента ме посъветва да си следя внимателно възпалението и при евентуалното му разширяване да се обърна към д-р Райков в Габрово (за съжаление 1-вия ми преглед не беше при него) за да прекъсне вената да не стигне до главната артерия. И на най разбираем език ми обясни че интервенцията е с местна упойка, и няма нищо сложно в нея.. да я разгранича от операция. За операция може да се говори 6-7 месеца след раждането, като тогава ще бъде премахната цялата вена, но сега и дума да не става.
   Заинтересуван беше и от начина, по който бих желала да родя - по нормален (естествен) път - и в обменната карта, която получих преди да си тръгна написа че няма противопоказания за нормално раждане. Тези 2 реда също са от голямо значение за мен, т.к. знам че често пъти такива проблеми се изтъкват като причина за секцио, а аз не бих желала, понеже няма никакви други причини за секцио.
    И така, доволна съм от крайния резултат, който получих в следствие на разходката до София и от това че се разминахме с крайното решение на проблема (за сега).

Последна редакция: нд, 09 фев 2014, 08:50 от AnMary

# 9
  • Мнения: 2 732
Радвам се за добрите новини .Спокойно раждане ти желая!

# 10
  • Мнения: 441
Здравей, много добре, че са ти предписали терапия. Очаквах, че ще е до раждане, не само 7 дена, но явно си знаят хората.
Аз бих ти препоръчала все пак да се консултираш с гинеколог, ако все пак имаш тромбофлебит. Това значи, че имаш възпаление на вената + образувани тромби, нали?
 
В късни месеци на бременността може да се наруши кръвопотока към матката ти, ако имаш някакво предразположение към образуване на тромби и плода да не получава нужното му, че дори и тромби в плацентата могат да се получат. Може би трябва да се обърнеш към специалист по фетална морфология, или друг специалист. В Плевен, което ти е по-близо, знам, че има специалист, казва се др Конова и назначава терапии за генетично предразположени жени към тромбофилии.
Може да се консултираш някъде другаде, дори и при проследяващия гинеколог.
Относно секцио: ако си предразположена към образуване на тромби, всяка една хирургическа намеса увеличава риска, и след секцио също човек би трябвало да слага фраксипарин. Дори ще е по-добре да родиш нормално.

# 11
  • Мнения: 20
Здравей, много добре, че са ти предписали терапия. и аз много се радвам, все пак е по-добре да се пробва с нещо преди да режат... все пак операцията е когато вече няма на къдеОчаквах, че ще е до раждане, не само 7 дена, но явно си знаят хората. за продължителността вече ще се консултирам с нашия лекар след ден два и ако каже да продължавам без прекъсване Wink
Аз бих ти препоръчала все пак да се консултираш с гинеколог, ако все пак имаш тромбофлебит. Това значи, че имаш възпаление на вената + образувани тромби, нали?.. в обменната карта пише "Изразена варикоза на десния крак. Варикофлебит в областта на коляното, без пролагиране проксимално. ехо-доплер - проходими дълбоки вени със запазен клапен апарат
 
В късни месеци на бременността може да се наруши кръвопотока към матката ти, ако имаш някакво предразположение към образуване на тромби и плода да не получава нужното му, че дори и тромби в плацентата могат да се получат. Може би трябва да се обърнеш към специалист по фетална морфология, или друг специалист. В Плевен, което ти е по-близо, знам, че има специалист, казва се др Конова и назначава терапии за генетично предразположени жени към тромбофилии.
Може да се консултираш някъде другаде, дори и при проследяващия гинеколог. проследяващия уж си ме следи постоянно на ехографа.. и е единствения в града който предлага фетална морфология и т.н. понеже единствен има такава апаратура
Относно секцио: ако си предразположена към образуване на тромби, всяка една хирургическа намеса увеличава риска, и след секцио също човек би трябвало да слага фраксипарин. Дори ще е по-добре да родиш нормално.

# 12
  • Мнения: 441
Ааа, ОК, варикофлебит е по-добре от тромбофлебит. Значи няма тромби (имаш "проходими вени"), а само възпалена вена. Това е добре. Продължавай да се следиш и успех.

# 13
  • Мнения: 20
Ааа, ОК, варикофлебит е по-добре от тромбофлебит. Значи няма тромби (имаш "проходими вени"), а само възпалена вена. Това е добре. Продължавай да се следиш и успех.
разликата е огромна Wink за това няма да коментирам компетентността и отношението на едните и на другите лекари... Wink
Днес пак ходих на преглед.. по настояване на АГ-то, разбира се, и всичко си ми е наред  thumbsup (поне до колкото може в това ми положение)

# 14
  • Бургас /Център-жк.Изгрев/
  • Мнения: 49
От дълги години страдам от разширени вени.По време на бременността се появиха и нови. Родих нормално по свое желание и 'по щадящ начин' - каквото и да значи това. Посещавала съм съдови хирурзи през годините, вкл. др. Гюров във ВМА и стигнах до извода, че всеки лекар предлага решение спрямо набора от средства, с които той лично разполага. Д-р Гюров препоръча операция, която както е известно не предлага трайно решение на проблема, но пък си заслужава диагностицирането при него. Мой познат ми препоръча консултация с друг хирург, практикувал в Германия- др. Георги Милев. Той прилага друг метод- чрез склерозиране на увредения кръвоносен съд с инжектиране на препарат. Докторът е много еродиран, потомствен лекар с фамилна история. Аз съм доволна от резултата- за 10 години не съм имала проблем, но се появиха нови разширени вени, така че отново ще прибегна до този метод, ако е приложим в случая. Операцията е решение само в краен случай, поне според мен.

Общи условия

Активация на акаунт