цитонамазка-какво е това

  • 2 459
  • 7
  •   1
Отговори
Зравейте на всички! Аэ съм новичка от днес! Искрено се надявам да ми помогнете!!!! Направих си цитонамазка!Резултата-ІІІА!!!не съм раждала и съм много притеснена!!!!!!Не ми предписаха лечение!Ако някой нещо энае и ми пише-БЛАГОДАРЯ!!!!!!

# 1
  • Мнения: 6 314
Успокой се. Гинекологът, който ти прави изследването не ти ли обясни какво означава резултатът и защо не предписва лечение?
Бих ти препоръчала да отидеш при друг специалист и да направиш още една контролна цитонамазка, както и (ако резултатът се потвърди) да се консултираш за евентуално лечение.

Ето малко информация за цитонамазката и резултатите.
Цялата статия за цитонамазката може да прочетеш тук
http://www.bg-mamma.com/?action=article;id=655


Благодарение на това изследване, въведено за първи път от Papanicolau, драстично се намали заболеваемостта от рака на маточната шийка. Цитонамазката позовлява да се улови заболяването в най-ранните му стадии, когато оперативното лечение води до 100% излекуване, а също така да се установят онези предракови състояния, при които е необходимо само да се обгори засегнатият участък върху шийката на матката.


Какви са възможните резултати?

РАР I - нормални клетки. Не е необходимо никакво лечение, освен ако Вашият гинеколог Ви е казал че имате ''раничка'' която трябва да бъде обгорена. Това се налага за да се прекъсне веригата на канцерогенезата;

РАР II - клетки показващи най-често възпалително заболяване. Тук често се налага противовъзпалително лечение. Ако имате ''раничка'' тя трябва да бъде обгорена;

РАР III - Съмнителен резултат. Обикновенно се налага да се проведе съответно лечение, контролна цитонамазка след него и обгаряне. Понякога се налага и да се направи биопсия /също неболезнено изследване, което цели вземането на малко парченце тъкан от маточната шийка за доуточняване на диагнозата/;

РАР IV - наличие на единични ракови клетки;

РАР V - наличие на множество ракови клетки.

# 2
  • Бургас/София
  • Мнения: 309
Здравей на мен преди 3 години ми откриха ПАП4 направиха ми конизация и месец след това забременях. Не се притеснявай отиди и се консултирай с втори лекар.

# 3
Във връзка с медицински за чужбина  ми правиха цитонамазка през 7-мата седмица от бремеността. Още си спомням как докторът ме предупреди да не се стресна като видя, че съм прокървила. Не спирам да се чудя как се съгласих да ми направят изследването по време на бременността. Изследването е много полезно и според европейските стандарти се прави на 6 месеца, като при пропуск са предвидени глоби. Хората са умни и знаят колко е скъпо лечението на рака на шийката на матката, затова вземат мерки преди да е станало късно.  При мен резултатът беше - ІІ група, който ми обясниха, че е нормален, а и мина през лекарската комисия.

# 4
  • Мнения: 2 641
Hi Katti,

Ne se striaskai ot rezultata, makar da ne e ot nai-dobrite. Az sasto imah 3 grupa i 2 godini ziviah s misalta che sam bolna ot rak, koeto beshe uzasno. Lechenie ne se predpriemashe nikakvo. Kato mi idvashe techeshe edna cherna krav i sasireci i dosta se biah uplashila. Popadnah na edin lekar deto 6 meseca ni izpisva antibiotici s maja mi no te mi pomognaha da se mahne tova cherno karvene koeto iavno beshe zapochnata infekcia. Otidoh pak na pregled i se ustanovi che imam polip, ot koeto posledva abrazio - ianuari mesec. Tri meseca sled tova zabremeniah, a rezultata mi se varna pak 1 grupa. Sega sam dobre i chakame bebeto ni , zivot i zdrave nachaloto na fevruari.
Taka che e mnogo vazno da se ustanovi prichinata za tazi grupa i barzo da se lekuva.

# 5
Благодаря за подкрепата!!! И че имате толкова добри сърца!!!!! Във вторник ще са ми готови резултатите от контролната цитонамазка.Така се бях притеснила,че е нещо много сериозно и няма да мога да имам бебче!!! Ще чакам вторник... Още веднъж ви благодаря!!!

# 6
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Цитат на: katti
Благодаря за подкрепата!!! И че имате толкова добри сърца!!!!! Във вторник ще са ми готови резултатите от контролната цитонамазка.Така се бях притеснила,че е нещо много сериозно и няма да мога да имам бебче!!! Ще чакам вторник... Още веднъж ви благодаря!!!


 С тази цитонамазка отиваш при АГ - специалист и се консултираш какво да предприемеш  по-натам.
Успех  Grinning  Grinning  Grinning

# 7
Здравей Кати, с абсолютно същият резултат ме "изненада" и моя лекар
ПАП ІІ - ІІІА /на границата/
и веднага ми предписа лечение
Azatril + Gynalgin
просто трябва да се овладее инфекцията,  и ако след контролната цитонамазка няма промяна се прилага колпоскопия и прицелна биопсия.
Лечимо е, спокойно.
Макар, че и аз съм шокирана....

Общи условия

Активация на акаунт