Швейцария-фондю, раклет, шоколади и дружина майки млади-5

  • 126 332
  • 466
  •   1
Отговори
# 105
  • София
  • Мнения: 304
Здравейте мацки,

Пак да се обърна към вас за съвет. Миналата година ходихме до Цюрих и ми помогнахте какво да видим, специално благодаря на hellymod, която беше много отзивчива   bouquet.
Тази година ни предстои пътуване до Женева - 5-6 дни, моля да ме ориентирате какво да видим. Също така все още се колебаем дали да бъдем с кола или не - дали е добре да имаме кола там или всичко може да се обиколи и с градски транспорт? Аз съм набелязала обиколка на женевското езеро - Лозана, Монтрьо и френското Евиан - това реално как да стане - за 1 ден, за 2? И с какво да се придвижим, като ще сме отседнали в Женева. До замъка Грюер как да отидем и заслужава ли си? Ще ви бъда благодарна за всякакви предложения, а също и за хубави и не прекалено скъпи заведения за хапване.
 

# 106
  • Мнения: 153
Да, има разлика в отделните кантони, както за почти всяко друго нещо. Като се започне например от цвета на чувалите за смет и се стигне до това какво от отпадъците се рециклира и събира отделно.
В нашия кантон например не събираме отделно никакви пластмаси, с изключение на ПЕТ-бутилки и това много ни пречи на нас, защото 75% от нашите отпадъци са точно такива. За Швиц гледам, че не е така.
Ето тук пълна информация за това какво се събира разделно в кантон Швиц, с много подробни обяснения и линкове по отделните теми:
http://www.gemeindeschwyz.ch/xml_1/internet/de/application/d347/d366/f501.cfm

Благодаря ви, момичета, за отговора. В Берлин изхвърлям само в отделени контейнери (без да имам охраничение за обема) хартия и стъкло и... стига толкова. Останалото - в общ контейнер. Няма да се напрягаме много, я!  Joy

# 107
  • Мнения: 2 752
P@ssiflora, за вашия кантон трябва да видиш на място как събирате отпадъците и какви контейнери и за какво има. При нас например имаме постоянни контейнери само за общите и за био-отпадъците, а в определени дни оставяме до контейнерите хартия, кашони или Sperrgut, които прибират от сметоизвозването. Всяка година излиза нов график за сметоизвозването на допълнителните отпадъци. Останалите неща, освен общия отпадък, напр. бяло и зелено стъкло, алуминий и ламарина, Sperrgut и т.н. може да се изхвърлят по всяко време без график в местния Ökohof. Някои от нещата за рециклиране се приемат срещу заплащане.
Във вашия кантон нещата може да са уредени по друг начин.

Едит: и тук нямаш ограничения за годишен обем. Нали си плащаш чувалите, никой не го интересува, по колко броя от тях изхвърляш Simple Smile

# 108
  • Мнения: 153
Оле ужас! Плащам си чувалите...ще се разорим само от такса "смет", а сме едва двама вкъщи  Joy Видях в интернет, че има график за хартията - минават веднъж в месеца.

Hellymod, ти къде живееш?

# 109
  • Мнения: 2 860
Искрена, не съм ходила още, но посъбрах инфо по въпроса. Аз мисля, 1 ден в Женева, половин ден в Лозана, половин в Евиа, 1 ден в Монтрьо /като тук евентуално сутринта изкачване със зъбчата железница, още не мога да намеря инфо за нея, след обяд разходка до замъка/ Спокойно може да се придвижвате с влак от Женева, има на всеки половин час или нещо такова. Аз и затова избрах хотел около гарата. Програмата е направена по съвет на съфорумки, за което благодаря. Остава сама да се осъществи, че се появиха доста сериозни здравословни проблеми.

# 110
  • Мнения: 2 752
Iskrena, тук в темата има мами от Женева, дано някой се обади с предложения. Аз мога да помогна за Централната част на Швейцария, защото я познавам по-добре.
Видях току-що, че някой вече е писал  Peace

P@ssiflora, такса смет тук няма. Затова и броят на живущите няма значение, а единствено колко чувала са ти необходими.
При нас (в Люцерн) чувалите за смет са малко по-евтини, отколкото при вас  Grinning

# 111
  • Мнения: 153
Iskrena, тук в темата има мами от Женева, дано някой се обади с предложения. Аз мога да помогна за Централната част на Швейцария, защото я познавам по-добре.
Видях току-що, че някой вече е писал  Peace

P@ssiflora, такса смет тук няма. Затова и броят на живущите няма значение, а единствено колко чувала са ти необходими.
При нас (в Люцерн) чувалите за смет са малко по-евтини, отколкото при вас  Grinning

Ах, ти живееш в прекрасния Люцерн! Веднъж отидохме, но ми беше достатъчно да се влюбя в този град Simple Smile И двете семейства българи, които познавам в Швейцария живят там Simple Smile Страхотен избор! Simple Smile

# 112
  • Мнения: 2 369
Здравейте! Идвам с едно питане. На моя мъж днес са му предложили сериозно (преди време му бяха "подметнали" само) да започне работа в италианската част на Швейцария (май не ми каза кой град точно) и той ми постави задачата да мисля искам ли. Да,но това е някак сложно да го измисля без да съм ходила там. Тук- в немската част аз лично не се чувствам кой знае колко добре, но пък съм свикнала, детето е свикнало, имаме не лош апартамент на евтина цена в киндерфройндлих зона, детето постоянно е на вън с приятелите си (на 5 години,а мин. година също беше така волен), ще научи немски от август като тръгне детска градина.....знам ли. От друга страна пък мъжа ми е италианец, детето говори добре италиански, аз също имам шанса в италианската част на Швайц да проговоря бих казала перфектно езика (итлаиано) за разлика от тук немския. Произхода на партньора и средата са решаващи за езика, а ние тук и двамата сме чужденци с развален немски. Това ме депресира и асоциализира, немога да водя нормален начин на живот и да общувам нормално. Парите тук не ни стигат (само той работи), а там заплатата му ще е като тукашната,но нали цените там са леко по-ниски....или? Незнам.....ще съм благодарна, ако някой ме насочи дали ще сгрешим,ако решим да се преместим или обратното.

# 113
  • Мнения: 263

Тази година ни предстои пътуване до Женева - 5-6 дни, моля да ме ориентирате какво да видим.

Също така все още се колебаем дали да бъдем с кола или не - дали е добре да имаме кола там или всичко може да се обиколи и с градски транспорт?

Аз съм набелязала обиколка на женевското езеро - Лозана, Монтрьо и френското Евиан - това реално как да стане - за 1 ден, за 2?

До замъка Грюер как да отидем и заслужава ли си?

Ще ви бъда благодарна за всякакви предложения, а също и за хубави и не прекалено скъпи заведения за хапване.
 

Зависи кога ще идвате - в кой сезон? В Женева е красиво езерото и всичко покрай него (цветният часовник, фонтанът), парковете (la Grange, Bastion), старият град, катедралата (препоръчвам ти да се качите горе на кулата, гледката е страхотна)...останалото зависи от вашите интереси - дали ви се ходи по музеи, визита на Обединени Нации или не...с деца ли сте? Програма с деца би била повече със съобразени за тях забавления...Зависи и от сезона. Аз обичам да ходя на плаж. Близо до Женева бих отишла до Ивоар, Евиан, Шамони, Аннеси (във Франция) или Нион, Морж, Монтрьо.

Женева лесно може да се обиколи с градски транспорт, но е хубаво да сте с кола за извън Женева. Пак има публичен транспорт, влакове и корабчета, но ще ви излезе скъпо. За идея за цените виж cff.ch.

Обиколка на Женевского озеро за един ден е ненужно стресиращо. На мен лично едно-две градчета на ден биха ми били предостатъчни.

Замъкът Грюер като замък няма да ви впечатли (не е Версай), но местността е приказна. Определно бих отделила един ден за Грюер!!! Ние на скоро ходихме за 4 дни и си изкарахме невероятно!

За хапване лятото ти препоръчвам - Bains des Paquis. Вкусно, на езерото и непретенциозно. Евтино, но вкусно китайско е La feuille de banane. Винаги може да си направите пикник в парка. Каква кухня те интересува и какъв бюджет?

# 114
  • София
  • Мнения: 304

dolce_vita, благодаря за отговора. От 20 юни ще сме в Женева. Ще останем 5 дни. Колко да бъдат в самата Женева, и колко в околностите, как да си разпределим времето? По това, което си ми написала   ще отидем до замъка Грюер, но с какво да стигнем там  от обществения транспорт? За колко време от Женева и там какво се прави - вътре се разглежда, нещо наоколо има ли, цял ден ли да се отдели? И с какво може да се комбинира евентуално.  Монтрьо искам да видя, до там с какво е най-добре да се сигне и с какво друго може да се комбинира за 1 ден? В Женева ще спим, така че вечер ще трябва да се връщаме там.  '.....бих отишла до Ивоар, Евиан, Шамони, Аннеси ...' - там как да го направим. Иначе среден бюджет, непретенциозно,  кухня швейцарска искам да пробвам - хубаво фондю, раклет, рьощи и подобни, месо не ям. В Обединените Нации интересно ли е, как се влиза там, предварително трябва ли да се резервира нещо? До Лозана струва ли си да отидем, или в  Нион, Морж? Аз искам всичко да видя, но времето е ограничено. Много благодаря още веднъж. 

# 115
  • Мнения: 677

Бихте ли ми помогнали с уеб сайт за доставка на цветя в Швейцария.
Благодаря предварително!

# 116
  • Мнения: 263
https://www.fleurop.ch

Дано зарадваш човекът, който искаш!

# 117
  • Мнения: 263
От 20 юни.. Ще останем 5 дни.
Колко да бъдат в самата Женева,
как да си разпределим времето?

Писах ти по-горе за Женева. Отдели поне един ден плюс деня на пристигане и тръгване.

5 дни

ден първи Женева
ден втори Грюер - пътувайте с влак или кола - има демонстрация как се прави сиренето, посещение на замъка. Тук може да хапнете хубава швейцарска кухня. Ако ви се стори малко разглеждане винаги можете да отидете до Муртен (аз не бих в един ден).
ден трети - Монтрьо и замъкът Шийон - пак с влак или кола. Ако имате време на връщане спрете в Нион и хапнете сладолед от италиянска сладоледаджийница на езерото.
ден четири - Лозана и Евиан - до Лозана с влак или кола и до Евиан от Лозана с корабче
ден пет - Ивоар - с корабче


кухня швейцарска искам да пробвам - хубаво фондю, раклет, рьощи и подобни, месо не ям.


Препоръчвам в Женева - Le Gruyerien, La cave valaisanne, Café du Soleil


В Обединените Нации интересно ли е, как се влиза там, предварително трябва ли да се резервира нещо?

Щом питаш няма да ти е интересно. Пропусни. Има по-интересни неща...

# 118
  • Мнения: 153
Мами прекрасни, можете ли да ми помогнете в търсенето на мебели? Можете ли да ми споделите (вериги) магазини в района на Цюрих (без Икеа) ? Или пък интернет магазини?
Трябват ми доста неща, а не зная къде да търся  newsm78

# 119
  • София
  • Мнения: 304
 dolce_vita    bouquet

A какво ще кажеш за Анеси (или Анси се казва) във френската част?

Общи условия

Активация на акаунт