Швейцария-фондю, раклет, шоколади и дружина майки млади-5

  • 126 353
  • 466
  •   1
Отговори
# 285
  • Мнения: 2 752
Момичета, откъде имате информация, че чужденци не могат да откриват сметки в швейцарски банки?
Разбира се, че могат. Няма никакъв проблем.

Но има една подробност – ако банката, която сте си избрали, има клонове в Германия, ще ви насочат към филиалите там.

Отделно като чужденци, живеещи в чужбина, ще плащате по-високи такси, отколкото вложителите с местожителство в Швейцария.

# 286
  • Мнения: 263
Момичета, откъде имате информация, че чужденци не могат да откриват сметки в швейцарски банки?
Разбира се, че могат. Няма никакъв проблем.

Има ограничения разбира се. Чужденец може да има сметка в Швейцария, но има много условия - едно от тях е минимум ликвидност (мисля 100 000 франка), икономически интерес, зависи и от банките.

Не може българин да си открие сметка за 200 франка без адрес в Швейцария примерно и разрешително за престой.

А на теб от къде ти е информацията, че може?

# 287
  • Мнения: 2 752
Момичета, откъде имате информация, че чужденци не могат да откриват сметки в швейцарски банки?
Разбира се, че могат. Няма никакъв проблем.

Има ограничения разбира се. Чужденец може да има сметка в Швейцария, но има много условия - едно от тях е минимум ликвидност (мисля 100 000 франка), икономически интерес, зависи и от банките.

Не може българин да си открие сметка за 200 франка без адрес в Швейцария примерно и разрешително за престой.

А на теб от къде ти е информацията, че може?
От моята банка. Тези (и други) условия не са само за българи. А разрешителното за престой не е задължително условие. Сметки могат да се открият дори и без да присъстваш на място.
Това е най-обикновена информация, която може да се прочете на интернет страницата на всяка банка.

Освен това в питането никъде не става въпрос за 200 франка.

Не знам дали знаете, но преди време имаше скандал точно за сметките на германци в швейцарски банки, които остават скрити за данъчните власти в Германия. То не бяха дискове с информация, то не беше продадена информация на финансовите служби в Германия от неизвестни швейцарски инсайдъри, които са имали достъп до тези данни и т.н. Въпросният скандал още не е приключил напълно, водят се все още разследвания. Ако не беше възможно откриването на банкова сметка в швейцарска банка от чужденци без местожителство, как би било възможно десетки хиляди германци да имат такива тайни сметки тук? И да ги търсят сега данъчните? Дори им беше даден срок сами да се представят пред властите и да си платят доброволно укритите данъци.

# 288
  • Мнения: 7
Здравейте,мами,имам нужда от помощ. Работя в Германия като социален асистент,но искам да работя същото в Швейцария. Бих била много благодарна,ако някой от вас знае агенции за подбор на такъв персонал, моля да ми пише на лични. В официалните сайтове за работа няма нищо.Става въпрос за немско говорящата част.Имам вече порастнала дъщеря и много искам да й помогна да учи в чужбина, обаче с тази ми заплата в момента не става.Ето защо ви досаждам с моята молба. Приятна вечер на всички  bouquet

# 289
  • Мнения: 323
Мили мами,
имам следният въпрос към вас.Моят съпруг има австрийско гражданство от доста години,учеше медицина в Австрия ,но по стечение на обстоятелствата  я прекъсна.Малко по-късно изкара курс за операционен помощник  тук и положи  изпита с 1.В Австрия това е най-високата оценка.Проблемът е,че много трудно се намира работа по тази специалност.Той знае перфектно немски,но така и не можа да си намери работа като OP помщник.Знаем че с австр.гражданство веднага в Швейцария получава 5 годишна виза и право на работа.Въпросът ми е,ако там си намери работа като Op помощник в Швейцария,как стои върпоса със заплащането и може ли да поеме там мен и детето,което е също с австр.гражданство,с изключение на мен.

# 290
  • Мнения: 153
Мили мами,
имам следният въпрос към вас.Моят съпруг има австрийско гражданство от доста години,учеше медицина в Австрия ,но по стечение на обстоятелствата  я прекъсна.Малко по-късно изкара курс за операционен помощник  тук и положи  изпита с 1.В Австрия това е най-високата оценка.Проблемът е,че много трудно се намира работа по тази специалност.Той знае перфектно немски,но така и не можа да си намери работа като OP помщник.Знаем че с австр.гражданство веднага в Швейцария получава 5 годишна виза и право на работа.Въпросът ми е,ако там си намери работа като Op помощник в Швейцария,как стои върпоса със заплащането и може ли да поеме там мен и детето,което е също с австр.гражданство,с изключение на мен.

Здравей Криси,

ОП помощниците трябва да имат някаква съсловна организация, ако не намери, да се свърже с лекарската камара, те имат точни таблици кой с колко годишен опит колко пари взима. Няма как да му даде работодател по-малко от това. Според мен няма как да не си намери работа тук, защото всякакви медицински кадри липсват. Трябва да се раззвъни да поразпита по телефона. "Колко пари трябват за живот" е най-относителният въпрос на света и не може да му се даде отговор. Със сигурност, колко и да взима, ще ви стигне поне за скромен начин на живот,поне в началото.

Успех! Simple Smile

# 291
  • Мнения: 58
Здравейте момичета,
бих искала да отправя въпрос към тези от вас, които са наясно със стандарта на живот в кантон Сент Гален или Цюрих. Биха ли били достатъчни 108 000 chf / бруто годишно за четиричленно семейство (2 деца - 5 и 1 год.) ? Съпругът ми получи предложение за работа и го обмисляме, ще съм благодарна, ако някой се включи с мнение.

# 292
  • Мнения: 3 535
Дог, зависи как сте свикнали да живеете , но да ще ви стигнат .
Виж тук http://www.englishforum.ch много се коментира тази тема

# 293
  • Мнения: 153
Присъединявам се към janach. Ще ви стигнат Simple Smile

# 294
  • Switzerland
  • Мнения: 86
dog_violet със сигурност ще ви стигнат Simple Smile В Санкт Гален наемите мисля са по-поносими от Цюрих . Ако се навиете ние също сме в Санкт Гален   и можем да се срещаме Simple Smile

# 295
  • Мнения: 58
Благодаря ви много за отговорите! Зная, че едва ли отговаряте за пръв път на подобни въпроси:).
 Снощи доста четох в предложения форум, проучвам и цените на наеми и други неща, за да видим дали ще излезнат сметките. Искам да попитам и за мнение за район за живеене - западен Цюрих или Винтертур? Интересуват ме лесен достъп до основно училище, социална сигурност, здравеопазване.
P.s. за срещите съм Ок, стига да стигнем до Швейцария  изобщо Simple Smile

# 296
  • Мнения: 3 535
Благодаря ви много за отговорите! Зная, че едва ли отговаряте за пръв път на подобни въпроси:).
 Интересуват ме лесен достъп до основно училище, социална сигурност, здравеопазване.
За това не трябва да се притесняваш , достъпа е лесен отвсякъде Wink

# 297
  • София
  • Мнения: 1 365
Здравейте мили момичета!
И аз "нахълтвам" с въпрос.
Дъщеря ми е студентка в Германия и сега й предстои 6 месечен стаж, който трябва да е извън Германия.
Получи покани за интервюта от Швейцария, нооо започнахме да се питаме разни неща като:
- право на пребиваване
- право на работа
- как стои въпроса със здравното осигуряване
- каква е минималната сума на месец за живот - жилище и храна
- възможно ли е наемане на жилище или някакво общежитие за 6 месеца
Спирам до тук ..... Не че вече е получила реално предложение, нито знае дали ще е платен този стаж  Rolling Eyes
Същите въпроси стоят и за Лихтенщайн ooooh!
Ще съм благодарна ако някой ми помогне с малко информация  Hug
Приятна вечер!

# 298
  • Мнения: 3 535
Мами , идея нямам newsm78 Два поста по- нагоре инглиш форум , да се регистрира да пита или да прочета . Обикновено стажовете са ниско платени , може и да не и стигнат парите да живее.

# 299
  • София
  • Мнения: 1 365
 janach, благодаря за отговора!
Ясно е, че парите няма да стигат, но все пак да знаем колко ще помагаме  Laughing
Има вероятност и за допълнително финансиране от университета.
Повече ме тревожат обаче първите 3 въпроса, както и намирането на жилище.

Общи условия

Активация на акаунт