Швейцария-фондю, раклет, шоколади и дружина майки млади-5

  • 126 325
  • 466
  •   1
Отговори
# 330
  • София
  • Мнения: 29
Здравейте скъпи момичета,

моля за информация за държавни училища за моето детенце Сега е на 10.

Лесно ли приемат българчета? Има ли минимални такси? От колко до колко е училището? Има ли занимални, както в БГ?

Заплащат ли се допълнителните спортове в училището?

Ще съм благодарна за всякаква информация. bouquet bouquet

# 331
  • Switzerland
  • Мнения: 86
marina333 приемат деца от всички националности без никакъв проблем стига да имат разрешително за пребиваване / принципно в някой кантони може да не е нужно, но в по-голяма част трябва / .Държавните са безплатни и са от сутрин от 8  до 17-18ч с пауза на обяд, като по това време мисля , че може детето да е в училище , това трябва да кажат мамите с деца на тази възраст . Спортовете се заплащат, но тук има всякакви опции за разсрочване .

# 332
  • Мнения: 4
Моля ви момичета, препоръчайте ми хотел или място в Женева, където да мога да остана за около месец, защото полетът ми е на 3 юни, имах резервация на едно място, но заради проблеми с банката в България не можах да им изпратя парите и резервацията се отмени, при което загубих стаята. Трябва ми нещо съвсем малко и евтино, само където да спя, на 18 съм, ще си търся работа в Женева и наистина ми е спешно.  newsm78
Благодаря предварително! Hug

# 333
  • Мнения: 263
Моля ви момичета, препоръчайте ми хотел или място в Женева, където да мога да остана за около месец, защото полетът ми е на 3 юни.

От кога до кога търсиш стая? Какъв бюджет?

Аз живея в Женева. Не предлагам стая, но видях една обява на един българин.

Иначе може да потърсиш в общежитие foyer d'étudiant (там е най-евтино), airbnb, хотелите са над 100 CHF на вечер. Може да ми пишеш на лични. Има и групи във фейсбук, които да следиш.

# 334
  • Мнения: 849
моля за информация за държавни училища за моето детенце Сега е на 10.

Лесно ли приемат българчета? Има ли минимални такси? От колко до колко е училището? Има ли занимални, както в БГ?

Заплащат ли се допълнителните спортове в училището?

За кой район на Швейцария иде реч?

Ние сме в кантон Санкт Гален, с тази уговорка ще нахвърлям някои неща.

Училището е задължително, както в цяла Швейцария, за деца на тази възраст. Следователно е и напълно безплатно. Моите дъщери са на 7, но имат другарчета на 9, 11 и по-големи в района, нещата са сходни. Ще ви разпределят в най-близкото училище по местоживеене.

Учебници не плащаме, единственият разход са моливите (тук в началото се пише само и единствено с моливи).

На училище са всеки ден до ~11:30, с малки разлики в различните градове. Прибират се за обяд, но по принцип във всяко населено място има организирана занималня с Mittagstisch, платена. Само за обяд е около 10 франка на дете с включена грижа до 13:30. След това цените са по-високи на час, само за занималня. Обръщам внимание, че ние сме по-малка община, в по-големите цените са малко по-високи, но разликата е от порядъка на няколко франка.

В някои от дните имат следобед занимания, в други са свободни. Тогава или трябва да са на платена занималня (която може да не е близо до училището на конкретното дете), или се прибират у дома.

За спортните занимания, организирани в училището (плуване, гимнастика и разни други спорадични), не се плаща, логично. Но за извънкласните се плаща.

Частните клубове и учители са по-скъпи, но ако нямате претенции за конкретен спорт, можете да се ориентирате какви спортни сдружения има във вашата община и да запишете детето там. Общините обикновено предлагат преференциални условия на жителите си.

При нас например е много популярно ходенето на Turnen (гимнастика) и струва 40 франка на година към ферайна. За сравнение, плуването е в съседната община и на частно е 15 франка за половин час... в клуба отново е по-евтино, но евентуално след няколко месеца ще мога да кажа колко. Също така има значение дали детето е от общината, където е басейна (дават им безплатни карти) или не.

Засега това се сещам. ако има въпроси...

Поздрави!

# 335
  • Мнения: 31
37°C ON , благодаря ти още веднъж за добрия съвет за общежитие към университета - попитах и се уреди! Така че- сърдечно благодаря. Ще идвам в Берн на стаж за 3 седмици през юли. Освен че е много близо до университета, общежитието е и много евтино. Така че, това беше супер съвет. Аз със сигурност ще пиша пак в темата. До скоро и хубав ден!

# 336
  • Мнения: 31
А понеже имам време да попитам ако някой знае дали  немската Апробация за лекар е призната в Швейцария? Или трябва признаване от Швейцария? Не търся нова работа, просто ми е чудно. Друго, което ми е интересно - има ли някаква организация като немската DAAD със Интернет страница. Или да направя търсене по кантони? На практика ми върши работа страница на немски или английски, френски не съм учила никога. По ред чисто български причини така и не писах докторантура в Бг, така че проучвам възможностите. Поне имам голямо желание от години, което въпреки медицината в родината все още не си е отишло.

# 337
  • Мнения: 659
zvezdi4kata26, радвам се и дано престоят ти в Берн е много успешен!
От поста ти не разбрах за каква докторантура питаш. Медик ли си или говориш за нормална докторантура? Ако си лекар, не мога да дам адекватен съвет, само знам, че завършилите медицина в Германия нямат проблем да практикуват тук. За нормална доторантура в някоя от естествените науки бих набелязала университети и конкретни лаборатории и бих проверила специфичните условия за кандидатстване. При хуманитарните науки не знам как стоят точно нещата, но финансирането там е проблем (имам само една позната с докторат по история).
Успех.

# 338
  • Мнения: 153
Здравей, звездичке,

и аз да попитам, лекар ли си? За немската дипломата апробация със сигурност няма никакъв проблем за признаването. Аз бях някога DAAD стипендиантка, и бях гледала дали има и в Швейцария нещо такова, но така и не намерих. Истината е, че не ми беше мега важно и не съм обърнала света да търся. Бих ти препоръчала евентуално да се обърнеш към лекарската камата, може би от там ще ти дадат някакъв съвет. Според мен е супер да направиш докторантура. Смятам, че няма да е невъзможно трудно да си намериш място, защото всеки униеврситет се радва на "безплатни робчета" (защото ние докторантите сме точно това), "само" трябва да си намериш финансиране.


А понеже имам време да попитам ако някой знае дали  немската Апробация за лекар е призната в Швейцария? Или трябва признаване от Швейцария? Не търся нова работа, просто ми е чудно. Друго, което ми е интересно - има ли някаква организация като немската DAAD със Интернет страница. Или да направя търсене по кантони? На практика ми върши работа страница на немски или английски, френски не съм учила никога. По ред чисто български причини така и не писах докторантура в Бг, така че проучвам възможностите. Поне имам голямо желание от години, което въпреки медицината в родината все още не си е отишло.

# 339
  • Мнения: 31
Да, лекар съм и се надявам да успея да напиша докторантура, но мисля да се ориентирам към т.н свободна докторантура тук в Германия или ако има такъв еквивалент в Швейцария. В университет няма смисъл да кандидатствам, тъй като стипендията няма да ми е достатъчна, аз съм семейна с деца. Пък и имам хубава работа, мисля да остана където съм в идните години. Засега съм се спряла на свободна докторантура, но това е все още ориентиране в обстановката.

# 340
  • Мнения: 2 752
zvezdi4kata26, ето наредбата за стипендии на швейцарския Бундесрат:

https://www.admin.ch/opc/de/classified-compilation/20121883/index.html

Освен кантоните и университетие, стипендии отпускат и частни фондации. Има и алтернатива за стипендия от немски фондации в Германия, които отпускат такива за университети в ЕС и Швейцария.

# 341
  • Мнения: 1 825
здравейте, не съм изчела цялата тема, но се интересувам какви са необходимите документи за легално пребиваване в Швейцария?

# 342
  • Мнения: 31
Благодаря ти, hellymod ! Ще погледна стипендиите, но при мен става малко бавно, защото имам само събота и неделя, и то когато малкото дете спи, та затова не пиша много често и тук. Иначе за т.нар свободни докторантури, които ги има в Германия мисля,че не е необходима стипендия, а само научен ръководител. За такъв вариант ще гледам и в Швейцария, тоест да си остана на работа в тази частна клиника, където съм, там и без това има ужасно много пациенти и простода пиша с ръководител. Такъв вариант оглеждам и обмислям.Иначе не мисля,че каквато и стипендия да ми дадат ще мога да се справя, ако съм само в университет със стипендията, тоест трябва ми вариант, който да позволява оставане на сегашната ми месторабота. Ако има вариант за свободна докторантура в Швейцария също е възможност, затова и попитах тук, всъщност аз живея по-близо до Щвейцария отколкото до някои части на Германия, затова гледам университетите в околността.

# 343
  • Мнения: 1 825
Zvezdi4kata26, каква специалност имаш? Мм е обща медицина и се чудим на къде да е хващаме.
Немски не знаем, но пък има голямо търсене на лични лекари. Аз много искам в Швейцария, но пък за там ми се струва трудно.

# 344
  • Мнения: 659
здравейте, не съм изчела цялата тема, но се интересувам какви са необходимите документи за легално пребиваване в Швейцария?
Лична карта ти трябва.
А за да практикуваш като лекар ти трябва немски на много добро ново със сигурност (имам предвид втория ти пост).
Добавям. Необходимият език е според кантона, може да е френски или италиански (или даже реторомански).

Общи условия

Активация на акаунт