Книги за възпитанието и отглеждането

  • 17 267
  • 57
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 298
Ако има такава тема, извинявам се - не я намерих. Предлагам тук да споделите от кои книги за възпитанието и отглеждането сте доволни, и защо.

# 1
  • Мнения: 1 298
Започвам с познатите на мен:

"Книга за бебето" http://www.helikon.bg/author/Д-р%20Уилям%20Сиърс;%20м.с.%20Марта … 20и%20др._104689/

на д-р Сиърс. Хубава книга за привързано родителство (от 0 до 2 години) и създаване на стабилна и позитивна родителска връзка с детето, което от своя страна прави едно дете по-уверено и спокойно. Няколкото други книги, които имах за този период, бяха напълно излишни, много по-зле написани, често съдържащи неправилна или недостатъчна информация. Има много информация за кърменето, съня при бебетата, храносмилането, успокояването, ирите и играчките - вкл. в практически план.

"Преди децата ти да те побъркат, прочети това." http://www.colibri.bg/knigi/682/najdzhel-lata-predi-decata-ti-da … kat-procheti-tova

Дори и при много всеотдайни родители, понякога по някакви причини се преминава една граница, и положението става неудържимо. За мен тази книга е за тези моменти - спасителна. Не е енциклопедия, нито панацея, но ако имате някакъв проблем с ядене, спане, поведение, който не можете повече да понасяте, може би ще намерите решение в практическите подходи, подробно разписани в книгата. Примерно, аз имах проблем с бебешкия сън, който излезе от всякакви разумни рамки. Като последно спасение опитах метода в книгата, макар да включваше малко плач от детето. Изглеждаше по-малко травматично от очакваното (за детето поне) и огромните драми със съня се регулираха за 3-4 дена.

"Езикът на уважението" http://www.book.store.bg/p77341/ezikyt-na-uvazhenieto-sura-hart- … indyl-hodsyn.html

Сега я чета, започва много обещаващо. Набляга на разрешаването на конфликтите чрез създаването на отношения на взаимно уважение и зачитане между поколенията (в противовес на авторитарни забрани и заплахи). Струва ми се, че би помогнала не само за възпитанието на спокойно и любезно дете, но и е от лична полза  за родители, изпаднали в някаква своя си личностна криза (както са твърде много хора). Мисля че може да облагодетелства родителите по начин, "изправящ" грешки в собственото им отглеждане и поглед върху живота. Но още не съм я завършила и изпробвала, де - това са само начални впечатления. Все пак, според мен си струва и дава нетрадиционни гледни точки към проблемите на възпитанието и отношенията.

Имам и други обещаващи, които обаче още не съм прочела.

Надявам се повече родители да се включат с препоръки по темата.

Последна редакция: сб, 15 мар 2014, 15:47 от karmelita_007

# 2
  • Мнения: 11 831
По принцип преди време имаше такава тема, но сега не ми се търси.

Книги за отглеждане четох докато бях бременна, после като се роди детето не ми е оставало много време да стигна до тях, по-скоро съм се информирала от интернет по конкретен проблем - хранене, сън или друго ежедневно. Ето тази съм запомнила Аз отглеждам детето

За мен една от добрите книги за възпитание е Детето и ние . Основно в нея е наблегнато на уважението към детето. Ето основните й цели:

• да стимулирате детето да бъде добро без заплахи, подкупи, сарказъм и наказания;
• да критикувате, без да унижавате, да хвалите, без да оценявате, и да изразявате гнева си, без да вредите;
• да признавате детските чувства, възприятия и мнения, вместо да ги оспорвате;
• да реагирате така, че да възпитавате у детето увереност в себе си.

В момента чета тази Как да развием потенциала на детския мозък - обяснено е на разбираем език как работи все още недоразвития детски мозък и знаейки това родителя може  да разпознава кога детето е наистина разстроено или просто се лигави, как да реагира в дадена ситуация, в кои моменти детето е изключило и въобще не слуша когато му се говори, как да му поднесем информацията за да я запомни по-лесно, как да се справи със страховете си и т.н.

# 3
  • Мнения: 1 298
Благодаря mibobo. И аз сложих линкове към прочетените от мен книги, макар и по дърварски начин...

# 4
  • Варна
  • Мнения: 692
Тази ми похвалиха, не съм я чела още, но възнамерявам да я купя: Как да отгледаме дете, уверено в себе си  http://www.book.store.bg/p24768/kak-da-otgledame-dete-uvereno-v- … santagostino.html

# 5
  • Мнения: 926
В момента чета и съм много доволна от книгата на Адел Фабер и Илейн Мазлиш, Как да говорим така, че детето да слуша и да го слушаме така, че да говори.

Става дума за това как да разговаряме с децата си по начин, който зачита техният интелект, желания или достойнство. Като майка на тодлер и един 5 годишен господин, открих доста полезни и практически съвети в книгата  Peace

# 6
  • Мнения: 21
 Една книга, която смятам, че би била полезна за развитието на детето, е "Думи, за да се родиш" на Мириам Сежер.

http://www.colibri.bg/knigi/673/miriam-sezher-dumi-za-da-se-rodish

 Разбира се, тя би била от помощ на един изключително ранен етап от живота му.
 За по-късен етап от същата авторка - "Малкото училище - голямото начало".

# 7
  • Мнения: 19 295
Много любима  Твоето компетентно дете на Йеспер Юл. Дава психологически поглед над проблемите в семейството, защо децата реагират по определен начин.
Също един от фаворитите ми Трениране на успешни родители на Томас Гордън. Също има много примери и ситуации, с които родителите се сблъскват и съвети как да ги преодолеят.
Децата, родителите, играта на Лорънс Коен също е много ценна. Описва колко е важна играта за децата, как може чрез игра да отработват стресове и проблеми.
Митът за дисциплината на Алфи Кон трябва да бъде прочетена от всички учители в училищата. Описва как опитите да се въдворява желязна дисциплина в клас чрез принуда и заплахи, награди не изграждат нравственост у учениците. По-добрият подход е да се съдейства децата сами да решат как да се държат.
Детето и ние на Хаим Гинът също ми хареса. Добре структурирана по теми. Прилича на ТУР на Гордън.
Как да общуваме с детето на Юлия Гипенрейтър разказва за юноша с проблеми, който изпращат при баба му и как тя успява да му помогне.
Мъдрата обич на Марта и Уилям Пийпър не ми допадна, но много хора я харесват заради привързаното родителство.
Имам и Развивай правилно ума на детето! Как? . Има някои добри идеи за методи, но нищо, което да не може да се намери в нета. Дават се примери за развиващи игри за различните възрасти.
Чела съм и  Когато се появи детето на Франсоаз Долто. Загуба на време.
Изкуството да бъдеш родител на Додсън нищо особено.
Как да възпитаваме дете с висок емоционален коефициент на Шапиро, Детето-как да го обичаме истински на Рос Кембъл  и Смелостта да възпитаваш на Добсън стават да се попрегледат.
Последните 4 ги има в спиралата и всеки може да ги разгледа.

Последна редакция: пн, 17 мар 2014, 15:39 от Сънчo

# 8
# 9
  • Мнения: 15 379
Аз четях тази, изключително полезно четиво - поведение, болести, проблеми:


И тази:

И тази:

# 10
  • София
  • Мнения: 110
Детето и ние на д-р Хаим Гинът и д-р Алис Гинът е определено книгата, която препоръчвам. Много е добра и постоянно я препрочитам.

# 11
  • гр.София
  • Мнения: 243
Ще следя темата с интерес, точно това ме вълнува в момента Simple Smile
За сега съм чела само "класиката в жанра" - Грижи за бебето и детето на д-р Спок.
http://www.helikon.bg/books/263/-%D0%93%D1%80%D0%B8%D0%B6%D0%B8- … %D0%BE_37440.html

Последна редакция: вт, 18 мар 2014, 10:16 от Тиа Мария

# 12
  • Мнения: 1 298
Ще следя темата с интерес, точно това ме вълнува в момента Simple Smile
За сега съм чела само "класиката в жанра" - Грижи за бебето и детето на д-р Спок.
http://www.helikon.bg/books/263/-%D0%93%D1%80%D0%B8%D0%B6%D0%B8- … %D0%BE_37440.html

Кажи добра работа ли е свършил при вас "класическият детски доктор" Wink.

# 13
  • София
  • Мнения: 358
В момента ме вълнува темета със злоядството и въобще отказът от нови и различни храни. Има ли някоя книга, която обръща задълбочено внимание на този проблем?

# 14
  • Мнения: 926
В момента ме вълнува темета със злоядството и въобще отказът от нови и различни храни. Има ли някоя книга, която обръща задълбочено внимание на този проблем?

Макар не изцяло по темата, но в книгата има добре развито и обяснено положението със злоядството при децата, а именно книгата на Рапли - Baby-led Weaning: Helping Your Baby To Love Good Food

Друга книга, която ми беше безкрайно интересна е В търсене на изгубеното щастие от Джийн Лидлоф
 
Авторката е прекарала известно време сред племената в Южноамериканската джунгла и описва как индианците отглеждат децата си, тяхното отношение към детето, възпитанието и живота като цяло.

# 15
  • Мнения: 11 831
В момента ме вълнува темета със злоядството и въобще отказът от нови и различни храни. Има ли някоя книга, която обръща задълбочено внимание на този проблем?

Аз поне не съм срещала такава  Peace, а отказът на опитване на нови храни е психологичен проблем и аз имам същия проблем със синът ми.

# 16
  • София
  • Мнения: 358
В момента ме вълнува темета със злоядството и въобще отказът от нови и различни храни. Има ли някоя книга, която обръща задълбочено внимание на този проблем?

Макар не изцяло по темата, но в книгата има добре развито и обяснено положението със злоядството при децата, а именно книгата на Рапли - Baby-led Weaning: Helping Your Baby To Love Good Food

Друга книга, която ми беше безкрайно интересна е В търсене на изгубеното щастие от Джийн Лидлоф
 
Авторката е прекарала известно време сред племената в Южноамериканската джунгла и описва как индианците отглеждат децата си, тяхното отношение към детето, възпитанието и живота като цяло.

Sylvana, благодаря ти  Hug моментът със захранване, водено от бебето съм го изпуснала отдавна. Направих грешката да пасирам храна до късно и може би този подход не ми върши работа в момента. Понеже се опитвам всячески да му правя храната интересна и любопитна, да я държи с ръце и т.н. Не се получава.
mibobo, и аз мисля, че проблемът не е хранителен, а по-скоро психологически и просто се чудя как да подходя. За това търся книги, които да ми отворят очите.

# 17
  • Мнения: 926
В момента ме вълнува темета със злоядството и въобще отказът от нови и различни храни. Има ли някоя книга, която обръща задълбочено внимание на този проблем?

Макар не изцяло по темата, но в книгата има добре развито и обяснено положението със злоядството при децата, а именно книгата на Рапли - Baby-led Weaning: Helping Your Baby To Love Good Food

Друга книга, която ми беше безкрайно интересна е В търсене на изгубеното щастие от Джийн Лидлоф
 
Авторката е прекарала известно време сред племената в Южноамериканската джунгла и описва как индианците отглеждат децата си, тяхното отношение към детето, възпитанието и живота като цяло.

Sylvana, благодаря ти  Hug моментът със захранване, водено от бебето съм го изпуснала отдавна. Направих грешката да пасирам храна до късно и може би този подход не ми върши работа в момента. Понеже се опитвам всячески да му правя храната интересна и любопитна, да я държи с ръце и т.н. Не се получава.
mibobo, и аз мисля, че проблемът не е хранителен, а по-скоро психологически и просто се чудя как да подходя. За това търся книги, които да ми отворят очите.



Точно затова препоръчвам книгата, макар в нея да пише основно за захранването, също така вътре е добре застъпен момента със злоядството на децата, нежеланието да се хранят или да стоят въобще на масата, уговорките "сега една за мама, една за тати". Има обяснения на какво би могло да се дължи нежеланието за ядене и предложения как да се справим с това.

# 18
  • гр.София
  • Мнения: 243
Ще следя темата с интерес, точно това ме вълнува в момента Simple Smile
За сега съм чела само "класиката в жанра" - Грижи за бебето и детето на д-р Спок.
http://www.helikon.bg/books/263/-%D0%93%D1%80%D0%B8%D0%B6%D0%B8- … %D0%BE_37440.html

Кажи добра работа ли е свършил при вас "класическият детски доктор" Wink.





Да определено, на мен книгата ми допадна и дори наскоро я подарих на моя позната. Харесва ми това, че обхваща доста голям период от раждането, кърменето чак до училище и е базирана на огромен опит. Има и разяснения съобразно българските условия, тъй като някой неща в Америка са доста по-различни. Темите са описани кратко и ясно, а самата книга е организирана лесно и при необходимост може лесно да се направи справка. Мисля че това е "базата", но сега ми трябва надграждане по някой теми Simple Smile

# 19
  • Мнения: 19 295
А в преиздадените  книги д-р Спок има ли ги още съветите за кърмене под час и за оставяне на бебето да се нареве петнайсетина минути, за да не бъде разглезено?

Книгата на Лийдлофф я имам на английски в електронен вариант (The Continuum Concept). Мога да я пратя, ако някой има желание да я прочете.

# 20
  • София
  • Мнения: 6 950
Прочела съм 2-3 такива книги, но честно казано не съм открила кой знае какви ценни съвети в тях  Tired   Едната е тази ....ами нямаше нещо, което да ме изненада или да не знам. Някакви банални съвети, в иначе "революционната" книга, които всяка една от вас може да ми даде и без да има издадена  книга  ooooh! 

Четейки краткият откъс към книгата „Как без крясъци и шамари да приучим детето на дисциплина”  пак откривам "безценни" съвети, като например: "Обяснете защо хапането и удрянето са неприемливи"  или "Оценявайте детето, когато виждате, че се справя"  Crazy .... Невероятни прозрения...не знам как не съм се сетила по-рано, добре че в тази книга си го пише черно на бяло....
 
Явно, все още не съм попаднала на точната книга, не ми се вярва аз да знам повече за възпитанието на децата, отколкото лицензираните психолози, доценти и т.н.

# 21
  • Мнения: 212
Горещо препоръчвам "Тайната на щастливите деца"
http://www.book.store.bg/p26174/tajnata-na-shtastlivite-deca-stiv-bidylf.html
и продължението ''Още тайни на щастливите деца" http://www.helikon.bg/books/85/-%D0%9E%D1%89%D0%B5-%D1%82%D0%B0% … D0%B0_146349.html
Страхотни са! Чудесни книги, написани с много чувство за хумор, подкрепени с карикатури и примери от практиката на автора като родител и психолог.

# 22
  • Мнения: 14
Препоръчвам "Как се възпитават момчета" - Стив Бидълф. Много добра книга!
http://www.colibri.bg/knigi/245/stiv-bidylf-kak-se-vyzpitavat-momcheta

# 23
  • гр.София
  • Мнения: 243
А в преиздадените  книги д-р Спок има ли ги още съветите за кърмене под час и за оставяне на бебето да се нареве петнайсетина минути, за да не бъде разглезено?

Книгата на Лийдлофф я имам на английски в електронен вариант (The Continuum Concept). Мога да я пратя, ако някой има желание да я прочете.

Сънчо, по скоро насоката е към така нареченото кърмене при поискване, но с цел да не ставаме заложници на кърменето, да можем все пак за излезем на разходка и т.н. докторът препоръчва да се придържаме към определен интервал от време. Правят се доста сравнения как се кърмят децата в уж по-примитивните общества.
Това което мен доста ме озадачи и ме накара да се замисля доста е неговото мнение при желание на майката детето да не се захранва с месо и като цяло да се избягва консумацията му в семейството. Все пак знаем съветите на педиатрите тук.  

Има ли някоя книга на български лекар или педиатър, която сте чели?

# 24
  • Мнения: 19 295
Прочела съм 2-3 такива книги, но честно казано не съм открила кой знае какви ценни съвети в тях 
Или не си попаднала на точната книга, или имаш психологически поглед над възпитанието и правиш нещата интуитивно Simple Smile
Аз затова по-горе порепоръчах ТУР и Твоето компетентно дете най-много. Четох ги почти накрая, но мисля, че те най-добре синтезират всичко.

Тия, не съм чела нищо от бг педиатри, но трябва да са бая прогресивни, за да прокламират идеята за незахранване с месо  Mr. Green

Сетих се и за още една книга за възпитание на момичета: Евини дъщери на К.Оливие. Има я някъде в нета.

# 25
  • Мнения: 4 569
Струва ми се, че голяма част от книгите за възпитанието и отглеждането на деца са за деца до към десет години. Има ли книги за възрастта 10-18 години?

# 26
  • Мнения: 11 831
Струва ми се, че голяма част от книгите за възпитанието и отглеждането на деца са за деца до към десет години. Има ли книги за възрастта 10-18 години?

Заповядай  Simple Smile http://www.book.store.bg/p35497/kak-da-govorim-taka-che-tijnejdz … lejn-mazlish.html

# 27
  • Мнения: 4 569
Благодаря ти много, мибобо!   bouquet

# 28
  • София
  • Мнения: 595
Препоръчвам "Най-щастливото дете" на д-р Харви Карп (http://ciela.bg/books/book/naj-shtastlivoto-dete/1233). Има обяснения за спецификите на работа на детското съзнание и чудесни съвети за поощряване на доброто поведение и справяне с лошите прояви и кризите. Според мен е много ценна и методите, описани в нея, биха вършили работа не само за деца от 1 до 4 години, за каквито е предвидена книгата, но и за доста по-големи дечица. Всичко в книгата е базирано на взаимното уважение и опазване достойнството на детето  Peace

# 29
  • Мнения: 212
Струва ми се, че голяма част от книгите за възпитанието и отглеждането на деца са за деца до към десет години. Има ли книги за възрастта 10-18 години?
В ''Още тайни на щастливите деца" от Стив и Шарън Бидълф е включена и тази възраст.

# 30
  • Мнения: 245
Здравейте!
Поздравления за интересната тема!

# 31
  • Мнения: 1 298
Чудесно се разви темата, само дето аз моите книги не съм смогнала да прочета и приложа, а кога ли ще стигна до вашите препоръки...  Mr. Green

# 32
  • Мнения: 4 017
Допълвам с "Всичко е език" на Фл. Долто. Препоръчана ми е от психолог.

От същата авторката - "Когато се появи детето".

# 33
  • Мнения: 19 295
Курс трениране на успешни родители по методиката на книгата: http://www.matatama.com/za-roditeli/Kurs--Trenirane-na-uspeshni- … oditeli---28-apri

# 34
  • Мнения: 1 298
Правеха такъв курс и център "Съвременни родители", помня, но не съм присъствала. Вероятно не е лош. Аз да дочета книгата, пак ще си е нещо Grinning.

# 35
  • където ми харесва
  • Мнения: 4 086
Ако има такава тема, извинявам се - не я намерих. Предлагам тук да споделите от кои книги за възпитанието и отглеждането сте доволни, и защо.

Извинявам се предварително, ако мнението ми не ти харесва и сметнеш, че не е по темата, но смятам да си го кажа. Единствените книги, по които съм се водила някога как да отглеждам децата си са били самите ми деца. Една книга може да ти даде евентуална насока какво да направиш, но в голям процент от случаите, децата реагират отрицателно на такива книжно наложени правила на поведение. А и не може една книга да е общовалидна за всички деца, тъй като те са уникални сами по себе си. За всяко нещо, което съм научила децата си и съм ги възпитала, е на база техния собствен характер и приемственост на информация.
В общи линии, съветвам всяко младо майче, чрез наблюдение и опознаване на детето си, да си изгради представа какви методи да ползва за отглеждането и възпитанието му/им.

# 36
  • Мнения: 1 298
Защо пък да не ми хареса, мнението ти е интересно и, според мен, съвсем валидно. Най-стойностното, което аз съм извадила от прочетените от мен книги е да подхождам с уважение и разбиране към индивидуалността и нуждите на детето.

Въпросът е в друго обаче. Не всички от нас, родителите, сме научени дори на простото нещо как да се водим по детето и да приемаме, че не всички деца са еднакви и че е наша отговорност да търсим и намерим добър подход към своето дете. Просто защото към нас не са подхождали така.

Например, моя приятелка ми написа онзи ден, че след прочитането на "Моето компетентно дете" си е дала сметка, че нейните възпитателни методи зловредно мачкат самочувствието на детето й. В смисъл, дала си е сметка СЛЕД прочитането на книгата. Преди това не е успяла да си даде сметка. Т.е., книгата би била полезна, ако накара човек да си реформира думите и отношението в позитивна посока след прочитането й. Често книгата не ни казва нещо извънземно, но преди нея не сме се замислили...

Дори да оставим настрана полезните "техники", за мен е хубаво да се четат подобни книги от млади родители, защото им помага да осъзнаят по-пълно и богато новата си роля като родител. Зависи и от книгите, обаче. Те далеч не са еднакво стойностни.

# 37
  • Мнения: 14
Здравейте и от мен. Много хубава тема, ще я следя с интерес.

# 38
  • Бургас
  • Мнения: 1 002
Абсолютно съм съгласна с Кармелита! На мен книгите винаги са ми помагали да помисля над нещата. А я да ви питам някоя от препоръчаните книги да я имате в електронен вариант?

# 39
  • Мнения: 1 495
Adellle, принципно си права. В идеалния случай, интуицията би трябвало да ни казва какво да правим и това да сме загрижени и да обръщаме внимание би трябвало да е достатъчно за да бъдем добри родители.
Обаче, поне по мен си съдя, че имам много наложени модели, които съвсем подсъзнателно следвам. И не се замислям и не се усещам. Наскоро, една приятелка ми обърна внимание на това, че съм казала на детето си "ще ти се смеят децата". Вместо да подкрепя детето ми и да го уча да бъде уверен в себе си и да си вярва.
Както и това, че с мъжа ми доста често ни се налага да прибягваме до заплахи и уговорки. А интуицията ми казва, че това не е правилно, а не знам как да ги избегна.

# 40
  • Мнения: 569
Темата е интересна и ще я следя с интерес. Малко по-късно ще се включа с въпроси Simple Smile

# 41
  • Мнения: 1 298
Наскоро, една приятелка ми обърна внимание на това, че съм казала на детето си "ще ти се смеят децата". Вместо да подкрепя детето ми и да го уча да бъде уверен в себе си и да си вярва.

 Peace

Аз също избягвам сравнения и противопоставяния с "децата" и подобни. Не искам да създавам подобни рамки на възприятие към околните - като че ли само гледат да те хванат "в крачка" и те оценяват. 

# 42
  • където ми харесва
  • Мнения: 4 086
Наскоро, една приятелка ми обърна внимание на това, че съм казала на детето си "ще ти се смеят децата". Вместо да подкрепя детето ми и да го уча да бъде уверен в себе си и да си вярва.

 Peace

Аз също избягвам сравнения и противопоставяния с "децата" и подобни. Не искам да създавам подобни рамки на възприятие към околните - като че ли само гледат да те хванат "в крачка" и те оценяват. 
Мда. Когато бях дете, много мразех сравненията с другите деца, както и точно такива реплики от рода на "другите ще ти се смеят", "ако не ядеш достатъчно, циганчето ще те набие" и прочее глупости.
Първо, независимо какво правят моите деца като старание, винаги казвам "браво". Дали си е изпял правилно песничката в дг, дали си е казал правилно стихотворението, дали рита правилно топка (говоря за момента само за сина ми, защото още е малък, щерката си е изграден характер и личност от доста време), няма значение. Опитал се е, научил е колкото е могъл (примерно)-браво на теб. И така, за мен нещата трябва да са равносилни. Ако все пак, не може да направи нещо, защото няма желание за него и съответно не е нещо важно, не бих го и натискала да го прави.
А това с яденето-не знам защо още го чувам от време на време. Има злояди деца, които намразват още повече храненето като акт, понеже постоянно някой седи до тях и им натяква, че не ядат достатъчно и всички ще ги бият Confused
Да, не отричам, че книгите са полезни. Както казах и в предния си пост, те ти дават някакви евентуални насоки как да реагираш, какво да кажеш и т.н, но първо това не важи за всички книги, насочени към възпитание и отношение на/към децата и второ, това, че пише нещо, не значи изобщо, че ще успее да подейства върху вашето дете.
Та, така Wink

# 43
  • Мнения: 19 295
Това за "браво-то" за всяко нещо е нож с две остриета. Ако се казва браво за всичко, накрая то изгубва смисъл. Освен това самото браво, не казва за какво точно е похвалено детето. Хубаво е похвалите да се изричат за конкретни неща. Например: Чудесно е, че ми помогна! Изчистила си много добре! Благодаря!, а не "браво, на мама помощницата"

Другото, което на мен не ми идваше отвътре, беше активното слушане. Като дете на мен винаги са ми казвали: не плачи, ще мине; това са глупости; я, каква си голяма, пък плачеш/викаш и т.н.

Изразяване на чувства, вентилиране не се толерираше много много по наше време.

# 44
  • Мнения: 11 831
Това за "браво-то" за всяко нещо е нож с две остриета. Ако се казва браво за всичко, накрая то изгубва смисъл....

Или пък свиква за всичко да му се казва браво и като не го получи (в у-ще или друго място извън в къщи) се чувства не справило се или неоценено . Това специално ми е казано от детски психолог във връзка със синът ми  Peace .

П.П. Взех си да прочета препоръчаната от авторката на темата - "Прочети това преди децата ти да те побъркат" и за сега много ми харесва  Simple Smile, написана е със страхотно чувство за хумор.

# 45
  • където ми харесва
  • Мнения: 4 086
Явно не съм се изразила като хората.
Имам предвид, че ако...да речем (сега ще трябва да мисля пример някакъв) когато се учехме да плуваме, и той гледа че другите деца плуват, хайде няма да ползвам думата "нормално", но плуват много добре, а на него му беше зор. Накрая се научи да плува жабешката и беше доволен от себе си. При което, до мен застава един татко и гордо казва "моята дъщеря плува по-добре от вашето момченце, не се ли притеснявате, че другите деца ще му се смеят" Laughing Викам му "г-не, какво значение има как плува едно 3 годишно дете, важното е че плува, а вашата дъщеря е на 10 години..." Не исках да го затапвам, но ми стана тъпо, че в крайна сметка сравнява две деца с голяма разлика, а неговата също ходеше от скоро на курсове по плуване. Ами, със сигурност 10 годишно дете се учи по-бързо, отколкото 3 годишно. Та, излиза от басейна сина ми, казвам му "Браво на теб, научи се" и той беше доволен.
Надявам се, ме разбрахте какво точно имах предвид с поощрението.

# 46
  • Мнения: 11 831
...........
Надявам се, ме разбрахте какво точно имах предвид с поощрението.

Така съм абсолютно съгласна  Peace

А за този татко съм без думи  ooooh!

# 47
  • Мнения: 1 298
Той, човека (таткото), си е имал некви проблеми, ти го затапваш... Очевидно, че за него плуването на дъщеря му е символизирало нещо друго, нещо МНООГО важно...  Mr. Green

Бих се ядосала, ако някой каже пред детето ми глупостта, която ти е казал на теб. Иначе, ако не е пред детето, само ще ми е смешно - хората си имат какви ли не проблеми.

mibobo, на мен пък никога не са ми казвали "браво" - е, не ми помогна особено. Мое виждане е, че ако детето ОТ НАЧАЛОТО израстне със здрава, солидна самооценка, т.е. не развие нуждата да се "защитава", а си знае, че е достатъчно добро такова, каквото е, няма впоследствие да се връзва толкова на оценките на другите (учители, връстници), които са и толкова субективни - виж примера с въпросния баща-плувец.

# 48
  • Мнения: 11 831
karmelita_007 при нас проблемът е, че синът ми е с говорно закъснение и посещава логопед и психолог и отначало за да го стимулираме да "работи" всички постоянно го "аплодирахме" така да се каже. Но психологът забеляза, че вече е започнал на всичко което направи да очаква някой да му каже браво и даже ако не го направиш си го казва сам Laughing. И по този повод коментирахме, че трябва да му се казва браво когато наистина е направил нещо - или за първи път, или нещо трудно с което до сега не се е справял и т.н. защото после това очакване на одобрение от отсрещния ще му изиграе лоша шега.

# 49
  • Мнения: 1 298
Принципно, съгласна съм с теб и с психолога ти (не, че мнението ми има някаква тежест, де  Mr. Green). То точно това трябва някак да се избегне - тази силна вътрешна зависимост от мнението на околните, която повечето хора имаме и която ни спъва. Според моята собствена майка, начинът е никога да не се казва браво, да не се хвали детето, а напротив - да му се внушава, че ОЩЕ не е нищо особено. Е, тоя метод НЕ работи добре, само това знам.

# 50
  • Мнения: 11 831
Да, няма как да работи това в редки случаи може да амбицира някого(и то болезнено което също не е добре), в повечето ще направи едно дете неуверено и подтиснато. Просто крайностите не са добри за каквото и да било, трябва да има от всичко но с мярка и когато трябва  Peace

# 51
  • Мнения: 4 716
И аз се записвам да чета и да търся подходящата книга/книги. Сина ми е на 2 г. и 4 м. и от 2-3 м. е непоносим. Тръшка се за всичко, търкаля се по земята, хленчи за всичко, ината му е огромен, прави всичко напук, като сме навън и види някой да се приближава иска да го взема на ръце, срам го е. На яслата казват, че е много послушен, храни се добре, заспива спокойно, а в къщи всичко е наобратно.  ooooh! Мъжа ми много се е изнервил, край него и аз  Tired

# 52
  • Мнения: 1 298
Ако не издържате, виж книгата "Преди децата ви да ви побъкат... " Аз повече харесвам други книги, които съм споменала и които задават една цялостна позитивна рамка на семейните отношения, но и тази книга има своето място като "спасителна" за тежки моменти...

Е, все пак, при 2-3 годишните май обикновено става дума и за естествен момент на еманципация от родителите и на съпътстващото отрицание на всичко...  Ще мине.

# 53
  • Мнения: 472
Здравейте, аз тепърва навлизам в литературата за възпитанието, но въпреки това с психологическото си образование считам, че имам една стабилна основа Wink Повечето неща за мен са логични, но винаги има какво ново да се научи от книгите Simple Smile

Малко извън темата, но четох в предните страници някой питаше за книги за злояди деца. Аз лично не знам за такива книги, но тази статия лично на мен ми беше много полезна и ми помогна с моето злоядо дете:
http://zelkata.com/%D0%B4%D0%B5%D1%82%D1%81%D0%BA%D0%BE-%D1%85%D … 8A%D0%B2%D0%B5-2/

Ето и малко систематизирана информация от моя приятелка, детски психолог, за справяне с детските инати (за по-малки деца):
Скрит текст:
1. Важно е детето да се подготви за ситуацията, в която мислим да го изправим - да се обясни къде ще се ходи, какво ще се прави, какво се очаква от него, какво не се очаква. Но това трябва да е преди конфликта, защото по време на самия конфликт не възприемат.
2. В никакъв случай да не се удовлетворява желанието и да не се толерира нежеланото поведение, защото по този начин само се затвърждава.
3. Да се даде някаква структура на времето на детето, примерно: "Имаш 2 минути да се потръшкаш, след това тръгваме". Така детето знае какво да очаква, дава му се време да се успокои и същевременно се поставят някакви граници.
4. Важно е вместо да казваме на детето какво НЕ трябва да прави, да му кажем какво трябва да прави - децата много обичат да вършат нещата правилно, но за целта трябва да знаят, че съществува алтернатива на неприемливото им поведение.
Например: детето иска чужда играчки, ако просто му кажем, че не може да я има, то ще се фрустрира, но можем да му кажем: "Това е играчката на еди-кой-си - ако ти му я вземеш, той ще остане без играчка и ще е тъжен, но ако ти му дадеш твоята топка, така всеки ще има играчка."

Ето и някои мои принципи (за които се сещам в момента), които спазвам при възпитанието на детето си:
Скрит текст:
1. Агресията поражда агресия
2. В опита си да наложим дисциплина не трябва да унижаваме или смачкваме детето - трябва да осъждаме поведението, а не личността (разликата мжду "Лошо дете!" и "Да удряш децата е лошо!")
3. Да не скастряме самоувереността му и да не го правим страхливо (разликата между "Ще паднеш!" и "МОЖЕ да паднеш!")
4. Да не му даваме сухи правила, а да се обосноваваме ("Това не е хубаво, защото..", "Недей да правиш така, защото.."), така ще намалим фрустрацията у детето
5. Положителното обуславяне винаги е по-силно и трайно от отрицателното такова (похвалата струва повече и оставя трайна следа, за разлика от наказанието, при което когато изчезне заплахата от наказание, поведението се променя отново)
6. Наблягането върху лошите последици от някое действие (ако те са много лоши) кара мозъка да включи защитен механизъм и да не мисли по въпроса (при по-големи деца)

Иначе прочетох "Най-щастливото дете" на Харви Карп и има върху какво да се помисли от книгата. Колкото до практическото приложение - мисля че е по-сложно, отколкото е описано.
Сега съм намислила да взема и прочета две книги - "Развивай правилно ума на детето! Как?" и "Как да развием потенциала на детския мозък" и ще видя дали ще ми харесат.

# 54
  • Мнения: 11 831

......
Сега съм намислила да взема и прочета две книги - "Развивай правилно ума на детето! Как?" и "Как да развием потенциала на детския мозък" и ще видя дали ще ми харесат.


"Развивай правилно ума на детето! Как?" е пълна порнография не си давай парите  Peace , написана е от колектив майки, които смучат от пръсти каквото са прочели в нета или по други книги. Другата книга е хубава и си заслужава.

# 55
  • Мнения: 19 295
Абсолютно вярно е. Събрани са от тук от там разни методи и са описани супер повърхностно. В нета има повече инфо. Едното, за което пише в книгата, е методът на Глен Доман. Има тема тук.

# 56
  • София
  • Мнения: 1 103
  Статията е доста добра по отношение на конкретния проблем. Казвам го като майка на две да чукам на дърво бивши злояди деца и то от различен тип. До някои от изводите и съветите, които са споменати съм стигнала сама по трудния начин, с други съм готова да поспоря и нещата са малко "според зависи", но  като цяло посоката е вярна. Единствено ме издразни това, че се споменава че децата не ядели според мамините/ бабините критерии и за това били нарочвани за злояди. При нас не това беше проблема а именно книгите и статиите със съвети за хранене и съответните грамажи съответстващи на възрастта, които моите деца не покриваха. Една част от мен винаги е знаела, че за моите конкретни деца  нещата са си ОК въпреки нормативите на  СЗО и други подобни, но друга често е изпадала в паника на тема - "Защо моите деца не отговарят на нормата?"

Последна редакция: пт, 23 май 2014, 21:50 от miramar

# 57
  • Мнения: 1
Тук http://babyplanet.free.bg/interesnistatii.html намерих една статия, която според мен ще е полезна да я знаем мами ... с тези зачестили инциденти с децата напоследък.

Общи условия

Активация на акаунт