АГНЕШКО за Великден

  • 6 009
  • 24
  •   1
Отговори
  • Мнения: 21
Сочното агнешко месо може да се превърне в изискано ястие и важна част от обичайния засищащ обяд. За съжаление в нашата страна се сещаме за него само на големите празници Великден и Гергьовден.

Нека споделим любимите си кулинарни рецепти за агнешко, някои от които можем да използваме и за големите български празници!

BON APETI!

Последна редакция: пн, 14 апр 2014, 15:57 от Mari♥Eti

# 1
# 2
  • София-Младост
  • Мнения: 23 321
Не експериментирам особено с агнешкото, така го приготвям няколко години и винаги се изяжда  Mr. Green Смесвам сол, черен и червен пипер и хубаво обтривам месото. Настанявам в подходяща тавичка, поливам със зехтин и сипвам 1 пръст вода, опаковам отгоре плътно с алуминиево фолио и го забравям във фурната на 160 градуса минимум за 2.5 часа, накрая отварям да се запече и  newsm24

# 3
  • Мнения: 4 708
Смесвам сол, черен, червен пипер и джоджен, в паничка пълна с олио и хубаво обтривам месото. Настанявам в подходяща тавичка 1 пръст вода, опаковам отгоре плътно с алуминиево фолио и го слагам във фурната първоначално на максимално загрята фурна, около 40мин после намалям на  150гр за поне 2 часа, накрая отварям да се запече.

# 4
  • Мнения: 1 311
Много ми е актуална точно тази тема в момента. Живеем извън БГ. Купила съм замразено агнешко бутче /горна част - около 1,200 кг/. Специално купих 2 броя - едно за проба и едно за празника. Първото направих точно по горната рецепта, но в гърне. Резултата беше плачевен. Много бих се радвала на рецепти за приготвяне на по-сухата част от месото - нещо с гъби, сметана.... идея си нямам точно какво. Отворена съм за всякакви предложения.

# 5
  • Мнения: 21
Хм, значи два ключови принципа - във фолио и печене на ниска температура повече време.   chef

# 6
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
И аз не смея да експериментирам с агнешкото, при все че принципно съм фен на всякакви кулинарни експерименти. Правя го по най-класическата рецепта. Задушавам в масло (в краен случай може и олио) повечко пресен лук (поне 2 връзки, може и три), 1 вр. магданоз, 1/2 вр. пресен джоджен (ако не намеря 1-2 с.л сух) и 1ч. ориз (или повече според количеството агнешко) и по желание шепа стафиди. Добавям 1 ч. вода и задушавам докато оризът поеме водата. В горещо разтопено масло (тук вече не става олио) слагам черен и червен пипер и сол. Оставям да се втвърди. Агнешкото напълвам с плънката. Ако е плешка е лесно, ако е бут правя разрез между кожата и месото и там пълня, и го зашивам. От външната страна правя малки разрезчета и слагам в тях по 1/2 ск. чесън и малко парченце морков. Ако е подходящо по форма и размер парче и не ви мързи не е лошо да го овържете цялото стегнато с конец, за да не изтичат соковете. Намазвам цялото месо с маслото с подправките, като хубаво го втривам. Слагам месото в тава, върху дървени шишчета (или каквито и да е пръчици), сипвам 1-2 ч. вода, завивам във фолио и пека 2ч. на 160-170 градуса. После отвивам и пека още 30-40 мин. Опитвайте с вилица все пак, според размера на парчето и фурната, времето е различно.   chef
Може да се напълни и с дроб сърма, но ние не обичаме и за това не правя.
Който иска може 10-15 мин преди да го отвие да добави в тавата небелени, цели пресни картофи, посолени със сол и червен пипер. Поднасям задължително със зелена салата с репички, пресен лук и варено яйце. И узо. Комбинацията е страхотна.  Mr. Green

# 7
  • Мнения: 114
Ето и моите варианти за агнешко за Великден и Гергьовден:



ПЪЛНЕНА АГНЕШКА ПЛЕШКА

АГНЕШКО С ЛАПАД И ОРИЗ

ПЕЧЕНО АГНЕШКО НА ФУРНА

# 8
  • Мнения: 4 708
Много ми е актуална точно тази тема в момента. Живеем извън БГ. Купила съм замразено агнешко бутче /горна част - около 1,200 кг/. Специално купих 2 броя - едно за проба и едно за празника. Първото направих точно по горната рецепта, но в гърне. Резултата беше плачевен. Много бих се радвала на рецепти за приготвяне на по-сухата част от месото - нещо с гъби, сметана.... идея си нямам точно какво. Отворена съм за всякакви предложения.
В гърне каквото и да сложа винаги се е получавало, а агнешкото не ми върви с гъби, нито със сметана. Чак не ми се вярва, че не е станало.

# 9
  • Мнения: 1 311
В гърне каквото и да сложа винаги се е получавало, а агнешкото не ми върви с гъби, нито със сметана. Чак не ми се вярва, че не е станало.

Месото което съм купила явно е от по-младо животно и е почти без мазнини и лично на мен ми беше сухо. От там ми дойде идеята за сметаната - за да стане по-сочно и мъничко по-мазно. Но честно казано и аз не съм сигурна че тази идея е добра.

# 10
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Аз телешко (което е много по-сухо от агнешкото) правя в гърне и не ми е сухо. Просто първо запържваш цялото парче месо хубаво от всички страни, да хване коричка, за да се запечата и да не му изтичат соковете. След това си го слагам в гърнето и си го готвя с каквото съм решила - картофи, гъби, сметана... Но за агнешко... и на мен не ми се връзва много със сметана. Много тежко ще стане според мен. По-скоро масло бих сложила аз, ако държиш да е в гърне. 

# 11
  • Мнения: 4 708
Като каза савина, се сетих, че по същият начин съм правила заешко, което е много сухо месо, първо го запържвам за малко, и после със зеленчуци в гювеча първо на силна фурна, после на слаба за дълго време и става невероятно.

# 12
  • Мнения: 1 311
Не съм се сетила да запържа агнешкото предварително. Просто го намазах с червен пипер, сол и олио и го сложих в гювеча с вода и бяло вино. Но както вече казах резултатът беше плачевен.

# 13
  • Мнения: 4 270
Не съм се сетила да запържа агнешкото предварително. Просто го намазах с червен пипер, сол и олио и го сложих в гювеча с вода и бяло вино. Но както вече казах резултатът беше плачевен.
По-горе каза, че месото е от младо животно, което значи, че трябва да е и по-крехко. Аз също обтривам месото, като в купичка смесвам олио, разтопено масло, черен, червен пипер и сол. Запържвам леко месото от всички страни, така наистина не му изтичат соковете. Мисля, че само вода, без вино е по-добра идея за печенето. Аз също слагам месото, покрито с алуминиево фолио, в силно загрята фурна, след като заври водата намалявам фурната на 150-160 градуса и пека около 3 часа.

# 14
  • Мнения: 2 266
в купа с олио смесвам червен пипер и сол,намазвам го и го оставям няколко часа така,за да поеме,след това го слагам в тава,покривам с фолио и пека около 3 часа,когато е почти готово,махам голиото да се запече

Общи условия

Активация на акаунт