Руски Език и неговите окончания

  • 8 054
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 0
Olaa  Simple Smile

Въпросът ми е свързан с окончанията в Руският език. Как да разберем, кога трябва да се пише мекото окончания и кога твърдото окончание?
Нали на всеки падеж, примерно на Родителен падеж, м.р. са записани окончанията -а/-я.
Та въпросът ми е как да разбера кога трябва да е мекото и кога твърдото окончание, а всъщност във всички окончания за мъжки, среден и женски род, кое окончание е мекото, кое е твърдото?

# 1
  • Мнения: 768
Ако съществителното завършва на ь се използва -яя/ осень- осенняя/, а ако не завършва- се използва -ая/ зима- зимная/.

# 2
  • Мнения: 2 249
Ами също като в българския  Wink - о, а, у или съгласна буква са твърди гласни, е, и, я, ю (ако има думи с такова окончание в руския), както и Ь - са меки гласни  Laughing
Пробвай с прости таблички с падежите - напр. тук nashi-detochki.ru/uchebarazn.php?id=1 или от други страници, които ще ти излязат при търсене в Гугъл  Grinning
Стол, стул, игра, утюг са с твърдо окончание, поле, дядя, мать са с меко окончание  Grinning

И дерзай - на мен ми изглежда лесно, но знам, че падежите в руския са убийствени за начинаещите  Peace И един съвет - най-лесно се учат падежите, ако, освен теоретичната граматика и упражненията, четеш на руски - сайтове на руски с всякаква тематика има в изобилие  Laughing

# 3
  • Мнения: 0
Спасибо!  Simple Smile Много ми помогнахте!  Hug

# 4
  • Високо в планината на изобилието
  • Мнения: 484
Ако съществителното завършва на ь се използва -яя/ осень- осенняя/, а ако не завършва- се използва -ая/ зима- зимная/.
Сигурно е късно вече,но тук има грешка:не зимная,а зимняя.

# 5
  • Мнения: 22 867
Когато имаш време, прехвърли темичката Руски език за начинаещи, има доста полезни линкове в нея. Слагам една табличка за окончанията на прилагателни, дано ти помогне малко.

Скрит текст:


За склонението на същ. имена

# 6
  • Мнения: 191
Здравейте и от мен Simple Smile Искам да попитам авторката сама ли се учи на руски и с какви материали? Искам и аз да понауча малко руски, но колкото и да е близък до българския честно казано ми се струва и доста различен. Прегледах и другата тема, там имаше публикуван някакъв български самоучител, от него ли учиш?

# 7
  • Мнения: 2 249
Доколкото съм чувала, в руския културно-информационен център на ул. Шипка има курсове по руски и те са май точно за начинаещи  Peace Май и в Софийския университет има подобни курсове - обади се във Факултет Славянски филологии.
Мисля, че именно в началото е по-добре да се запишеш на курс, за да ти дадат основата в граматиката, а нататък, ако още имаш желание, с четене на материали на руски, гледане на телевизия и т.н. би могла да си го затвърдиш и развиеш...

Относно близостта на българския и руския - това е научен факт  Naughty, все пак са славянски езици, но ---- едно голямо НО  Mr. Green ---- с течение на времето са се развили в различни посоки и са се раздалечили. На мен не би ми хрумнало да уча полски, например, по самоучител, въпреки че знам 2 славянски езика - български (майчин) и руски, който в граматиката е много по-близо до полския  Laughing

По мои впечатления на руснаците им е по-лесно да разбират български, отколкото на българите да разберат руски - въпреки самочувствието ни, че се справяме добре  Joy Падежите и спреженията на глаголите на руски са трудни неща, които много ни пречат ...

# 8
  • Мнения: 191
Благодаря за отговора Simple Smile)) Ще разуча как стоят нещата.

Общи условия

Активация на акаунт