Цветя за тераса

  • 158 809
  • 761
  •   1
Отговори
# 195
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 021
не мога да дам мнение - при мен лавандулата не оцеля  Blush
хем беше на двор, с всички екстри. Blush

като казваш голяма саксия какво имаш предвид?
саксия, сандъче? нещо още по-голямо?

да знам колко да се развихря  Sunglasses

# 196
  • Мнения: 10 489
Моите мини карамфили зимуваха навън и сега имат пъпки даже. Т.к. са двугодишни, съм замислила тази година да понапълня повече сандъчета с карамфили, защото много цъфтят - до сланите си имаха цвят и са непретенциозни. Гледам мушката и сакъзи и петунии за кеф, че мъжа ми не ги харесва точно като станат висящи-прецъфтящи. Тази година също съм решила да си купя няколко рози. Ако насадя утре, до другата седмица има ли шансове до есента да цъфне. Кой каза, че гледа рози, ако може да се включи с мнение

# 197
  • Мнения: 1 794
 Hug
 st. Dobri,саксия висока 1м и диаметър 1,60м.

# 198
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 021
Hug
 st. Dobri,саксия висока 1м и диаметър 1,60м.


ихааааа! в този контейнер какви работи могат да се боднат! Crazy

каскадна роза;
клематиси;
някакво цветно дръвче (дървесна ружа) и около него ниски плътни цветя - далии например или карамфили, а ко се добави нещо зелено и висящо надолу ще стане приказка  Crazy

ще потърся снимки да си илюстрирам идеите, че не винаги обяснявам разбрано Blush

дървесна ружа по средата, оформена като дръвче. ето така: http://www.domigradina.com/uploads/2012/08/Hibiscus-syriacus.jpg

около нея ниско, разклонено, цъфтящо нещо: ниски далии, кампанули, аубриети, арабиси, ибериси... по избор

съвсем по ръба на саксията нещо висящо: дихондрия - http://flowersnet.info/images/articles/1361419633.jpg, бръшлян (но той гонел мъжете Wink ) ...

ефектът трябва да е такъв, но с добавена височина от дървото http://cache1.bgfermer.bg/Images/cache/411/Image_4735411_2_0.jpg


не погледнах къде си  Blush има ли някакви климатични особености?
ако искаш едногодишни, заради разнообразието, лилиуми или далии също са добра идея.  Peace

Последна редакция: сб, 12 мар 2016, 21:27 от st. Dobri

# 199
  • Мнения: 4 302
 Записвам се при вас. Посях един цветен микс розови цветя за лятото. Ще чакам да видя какво ще излезе. Имам три сандъка каскадни петунии, които захванах от разсад миналата година и сега вече цъфтят. Ще ги местя от южна на западна тераса, да очаквам ли неприятности?  Досега много ги напичаше на южната, особено август ми прегараха и ги свалях долу на сянка. Често полиеах леко сутрин и вечер, че иначе оклюмваха.

# 200
  • Мнения: 1 794

 Hug

 st. Dobri,много благодаря!Климата тук е много приятен,няма голями жеги или студ.Аз винаги обвивам саксиите на многогодишните през зимата и досега не е имало жертви. Simple SmileЕдинствено заразената пръст ме  притеснява.Имам едно огромно индрише,вече над метър високо.Мислех него да сложа в центъра на саксията.Само ме е страх тия гадни мушици да не опапат и него. #Cussing out
Момичета,съвети?
Иначе дървото в саксията,което умря,беше  вид върба.Имам я от 5 години и за всеки Великден я окичвахме с декоративни яйца.Лятото пък правеше сянка на котето,което обичаше да ляга под нея.

# 201
  • София
  • Мнения: 6 924
Благодаря за препоръките, ще пресадя карамфилчетата и няма да ги мисля, щом са издържливи, даже ще си докупя няколко защото сандъчето ми е доста голямо. Simple Smile

# 202
  • Мнения: 31
Аз да питам нещо, може да не е съвсем по темата, но:

Имам проблем с мушици, особено зимата. Втора година не мога да се оттърва от тях, всякакви неща съм купувала до сега и няма голям ефект. Те може и лятото да са си там, но като че ли по не ги забелязвам. Живеят в пръстта на стайните растения. Купувам само обеззаразена, но пак ги има.

Ще съм благодарна, ако някой ми каже ефективен метод за борба с нашествениците #2gunfire

# 203
  • Мнения: 25 574
Поливай по-малко.

# 204
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 021
трънче, може би можеш, докато саксията е още празна, да обеззаразиш някак.
вряла вода и/или някакъв препарат...

за листни въшки купувах някакъв специален и цветарката ме беше предупредила, че трябва да се пръска три пъти, през три дена, като задължително пръскам и пръстта, саксията и около нея  Peace
ето го
 понеже не си тук, да си купиш, виж тази статия нужно е нещо с малатион, перметрин, делтаметрин  Blush както и да се казва при вас  Hug

аз не бих боднала индришето  Blush има такива легенди, че здравеца, индришето, мушкатите гонят инсектите, но аз не съм убедена. точно английското мушкато лови всичко. като мухоловка е  Confused и се чуди от кое да умре по-напред  Confused

# 205
  • В един копнеж!
  • Мнения: 2 407
И аз да пропищя от някакви гадини, които се появиха преди седмица по Дипладенията и Бругманзията.
На дипладенията са отдолу на листенцето, някакъв акар е и отгоре покрит с люспа. Листата стават на петънца и пожълтяват. Пръсках с Моспилан. Май нищо не е станало. Това как да го третирам като е покрито с люспа?!
На Бругманзията пък някакви мушици, бели, много, много дребни, стотици. Стоят като мъх.  ooooh! И листата за отрицателно време капят. От снощи до днес, 3 ги няма. А самият им цвят- жълтеникато- светло зелено.
Как да ги третирам растенията?

# 206
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 021
опитай се да разпознаеш "врага" по снимки в нета или вземи листо и иди в някоя агроаптека, а може и тук да пуснеш снимка Peace все някой ще го разпознае Peace

това с бронята може да е щитоносна въшка. има си специални препарати, важно е да се знае, че ако е от долната страна на листа трябва да се пръска там, но и отгоре и пръстта, и саксията, че и около нея  Peace



за щитоносни въшки

# 207
  • В един копнеж!
  • Мнения: 2 407
Бругманзията не мога да я снимам, защото е тъмно и не се вижда хубаво, но ето това са гадините по дипладенията.

http://prikachi.com/images.php?images/534/8694534G.jpg

http://prikachi.com/images.php?images/537/8694537H.jpg

# 208
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 021
според мен е точно щитоносна въшка.
листата може да се изчистят механично, като го пипнеш се размазва, но пак ще излязат.
по-сигурно е с препарата за тях, но да се пръска поне три пъти през три дена  Peace
обяснението на цветарката беше, че така се унищожават и новите поколения  Peace

Цитат
ПОЛУСФЕРИЧНА ЩИТОНОСНА ВЪШКА
Saissetia coffeae (hemisphaerica)
Изображение
Препарати и лечение:

    Моспилан 20СП - 0,02%
    Талстар 10ЕК - 0,03%
    Конфидор 70ВГ - 0,05%
    Санмайт 20ВП - 0,075%
    Актара 25ВГ - 0,007%



намерих и това, тук

Цитат
Yes, you definitely need to treat it. You'll find some advice here, but maybe someone has better advice for such a horrible infestation. What I would do is start by wiping it all off with small cloths soaked in rubbing alcohol. When you've gotten rid of all the adults (the brown bumps in the picture) there will still be lots of eggs and larvae. Spray the plant with neem oil or similar to get rid of the kids.

за обтриването с алкохол знаех, за борба с вредителите с масло от ниим също, но за борба със щитовидната въшка с нийм не съм чувала. Peace

# 209
  • В един копнеж!
  • Мнения: 2 407
Благодаря ти! За отделеното време и информацията.
Точно пък такива  белички, водещи се полусферични щитоносни имам на бругманзията. Като посипан мъх.  Rolling Eyes
Ще се занимая с тях.  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт