Цветя за тераса

  • 158 746
  • 761
  •   1
Отговори
# 285
  • София
  • Мнения: 483
Моето мушкато е навън отдавна, но още не сме махнали ветрозащитата, само е отворена. Развива се добре, вече и цвят пуска.
Доматите в саксия растат като луди и вързаха, краставиците също... имам си едни маааалки краставички Simple Smile
И азалията цъфти много, но всички са под отворена ветрозащита. Мисля вече да я свалим, пък ако ще да вали цяло лято...

# 286
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 319
Моите сакъзчета тази година ме тревожат. Минаха  вече 2 месеца откакто са на терасата, а листата им никакви ги няма. Торя, смених почвата, но резултат никакъв. При Вас как е?
И аз торих доста със зелен кристалон, но и моите още са плешиви. За сметка на това цъфтят като луди от три дни. Сега съм решила само да ги пръскам със зелен, а да поливам с бял.

# 287
  • Мнения: 5 462
Моите сакъзчета тази година ме тревожат. Минаха  вече 2 месеца откакто са на терасата, а листата им никакви ги няма. Торя, смених почвата, но резултат никакъв. При Вас как е?
И аз торих доста със зелен кристалон, но и моите още са плешиви. За сметка на това цъфтят като луди от три дни. Сега съм решила само да ги пръскам със зелен, а да поливам с бял.
Белият кристалон  за какво е ?

# 288
  • София
  • Мнения: 22 687
На моята тераса съм сложила мушкато, сакъзчета и сукулентни.

# 289
  • Мнения: 1 668
Момичета, моля помогнете ми. Начинаеща цветарка съм. Имаме една саксия с красиви теменужки, които обаче се разболяха. Изглеждат така , листата им посивяха, имат малки насекоми по листата и цветовете (предполагам, че са листни въшки). Какво да направя, за да спася цветето?

# 290
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 319
Белият кристалон  за какво е ?
За цъфтеж. Калият в него е повече.

Кайлис, може да пробваш това или друг подобен препарат.

# 291
  • София
  • Мнения: 22 687
Доколкото знам, с белия кристалон се поливат цъвтящите растения през зимата, за да цъфтят на пролет и да имат едри цветове.

# 292
  • Мнения: 1 668
Райчун, благодаря. Още утре ще взема.

# 293
  • Мнения: 514
Малко помощ ,моля!
Прочетох ,че за да цъфтят повече петуниите ,е добре да се махат  прецъфтелите цветове. Може ли по-конкретно как става :
-късам пъпката с част от дръжката
или
-махам само цвета ?
Благодаря !

# 294
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 319
Семенната кутийка при петуниите вече е оформена и няма смисъл да се отстранява само цвета. При хибридните сортове семената нямат никакво значение. И да се засадят повторно, резултатът няма нищо общо с очакванията. Това е и причината да не се хаби излишна енергия за отглеждане им. Късай цвета заедно с дръжката, ако петунията ти е от хибридните сортове. Но и да не ги следиш чак толкова, защото те цъфтят като луди, не е фатално да остане някоя и друга семенна кутийка.

През юли, когато се издължат стеблата и цветовете оредеят, режи смело наполовина. Това ще провокира израстването на млади клонки с потенциал за нов обилен цъфтеж.

# 295
  • Мнения: 514
Много благодаря за бързия отговор. Петуниите взех от пазара ,готови с по 1-2 цветчета,предполагам са хибридни. Торя със син Кристалон и слагам препарати против гниене и въшки. За сега цъфтят като луди ,с едри цветове,разкошни са. Като се има пред вид ,че за първи път слагам цветя на терасата,мисля,че се справям добре.
Благодаря на Форума и на Вас ,момичета  bouquet bouquet bouquet

# 296
  • Мнения: 10 486
Здравейте,
Моля, за съвет - тази година въобще не ми върви на цветята, колкото и хубави разсади да си купих. Калибрахоето е цялото на петна по листата, започнаха да изсъхват, едно сандъче даже почти изхвърлих, един корен остана, който също е на доизживяване, същите петна са и на карамфилчетата, циганчето и то не върви. Снимки обаче нямам - ще им пусна по-нататък.
Сутринта си снимах сакъзите - полях ги и от тях излязоха мухички, мънички, прилагам снимка и приемам съвети с какво да пръскам, защото ще ми унищожат цветята. Предварително благодаря  Hug

# 297
  • Мнения: 5 001
Здравейте!

Начинаещ "градинар" съм. Много обичам цветя, обаче сякаш ги задушавам с грижи.

Скоро се местим в ново жилище, където ще бъдем на висок първи жилищен етаж над гаражи. Ще имаме решетки. За да не изглежда като затвор, бих искала да сложа саксии с цветя от вътрешната страна на решетките. Особеното е,  че нямам място, където да прибирам саксиите зимно време, т.е. цветята трябва да са студоустойчиви. Изложението на прозорците на кухнята и хола е югоизток, спалните гледат на запад.

Единствените видове, за които се сещам, и вече успешно са ми презимували, за разните видове здравец и също мащерка. Има ли някакви други относително непретенциозни растения, които мога да гледам в саксия и които могат да зимуват навън?

Ще съм благодарна за всякакви препоръки.

# 298
  • Мнения: 77
многогодишни карамфили, рози, лавандула, иглика... също и разни луковични - хемарокалис, зюмбюли, кокичета, минзухари - това доказано си живее добре и на тераса в саксия
иначе има и други видове многогодишни, които би трябвало да са подходящи за такива условия - някои видове кампанула, алисум, също и многогодишни хризантеми, шибои...
а може и самозасяващи се едногодишни калдаръмчета, назабравки, теменужки

# 299
  • Мнения: 71
Наскоро направихме ремонт на терасата, стана страхотна. Сега искам да накупя много цветя, които ще допринесат за приятното настроение. За съжаление, не съм много запозната с различните видове цветя и се надявам да ми помогнете. Харесах си тези цветя http://www.home-max.bg/balkonski-cvetya-ton-v-ton/?s=1 . Искам да ви попитам дали се отглеждат лесно или са по-особени, изискват ли много грижи?

Общи условия

Активация на акаунт