Цветя за тераса

  • 158 912
  • 761
  •   1
Отговори
# 495
  • Пловдив
  • Мнения: 40 760
Аз вече прибрах моите сакъсчета и ги орязах, за да стимулирам нови израстъци. Веднъж месечно ще ги поливам с мая за хляб. Маята много добре подхранва растенията.
bouquet ще пробвам.

# 496
  • Мнения: 23
Това с маята го правя и през лятото, но тогава 2 пъти месечно. Цветята полудяват да цъфтят.

# 497
  • Пловдив
  • Мнения: 40 760
Това с маята го правя и през лятото, но тогава 2 пъти месечно. Цветята полудяват да цъфтят.
суха,пакетче предполагам...?В колко вода го разтваряте?

# 498
  • Мнения: 25 600



Моите не ги орязах толкова драстично, но доста. Хем да заемат по-малко място, хем и да се съвземат. И да си пуснат нови разклонения. През зимата не се поливат много. Аз и не торя. Чак напролет.

А тук показват как се вкореняват резници:

Последна редакция: ср, 22 ное 2017, 09:22 от Как` Сийка

# 499
  • Мнения: 1 483
И аз съм чувала, че не е хубаво да се торят в зимните месеци, новите израстъци са податливи на измръзване. Даже за поливането казват по веднъж на 2 седмици. Изчакайте до пролетта, тогава торете.

# 500
  • Пловдив
  • Мнения: 40 760
Лошото е,че като са на по-тъмно и новите листа са едни тънки и никакви...

# 501
  • Мнения: 5 017

Благодаря!

Как не се сетих да потърся видео в YouTube  ooooh! Моите са на стълбището, значи уикенда ще ги поорежа.

# 502
  • Мнения: 1 669
A вкореняването сега ли се прави или на пролет?
Ще поорежа и аз моите, макар че сега са доста кичести, жал ми е да ги хвърля...

# 503
  • Мнения: 25 600
A вкореняването сега ли се прави или на пролет?

Най-успешно е през лятото. Но нищо не пречи да пробваш и сега.

# 504
  • Мнения: 23
Едно пакетче суха мая разтварям в 3 литра вода. А що се отнася до резници от цветя се вкореняват есента, в равно количество торф и пясък. Става и само в торф. Лятото е твърде топло за резници  и по трудно тръгват. Зимата са пуснали достатъчно корени и на пролет се пресажда в сандъчета и са готови да цъфтят. Зимата старите растения се поливат даже на 2 седмици веднъж.

# 505
  • Мнения: 5 017
Подрязах мушкатото и сакъзчетата. Получих голямо количество резници. Прочетох, че могат да се срежат преди възел и да се разполови стъблото, след което се запазват във вода през зимата, като някакъв вид back-up, ако растението в саксията не оцелее.

Имам няколко въпроса в този ред на мисли:
1. Съдът с резницата къде е на-добре да се постави? На светло, на тъмно, но с достъп на светлина, или на съвсем тъмно? Каква трябва да е температурата в помещението?
2. Поради липса на достатъчно съдове, мога ли да сложа две-три резници в една ваза?
3. Трябва ли да сложа нещо във водата им? Трябва ли периодично да сменям водата/добавям нещо в нея?
4. Кога ги вкоренявам - през пролетта ли?
5. Има ли друг начин, различен от съд с вода, чрез който да запазя резниците? Мога ли например да ги увия във влажна домакинска хартия и да ги съхраня в напълно тъмно, хладно и сухо помещение?

Предварително благодаря на всеки, отделил време от почивката си да ми отговори.  bouquet

# 506
  • Мнения: 1 483
Според мене най-добре в чашки или кофички от кисело мляко, пълни с вода. Само че не преди възел, моите пуснаха коренчета, когато са счупени точно на възелче. Всичките съм ги сложила на перваза и по рафтове близо до прозореца, май се чувстват добре там. Водата я сменям, когато видя, че са почнали да гният - или скъсявам резника и му давам втори шанс, или го хвърлям, ако е много изгнил. При тези, които оживяват, водата им остава чиста. За вкореняването не знам, имам едно, което май е стигнали дотам, но ме мързи да взема пръст Grinning

# 507
  • Мнения: 10 500
Аз моите още не съм ги орязала. Поливах ги последно с Кристалон през септември и сега са като полудели. Цъфтят, връзват и са като гора. След седмица-две и аз ще ги орежа. Смятам да ги сложа в кофичка с вода или в някакъв по-голям съд с пръст.

# 508
  • Мнения: 6 710
Вчера орязах мушкатата и ги прибрах. Имах доста резници, но ги хвърлих, че нямам място където да ги засадя, само една бучнах до растението майка (така ме беше посъветвала позната, че уж по-лесно се хващали). Иначе и аз съм държала във вода, във ваза по няколко, на светло, хладно място. На пролет засаждам в сандъче, е, не всички оцеляват, но все има по някое. За съхраняване във влажна хартия съм чувала, но не съм пробвала, а и сега ми бягат подробностите, та не мога да съм много от полза.

# 509
  • Мнения: 239
Включвам се да дам мнение за маята,понеже съм я изпробвала и мисля че ще съм полезна.За зимните месеци не знам,но от пролетта тази година до септември на 10 дена поливам с мая.Разтвора е следният - на 10 литра вода слагам 5-6 супени лъжици захар и едно пакетче хлебна мая - във всеки хранителен магазин има.Първо наливам водата в дамаджана или от тези бутилки от минерална вода от 10 литра,слагам захарта и бутам пакетчето мая и затварям.Държи се на хладно и тъмно поне 2 дни преди поливане.На 10 дена поливах всички саксии и сандъчета.На саксиите - 2 водни чаши а на сандъчетата - 3.Внимавайте само при отварянето на бутилката че понякога кипва.Цветята ми цяло лято се побъркаха от цъфтене,дори и лавандулата с която се озорих бая потръгна и пусна цвят.Тази зима нямам цветя...но съм се запасила със семена за пролет - имам кученца,каскадни петунии,астри,газания и от свекървата - грамофончетата.Най вероятно ще купя още че съм си и взела нови 2 сандъчета и ще трябва да ги напълня и тях.Единственото което ми оцеля от поразията на комшиите са летният гербер и индришето но се чудя дали да го местя в по голяма саксия - като гледам как е набрало сила да расте....

Общи условия

Активация на акаунт