Натурална закваска за хляб, или хляб с квас – ТРЕТА ТЕМА

  • 146 844
  • 807
  •   1
Отговори
# 285
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
И аз с екстра подхранвам, а също и  с брашното на Пени маркет.

# 286
  • Русе
  • Мнения: 166
Аз ползвам брашно от Лидл тип 650  и за квас и за месене пък за мене си правя пшенично-ръжени на Вибо,слагам и ленено брашно и сусамено.Като меся хляба добавям и 1 супена лъжица домашен отцет от ябълки в yotube гледах клип от руските съседи за Чиабата на закваске на Ирина Хлебникова е жената е 6 отговаря на фамилията си страхотни видове хляб прави и аз го правя като нея,пека във фурна на 220 градуса на пара първите 10 мин.после смъквам на 180 гр. и като го искарам от фурната намазвам коричката с вода и покривам само отгоре  и оставям да почива върху скарата.Страхотен хляб точно тип селски.

# 287
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Да, това е правилният начин за печене на хляб. И аз пека с пара в началото.

Сега забърках една опара със закваска за кулич. И един хляб втасва в хелбопекарната,след малко ще пека.

# 288
  • София
  • Мнения: 277
Аз ползвам брашно от Лидл тип 650  и за квас и за месене пък за мене си правя пшенично-ръжени на Вибо,слагам и ленено брашно и сусамено.Като меся хляба добавям и 1 супена лъжица домашен отцет от ябълки в yotube гледах клип от руските съседи за Чиабата на закваске на Ирина Хлебникова е жената е 6 отговаря на фамилията си страхотни видове хляб прави и аз го правя като нея,пека във фурна на 220 градуса на пара първите 10 мин.после смъквам на 180 гр. и като го искарам от фурната намазвам коричката с вода и покривам само отгоре  и оставям да почива върху скарата.Страхотен хляб точно тип селски.

Привет! Оцетът с каква цел се добавя?

Весели и апетитни празници, момичета!  Hug

# 289
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Оцетът придава еластичност и не позволява много да се троши хлябът. Друга функция не знам каква има.

Последна редакция: сб, 11 апр 2015, 10:00 от Джемма

# 290
  • София
  • Мнения: 7 869
Оцетът (който аз понякога заменям с 2-3 таблетки витамин С) придава здравина на глутеновата нишка и от там както е писала Джема, изделието става еластично. В някои източници твърдят, че той не позволявал на тестеното изделие на мухлясва.

# 291
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Куличът (панетоне) стана превъзходен.
http://djemmasvetlana.blogspot.com/2015/04/blog-post_18.html

# 292
  • София
  • Мнения: 9 919
Правих пробен хляб с квас в Мулинекс-5000, на 8 програма, по рецептата от книжката, само вместо мая сложих около 150 мл квас.Дълга е почти четири часа, хляба стана страхотен.
Но, забравих да снимам.....кваса ми е в хладилника, днес ще го задействам, за козунаци, ще направя и хляб, надявам се този път със снимки.


Споделете  какво представлява програмата, за да нагодя на моята (Силвъркрест). Досега не съм пробвал хляб с квас в пекарна.
Кваса ми е в хладилника и едва го удържам вече.
Трябва ли предварително да го оставя на стайна температура с нова порция брашно преди да го сложа да се меси?
С две думи каква е цаката?  bouquet

# 293
  • Мнения: 633
Добре е да го темперираш и захраниш леко.

# 294
  • Русе
  • Мнения: 166
И аз държа квастав хладилника,но нея изчаквам да стои на стайна температура.Вадя я отхладилника слагам в дълбока купа и добавям топла вода 'захар,сол ,отцет и слагам в хлебопекарната добавям и брашното постепенно на пусната вече машина на програмата за козунак  като подаде последния сигнал за ядките добавям малко семена за поръска и след 3,40 ч. имам готов хляб мек и с много дупки,по време на печенето отварям единпът и намазвам с вода и олио за хрупкава кора  и voila мек и пухкав хляб си похапваме.

# 295
  • София
  • Мнения: 10 854
Здравейте!

Днес приготвих тези канелени охлюви

Скрит текст:



Много съм доволна от резултата!

Със закваската до сега бях правила само хлябове. Днес реших да пробвам нещо по-различно. То пък взе, че се получи.  Wink

# 296
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Много са хубави Peace

# 297
  • Мнения: 76
Много са хубави Ваня, а на вкус как са?

# 298
  • София
  • Мнения: 10 854
Благодаря ви, момичета!

На вкус са чудесни. Правих ги със закваска от пълнозърнесто и бяло брашно. Почти не се усеща. Останалото брашно беше бяло. Вчера из цялата къща се носеше армат на кифли с канела.

# 299
  • In the jungle out there..
  • Мнения: 1 252
След два 10-дневни неуспешни опита, 2 изхвърлени мухлясали кваса, реших да пробвам ей тая рецепта: http://thestonesoup.com/blog/2010/10/rustic-sourdough-the-secret … ts-simple-baking/ Днес, 3-ти ден, захранвам сутринта и след 2 часа, какво да видя - обемът се е удвоил Shocked Сега съм в голяма чуденка готов ли е квасът или не. Може ли да стане толкова бързо?
За 2 часа се е увеличил от 300мл на около 500мл, както се вижда на снимката, като махнах салфетката да погледна какво се случва, спадна с един пръст. Според вас да го ползвам ли вече или да чакам? И още един въпрос, ако по рецепта например трябва 200мл квас, как точно се мери, при положение, че като се разбърка или просто разклати, количеството спада?

Благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт