Натурална закваска за хляб, или хляб с квас – ТРЕТА ТЕМА

  • 146 791
  • 807
  •   1
Отговори
# 420
  • Перник
  • Мнения: 4 863
nati_nat, изглежда страхотно! Сега ще ме запалиш и малц да правя  Mr. Green

# 421
  • София
  • Мнения: 2 298
nati_nat, изглежда страхотно! Сега ще ме запалиш и малц да правя  Mr. Green

SvetlaK, организирай се да правиш малц  Grinning, няма само у дома да изглежда като опитна лаборатория - буркани и всякакви съдове с проби, множество уреди, които не се събират в кухнята ... въобще напоследък съвсем се смахнах на тема здравословно хранене, не е само хляба ...

Този хляб не само изглежда страхотно, уникален е като текстура и вкус, малца неутрализира и киселия вкус на кваса. Аз след пшеничния малц, с който е направен този хляб, заложих и от ечемик, да видим какво ще стане с него.

Следващия хляб ще направя без обикновено бяло брашно, само с органично бяло и смляно от мене пълнозърнесто. Когато правих такъв само с квас не се надигна особено, защото в органичното бяло ги няма подобрителите (разбирай химиите  Mr. Green), които слагат в обикновеното бяло брашно. Да видим с малца как ще стане ... Така ще завърша пробата с брашната и ще започна други експерименти със съдържанието - с цели зърна, със суроватка и т.н.  Laughing

 

# 422
  • Перник
  • Мнения: 4 863
... няма само у дома да изглежда като опитна лаборатория - буркани и всякакви съдове с проби, множество уреди, които не се събират в кухнята ... въобще напоследък съвсем се смахнах на тема здравословно хранене, не е само хляба ...

Точно това си помислих - ще замяза на лаборатория кухнята вече  Crazy Или на бърлога на вещица, че както суша и подправки...  ooooh! Нямам дехидрататор (така ли се пише?  Embarassed ) и мелница, но ще измисля нещо по въпроса.   

# 423
  • София
  • Мнения: 2 298

Точно това си помислих - ще замяза на лаборатория кухнята вече  Crazy Или на бърлога на вещица, че както суша и подправки...  ooooh! Нямам дехидрататор (така ли се пише?  Embarassed ) и мелница, но ще измисля нещо по въпроса.    

На мене кухнята вече ми отесня и излязох извън границите й Mr. Green

Малца за хляба можеш да сушиш във фурната, но внимавай с градусите, както и да го мелиш с електрическа мелничка за кафе.

# 424
  • София
  • Мнения: 7 854
От къде взимате зърното за покълване?

# 425
  • София
  • Мнения: 2 298
От къде взимате зърното за покълване?

Дядо хаджия, в специализирани магазини за здравословни храни и в разни други магазини и дори лафки продават пакети с различни видове зърна, на които на етикета пише "за покълване". Аз сега заложих ечемик от такъв пакет, купих го от една лафка за хляб на пазара Красно село. Обаче това зърно ми се струва, че е направо с външната обвивка, после не знам какво ще го правя, няма как да я отделям, ще го меля с нея  Mr. Green Преди време бях купувала други зърна за покълване и помня, че нямаха външна обвивка ...
Иначе пшеницата, която покълнах бях я купила насипна от едно магазинче на Екзарх Йосиф отстрани на Централни хали, в което продават насипни всякакви зърна - аз от там купувам понякога лимец, спелта, просо и т.н. за хляба. И тя покълна, нищо че не е специално "за покълване". Според мене всяко цяло зърно, което не е минало допълнителна обработка, ще покълне. Е, няма да покълне например груханата пшеница, която е с натрошени зърна.

# 426
  • София
  • Мнения: 2 298
Да побутна малко темата.
И да споделя, че от ечемика за покълване на малц за хляба нищо не стана. Сигурно близо 10-тина дни отвися, и никакъв признак на покълване. И вероятно пречи това, че е запазена най-външната обвивка на зърното, кълна не може да я пробие ...
Преди две вечери пак сложих пшеница, сега е готова и през нощта ще оставя да се изсуши.
А на етикета на ечемика има координати и мейл на производителя, ще му пиша със снимков материал, за да престанат да заблуждават хората в очакваните резултати за покълване... То с тая външна обвивка не може и да се свари за консумация, ще хвърля пакета в боклука ...

Днес успешно направих тутманик с квас, тестото с мляко и яйца. Наду се и се опече добре, но докато се наглася за снимка, консуматорите, за които беше предназначен - моето и съседското дете - му видяха сметката  Laughing

# 427
  • София
  • Мнения: 7 854
Да побутна малко темата.
И да споделя, че от ечемика за покълване на малц за хляба нищо не стана. Сигурно близо 10-тина дни отвися, и никакъв признак на покълване. И вероятно пречи това, че е запазена най-външната обвивка на зърното, кълна не може да я пробие ...
Преди две вечери пак сложих пшеница, сега е готова и през нощта ще оставя да се изсуши.
А на етикета на ечемика има координати и мейл на производителя, ще му пиша със снимков материал, за да престанат да заблуждават хората в очакваните резултати за покълване... То с тая външна обвивка не може и да се свари за консумация, ще хвърля пакета в боклука ...

Днес успешно направих тутманик с квас, тестото с мляко и яйца. Наду се и се опече добре, но докато се наглася за снимка, консуматорите, за които беше предназначен - моето и съседското дете - му видяха сметката  Laughing

Убау де това зърно дето го отделят за посев на полето да не би па някой да го бели случайно.

# 428
  • Мнения: 1 141
Моля кажете, откъде да купя хубаво пълнозърнесто брашно, за да си направя квас.
Благодаря.

# 429
  • София
  • Мнения: 2 298


Убау де това зърно дето го отделят за посев на полето да не би па някой да го бели случайно.


За полето не знам, но каквото зърно досега съм купувала в пакети с надпис "за покълване", никога не е имало външна обвивка.
Не виждам друга причина да не покълне, в срок на годност е.

# 430
  • София
  • Мнения: 2 298
Моля кажете, откъде да купя хубаво пълнозърнесто брашно, за да си направя квас.
Благодаря.

Почти навсякъде продават пълнозърнесто брашно. Брашната на София мел са добри. За всеки случай гледай срока на годност. Хубав квас се хваща и с ръжено брашно.
Но квас можеш да захванеш и с бяло, стига да няма много примеси - виждат се на етикета. И за бяло пак препоръчвам на София мел, с него кваса ми се чувства добре. Купувам и едно "Тейсти", и с него става кваса, но го няма навсякъде.
Брашната на Унипек също са хубави, но май ги продават само в пекарните си.

Имаш голям избор.

# 431
  • София
  • Мнения: 7 854
Моля кажете, откъде да купя хубаво пълнозърнесто брашно, за да си направя квас.
Благодаря.

Почти навсякъде продават пълнозърнесто брашно. Брашната на София мел са добри. За всеки случай гледай срока на годност. Хубав квас се хваща и с ръжено брашно.
Но квас можеш да захванеш и с бяло, стига да няма много примеси - виждат се на етикета. И за бяло пак препоръчвам на София мел, с него кваса ми се чувства добре. Купувам и едно "Тейсти", и с него става кваса, но го няма навсякъде.
Брашната на Унипек също са хубави, но май ги продават само в пекарните си.

Имаш голям избор.

Абе продават те, ама са с някакви си не знам какви си агенти и добавки. Най добре е да иде там дето мелят зърно и да и смелят половин килограм пълнозърнесто брашно.

# 432
  • София
  • Мнения: 2 298
Wilian, варианта на дядо хаджия е най-добрия, ако си от София мога да ти кажа къде мелят на място брашно. Ако нямаш тази възможност, марките, които съм цитирала са без излишни агенти. Вариант е и с готово брашно от магазините за био и здравословни храни. Там брашното е чисто, аз от такъв магазин ползвам бяло брашно. С него кваса ми, който е за тестени изделия от бяло брашно, става идеален.

Последна редакция: ср, 07 сеп 2016, 21:38 от nati_nat

# 433
  • Мнения: 47 963
Би ли споделила къде в София мелят брашно?

# 434
  • София
  • Мнения: 2 298
Би ли споделила къде в София мелят брашно?
На Екзарх Йосиф, точно в страни от Централни хали, има едно магазинче, в което продават насипни семена и ядки. Имат каменна мелница и мелят купено от тях зърно. Вероятно има и на други места, които аз не знам. При смилането се получават различни по големина частици и триците са в брашното. Ако ти трябва по-фино брашно го пресяваш и триците се отделят. Аз за квас и за сладкиши, и за палачинки с лимец например пресявам брашното и отделям триците, въпреки, че съм настроила моята домашна каменна мелница на най-фината степен. Но за хляб брашното слагам с триците.

Общи условия

Активация на акаунт