Натурална закваска за хляб, или хляб с квас – ТРЕТА ТЕМА

  • 146 487
  • 807
  •   1
Отговори
# 720
  • Пловдив
  • Мнения: 360
1 ч.ч квас разтворена в 300 мл и около 500 г брашно от спелта и щипка сол.След като го замесих,на всеки 20 Мин го размесвах по метода стреч енд фолд (общо 3 пъти) и след това в хладилника за 12 часа(явно това беше грешка,но четох,че там също втасва)Останалото е ясно-изкарах го от хладилника и 24 часа на топло.
Сега замесих 500 г спелта с посочения сух квас(15г) и 320 мл вода и щипка сол.Сложила съм го в купа и е завит и мисля на всеки 30 Мин да го премесвам?
Къде бъркам?

# 721
  • София
  • Мнения: 10 766
По принцип хлябът с брашно от спелта трудно ще ти се получи по-различен. Ето, ако искаш да разгледаш една рецепта, по която правя аз: Хляб с брашно от лимец.

# 722
  • Пловдив
  • Мнения: 360
А за да е по-въздушен с хубави мехури вътре какво пълнозърнестто брашно да използвам?
Купувала съм от пекарна пълнозърнест хляб с квас и е вътре на големи балончета-искам и моя да стане така.
https://www.cookwithasmile.com/пълнозърнест-хляб-с-квас-и-кефир/
А технологията правилна ли е?

# 723
  • София
  • Мнения: 10 766
Онзи ден правих този: Хлябът на баба (със зехтин и закваска).
Погледни рецептата и ако нещо не ти е ясно ми пиши.

# 724
  • Мнения: 112
И аз исках да попитам по-опитните, как правите така, че хляба да не е толкова кисел? Особено ако е 100% ръжен или + % лимец.

При мен ако е 100% ръжен се получава много мокър и кисел, въпреки по-дългото печене. А когато купувам от пекарна ръжен с квас е много вкусен. Явно или нещо му добавят или и аз незнам...

# 725
  • Мнения: 9 991
Чисто ръжения е кисел. Яла съм руски черен хляб, вакъл и кисел. Тозимот пекарната е с 40% вероятно ръжено брашно. Ако не е кисел, не е ръжен а боядисан. Прави но на тънки питки. По ще са ядливи според мен. Да не е кисел хляба с квас не трябва да се държи нито кваса нито тестото в помещение над 20 градуса. Над 20 семразвива лоша бактерия. За да е много на шупли го правят с повече вода или хидратация илимкакто там му казват. Мерят, точат.

# 726
  • София
  • Мнения: 1 364
Аз правя хляб от 6-7 години и без да съм специалист ще кажа от опит, че ако класа е добър хляба не е кисел и втаса сравнително бързо. В началото и моя ставаше кисел и глетав,  на мен ми харесваше Joy , но на семейство не. Вече му хванах цаката и винаги се получава с хубав вкус, не може да се познае, че е с квас.

# 727
  • Мнения: 223
И аз исках да попитам по-опитните, как правите така, че хляба да не е толкова кисел? Особено ако е 100% ръжен или + % лимец.

При мен ако е 100% ръжен се получава много мокър и кисел, въпреки по-дългото печене. А когато купувам от пекарна ръжен с квас е много вкусен. Явно или нещо му добавят или и аз незнам...

Колкото е по-обновена закваската, толкова няма да е кисел хлябът. Но от ръжта винаги има кисела нотка.
Аз лично освежавам закваската поне три пъти преди да замеся тестото (1:1, 1:2, 1:2).
Вижте да се присъедините към групата в ФБ "Страст с квас". От там определено ще научите доста, а и има много файлове. Всички в групата помагат на новодошлите

# 728
  • Мнения: 112
Момичета, благодаря ви за насоките. Квасът ми е хубав. Няма лоша миризма, шупва си хубаво. Но хляба....като добавя повече лимец не става толкова мокър и кисел. Но само с ръжено - не ми става.

Гледах клипче в ютуб на един ирландец, пекар. Интересно показваше за кваса и правенето на хляб. Направи и 100% ръжено... и му изглеждаше доста добре.

Иначе да, след първите опити, намалих дозата на по-малки хлебчета, но мокротата и киселото си остават. За ръжта...

# 729
  • София
  • Мнения: 10 766
По този начин правя хляба само с ръжено брашно: Ръжен хляб със закваска и семена.

# 730
# 731
  • Мнения: 297
И аз сложих закваска да правя от пълнозърнесто пшенично брашно,за пръв път ми е,снощи след 24 часа добавих брашно от същото и вода по вашите съвети,пораснало е малко до сутринта,гъстичко го направих май,днес е втори ден,ще видя как е довечера,та се чудя ,само от такова брашно започната закваска / дано стане/,хляба пак доомесен с пълнозърнесто,ще стане ли,ще бъде ли кисел ,с друг вид брашно ли да я подхраня днес,по спитен ли ще стане ако е от пърнозърнестто брашно само ,трябва да оцеля мекотата на тестото...оххх май се пооплетох от всичко което ми се върти в главата прочено тук😕🤔😊

# 732
  • София-Младост
  • Мнения: 23 270
Моето с лимец не стана отново. Сутринта гедах клип на една рускиня, която направи levito madre изцяло с бяло брашно. Но го направи на тесто и го заля с вода. След това като "изплува" тестото на повърхността (след няколко дни), започна да го захранва.

# 733
  • София
  • Мнения: 10 766
Последно направих този хляб:

- с няколко вида брашно, маково семе и ким.

# 734
  • Мнения: 2 640
Разрезите на хляба след като се направят, оставя ли се да втасва отново или се правят непосредствено преди слагане във фурната?

Общи условия

Активация на акаунт